Skocz do zawartości
kordla

BARDZO wysokie pH a ogólnie gra POMÓŻCIE !!!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam tak wygląda pomiar z przed dosłownie chwili

263-dsc02259.jpg

Nie wiem co jest Grane pH rośnie sobie codziennie o 2,3 dziesiąte od jakiegoś tygodnia i nie ma zamiaru spaść :) wczoraj podmieniałem wodę 60L. - nic to nie zmieniło Rano pH około 8,5 Mieszacz odłączony jest od systemu od 4 dni. i nic. Elektroda skalibrowana (ERH-AQ1 z HYDROMETU 2 miesięczna) już z 3 razy i cały czas to samo KH 10,5 MG 1280 ,CA lekko powyżej 500. Teoretycznie w akwa wszystko gra SPS-y,LPS-y i miękasy bo taką mam obsadę mają się dobrze, ale pH nie ma zamiaru spadać już nie wiem co mamo tym wszystkich sądzić POMÓŻCIE może komuś coś przychodzi do głowy bo ja już się pogubiłem na dowód kondycji AKWA. dajje kilka fotek zrobionych dosłownie chwile temu

263-dsc02246.jpg

263-dsc02248.jpg

263-dsc02249.jpg

263-dsc02251.jpg

263-dsc02252.jpg

263-dsc02253.jpg

263-dsc02254.jpg

263-dsc02255.jpg

263-dsc02257.jpg

kończąc ten topik pH mam właśnie w tej chwili 9,1 :D ja już nie mam siły pozdrawiam i proszę o pomoc.


500 Liter-ków + ze 100L wody w sump-ie aaaaaaa i graciarstwa trochu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaraj sie dostac prosty test kropelkowy na pH i skontrolowac nim, czy odczyt z miernika jest prawidlowy.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak kalibrowałeś elektrodę ? - coś mi to wygląda na błąd w pomiarach a nie rzeczywisty wynik


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Bardzo mozliwe ze to blad pomiaru !!!Jesli jednak nie to nie ma potrzeby na sile zbijania pH.Wykladnikiem i najlepszym testem sa wlasnie koralowce a na zdjeciach ktore prezentujesz wygladaja super.Wiele akwari w tym i moje ma za niskie lub wysokie pH (tzn:nie ksiazkowe) a koralowce maja sie swietnie.Sztuczne podbijanie lub obnizanie pH wg mnie nie ma sensu.

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

roman763 dzięki za słowa otuchy i jak tak myślę - wydaje mi się że najlepszym wykładnikiem "kondycji" akwarium są właśnie korale a te mają się świetnie. Ja to po prostu tak chyba zostawię i zobaczę co będzie się działo dalej. Qbab - tu chyba masz rację kalibratory są sery i mają około roku więc są na bank do "bani" z tym że zastanawia mnie to że kalibruje tą elektrodę już trzeci raz (właśnie tymi kalibratorami) a pomiar właśnie taki mam od paru dni :) - no cóż kalibratory na pewno do śmieci !!! a czas pokaże co będzie dalej pozdrawiam i dzięki za pomoc :D


500 Liter-ków + ze 100L wody w sump-ie aaaaaaa i graciarstwa trochu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedzie wszystko ok!!! Bo z cala pewnoscia tak drastyczny wzrost pH odbil by sie na kondycji koralowcow a skoro one maja sie swietnie to nie ma problemu.Najprawdopodobniej masz przeterminowene plyny kalibracyjne bo tak wyskokie pH w akwarium jest raczej niemozliwe.

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i ja mam taką nadzieje bo akwa już od dość długiego czasu jest w "fajnym" błogim ustabilizowanym nastroju - nieźle mi wyszło :):D :D pozdrawiam i dzięki śliczne za doradztwo

ps. a płyny na pewno jutro sobie zamówię nowe.


500 Liter-ków + ze 100L wody w sump-ie aaaaaaa i graciarstwa trochu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja na twoim miejscu to bym wyp...... ten czytnik ph i dalej sobie patrzyl na te cudeńka :)


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po nocy :D

Admed2 - tu masz rację bo dzisiaj jak wstałem to pH mam :)"tylko" 8,5 :D więc już to olewam i zrobię tak jak radzisz kupie sobie piwko :D albo nie dwa :yesi :yes :yes będę dzisiaj patrzył CAŁY WIECZÓR i podziwiał te "cudeńka" :D pozdrawiam.


500 Liter-ków + ze 100L wody w sump-ie aaaaaaa i graciarstwa trochu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kordla - jedno to kalibracja a drugie wiek elektrody, właśnie typowym objawem padania elektrody jest "płynięcie" napięcia co przekłada się na płynięcie wskazań pehametru.

@Admed2 - pH nie ph :) wiem że jestem "upierdliwy" ale są rzeczy które od razu rzucają mi się w oczy. (ale nie pHmetr tylko pehametr :D )


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbab - nie bardzo rozumie pisałem w poście wyraźnie że elektrodę kupiłem niecałe dwa miesiące temu (gdzieś na forum znalazłem że jest "ponoć" PIERWSZĄ ELEKTRODĄ AKWARYSTYCZNĄ) więc ja kupiłem :szok no i się pogubiłem. To co ile powinno się wymieniać elektrodę. jeżeli dwu miesięczna jest wiekowa. :) pozdrawiam.


500 Liter-ków + ze 100L wody w sump-ie aaaaaaa i graciarstwa trochu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam ta sama elektrode podlaczona do luxa

tej elektrody sie nie wymienia, trzeba tylko co pol roku/rok wymienic elektrolit zelowy. na stronie producenta masz namiary na kontakt, zamow sobie butelke zelu ze strzykawka, kosztuje o ile pamietam 30 zlociszy czy cos kolo tego a styka na 100 albo i wiecej napelnien. ten elektrolit z elektrody z czasem sie "wyplukuje" (rozciencza) przez co pomiar zaczyna plynac. raz na pol roku caly zel wyciagnac strzykawka, wpuscic nowy i elektroda jak nowa (elektroda ma u gory specjalna dziure zaslepiona gumowym kolnierzem). ale dwumiesiecznej to nie dotyczy - marne plyny do kalibracji.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz przegapiłem info że dwumiesięczna :), ale efekt jak dla starej, co do wymiany "środka" elektrody - tak jest to sposób na regenerację, może Twoja miała pecha i leżała gdzieś długo albo po prostu jest uszkodzona (nie powinna jeśli dopiero teraz zaczęła robić takie numery).

co do 100 napełnień to jestem sceptyczny :D ale kilka powinno się udać, przy czym nie warto trzymać tego elektrolitu zbyt długo otwartego.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisalem ze ta flaszka ktora dostaniesz styknie na 100 napelnien :). ile napelnien wytrzyma elektroda to nie wiem, w sumie oprocz rozcienczenia elektrolitu nic sie tam w srodku nie zuzywa, pilnowac tylko zeby nie zarastala wapiennymi i pare latek powinna pociagnac


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no membrana się zużywa - jak sam napisałeś także biologicznie :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tom dzięki za podpowiedź płyn sobie zamówię (myślę że jakoś sobie poradze z wymianą tego elektrolitu) ale najpierw wymoczę tą nieszczęsną elektrodę w RO przez 24h może to coś zmieni :) Płyny kalibracyjne już sobie zamówiłem pewnie tu też był problem bo patrząc na baniak wszystko jest oki :D :D :D korale mają się świetnie. więc raczej na pewno były to błędne odczyty.

@roman763 dzięki śliczne za fajną rozmowę i fachowe doradztwo :D :D :D

ps. Akwa masz SUPERANDZKIE :yes bardzo mi się podoba.

pozdrawiam.


500 Liter-ków + ze 100L wody w sump-ie aaaaaaa i graciarstwa trochu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moczenie w RO może jej tylko w takim układzie zaszkodzić :) (choć przy takich objawach to zapewne nie dużo :D )


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no teraz to i tak już bez różnicy (jestem w pracy) więc jej nie wyciągnę do wieczora się pomoczy. Zobaczymy wieczorem.

@Tom elektrolit żelowy już sobie zamówiłem symbol tego elektrolitu: SE03-100 koszt 13zł netto - więc chyba nie zbankrutuję wymienimy elektrolit i powinno grać :) pozdrawiam.


500 Liter-ków + ze 100L wody w sump-ie aaaaaaa i graciarstwa trochu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe, moczyc trzeba przed kalibracja tylko sucha elektrode, zeby sie na membramie wytworzyla warstwa jonowymienna. instrukcje wymiany elektrolitu masz w instrukcji do sondy, trzeba zostawic maly pecherzyk powietrza o ile dobrze pamietam

Kuba, apropos membrany, swojego czasu gadalem z facetem ktory produkuje te elektrody i poradzil mi ze sposobem na "starzenie sie" membrany jest okresowe (co pare miesiecy, rok, najlepiej polaczone z wymiana elektrolitu) starcie tej warstwy jonowymiennej z kulki do sucha i ponowne jej uwodnienie. powiedzial mi ze poniewaz ta warstwa jonowymiennqa tworzy sie caly czas na kulce to po pewnym czasie jest poprostu za gruba co powoduje opoznienia w czasie reakcji.

skrobnij pare slow w tym temacie bo ja sie na tym cholerstwie nie znam kompletnie


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :( wszystko już gra. I ta w woli informacji powodem "polecenia" sobie elektrody okazały się stare kalibratory po zakupie nowych i skalibrowaniu nagle pomiar wrócił do normy czyli 8,2-8,4. więc wniosek prosty nie trzymajcie długo kalibratorów one psują odczyty. pozdrawiam. i dzięki wszystkim za topik.


500 Liter-ków + ze 100L wody w sump-ie aaaaaaa i graciarstwa trochu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tom_Wildtom_Kurpanik :

Kuba, apropos membrany, swojego czasu gadalem z facetem ktory produkuje te elektrody i poradzil mi ze sposobem na "starzenie sie" membrany jest okresowe (co pare miesiecy, rok, najlepiej polaczone z wymiana elektrolitu) starcie tej warstwy jonowymiennej z kulki do sucha i ponowne jej uwodnienie. powiedzial mi ze poniewaz ta warstwa jonowymiennqa tworzy sie caly czas na kulce to po pewnym czasie jest poprostu za gruba co powoduje opoznienia w czasie reakcji.

no cóż - chyba ce wam sprzedać sporo elektrod :(

mnie uczono że pod żadnym pozorem nie powinno się dotykać tej "banieczki" z półprzepuszczalną membraną bo jest bardzo delikatna i łatwo uszkodzić, że już o ścieraniu nie powiem :(. jak znajdę chwilkę czasu to sprawdzę co to za elektrody (może macie jaieś pdf'y z informacjami) to coś napisze bo jest kilka technologii, np. szklane, polimerowe - każda ma zalety i każda wady :( jak w życiu


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://loccutus.fotosik.pl/albumy/125048.html

cala instrukcja. mam nadzieje ze Leszek sie nie obrazi :(

solidne szklo ta kulka, nic delikatnego. zreszta, kiedys trrzeba bedzie ja i tak wyczyscic, nie wiem jak wasze, ale na mojej sie tworza wapienne


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

patrz punkt 2 :(

z tego co napisali to jest to typowa elektroda z membraną szklaną - na takie trzeba naprawdę uważać przy czyszczeniu - ja bym szczoteczki do zębów nie używał, jedynie płukanie w kwasie solnym i wodzie destylowanej (no może jeszcze dobre jest to z enzymatycznym czyszczeniem proszkiem E) mechanicznie uszkodzić taką membranę jest naprawdę łatwo.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nie, bez extremum,szczoteczki odpadaja. ta kulka to normalne szklo tyle ze innego rodzaju. czyscic z osadu wapiennego zanurzajac w occie, pozniej oplukac, papierowym recznikiem wytrzec do sucha i uwodnic na nowo - to wg producenta zaden problem dla elektrody


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no rób jak uważasz, u nasz używa się bardzo dobrych (cenowo niestety dużo droższych - ostatnio coś koło 1600 zł za elektrodę) i żadna z nich nie może być tak traktowana, po opłukaniu w destylowanej wodzie lekko dotyka się końcem (rogiem) bibuły żeby osuszyć - nikt nie wyciera.

Ale może te są wstanie to przeżyć.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.