Skocz do zawartości
Sakato

Tło ... rady i opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Na temat tła jest wiele info na forum. Jedni radzą spienione inni kombinują z foliami a ja kupiłem na allegro tło dwustronne.

Czytałem, szukałem na forum i znowu zgłupiałem :D

Reasumując, proszę o poradę jak najlepiej jest przykleić tło na tylną i boczną ścianę baniaka oczywiście od zewnętrznej strony. Nabyłem na allegro bardzo ładny kolor niebieskiego tła. Od ciemnego niebieskiego wpadającego na dole w granat ( jak listonosz to przytachał to byłem miło zaskoczony kolorem bo na foto wyglądało o wiele marniej ). Z tyłu jest czarny. Do wyboru do koloru. Dwie najlepsze opcje dla morszczaka w jednym :D

Zamierzam okleić boczną i tylną ścianę i po pierwsze nie wiem jaki sposób jest najefektywniejszy:

1) Klej JBL do przyklejenia tła ( do foli bez kleju takiej jak ta )

2) Na wodę i oklejenie krawędzi taśmą.

3) Na olej ( chyba roślinny ) - gdzieś to wyczytałem

4) Na wazelinę

5) Czy nakleić na jakąś plexę i postawić za baniakiem ?

Co będzie najbardziej przejrzyste, lub może jest jeszcze jakaś metoda której nie znam ?

To jest jeden dylemat. Drugi to jak każdy wie tył boki i front to 4 różne tafle szkła. Pod naporem wody odkształcają się jak wujek fizyk przykazał ( i nic w tym nadzwyczajnego ) Jak się domyślam lepiej jest podzielić folię i na 2 arkusze i osobno okleić tył i bok niż całą folię nagiąć w literę L i jednym arkuszem pojechać po tylnej i bocznej ścianie ? Tym bardziej że moja szyba ma 12mm i na narożniku może powstać spora nierówność.

Dzięki za rady i sorry że poruszam temat wielokrotnie wałkowany na forum. Chcę jak zapewne każdy uzyskać najlepszy efekt.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Ja osobiście polecam patent "na olej".Próba na klej jest do bani bo za kilka dni klej zacznie oddawać lotne substancje i powstaną bąble.Wody nie próbowałem.Jedyny problem to usunąć drobiny powietrza(ręcznikiem)Potem odtłuścić jakimś szuwaksem obrzeża i okleić dokładnie np plastrem.Jeszcze jedno- może klej JBL nie ulatnia się'nie wiem.Co do oklejania kilku ścian ja miałem tylko tylną

pozd


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie metoda na olej wydaje mi sie ciekawa. Tanio i podobno skutecznie, jednak nie wiem czy będzie trzymał sam olej czy też jak w przypadku wody należy oklejać brzegi taśmą ? W sumie olej nie wyparuje tak jak woda. Całą procedurę jestem w stanie sobie wyobrazić i usuwanie pęcherzyków powietrza też jednak nie wiem czy dawać taśmę czy nie.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mam na olej i radze obkleic tasma bo z czasem moze zaczac sie odklejac. mam juz tak prawe 2 miesiace i jak narazie zadnych babli nie ma


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano szlak mnie trafił. Tydzień temu wszystko ładnie przykleiłem na olej, nadmiar wyciskałem ściągaczką do okien. Zero bąbelków powietrza, piękna głęboka czerń. Na wszelki wypadek brzegi oczyściłem i okleiłem sylikonem. Tło było 2 stronne. Po kilku dniach pokazały się bąble a wczoraj w 2ch miejscach tło się pofałdowało. Wygląda to jak by folia sama w sobie się rozkleiła, czyli jedna warstwa foli w środku papier i druga foli na zewnątrz. Wygląda fatalnie ! A niby to tło akwarystyczne narażone wilgoć itp. Dobrze że baniak stoi pusty. Znowu muszę go z kimś zdejmować i oklejać na nowo. FAK. Co myślicie o wysmarowaniu tylnej i bocznej szyby czarnym silikonem ? Da się to tak wykonać aby nie powstały pęcherzyki powietrza ? Na spoinach szkła silikon wygląda na idealnie czarny, żadnych pęcherzyków, ciekawi mnie czy taki efekt da się uzyskać na dużej tafli szkła ?


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak przy okazji zapytam - jak to się technicznie wykonuje to klejenie 'na olej' ?? jaki olej i jak to sie robi ??


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam! ja kupiłem zwykłą tapetę niebieską z klejem i podkleiłem na wodę ,na zewnątrz i trzyma. Woda jest po to żeby wycisnąć powietrze lub przesunąć. jak wyschnie trzyma klej. olej wyklucza klejenie ,bo po prostu nie przyklei się klej a tapeta trzyma się głównie na oleju a to niezbyt dobry klej..


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba też taką tapetę będę musiał zakupić. Wydawało mi się że olej da dobrą głębię ale niestety nie wyszło :)

@alef - ja położyłem baniak na podłodze tylną szybą do góry. Umyłem dobrze ludwikiem i wytarłem do sucha. Następnie w garść butelka oleju roślinnego z kuchni i jazda po szybie. Na to tło i ściągaczka do okien. Usuwałem ściągaczką lekko natłuszczoną dla poślizgu nadmiar oleju z pod tapety. W chwili kiedy już nie wyciekał na krawędziach wszystko wytarłem i wyglądało extra. Niestety trafiłem na złą tapetę i się pod wpływem oleju zdeformowała i rozpadła :D Może jak by to była inna folia to by się trzymała. Niestety moja uległa degradacji z niewiadomych przyczyn.

Następny krok, tapeta z klejem :D


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm a jakby tak, pomalować tylną ściankę farbą np w spreyu?

Trzeba by pewnie użyć jakiejś farby trzymającej się na szkle oraz nie wodorozcieńczalnej;) Ciekawe czy ktoś tak robił?


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej przykleić folię samoprzylepną, którą używa w branży reklamowej i to na wodę? Dziesiątki osób ma takie tło i jeszcze nie słyszałem aby się coś zepsuło.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

a nie lepiej przykleić folię samoprzylepną, którą używa w branży reklamowej i to na wodę? Dziesiątki osób ma takie tło i jeszcze nie słyszałem aby się coś zepsuło.

na wodę z małym dodatkiem płynu do mycia naczyń.

łatwiej usuwa się pecherzyki powietrza


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie mam tła ani nawet akwa:satisfied ale...tak mi się marzy tło, które widziałam u kogoś na tym forum i chyba było malowane-niebieskie z zarysami ciemnymi zarysami dalekiej rafy. Sprawiało fajne wrażenie perspektywy. Niestety nie pamiętam u kogo... A tak pozostaje wklejenie jednolitego niebieskiego albo czarnego ( ale takie ma prawie każdy) Kolorowe rafowe tła mają chyba to niebezpieczeństwo, że mogą przytłaczać zbiornik (tło ładniejsze od zawartości akwa)


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jamnik :

na wodę z małym dodatkiem płynu do mycia naczyń.

łatwiej usuwa się pecherzyki powietrza

ja mam klejone na wodzie bez dodatków i nie było problemów.

Magdalena7, kiedyś Zbyszek pokazywał taki patent ale wymaga to pozostawienia sporo miejsca za akwarium na taką "instalację" oraz należy skrupulatnie czyścić tylną szybę


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoi, wczoraj przykleiłem folię samoprzy6lepną na wodę z płynem. Super, szybko bezboleśnie. Wcześniej miałem na olej i du... a, po kilku dniach odeszło, a to (czarne) trzyma sie i na pewno nie rozdwoi się:). Jedyny mankament to białe smugi, ale powinny zniknąć po kilku dniach.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Madziu pora zakupić zbiornik by wypełnic "...miejsce na akwarium..."


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Magdalena7, kiedyś Zbyszek pokazywał taki patent ale wymaga to pozostawienia sporo miejsca za akwarium na taką "instalację" oraz należy skrupulatnie czyścić tylną szybę"

dzięki, ale żeby jeszcze tak umieć odnaleźć ten post Zbyszka ot co...


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

folia wiadomo - ale są takie tapety, które nie są jednorodnie niebieskie, tylko kolor przechodzi z prawie czarnego (przy dnie) do bardzo jasno niebieskiego (przy powierzchni wody).

Rebcio - są takie folie w sprzedaży ???? chodzi mi oczywiście o folię na klej - bo to klejenie na olej słonecznikowy do mnie nie przemawia.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja poszedlem na łatwizne. kupilem kawalek folii w sklepie zoologicznym,

przykleilem na rogach taśma samoprzylepna. oczywiscie na z tylu na zewnatrz akwarium. po jakims czasie oczywiscie zrobily sie takie plamy tam gdzie folia nie przylegała dobrze pojawilo sie powietrze, ale pozniej jak wlozylem skale, wieksza czesc szyby sie zaslonila, pojawily sie korale, duze czerwone algi zaslonily sporo i przestalem zauwazac ze w ogole mam jakies tło na szybie. pewnie jakbym zdjął to bym od razu zauwazyl, ze go brak. imho nie warto sie stresowac takimi drobiazgami. no chyba, ze masz zamiar miec prawie pusty zbiornik i odslonieta cala tylna sciane na widok.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alef..a powiedz gdzież to takie fikuśne tapety się nabywa;)

jamnik-owszem ta chwila niebawem nadejdzie;) Jak tylko zgromadzę potrzeby sprzęt iz decyduję się wreszcie na ostateczne wymiary:):)


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na allegro widzialem


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alef podejrzewam, że gotowych folii tego typu nie ma.

EDIT:

Jeśli są gotowe tapety to można poeksperymentować z klejem w sprayu dostępnym w specjalistycznych sklepach dla artystów. Powinno wyjść ładnie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomalowalem tylnia szybe sprajem akrylowym.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie miałem tapetę z allegro z jednej strony czarna z drugiej z jasno niebieskiego w ciemny granat. Wyglądało ciekawie ale jak pisałem rozpadła się. Gapie się w baniak i cały czas myślę nad tłem. Póki nie ma wody a pewnie jeszcze 2 -3 mce zanim zaleję to mam czas na eksperymenty. Tak dzisiaj kombinowałem czy by nie kupić foli do przyciemniania szyb w samochodach. W kolorze ciemnego granatu. Nakleić tak jak w samochodach przy użyciu wody. Potem kupić odpowiedni spray który nie rozpuszcza foli np. powinien być dobry do przyciemniania tylnych reflektorów samochodowych i od połowy w dół prysnąć tak aby powstało przejście od granatu w czerń( lub w bardzo ciemny granat ).

A na koniec mam za baniakiem jakieś 3-4 cm wolnej przestrzeni, umieścić płytę np. z PCV komorowego - kosztuje grosze i na tą płytę dać srebrną folię ( np. do pieczenia ) która przy górnej krawędzi będzie odstawała od baniaka a na dole będzie przylegała. Dzięki temu u góry będzie wpadało światło które odbijając się od foli przeniknie przez tyną szybę i może da fajny efekt. Na górze osłonić paskiem z pleksy lub matowego szkła aby za dużo wody tam nie wlatywało.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety wczoraj przekopałam allegro pod kątem "tła akwariowe" i "tapety do akwarium" ale niestety cieniowanych nie znalazłam:sad:sad

Reefshop ma jedną w niebieskościach ale raczej ten wzorek mi nie odpowiada, ale może kto wie oferta się poszerzy:satisfied, (zgodnie z zasadą jest popyt to i podaż się znajdzie- ku rozwadze) Bo tło to niby mała rzecz...a cieszy:yes


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.