Skocz do zawartości
Darek S

Halopak a wybarwianie spsow

Rekomendowane odpowiedzi

Mam spore problemy z uzyskaniem odpowiednich barw moich spsków. Niestety wszystkie są jaśniejsze niż trzeba , jakby nieco poparzone. mam taką samą sól jak kolega, takie same korale, łamane z tej samej szczepki i u niego np montipora talerzowa już po 2 tygodniach zaczyna wpadać w zielony kolor a u mnie jest brazowo/beżowa z filoetową obwódką. Żarnik BLV 10000 150W + 2*39 ATI Actynic Blue + 1*39W ATI Blue Plus

No i szybka zwykła bez filtra UV

Pytanie: czy ktoś ma spski pod halopakiem i czy sa odpowiednio wybarwione np na niebiesko, zielono itp. MOże jakaś fotka ?

Inne korale np miękkie rosną OK.

NO3 - zero, ale karmię sporo

PO4 - 0

pH ok 8-8,1

CA++ - ok 430

MG ok 1400

kH ok 8-9

sól TM pro reef 1,023

Wszystko zdrowe

Fotki:

95-ogolnie.jpg

95-monti.jpg

95-motidig.jpg

95-sercaliendr.jpg


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest jeszcze gorzej, w halopakach mam żarniki BLV 150W 14K i SPS nawet nie chcą sie przyjąć, poparzone są.

LPS-y i miękkie O.K.

Dlatego zmieniam oprawę na firmową z szyba ograniczającą UV.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalem zeby zmienic u siebie swiatelko z t5 na HQI w oprawie przemyslowej,ale teraz widze ze nie ma sensu i zostane przy t5.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuje to wybarwienie (pigmentacja)zalezna jest od intensywnosci światła(miedzy innymi).

Wybarwienie wzrasta gdy koral musi adoptować się do mocy swiatła a co za trym idzie wzrasta pigmentacja tkanki,w konsekwencji intensywniejszy kolor.

Dla zwierzęcia jest to nic innego jak ochrona przed nadmiernym oswietleniem,a dla nas ładniejsze wybarwienie korala.


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eltom jakoś nie sądze aby miekie byly ok a twarde poparzone.


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS.Darek S bardzo ładny baniaczek,widać że chelmon ma się calkiem nieżle:)


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że LPS-om i miękkim nie przeszkadza za bardzo zbyt duże promieniowanie UV, gdyż nie ciągną tak dużo pożywienia ze światła, w przeciwieństwie do SPS-ów, ale to moje zdanie, a nie jestem fachowcem :) Więcej będę mógł powiedzieć jak już zainstaluję lampę.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to chodzi o mnie z tą montiporą talerzową- ja mam lampe medika ale żarnik 14kk i bez żadnych t5 niebieskich, natomiast w Twoim akwarium jest 10kk + niebieskie t5, a więc barwa światła troszkę inna i może tu leży przyczyna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Halopak może być przyczyną ale nie musi radzę sprawdzić , poziom PO4 i NO3 i jeżeli jest 0 to sami sobie szybko odpowiecie . Niestety mam ten problem na firmowej lampie . Gorzj mam same 0 a karmie swój zbiornik w tej chwili około 150g pokarmu dziennie, glonowy ograniczony , bez DSB jedynie na APF 600 ale całe akwa przykryte koralami (nie widać skał).

Darku u ciebie jest dużo koralowców a ryb bardzo małowięc namawiam na zerknięcie na testy czy nie jest za dobrze.

Pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam nie doczytałem parametrów wody , tam jest odpowiedź


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pieniek, nie wiem czy nie ma sensu - może wystarczy tylko zmienić szybke . Tak powoli dojrzewam do tej myśli by ja zmienić, tylko może być problem z dostaniem podobnej. A może coś innego u mnie w akwa nie jest tak, chociaż poza trefną skałą wyeliminowałem chyba wszystko.

Problem w widoczny sposób dotyczy tylko sps bo reszta jakoś nie odbiega od "normy" a na tych spskach najbardziej mi zależy. Próbowałem rożnych świetlówek - Coralstar, AM, ATI.

Aha, te spski jak np seriatopora hystrix pink jest "pink" czyli żarówiaście różowa, i mam jeszcze taką montiporkę czerwoną - ona tez jest czerwona. NIe mam kolorów zielonego i niebieskiego w spsach. Rosna ale się nie barwią. Suplementuję jod, stront, wymiany wody 20 litrów co tydzień regularnie i nic.

Aha, był taki okres gdzie miałem PacificSun 14000 i chyba wtedy było troche lepiej, ale żarnik zdech po 4 miesiącach i od wtedy mam BLV 10000 a wcześniej AM10000

@Rufio, dziękuję , akwa znośne i nawet żona mówi że się czepiam, ale się czepiam :)


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku najlepszym przykładem niedożywienia jest Seriatopora caliendrum , zwiększa NO3 i PO plus troszkę żelaza i wszystko będzoie ok. Wymiana szyby w halopaku da te ż durzo na pewno.

Pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwiększyć NO3 i PO4 - ??

Kiedyś miałem akwa roślinne, takiego holendra i tam sztucznie lałem KNO3 by mieć NO3 na poziomie 5ppm. PO4 samo się utrzymywało tuż ponad 0.

U siebie w solniczce chyba tez należałoaby coś takiego zrobić, bo zwiększenie karmienia chyba nie wchodzi w gre - będzie za dużo organiki i całkowity syf na skałach. Może to KNO3 ??

Wprawdzie mam odpieniacz Deltec AP600 ale jest 6 rybek. Chelmon codziennie dostaje jeden odwłok krewetki koktajlowej + dla wszystkich kostka artemii + płatki + dla pokolców nori w klipsie. Korale karmie co kilka dni zblindowanym mixem z mrożonek - jednak kostka + Kent Phytoplex + Kent zooplex.

Co proponujecie ? Chemia z NO3 ?, zwiększenie karmienia na granicy rozwoju glonów ?

A może ktoś ma ładne spski z halopakiem i trezba szukać kompleksowo jeszcze gdzieś - tylko nie wiem juz gdzie

Czy żelazo może być Ferrum Activ tropicala ?


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żelazo raczej jakieś typowo morskie np Kenta

KNO3 to dobry pomysł (ale ie za dużo ) ja myślę aby dać troszkę nawozu z po4 i No3 do akwarystyki słodkowodnej (jakiegoś lepszego) zanim dostanę firmowe preparaty do NO3 i PO4.

Taka ilość pokarmu na dojrzały zbiornik to nic tym nie masz szans zwiększyć zabrudzenia wody nawet gdybyś karmił 3razy tyle


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ladnie zielone i niebieskie kolory pod blv 400W 20KK E40, w 2 oprawach przemyslowych zabezpieczonych zwyklym szklem hartowanym 5mm. Wczesniej przez 2 lata mialem Aquaconnecta 14KK 400W i kolorki byly zdecydowanie gorsze.

Zreszta to wlasnie swiatlo niebieskie i uv wzbudza wiekszosc zieleni i niebieskiego w koralach, poza tym z tego co pamietam to wazne jest tez zelazo(chyba) oraz jod i fluor.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej zwiekszyc mocno karmienie? Albo tymczasowo wylaczyc odpieniacz i poczekac na efekty?


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jod-płun lugola dość szybko pomaga wybarwić korale na niebiesko:)

żelazo-kolor zilony(kent ma fajny preparat)


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli KNO3 byłoby jak ulał :)

Potas i NO3 w jednym.

Może ok 5ppm powinno wystarczyć.

No a fosforany - skąd ?

W słodkowodnym stosuje sie np kwas H3PO4 - ale tu go za chiny nie wleje


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK :yes


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie skręciłem odpieniacz , zwiekszyłem karmienie do 200 ml obietości mrożonek, pokarmów gotowych zooplex, microvert Phyton, Zoplan, Cyclop eeze , cyclop eeze płatki spirulina forte ttropicala , Reef star energy, DT's Oyster eggs i kilka innych. No i zaczynam znów podmienia wodę, bo w ciągu całego 2007 w akwarium w sumie podmieniłem z 350 l bo raczej nie więcej .

No i w tym tygodniu zwiększyłem obsade ryb o kolejne 3 szt teraz siedzi tam z 40 szt.

O efektach powiem za 2 tygodnie.

Pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.