Skocz do zawartości
Stani

Czyzby Balling sie przeliczyl?

Rekomendowane odpowiedzi

Ja Ca utrzymywałem zawsze w przedziale 400/450 ale, ostatnio jestem albo na 400, albo blisko 400 i też wydaje mi sie, że jest lepiej, przy 35 PPT

Ja nie przejmuję się spadkiem Ca do 380, ale pod warunkiem ze KH i Mg jest ok.

Też zauważyłem rożne zapotrzebowanie Ca, nie związane z powiększaniem obsady.

Czasami spadało, a wydawało mi sie ze powinno być odwrotnie.

Prawdopodobnie wiązałbym to, ze skokami KH lub Mg, ale jest tyle czynników że...

Jednak w przedziale czasowym, wraz ze zwiększaniem obsady, ogólnie rośnie zapotrzebowanie to wszyscy wiemy.

Ale tak w ogóle, to wiem jedno - te skubane koralowce, to zachowują się czasami jak ludzie.

Jak mają czegoś za dużo, to zaczynają to olewać, i marnotrawić.

Jak mają Ca 450 i wyżej to zaczynają je olewać, a jak jest 390/400 to uuuuu...

przyswajają aż miło:)


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no faktycznie obsade mam bardzo małą jak na taki zbiornik ale nie odrazu kraków zbudowano:)

NaHCO3 daje 168g na 2 litry zapomniałem dopisac faktycznie

No niestety mierze testami JBLa, ale mierzyłem tez swieżą solanke na podmiane z Kenta i było ok.

Faktycznie czytałem posta andrniew i liczac to to powinienem lać 20ml Mg.

Czyli rozumiem reasumując

Mg 20ml dziennie

Ca 65ml i tyle samo NaHCO3 dziennie

Poprawcie jeżeli się myle


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to było tylko takie obrazujące porównanie, że coś jest nie teges.

Dawki muszą być dobrane dokładnie do twojego akwarium, nie takie jak maja inni.

Zwiększasz lub zmniejszasz dawki, kontrolując testami.

Może dla świętego spokoju zmierzyłbyś np: Salifertem, czy Tropic Marin aczkolwiek tego ostatniego nie używałem.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 2 ltry rozrabiam 168g NaHCO3 i 144g CaCl2x2H2o.

Czyli normalnie przyjete stezenia.

Dodajac 3xwiecej "kH" niz "Ca" moge utrzymac kH na poziomie 7 i Ca na poziomie 450.

Gdybym stosowal rowne ilosci roztworow, to w moim akwarium osiagnalbym jeszcze wyzsze Ca, a kH zatrzymuje sie na poziomie "5", czyli tak, jak to przewidzial Andrniew. Przy kH = 5 korale wstrzymuja wzrost. Podobnie byloby przy Ca > 600.

Jakos nie moge sobie wyobrazic, ze dodawanie "po rowno" nie zalatwi mi zbiornika. Test na kH moglbym wyrzucic, bo kH nigdy by sie nie oderwalo od "5". Czy to nie bylaby jazda na krawedzi noza? Moje korale wcinaja kH.

Zartownisiow ostrzegam - to nie sa tylko niemieckie szczepki!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - a jak myślisz :) jaka jest twardość w NWM ? (podpowiedź - a mimo to koralowce rosną)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbab

To jest dla mnie jasne, ale troche boje sie o pH. Przy kH 5 granica robi sie dosyc blisko.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tego nie kwestionuję :) tyle że walcząc o pH zapominamy o tym że woda morska jest "miękka" w stosunku do tego co serwujemy naszym podopiecznym :)

a czy granica jest blisko ? to trudne pytanie, chyba jednak byłbym za innymi metodami "stabilizacji w regionie" pH np. przy glonowym w kontr fazie świetlnej


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bab

Wiem, wiem - filtr glonowy:D Tylko przy 0 NO3 i 0 PO4, gdy glony w nocy padna, to rano nie bedzie co zbierac.

W zasadzie zaobserwowalem sytuacje dokladnie odwrotna do Huberta, przy czym problem jest ten sam. Tam, przy rownym dozowaniu, Ca jest niskie a kH ma juz 14! Wczujcie sie w sytuacje i podpowiedzcie, czy Hubert nie powinien zwiekszyc dozowanie CaCl2 i zmniejszyc NaHCO3? Moim zdaniem, nie rozwalajac Ballingowej rownowagi jonow, szkodzi zwierzetom...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam wrażenie że akurat u niego to brak cierpliwości - trzeba jednak zmniejszyć dawkę i lać dużo mniej i cierpliwie czekać bo teraz to pojechał z twardością w kosmos (o ile testy nie kłamią).

co do [NO3-] = 0 i podobnie z [PO43-] to rozwiązaniem jest karmienie - a przy okazji to i zwierzaki by się ucieszyły. :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, na zadane pytanie po 5 dniach otrzymuję odpowiedź, nie kierowaną zresztą do mnie, że powód to "... brak cierpliwości" :) No ale dobrze, że odpowiedź w ogóle jakaś padła :Dozingoff

Jeśli chodzi o cierpliwość, to wyjaśniam, że w moim przypadku przejście z 50ml do 150ml trwało ok. miesiąca mimo, że kalkulator podaje kilka dni.

Błąd, czy nie błąd - zależy kogo się czyta - popełniłem prawdopodobnie trzymając się sztywno równych dawek i codziennego stosowania myśląc, że w końcu to się ustabilizuje. Myliłem się ale do tego doszedłem sam...

Od jakiegoś czasu Balling STOP i kH spadło już do 9, przy Ca=365. Może za parę dni zacznę jeszcze raz i teraz nie będę patrzył na kalkulator tylko na testy.

@Stani, preparaty mam rozrobione w tych samych proporcjach co Ty.


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hubert - widzisz co innego jest autorytatywnie komuś doradzić a co innego wyłuszczyć swoje przemyślenia poparte jakimiś tam obserwacjami i obliczeniami. Ja staram się unikać podawania recept bo nie czuję się do tego uprawniony - jestem takim odmieńcem na tym forum że cieszę się z tego że mnie jeszcze nie wyrzucili :)

co do Twojej cierpliwości to ja jak bym miał podobny problem to po prostu nie zwiększałbym dawki, jestem zwolennikiem zasady lepiej minimalnie za mało niż za dużo :), oczywiście nie można jej stosować do wszystkiego.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, ze inni rozmowcy dadza sie jeszcze sprowokowac :)

Zalozmy, ze przed rozpoczeciem Ballinga wyrownalem poziomy Ca do 420 i kH do 7. Po jakims czasie, dozujac rowno Ballinga, testy pokazuja Ca 365 i kH 14. I co ? Dozuje dalej rowno, bo grozi mi przesuniecie jonow ? Jakos nie moge sobie wyobrazic czym to sie skonczy. Raczej zapomnialbym o rownowadze jonowej i dozowalbym wedlug zuzycia (testow).

Co sie odlozy, gdy bede dozowal wiecej "kH" niz "Ca" a co, gdy odwrotnie?

W obydwu przypadkach dodajemy sol bez NaCl.

Qbab - pomoz!

Chemicy - policzcie.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z dewiza, Qbab'a lepiej troche za malo niz za duzo.

Zas co do Twojej sytuacji Hubercie - podjedz samym preparatem na Ca do wartosci 400 mg/l ( rozloz to na dwa, trzy dni) i jak bedziesz mial kh 8/9 i Ca 400 zacznij lac Ballinga rowno. Jak ustalic dawke? Fajna metoda jest taka: zaczynasz od powiedzmy dawki 25ml dziennie, po 3 dniach mierzysz kh. Jezeli spadlo to podnosisz dawke, znowu lejesz przez 3 dni i patrzysz czy znowu spadlo. Jak mniej wiecej dojdziesz do odpowiedniej dawki ( zazwyczaj kwestia tygodnia do dwoch) to przechodzisz poczatkowo na testy kh co tydzien, a potem nawet co dwa. Raz w miesiacu mierzysz czy trzyma odpowiedniej proporcji do kh i w razie gdyby poziomy sie troche rozlazly (np. kh 9 Ca 350) wyrownujesz lejac nadmiar ktoregos z preparatow. Pozdrawiam,

M.

Edit: Stani, po pewnym czasie zawsze zaczna powstawac pewne rozbieznosci. Ale sytuacja w ktorej kh=11, a Ca 450mg/l jest stanem zachwianej rownowagi jonowej. I nie ma bata, w takiej sytuacji trzeba to wyrownac nierowno lejac plyny.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja sie przyznam jak to robie u siebie :)

co tydziem mierze o ile spadlo ca i kh i wg tego rozrabiam sol w dawce na tydzien. jesli po tygodniu ciagle zmalalo, zwiekszam dawke o nadplanowy wzrost, jeli trzyma sie w miejscu to biore dawke z poprzedniego tgodnia, jesli wzrasta to zmniejszam ilosc soli. i tak to leci, dozuje raz mniej, raz wiecej, czasem ca nic, czasem wogole nic, czasem oba. zalezy od zuzycia. nie widze powodu dokladania kh ponad miare. ale to mlody zbiornik i nie mam tam prawie wcale "odbiorcow". moze jak nawrzucam wiecej spsow to jakos sie zuzycie unormuje, na razie jest u mnie tak ze musze dozowac srednio 0.5 kh na tydzien a ca raz na miesiac podniesc o 10 - 20

ja sie was pytam, jak chcecie zachowac rowne parametry jak lejecie wode na podmiane robiona na soli w ktorej (TM pro reef u mnie) ca - 480, kh - 6, mg 1200 ? na samym starcie macie te rownowage rozwalona


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - jak bym dozował i widział że jeden parametr leci w "kosmos" to do niego dostosowałbym pozostałe tzn lał tyle by ten kluczowy utrzymać.

Jeśli lejesz nie równo to cała zabawa staje się ryzykowna bo balling polega na tym że to co dozujesz ma w sumie dać Ci to co wtryniają ci koralowce czyli CaCO3 [de facto Ca(HCO3)2 ] a lanie soli bez NaCl ma za zadanie zniwelować nadwyżkę NaCl powstającą w wyniku reakcji: CaCl2 + 2 NaHCO3 = Ca(HCO3)2 + 2 NaCl

jeśli teraz lejesz nie równo to znaczy że reakcja biegnie do wyczerpania zapasów tego substratu którego masz mniej reszta sobie pływa w akwa (w postaci zdysocjowanej) po części fałszując wyniki pomiarów po części odpowiadając za obecność w wodzie jonów które nie mogą zostać wykorzystane przez zwierzaki, no bo cóż koralowcowi po wapniu kiedy nie ma "z czym" go wbudować w swoje skleryty.

Pamiętajmy że zabawa w morzu polega na tym że zmienia się zasolenie pomiędzy różnymi akwenami ale stosunek ilości jednych pierwiastków do drugich jest właściwie stały.

To o czymś świadczy - że natura uznała iż taki akurat skład jest optymalny - to nadzwyczaj ciekawe zjawisko bo w słodkiej wodzie nie ma czegoś takiego - tu organizmy dostosowały się do bardzo rożnych "wód".


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli trzymalibysmy sie wg przykladu Staszka dozowania wg kh to ca spadloby pewnie do 200. to tez jest cmentarz w akwarium. Kuba, Ty masz akwa glownie z miekkimi, moze to jest powod ze akurat u ciebie te zuzycie "idzie" rowno?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O właśnie wielkie dzięki, co z tego że ktoś leje nie równo, tylko po to żeby testy pokazały odpowiedni wynik, jak nadwyżka pływa sobie w wodzie nieprzyswajalna.

jeszcze jadno, bo jesli np:Stani leje nie równo, powiedzmy 100ml Ca i 300ml KH to sól bez Nacl powinno sie lac tylko 100ml.

Na chłopski rozum: lejemy przykładowo 200mlCa i 400ml KH testy pokazują Ca powiedzmy 420Ca i 8KH myślimy że jest ok , ale tego wapńa przyswoi się tylko tyle jak gdybyśmy lali 200mlCa i 200mlKH.

Jestem w błędzie?

Jeszcze zauważyłem, że duży wpływ na ustalenie równych dawek u mnie, miało wsypanie DSB.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie wierzę że spadło by mu do 200 :) ale właśnie dlatego, że ja mam inne akwa to moje uwagi są tylko moje :) i każdy musi po swojemu dochodzić do tego co mu służy. Ale nie mogę znaleźć błędu w rozumowaniu które przedstawiłem bez względu na to jakie koralowce mamy w baniakach, czekam nadal na wykazanie gdzie się sypnąłem, albo gdzie mogłem to zrobić - bo wiesz jak jest - sam coś liczysz, mieszasz i w pewnym momencie przestajesz patrzeć na to obiektywnie, po pewnym czasie widzisz to co chcesz widzieć a nie to co jest naprawdę, dlatego moja prośba to nie buńczuczne "a kicha i tak nie znajdziecie błędu" :) tylko chęć zrozumienia problemu.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo w DSB żyje tyle tego "maleństwa" że strach się bać, a to co tam żyje też chce wapnia :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi sie wydaje ze kluczowe przy ballingu jest czeste i stosunkowo duze podmienianie wody. jak wymieniamy co tydzien 10 - 15% wody to mozemy gwizdac na przesuniecie jonowe


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z drugiej strony słyszałem, że DSB oddaje dużo wapnia, to by sie u mnie zgadzało.

Podmieniam 10% tygodniowo. I leje sól bez NaCL:)

Ciekawe kto to podważy CaCl2 + 2 NaHCO3 = Ca(HCO3)2 + 2 NaCl:)


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarosławie ale z tego co czytam to DSB daje wapnia :) jak się ustabilizuje (i to sporo), a w początkowym okresie jest tylko gigantycznym konsumentem.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja :), święta racja i to by sie też zgadzało. Właśnie mnie oświeciłeś.

Teraz kojarzę po wsypaniu DSB rzeczywiście poziom wapnia spadał. Tylko nie skojarzyłem tego z DSB bo miałem 450 Ca i spokojnie spadł do 400Ca.

Ale nic sobie z tego nie robiłem, tylko doszedłem do równych dawek. Godząc się z niższymi wynikami w testach.

Super:yes


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hyhy, chlopaki ja sie bardzo ciesze ze macie rowne zuzycie i nie musicie sobie glowy zawracac tym problemem aale pytanie czysto teoretyczne w Waszym przypadku - co byscie zrobili gdyby sie Wam te parametry tak ostro rozjezdzaly jak w wyzej opisanym przypadku ?. lalibyscie do kh i ryzykowali ze ca spadnie do poziomu gdzie zdechna spsy czy gonilibyscie ca ryzykujac ze spsy zdechna w kh = 3x ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co bym zrobił :) to już emocje wchodzą w grę. na pewno szukałbym przyczyny powodującej taki rozjazd parametrów, a doraźnie to chyba uciekł bym w podmiany wody.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.