Skocz do zawartości
snocho

polecam tego ślimaczka :)

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

Wczoraj późnym wieczorem przywiozłem z podróży ślimaczka, który miał mi pomóc w walce z glonami. Jednak to co się stało po niecałej dobie od wpuszczenia przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Dzisiaj po powrocie z pracy doznałem istnego szoku. Skurczybyk zeżarł z połowę i dalej nie ma dość. Zatem jeśli ktoś w świeżym zbiorniczku ma plagę glonów to serdecznie polecam tego gościa. Kupiony jako Stylocheilus spec. - Blaupunkt Seehase. Na fotce widać też glony, które zjada.

1202-stylocheilus.jpg

P.S. jest na prawdę ładny :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...sie zakamuflował ...


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby tylko jak zje glony nie przezucil sie na koralowce bo jak zje polowe to bedzie niedobrze:-')


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie. co bedzie jadl jak juz zje glony ? i czy w ogole oprocz glonow bedzie cos jadł?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zje glony to otwórz wypożyczalnię ślimaczka :)


Czesc i dzieki za ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zje moje glony, to pewnie trafi do 6000l. Tam mam nadzieję że znajdzie sobie stałe źródło pokarmu. Za koralowce się na razie nie bierze, ale mam na niego oko.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten slimak jest ogólnodostępny czy są problemy z jego zakupem?

Też na gwałt potrzebuję jakaś żywą"kosiarkę" na moje nitkowe :)

P.S Jaka cena ?


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie go można dostać??


KOSTKA 68x68x60

2 x Jebao RW-8

obieg Jebao DCT- 6000

Whiteskim 150

Giesemann infiniti 150W + 4x 24W

skała 20 kg

sump 60x40x40 - 3 komory

suchy piasek - 10 kg

kore 5th

odpalone AD. 10.04.2015r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, w Polsce go jeszcze nie widziałem. W niemieckiej hurtowni widziałem go wcześniej może dwa razy. Przeliczając na złotówki powinien kosztować około 100zł.

Polecam podzwonić po sklepach i pytać o Stylocheilus spec., jest podobny do Dolabelli


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

odświeżę trochę kotleta :lol:

nabyłem tego ślimaka drogą kupna w jednym z Warszawskich sklepów jako dolabellę

dopiero jak podrósł okazało się co to za gagatek :thumbsup:

gallery_9946_1979_257561.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy on ściera glony czy tylko nitkowe? Lubie takie maszkary.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

według mnie wcina lak leci, przynajmniej tak mi się wydaje

obserwuję go praktycznie co wieczór i zachowuje się jak profesjonalna kosiarka a po przejsciu zostaje po nim pustynia

teraz wiecie dlaczego nie czyściłem pomp przy przenosinach :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest ślimak... to jest mięsny jeż :rofl:


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesto sie zdarza ze zamawiana jest u indonezyjczyka dolabella , a jak juz pewnie wiekszosc z was slyszala od wlascicieli sklepow ze oni wysylaja co maja ,to tak sie dzieje ze przychodza takie stworki , na stock listach w rodzinie dolabelli jest naprawde wiele ich odmian i praktycznie w jednej cenie wiec im nie zalezy co wrzucaja do worka (albo jakis swiezak na farmie pakowal zamowienie :whistle: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat, byłam dziś w sklepie i widziałam dolabelle, bardzo mi na niej zależało, bo atak glonów nie znika tak szybko jak bym chciała. Turbo pracują pieczołowicie, ale jest ich za mało by opędzlować taką ilość.

Gość w sklepie powiedział, że fakt kombajn na glony super, ale leci po wszystkim, więc koralami też nie pogardzi po za tym podobno dorasta do kilkudziesięciu cm więc do 240l się nie nadaje. Faktycznie tak jest?

To zdjęcie glonów. Proszę doradźcie gada który to ruszy jeśli nie dolabella.

Dodam, że dolabella ze sklepu była kolczasta, koloru kawy z mlekiem, bo widziałam, że jest sporo odmian.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja dolabella byla taka jak wyzej pokazal DarekB30, jak to mi mawial jeden z kolegow (nie wiem czy moge powiedziec ktory :) ) dolabella to perfekcyjny samobojca :thumbsup: wiec kupuj i sie nie obawiaj, ze dorosnie :thumbup: u mnie przegral z pompa cyrkulacyjna :wallbash: korali mi nie ruszal. chetnie bym kupil nowego ale w sklepach braki...

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też mam tego gada i po tygodniu byłem wolny od większości glonów :) polecam bez dwóch zdań :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobno tez wirki zjada..przynajmniej tak napisal u mnie gosc w ogloszeniu.ktory wlasnie takiego sprzedaje..


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na glony jest wspanialy. Godny polecenia ale trzeba rowniez uwzglednic kilka aspektow:

pozytywne:

1. kosi glony zielone

2. kosi glony czerwone (kwestia gustu...mi to nie przeszkadzalo)

3. nie grozny dla innego zycia w akwarium.

4. Nie stanowi pozywienia dla innych mieszkancow.

5. toleruje wachania parametrow.

negatywne

1. krotko zyje. Normalna dlugosc zycia to 12 miesiecy w naturze. Do 10 miesiecy w niewoli.

2. Dosc szybko osiaga duze rozmiary

3. zachowuje sie jak pijany kierowca. Nie uznaje zasad ruchu drogowego ani zakretow. tratuje grzybki, zoaski i lamie sps-y jakby zelazkiem jechal. Trzymac z dala od niego wszelkie szczepki. Moj uwielbial rozjezdzac zoasy nawet tam gdzie nie bylo glonow, nie wiem czemu.

4. Wali wielkie kupy ze zadne sprzatacze tego nie ogarna, trzeba usuwac recznie zwlaszcza kiedy slimak rozpoczyna prace.

5. Ze wzgledu na krotki okres zycia wymaga stalej obserwacji bo usuniecie padaka przez nature moze zajac bardzo dlugo. Zbiornik ponizej 500L moze sobie nie poradzic. Padlinozercy zwlok slimaka nie ruszaja.

6. Samobojcy. Czeste ofiary pomp cyrkulacyjnych.

No coz, niestety nic nie ma za darmo. Najlepsza metoda to zatrudnienie na tydzien i przesiadka do zbiornika na wyjazdowy kontrakt. W mniejszych zbiornikach da sie utrzymac dokarmiajac ale ze wzgledu na "kupska" mega rozmiarow strasznie obciaza cykl bakteryjny. Wg mnie nie wart na dluzsza mete. Kiedy zaczyna brakowac glonow wlacza mu sie szwedaczek i pojawiaja sie problemy ze slimakowym wandalizmem. Mimo wszystko, jako naturalna metoda to jednak chyba najlepsza. Ja juz probowalem i do zejscia slimaka mialem czysciutko. Niestety, kiedy go juz nie ma, glony powracaja z podwojna skutecznoscia.

pozdrawiam

ach chcialem dodac, ze to sa moje subiektywne wnioski, lista za i przeciw moze zostac poddana pewnym modyfikacjom w oparciu o doswiadczenia innych. Ja wiem ze w wiekszym akwarium jakie planuje napewno znajdzie miejsce ten stworek

Edytowane przez darecky3 (wyświetl historię edycji)

122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.