Skocz do zawartości
Stani

Czyzby Balling sie przeliczyl?

Rekomendowane odpowiedzi

no wlasnie ... jak pisalem wyzej, moja tm pro reef - kh - 6, ca -480, mg 1200. tez rozjechane. jak nie krecic d.. z tylu :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz to siedzę cicho i dozuję równo, powiem szczerze, nie wiem jak to się stało, z tygodnia na tydzień stałe parametry można powiedzieć.

Tak po prostu testy i dobieranie dawek metodą prób i błędów.

Ale na początku lałem nie równe ilości, w moim przypadku nigdy nie było większej różnicy niż 20ml.

Ale lać kilkakrotnie więcej któregoś płynu to nie wyobrażam sobie.

W każdym bądź razie nie mam pomysłu co bym zrobił, gdyby parametry sie tak rozjeżdżały.

Właśnie ostatnio też rozmawiałem z gościem, co ma baniak wypchany sps-ami dużymi krzakami i problem z podwyższeniem Ca.

Koniec końców był pomysł na lanie Purpleup czy Aragamilk, oprócz równych dawek Ballinga, ale co z tego wyszło to nie wiem, muszę sie go zapytać.

Jeśli ratować podmianą to sól musi być dobra.

Coś cienkie to KH Ci wyszło w tej soli.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kh to male piwo, mg to katastrofa. mozesz sobie podbijac jak chcesz a co podmiana wody to i tak leci na pysk:D


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze do podmienianej wody dodawac preparatu na Mg i preparatu na kh?


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zadna roznica :haha czy wleje mg i kh do wody na podmiane czy bede go tydzien wlewal do akwa :). tak czy siak cos bedzie nierowno dozowane


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie uzywa takiej dziwnej soli to co sie dziwic? :) Mysle, ze w takim wypadku albo lejesz nierowno, zeby wyrownac nierownosc w soli, albo zmieniasz sol.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wildtom'ku (cholera jak Ci tego nicka odmieniać :) ) Ty się zainteresuj podnoszeniem Mg w świeżej solance za pomocą MgCl2 i MgSO4 (ja tak robię :) )


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ocelocik :

Fajna metoda jest taka: zaczynasz od powiedzmy dawki 25ml dziennie, po 3 dniach mierzysz kh. Jezeli spadlo to podnosisz dawke, znowu lejesz przez 3 dni i patrzysz czy znowu spadlo. Jak mniej wiecej dojdziesz do odpowiedniej dawki ( zazwyczaj kwestia tygodnia do dwoch) to przechodzisz poczatkowo na testy kh co tydzien, a potem nawet co dwa. Raz w miesiacu mierzysz czy trzyma odpowiedniej proporcji do kh i w razie gdyby poziomy sie troche rozlazly (np. kh 9 Ca 350) wyrownujesz lejac nadmiar ktoregos z preparatow.

Metoda ok i do pewnego momentu stosowana przeze mnie z tym, że rozpocząłem od 50ml dziennie. Lejąc po tyle preparatów przez ok. 5 dni kh stało w miejscu, czyli było równe 8, a Ca nieznacznie spadało. Kiedy Ca osiągneło poziom 355 zacząłem podnosić dawkę preparatów (ok.10ml co drugi dzień). Ca nadal spadało aż do momentu kiedy preparatów lałem po 100ml. Wtedy kH podskoczyło do 9, a Ca zatrzymało swój spadek na 350 i tak przez kilka dni. Chcąc podnieść Ca zwiększyłem dawkę preparatów do 125ml i tak lałem przez następnych kilka dni. kH stało w miejscu, a Ca podskoczyło do wartości wyjściowej, czyli do 360 i ni cholere nie chciało więcej. W tym momencie za bardzo skoncentrowałem się na Ca więc kiedy dawkę preparatów zwiększyłem do 150ml testy Ca robiłem częściej niż kH (tłumacząc sobie, że tyle dni prawie nie drgnęło) i to był błąd. Robiąc test kH na początku tygodnia otrzymałem wynik 9 przy Ca 360, a pod koniec tygodnia kH 13 przy Ca 365.

Jak zacznę za parę dni znowu Ballinga nie dam się już zaskoczyć :) Normalnie testy co dzień, a nie co drugi, czy trzeci dzień ...


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubus, no bede musial, jak wroce z urlopu to zaczne kazda podmiane najpierw doprawiac kh i mg. pewnie sie okaze pozniej ze wcale nie musze nic lac do akwarium na tym etapie i na tej obsadzie bo narazie to leje chyba tylko to co z podmieniona woda ubywa. swoja droga ciekawe bo baniak zalany na soli z jednego wiadra 10 kilowego tm pro reef i tak parametry byly ok, 1280, 8 i 430. skonczylo sie, kupilem nowe wiadro i d...a. wykoncze to, kupie nowe to sie okaze pewnie ze ca musze podbijac :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbab

Mozna oczywiscie podniesc dowolny parametr w swiezej solance ale lagodniej jest, gdy to robisz w akwarium, lejac nierowno "Ca" i "kH".:)

Troche zmniejszylem dozowanie NaHCO3 i juz mam Ca=450 i kH=5 (lejac kH 2 x wiecej niz Ca).

Co mi to da, jak recznie podniose kH tym samym, co mam w kanistrze i moge to zautomatyzowac ?(Tom to juz powiedzial)

Moglbym zrobic podmianke z sola w ktorej prawie nie ma Ca i dodawac Ballingiem "po rowno" ale z rownowaga jonowa to nadal nie ma nic wspolnego.

Gdybym skoncentrowal sie tylko na kH to Ca wzrosnie ponad 550.

Gdybym skoncentrowal sie tylko na Ca to kH bedzie 3-4.:)

Moze ktos zadzwoni do Ballinga :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - ja pisałem tylko o magnezie, on też jest odpowiedzialny za trzymanie parametrów a często się o tym zapomina, a robienie tego przy przygotowywaniu wody ma ten sens że mierzysz w baniaku gdzie żadne życie nie ma wpływu na to co mierzysz - masz tylko czystą solankę. Teoretycznie parametry powinny być a takim tanku stałe przez co najmniej tydzień - potem to coś z powietrza się jednak tam rozwinie :) przyroda nie znosi pustki.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbab

My to wszystko wiemy :)

Glownie to chodzi o to, ze w kazdym akwarium jest inne zuzycie roznych zwiazkow i to ma wplyw na poziom ww. I obojetnie kiedy i co bysmy nie dodawali (zwiazki chem. do Ballinga) to gdy podamy w roznej ilosci jonowej, to bedziemy systematycznie psuc rownowage. Czyli ZLE.

Jezeli bedziemy po szkolnemu dozowac po rowno to zupelnie rozjedziemy parametry. Czyli tez ZLE.

Jasne jest, ze musimy rzucic okiem na pH. Mg to zademn problem.

Problemem jest niepewnosc, co bedzie za kilka lat przy takim pokreconym dozowaniu. Dotychczas zadnych zgloszen nie bylo, albo nie rozpoznano braku rownowagi jonowej jako przyczyny rozwalenia zbiornika.

Rozumiem, ze gdy dozujemy wiecej NaHCO3 to pozostana nam wolne jony Na.

Gdy dozujemy zwiekszona ilosc CaCl to zostanie troche wolnych jonow Cl. W obydwu przypadkach, gdy dodamy przy podmianie sol bez NACl, potrafimy zniwelowac nadwyzki jednego, drugiego lub obydwu pierwiastkow. Czy w takim rozumowaniu popelniam blad?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

błąd polega na tym że nie mogą istnieć jony jednego znaku jako nadwyżka - muszą je kompensować elektrycznie jony o znaku przeciwnym - "Fizyki Pan nie zmienisz" :)

i problem jest w tym że trzeba to rozpatrywać kompleksowo a nie jedno oderwane od drugiego.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbab

To co pozostanie gdy damy wiecej NaHCO3 a co gdy CaCl? Zawsze sie cieszylem, ze jakos przez chemie przebrnalem na nastepny rok.:) Zreszta bardziej kladzino nacisk na procesy w wieklich piecach hutniczych...

Czy ktos to moze rozpatrzec kompleksowo?

Dziekuje, ze sie odzywasz :yes


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - a za co Ty mi dziękujesz, jak jest normalna dyskusja bez, na argumenty to przyjemnie się odezwać. Myślę że jak by więcej osób chciało dyskutować a nie przerzucać się obelgami to było by to z wielkim zyskiem dla nas wszystkich.

Wracając do tematu, jak dasz więcej NaHCO3 to zostanie si właśnie NaHCO3 w roztworze, jak dasz nadmiar CaCl2 to zostanie właśnie nadmiar jonów Ca2+ i 2 Cl- w wodzie, istnieje co prawda szansa że np. wapń zostanie strącony z jakimiś solami organicznymi (kwasów organicznych wytwarzanych przez naszych podopiecznych) ale jeśli tak się stanie to jego miejsce zajmie jakiś inny kation (pewnie też organiczny np NH4+ albo jeszcze coś innego).

Jak bym umiał to zrobić kompleksowo to byłbym bogaty i sławny :)

kiedyś czytałem (jak odszukam to podam namiary) pracę gdzie zutorzy zrobili symulację stężeń podstawowych jonów w akwarium i z tego co pamiętam to przy zwiększaniu ilości rozpatrywanych jonów bardzo im się to sypało.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może nalezy rozwazyc powrót do reaktora wapnia oraz miksera wtedy o żadnej nie rownowadze jonowej nie bedzie mowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to troche wyjasnilismy sytuacje. Wyglada na to, ze decyzje kazdy musi podjac sam...Mamy jeszcze jedna rzecz, ktora w kazdym zbiorniku inaczej wyglada. Chyba chwilowo zwieksze podmiany wody.:)

Z tymi podmianami tez mozna wiele rzeczy przemyslec - kazda sol ma inne kH i inne Ca. Czyzby od poczatku jony sie niezgadzaly? :drink

Mysle, ze kiedys reaktor i mikser byly na porzadku dziennym i nikt nie zwracal uwagi na jony. Sypalo sie sode, by podniesc kH, dodawalo kalkwasser aby podniesc Ca i korale rosly.

Jednak Balling z pompami dozujacymi jest teoretycznie znacznie latwiejszy do upilnowania (gdy nie bedziemy liczyc jonow:D)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś używalem reaktora i problemów było na maxa. Kilka podstawowych to: skakające ph , kh i Co2 w akwarium / te ostatnie oznaczają dużo problemów z gloniskami. Jeszcze... zapychające się wężyki odcieku , zapychające się zaworki , zacierające się drogie pompy oraz systematyczność wymiany wkładu aż wreszcie zbyt mała ilośc Ca na odcieku przy ph w reaktorze 6.2. A Balling lub płyny to spokój ... dzienny nakład pracy to 10 min (przy Ballingu) , brak urządzeń elektrychnych typu pompy , elektrozawory , butle , ph-computerey itd. Moim zdaniem przy obecnym dostępie do odczynników ..ich niskie ceny i oszczędność prądu wyklucza ponowne podejście do kalk.reaktora i mixera. Ja leję wszystkich preparatów równo tj. 250ml/dz i parametry się ustabilizowały na poziomie Ca-400 KH 10 Mg 1400. Korale rosną , glony wapienne rownież więc tylko się cieszyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - ja o solach mam swoje zdanie :)

i nie jest ono najlepsze, kiedyś robiłem sobie sam sól - zaniechałem bo wychodziło pierońsko drogo, jak policzysz po cenach jakie masz przy zakupie składników licząc w tonach to i tak wychodzi około 1,5 - 2 razy drożej niż średnia cena soli na rynku a to oznacza że albo mają dojście do jakiś niesamowitych cen albo po prostu nie używają składników czystych aż tak bardzo jak się chwalą, bo takie ceny można uzyskać stosując składniki czyste na poziomie technicznym, a dodatkowo przesuwając lekko bilans jonów można jeszcze sporo zaoszczędzić.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie Staszek, ciekawe pytanie. Czy sol ktora ma ca 480 i kh 6 ma rozwalona rownowage jonowa sama w sobie, czy rozwalamy ja dopiero dodajac kh ?

i jeszcze jedno, Kuba, jak myslisz jak sie ma to przesuniecie (tfu tfu) jonowe do podmiany 10% wody tygodniowo? - w praktyce wymieniasz co miesiac prawie polowe baniaka

nigdy wiecej reaktora.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"a dodatkowo przesuwając lekko bilans jonów można jeszcze sporo zaoszczędzić. "

I tym milym akcentem...

@RIP

Mam podobne zdanie na temat reaktora.:) Kazdy nowy zasyp byl zagadka.

Balling sie oczywiscie nie przeliczyl, tylko akwarium to nie maszyna matematyczna. Mimo wszystko mozemy mu byc wdzieczni.:)

Dziekuje za rzeczowa dyskusje.:yes


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedewszystkim, termin "rownowaga jonowa" jest terminem nie dosc, ze wzglednym to i w pewnym sensie niemierzalnym. Gdyby ktos zapytal mnie, czy rozumiem rownowage jonowa jako stosunek jonow Cl- do SO4-- odpowiedzial bym tak. Takiej samej odpowiedi udzielilbym na pytanie czy stosunek kh do Ca++. Pozostaje problem, z niemierzalnoscia - bo nie znam testu na SO4-- i Cl-- oraz z wzglednoscia - bo na pytanie, ile powinien wynosic stosunek miedzy tym, a tym balbym sie udzielic odpowiedzi. Zwyczajnie nie wiem. O ile z SO4-- do Cl- cos jeszcze wymysle ( z tego co pamietam to 1:8 masowo), o tyle dam skrzynke piwa temu, kto mi powie ( z uzasadnieniem) jaki powinno wygladac kh do Ca++. Kh=7 i Ca=380mg/l jak w NSW? To czemu w pieknych akwariach nie raz jest kh=8 i Ca=450? A przeciez w tym drugim przykladzie poziom wapnia jest stosunkowo wiekszy wzgledem kh niz w pierwszym. I to jest to nadmiarowe CaCl2. Negatywnego efektu nie widac.

Nomen omen, za o wiele istotniejsze niz jakis magiczny poziom x danego pierwiastka uznam stalosc tego parametru. Zwierzeta przystosuja sie, o ile damy im odpowiednio duzo czasu.

Nie mowiac o tym, ze dla "czystego" Ballinga zawsze bedziemy obserwowac rozejscie sie parametrow - bo taki Balling dba o uzupelnianie "straconych" Ca i kh. A gdzie kwestia Mg, ktore pod postacia MgCO3 stanowi czesto kilka procent szkieletu korali madreporowych?


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inne pytanie - jesli uzupelniam mg w solance na podmiane, moge sole rozpuscic w litrze odlanej solanki i rozpuszczona wlac do reszty ? czy musze rozrabiac w wodzie z osmozy ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dodawałem bezpośrednio do solanki sole w stanie sypkim czasem robiłem nasycony roztwór i dodawałem potem (nie przejmując się już zmianą zasolenia), kurcze napiszę coś więcej jutro jak znajdę trochę czasu bo teraz mam właśnie odebranego kota po operacji i trochę głowa mi działa inaczej i nie chcę nic pisać przy czym trzeba myśleć. (nawet tego posta piszę na dwa razy)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok - z kotem już lepiej (znaczy się po widać że mu się poprawia) w poniedziałek mają mu wyciągnąć dreny to znak że mogę coś napisać jeszcze.

A mianowicie:

Ocelocik - równowagę jonową akurat łatwo zdefiniować jak dla mnie :) tzn wydaje mi się że warto za równowagę uznać stan jaki mamy w NWM - czyli woda w akwa ma zachowaną równowagę jonową jeśli stosunki ilości poszczególnych jonów są bliskie temu co w NWM. Oczywiście tych jonów które umiemy mierzyć bo innych nie warto rozpatrywać. Ta równowaga zapewnia sama z siebie odpowiednie pH i twardość oraz odpowiednie poziomy poszczególnych pierwiastków, tzn jeśli byśmy byli w stanie utrzymać wodę w stanie równowagi jonowej to nie było by z niczym problemów (z niczym nie organicznym - bo stężeń organiki nie biorę teraz pod uwagę)

dlatego tak bardzo jetem zwolennikiem lania równo a nie "pod testy" bo co z tego że dostaniemy niby poprawne wyniki skoro będzie to tylko artefakt pochodzący z błędów pomiaru, oraz bardzo niestabilny układ.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.