Skocz do zawartości
Stani

Czyzby Balling sie przeliczyl?

Rekomendowane odpowiedzi

Uuu, to nieźle biedak oberwał, trzymam kciuki za wyzdrowienie kota.

Wiadomo kot ważniejszy , ale pewnie i operacja kosztowała.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niestety oberwał porządnie - średnica ropnia jaki mu się zrobił to około 5 cm - na człowieku wyglądało by to na wielkie a co dopiero na kocie. Dlatego bardzo zależy mi na nowym domu dla tego drugiego kota (nie mogę dopuścić do ponownej walki bo mogło by się skończyć jeszcze gorzej) - idealnie by było gdyby wziął go ktoś starszy - ten kot potrzebuje ciepła i spokoju - sam w stosunku do ludzi jest nie do końca ufny ale jak się przekona (do nas się przekonał) to naprawdę fajny kanapowiec.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qbab

Owszem, zgodze sie ze mozna rownowage jonowa przyrownac do NSW - ale jak napisalem - co z baniakami z kh:10 i Ca=450, ktore wygladaja b. ladnie? A parametry od tych z NSW mocno odbiegaja.

Sam tez nie jestem zwolennikiem lania przez dluzszy czas nierowno, ale uznaje koniecznosc raz na jakis czas wyrownywania stosunku Ca do kh, co zazwyczaj ogranicza sie do dolania ktoregos z preparatow do Ballinga w nadmiarze.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ano nic z takimi baniakami - to że kury w fermach rosną szybciej niż te trzymane w zagrodzie nie znaczy że są lepsze - powiem więcej - sporo ludzi (w tym i ja) woli smak tych co nie wiedzą co to chów intensywny.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wytlumaczyc zjawisko w akwarium, w ktorym Ca jest malo zuzywane, za to kH leci dziennie o 1° w dol i korale maja super wzrost? Dostarczanie Ca doprowadzi do jego nadmiernego wzrostu. Za to kH trzeba podnosic lopata...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamiętaj że twardość węglanowa jak sama nazwa (prawie) wskazuje zależy od ilości wodorowęglanów metali wielowartościowych - u nas w baniakach głównie od Ca(HCO3)2 i Mg(HCO3)2

z drugiej strony za jej spadek odpowiedzialne są dwa procesy (to też oczywiście uogólnienie):

Ca(HCO3)2 ->CaCO3 + CO2 + H2O

Mg(HCO3)2 ->MgCO3 + CO2 + H2O

a one mogą zachodzić na różne sposoby np przez wbudowywanie w szkielety korali, przy czym nie są ze sobą jakoś o ile wiem bardzo mocno skorelowane, tzn wiadomo że jak ubywa jednego to i drugiego ale stosunki ilościowe się trochę zmieniają.

jest jeszcze problem z glonami które przyswajają magnez i robią nas w zielone (niebiesko zielone dla chlorofilu A i taki lekko zażółcony dla chlorofilu B ale cóż to zmienia :) )

jeśli twardość węglanowa leci w dół a poziom wapnia stoi prawie to znak że trzeba bardzo mocno monitorować magnez bo może niewyobrażalnie szybko spadać.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odświeżę temat bo zaczynam się czuć jak w ślepej uliczce. Tak jak pisałem wcześniej wstrzymałem się z Ballingiem dopóki kH nie spadło do 8 (średnio spadało 0,5 stopnia dziennie). Ca w tym czasie osiągnęło 360. Rozpocząłem od równych dawek 25ml powoli zwiększając dawki do 50ml. Przy 50ml obu preparatów ballinga kH ustaliło się na poziomie 9, a Ca=370. Co ciekawe wreszcie mg ruszył w dół (przynajmniej wg testów Salifert) i na dzień dzisiejszy jest na poziomie 1500 (jeszcze ok. 2 m-ce temu mg=1740). Przy jakiej kolwiek zmianie ilości podawanych preparatów ballinga, czy w jedną, czy w drugą stronę bardzo szybko reaguje i kH i Ca. Przy zwiększeniu ich ilości o 10ml kH skacze nawet 1 stopień do góry dziennie, a Ca stoi w miejscu.

Natomiast przy zmiejszeniu ich ilości poniżej 50ml Ca leci na łeb na szyję nawet do 350 w ciągu kilku dni, przy kH=9.

Co ciekawe wszystkie korale mają fajne przyrosty, ruszyła wreszcie biała akropora, która do tej pory stała w miejscu, ich polipy są widoczne przez cały dzień (do tej pory tak ładne polipy widoczne były tylko w świetle nocnym). Już się zastanawiam, czy nie zostawić tego Ca na poziomie 370-380. Chyba, że korale przy takim niskim Ca rzuciły się na mg i dlatego mg ruszyło w dół, tylko co będzie gdy mg osiągnie normę, czyli 1300, czy wtedy nie zaczną się fochy na tak niski Ca.

Zastanawiam się nad podniesieniem samego Ca czymś innym niż ballingiem, np. Kent TurboCalcium tylko czy to nie jest czasami to samo co CaCl2 tylko pod nazwą kenta? I czy przy stosowaniu TurboCalcium nie trzeba stosować buforu kH? Co Wy na to?


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kent TurboCalcium to wg opisu producenta czyste CaCl2 - notabene chyba takie samo jak to co drogowcy wysypuja zima na drogi - tylko pewnie nieco taniej kupuja :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, no to Turbo mogę sobie już darować, w końcu CaCl2 mam rozrobione...

lać samo, czy nie lać - oto jest pytanie :con (oczywiście pytanie retoryczne bo ile osób, tyle opinii :D)


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym mierzysz Ca, a może inaczej - czy robiłeś badania labolatoryjne? Tak z doświadczenia mogę napisać, że znam dwa przypadki kiedy Salifert zaniżał o ok. 50mg/l to co pokazywało labolatorium (salifert 420, a labolatorium 470 mg/l).


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie testy saliferta, Ca i Mg dodatkowo sprawdzane tandemem TM - wynik Ca zbliżony, Mg wyższe w TM o 60.

Robiłem podejście do badań labolatoryjnych ale odprawiono mnie z kwitkiem kiedy dowiedzieli się, że to woda słona. Ze słodką podobno nie było by problemu :con


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie można wierzyć bezgranicznie testom używanym w domowych warunkach tym bardziej jeśli testy mają nie są nowe.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obserwując korale wszystko wydaje się git choć nie wiem jaka w tym zasługa za dużego mg...


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wszystko wygląda coraz lepiej to po co się martwić? :D

W naturze w wielu miejcach poziom wapna jest na poziomie 380-390 mg/l :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche czasu "mocnonierownegolania":D minelo i chcialbym dopisac, ze wlewane ilosci dochodza powoli do rownowag tzn. w tej chwili leje 250 ml CaCl2 i 350 ml NaHCO3. Ca jest na poziomie 440 a kH 8. Niestety wniosku, co bylo kiedys powodem szybkiego wzrostu Ca i spadku kH nie potrafie postawic. Jakos samo sie naprawilo:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem sie ostatnio dlaczego przez bardzo długi czas nie spadał u mnie w akwarium Mg (bez dozowania). Czy przyczyna może być taka że z 3 roztworów lałem za dużo Mg i dlatego w testach było cały czas za dużo Mg mimo tego że przestałem je dozować na ponad miesiąc ? Teraz Mg zaczął nagle spadać i zacząłem znowu podawać. Niestety zapomniałem w jakich proporcjach rozrabiałem Mg z wodą (Grotech w proszku) :con Nie mam już opakowania od Grotecha, wie ktoś jaki jest dokładnie skład Mg Grotecha w proszku i w jakich proporcjach go rozrabiać i podawać ??

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze byla jakas przyczyna, ze glony wapienne wstrzymaly wzrost ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.