Skocz do zawartości
promil

Kiedy wymieniać membrame w RO

Rekomendowane odpowiedzi

Filtr mam od ok 2 lat,średnie tygodniowe zapotrzebowanie wody dla mnie i kolegi to 50ltr.

Woda zasilajaca ma przewodność 600us,po samym RO wartość wynosi 18,9us,następnie RO+DI=1,38us.Dzwoniłem do firmy zajmującej sie filtrami RO z zapytaniem o membramę oraz zapytałem po jakim czasie powinno sie wymieniać membramę.

Pan odpowiedział mi,że od 90%-75% odrzutu membrama nadaje się do użytku,a poniżej wartości 75% nadaje sie do kubła.

Na zdrowym rozum,90% odrzutu ,to znaczy ,że tylko 10% "zanieczyszczeń" z wody zasilającej przedostaje się z RO(dlatego stosujemy DI,aby wyłapać jeszcze max z tych 10% zanieczyszczeń).

Teraz najważniejsze jeśli mam:

-woda z sieci=600us (Cieszyn)

-woda po samym RO=18,9us

to przewodność spadła o 30x,badz woda jest czystsza o 30x?

Jak dojśc do tego jaki moja membrama ma odrzut,czy jeszcze sie mieści w dolnej granicy 75%

Może ktoś z Was zna jakiś wzór bądz sposób aby to obliczyć.

Mi wyszło,że Ro wyłapuje 96% zanieczyszczeń,a tylko 4% wydostaje sie z membramy.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej poprostu co 6 miesiecy wymieniac prefiltry (albo czesciej jak kto wiecej wody urzywa) a przynajmniej raz na rok wymieniac membrane ?? i bezpieczniej i koszt taki nie straszny :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Promil

No i dobrze obliczyles:D

18,9 x 100 : 600 = 3,15

Tyle procent zanieczyszczen przedostaje sie przez RO. Idealnie.:)

Ja juz mam drugie RO. W ciagu kilkunastu lat nigdy prefiltrow nie zmienialem:D To nowe RO ma 3 lata i TDS na wyjsciu pokazuje 7. Membrane mozna czasami przeplukac, otwierajac zawor (jesli jest:))

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy na 100% trzeba wymieniać membranę jeśli dbamy o odpowiednią jakość prefiltrów (wymieniamy je na czas) ?

Parę lat temu, przy moim pierwszym filtrze RO który kupiłem do celów powiedzmy spożywczych miałem dożywotnią gwarancję na membranę. Warunkiem utrzymania gwarancji było regularne wymienianie prefiltrów.

Teraz mam nieco bardziej rozbudowaną ilość prefiltrów (ze względu na sporą ilość "paprochów" doszedł kubełkowy prefiltr 20mikronów na wejściu) i wkłady wymieniam jak tylko mój pierwszy prefiltr robi się brązowy - co trwa około 3 miesięcy.

Czy mimo to membnrana też powinna być wymieniana ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie ważniejszym kryterium wymiany (przy obecnej cenie membran nie opłaca się regenerować)jest spadek wydajności. W miarę odkładania się zanieczyszczeń membrana się po prostu zapycha i jej wydajność spada.


400l HQI 2x150W + T5 3x39W ...w trakcie rozruchu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.