Skocz do zawartości
Mariusz L

Zielone glony ,co to i jak się tego pozbyć?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,od jakiegoś czasu mam problem z tymi glonami.Parametry wody wyglądają następująco: NO3=0(slifert),PO4=0(Rowa),KH=9(salifert),

Ca=420(salifert),Mg=1420(salifert).Za RO mam DI ,TDS pokazuje zero.Jeśli chodzi o obsadę jest niewielka, trzy błazenki i zebrasoma, oprócz tego kilka korali miękkich i twardych.Podmiany wody robię 5% co tydzień.W sampie refugium z kaulerpą i spagetti. Odpieniacz Red Sea Classic pieni ładnie raczej. Czytałem archiwum i jedyny wniosek jaki mi się nasuwa to za czysta woda, proszę o Waszą opinię na ten temat.Jest to akwa 530 litrów, a jeśli chodzi o oświetlenie ,żarnik wymieniałem 2 miesiące temu a t5 mają góra pół roku. Pozdrawiam.

2246-dsc02217.jpg

2246-dsc02218.jpg

2246-dsc02219.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te glony rosną tylko na skale to powodem mogą być fosforany skumulowane w skale po działaniu kalkwasser. Może teraz stopniowo się uwalniają. Jeśli skała była na 100% z frachtu i nie miała przyjemności poznać kalkwasser to powodów takiego stanu rzeczy trzeba szukać gdzie indziej.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, bardzo możliwe ,tylko czy te uwalnianie fosforanów ze skały jest możliwe nawet wtedy kiedy cały czas dozuję kalkwasser.A jeżeli tak to co poradzić na to? Czy można przestać dozować kalkwasser ,włożyć absorber fosforanów i czekać aż wszystkie się uwolnią? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwalnianie fosforanów ma miejsce przy niskich wartościach pH i jeśli zdecywanie uważasz, że oprócz skały wszystko inne jest czyste (bez glonów), do tego w nocy pH schodzi dość nisko to znalazłeś przyczynę powstawania glonów na skale.

Co do pozbycia się problemu - znam osoby, które wywaliły taką skałę bo nawet po roku walki cały czas glony pojawiały się w jednym i tym samym miejscu. Jeśli chcesz powalczyć to sposób przedstwiony przez ciebie jest bardzo dobry. Co do samego lania kalkwasser są dwa obozy - jeden zdecydowanie przeciwny, a drugi wręcz odwrotnie twierdząc, że pomaga on uzyskać zerowy poziom fosforanów w zbiorniku co wg mojej oceny ma krótkie nogi :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu a jesli ph jest wrecz idealnie stale a kh spada do bardzo niskich wartosci to czy efekt nie bedzie podobny ?


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem spadek kh nie ma wpływu na uwalnianie fosforanów. Ogólnie przy niskim kh glony lepiej się czują i mogą się pokazywać ale jak dla mnie jest to sygnał związany z problemem dotyczącym wody i jestem przeciwnikiem trzymania wysokiego kh bo glony się panoszą w zbiorniku. Jest dużo zbiorników z kh6-7 bez śladu glonów:wink


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mi wyglada na jakis rodzaj sinicy.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już sam nie wiem co o tym myśleć, bo ph mierzone po nocy ,czyli teoretycznie najniższe wynosi 7,8 - 8,0 czyli nie jest niskie.A w ogóle to te glony w refugium,na szybach też sie panoszą, także chyba nie o skałę tu chodzi:con

Tomik ,jeśli to sinice to co to oznacza ,czy pojawiają się one z jakiegoś konkretnego powodu ,czy powodów może być setki?

Wpadł mi jeszcze do głowy pomysł, żeby zmienić sól z TM na Preisa. Jak myślicie sól może powodować ten problem? Bo jak wynika z testu soli TM nie jest zbyt czysta:con

Na kilka dni pozbyłem się świństwa ,odessałem wszystkie:) Czekam na dalsze wskazówki i za wszystkie bardzo dziękuję.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prodibio bioDigest, absorber i robienie fotek co kilka dni. Po 2-3 tygodniach będzie widać różnicę (fotki po to zeby bylo je widac).

A tak na boku - jaki test masz na myśli mówiąc, że sól TM jest niezbyt czysta ???


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o ten test:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=14610

Nie wiem na ile on jest wiarygodny ale ciekawie to nie wygląda.Co prawda Preisa tu nie ma ale na temat tej soli jest najmniej negatywnych opinii

Co to jest "prodibio bioDigest"?

Tak się zastanawiam po jaką cholerkę wydałem prawie 200 zł na test Rowy skoro wniosek jest taki, że nie jest on wiarygodny.

Robiłem test wody RO tym testem i wychodzi praktycnie tak samo jak woda w akwa:con ehh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4 po DI =0

PO4 w akwa =0

Dlaczego test mialby byc niewiarygodny - tego nie zrozumialem.

Zgadzam sie z Alefem jesli chodzi o brak bakterii i sprzedanie tej czystej powierzchni glonom lub cyano- bakteriom. Ale gdy Rowa pokazuje "0" to warto sie dwa razy zastanowic, zanim do takiej wyjalowionej wody wlozy sie absorber fosforanow. Poza tym - czym maja sie odzywiac bakterie, ktore sa konkurencja dla cyano bakterii i glonow, gdy NO3 =0 ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Jest dużo zbiorników z kh6-7 bez śladu glonów:wink

święte słowa :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

PO4 po DI =0

PO4 w akwa =0

Dlaczego test mialby byc niewiarygodny - tego nie zrozumialem.

bo jeśli nie mierzy nic to zawsze pokaże Ci 0 :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale mozna wyjsc z zalozenia, ze w akwarium jest "0" PO4.

@Mariusz

Zmierz PO4 w wodzie, w ktorej rozpuszczales mrozonki...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słabe podstawy :) do takiego założenia, ale pomysł z wodą z mrożonek dobry - tam nie ma bata coś musi być :D


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja dla równowagi po raz kolejny napiszę, że dla testu Merca nie wierzę. Nie wierzę bo w moim przypadku test labolatoryjny pokazał PO4-3 0,000, a Merc 0,14 PO4-3 czyli 0,045 P. Przez ten test o mały włos nie wywaliłem zbiornika w powietrze i nie przyjmuję do wiadomości, że bardziej wiarygodny jest test w porównaniu do badań w porządnym labolatorium :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani robiłem podobny test tylko ,że do badanej wody włożyłem kilka granulek jedzenia no i faktycznie woda od razu zabarwiła sie na niebiesko,ale wtedy stężenie po4 musiało być już bardzo duże ,jak by takie w baniaku było to strach pomyśleć co by sie stało.

Czyli powiedzcie mi co Waszym zdaniem powinienem zrobić?

Przy założeniu że stężenie po4 jest bardzo małe absorber nic tu nie da, czyli co,zwiększenie poziomu no3, aby przyspieszyć rozrost glonów w refugium? A jeżeli tak to jak to zrobić,zwiększyć obsadę czy są inne wyjścia?Ja już sie gubię w tym wszystkim:con Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wylaczyl odpieniacz.

Jezeli masz duzo ryb i maly ruch powierzchni wody to zeby rybkom nie zabraklo tlenu, ustaw odpieniacz tak, zeby nic do kubka nie odpienial. Mozesz tez wiecej karmic. Co kilka dni przetestuj wode na PO4 i NO3. Jak juz troche PO4 wykryjesz (np: 0,01) i NO3 podniesiesz na np: 3mg/l to moglbys dodac garsc bakterii.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz podobno ładnie pieni, w glonowym na szybach też się panoszą glony więc teoria o zbyt czystej wodzie raczej odpada. Zresztą biorąc pod uwagę tą teorię o czystej wodzie - cyjano z niczego się nie biorą. One mogą azot pobierać w postaci gazowej, a sam azot do epidemii to za mało.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyano pobieraja N2 i zamieniaja na NH4. Jak sie nudza to sobie zfotosyntetyzuja jedzonko. Przezyja w wodzie, gdzie inne bakterie lub glony padaja z glodu. Pojawily sie na ziemi sporo wczesniej niz glony bo mogly przystosowac sie do tak skrajnych warunkow.

Sa rowniez w kazdym akwarium i tylko czekaja na sytuacje, w ktorej inne stworzonka padna z glodu co odslania im wolna powierzchnie substratu do zasiedlenia.

Mowie tu o cyano wystepujacych w najczystszej wodzie.

"Czysta" wode mam od dluzszego czasu i w tym okresie kilkakrotnie pojawily sie cyano. Po podwyzszeniu NO3 i PO4 moglem zaobserwowac ich cofanie sie. Zostaly wyparte przez inne rasy bakterii zyjace w "sluzie" pokrywajacym wszystkie urzadzenia akwarium, z koralami wlacznie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz wynika, że cyjano pojawia się tylko w zbyt czystej wodzie. Ja miałem przyjemność "obcować" z nimi też kilkukrotnie i z pewnością nie był to efekt zbyt czystej wody. Tak jak pisałem już wcześniej - ja się nie spotkałem z sytuacją ataku cyjano z powodu zbyt czystej wody choć nie twierdzę, że nie występują takie sytuacjie ale nie wszystkie naloty w naszych zbiornikach to cyjano i chyba nie ma co za każdym razem zwalać takiej sytuacji na czystą wodę. U mnie cyjano cofało się jak popracowałem nad polepszeniem jakości wody.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sinice potrafią przetrwać w takich warunkach że aż strach :)

niedawno doczytałem się że część z nich kocha siarkę :D - potrafią żyć sobie w złożach siarki (szukałem info o reaktorach siarkowych :D )

ale faktycznie czysta woda nie jest dla nich niczym złym - potrafią o wiele skuteczniej wykorzystywać minimalne ilości tego co w niej jest w stosunku do wyżej uorganizowanych organizmów - nie można zapominać że po mimo ze nazywano je glonami niebieskimi to są to jednak bakterie (przynajmniej od czasu podziału na Prokariota i Eukariota)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,po dokładnym odessaniu tego badziewia wydaje mi się ,że trochę wolniej odrastają.Nie wiem na ile to jest pocieszanie się samego siebie ,a na ile prawda ale takie odnoszę wrażenie.

Mam jeszcze podejrzenie,że zrobiłem błąd i wywaliłem za dużo glonów z refugium i to mogło być przyczyną:con Teraz, glony trochę odrosły no i w połączeniu z odsysaniem jest jakby lepiej.Co będzie dalej zobaczymy. Na razie dzięki wszystkim za pomoc, walka trwa8) Pozdrawiam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbab, wszystko OK tylko mi się wydaje, że prędzej korzystne warunki do rozwoju cyjano uzyskamy w wodzie bogatej w substancje odżywcze. Takie małe przykłady z życia - dwa razy stawiałem zbiornik i w obu przypadkach w trakcie dojrzewania miałem cyjano. Eksperyment ze zwiększonym karmieniem korali i ryb - po jakimś czasie pojawiło się cyjano oraz glony na rurach powrotnych i pompach cyrkulacyjnych. Filtr glonowy z podłożem MM - bardzo często na tym podłożu rozwija się cyjano pomimo braku śladu w zbiorniku głównym. We wszystkich tych przykładach pomoagało polepszenie jakości wody. Następne przykłady kolegów - wymiana podłoża MM w glonowym na nowe i pojawia się cyjano w akwarium. Wsypanie "trefnego" żywego piasku - NO3 skacze nawet do 100mg/l i pojawia się cyjano w niesamowitych ilościach. Długotrwały brak prądu, a co za tym idzie "przyduszenie" DSB spowodowało drastyczne pogorszenie warunków w zbiorniku - 40% ryb padło itp. Właściciel przez 6 miesięcy walczył z cyjano. Usuniecie dojrzałego DSB (za jednym zamachem) - jedyne co widać w akwarium to właśnie cyjano.

EDIT: Co do sinic - kto musi częściej czyścić przednią szybę, ten co ma syf w akwarium czy ten kto ma prawie sterylne warunki?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu

Napisales:"Z tego co piszesz wynika, że cyjano pojawia się tylko w zbyt czystej wodzie."

Nigdy tego nie twierdzilem ani nie napisalem.

Natomiast z cala pewnoscia twierdze, ze sa rowniez odmiany wystepujace w b. czystej wodzie. To, ze wystepuja "w brudnej" wie kazdy, bo prawie kazdy to przezyl.:)

Pytajacy podal "0" NO3 i "0" PO4... Trzeba miec sporo odwagi by w takiej sytuacj doradzac stosowanie absorbera lub zwiekszenie pracy odpieniacza. To bylby podstawowy blad.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.