Skocz do zawartości
sly

wiam morszczaków

Rekomendowane odpowiedzi

jestem tu nowy no prawie bo od jakiegos czasu czytam to forum a od niedawna się zarejestrowalem i cały czas nabywam wiedzy i dalej mało wiem, kiedys miałem akwa holenderskie ale to mineło bezpowrotnie,oki koniec lania wody do czego zmierzam,na początek chce zacząć od małego tanka, czy do utrzymania zbiornika około 175l czyli 70x50x50 wystarczą rózne specyfiki np.kent,grotech czy bawić się w kalkwasser balling reaktor, czy w sumpie odrazu po postawieniu zbiornika zrobić refugium czy poczekać aż dojrzeje,a ile litrów ma mieć sump przy takim zbiorniku ma to zanczenie czy każdy robi na czuja,pewnie dla niektórych to głupie pytania typowego laika, ale podchodzę do tego zbiornika naprawde poważnie i prosze o wyrozumiałosc:)


"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

Ernest Hemingway

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Na pewno nie są to głupie pytania bo nie ma głupich pytań-są tylko głupie odpowiedzi.Pierwsze primo

nie utrzymujesz zbiornika tylko żyjątka w nim żyjące,a od ich wymagań zależy w co masz zainwestować.

Napisz co masz zamiar uprawiać to conieco ci podpowiem bo "góra" już śpi:)


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

głównie miekkie i sps


"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

Ernest Hemingway

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Specyfiki" wystarcza.

Sump ok. 50 l (30 l zalane i ok. 20 l wolnego miejsca na splywajaca wode z akwarium po wylaczeniu pradu). Osobiscie pozostawilbym w sumpie przegrode z mozliwoscia zrobienia DSB, ale niekoniecznie.

Natomiast uwazam za niezbedne przewidzenie miejsca obok sumpa na zbiornik do automatycznej dolewki.

Witam i pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sly :

głównie miekkie i sps

Fajnie powiedziane :)


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stani jak myslisz jaki zrobić zbiornik na dolewkę ile tej wody może odparować dziennie przy oświetleniu 150w hqi 2x24w actinic, wiem że niejest miarodajne bo zależy od kilku czynników ale tak mniejwięcej,

co dsb postawić go odrazu czy poczekać aż woda dojrzeje.


"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

Ernest Hemingway

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w 160L i takim samym oświetleniu jak napisales odparowuje ok 10-15 L wody na tydzien. Latem więcj (10 L wlewam co 4-5 dni).

nie musisz robic specjalnej komory na to - zwykly kanisterek na wode spokojnie wystarcza (taki 10-20 L)


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co z dsb? kidy je postawić w sumpie


"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

Ernest Hemingway

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym zbiornikiem do dolewki to wez pod uwage ze moze bedziesz musial wlozyc do niego pompke, i zeby weszla przez wlew :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tylko pozostawil miejsce na ewentualny filtr DSB. Byc moze skala i odpieniacz wystarcza.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaką obiegówke wstawic do sumpa 2500/l czy 3500/l bo wiadomo że pompa jaka by niebyla to bedzie tracić wydajnosc w zależności od wysokosci, u mnie taka wysokość będzie około 130cm (od sumpa do akwa w lini prostej).

czy ktoś używał soli Aqua Craft - Marine Enviroment, czy faktycznie jest taka dobra jak o niej piszą?


"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

Ernest Hemingway

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wstaw 2500, po co ma ci dodatkowo grzac wode


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmmm... nikt nieużywał tej soli niewierze:)


"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

Ernest Hemingway

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj się używa tylko prejsa albo tropikmarin :) kiedyś także kenta - do momentu aż kent zaczął robić swoją sól w Chinach :D

inne sole są zabronione :D

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaaaaaaa rozumiem :)


"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

Ernest Hemingway

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o rzesz w mordę nie miałem pojęcia :) (użytkownik AM reef salt)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hahahaa no to chyba kupie prejsa:)


"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

Ernest Hemingway

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pan Qubab dostał zwolnienie z Ministerstwa Dobrej Soli za zasługi w dziedzinie IŚCIA pod prąd :)

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Powiem Ci z doświadczenia że trudno jest w zbiorniku miękasy i sps. Dlatego że miękasy produkują toksyny które są niebezpieczne dla sps'ów:((

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie raczej w druga strone to dziala:) Jak baniak jest odpowiednio duzy mieszana obsada to nie problem


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki masz duży baniak. Ja osobiście bym uważał. Wiem kto ma zbiornik 500 l z miękasami głównie i jak próbował włożyć choć jednego sps'a to po dwóch dniach już był martwy.

Można spróbować zrobić tak żeby prąd był od sps'ów do miękasów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym nie przesadzał - jeden z toksyczniejszych miękasów - czyli sarkopyton jest często widoczny w zbiornikach z sps-ami i jakoś wszystko żyje.

Umierający w dwa dni nowy koral w akwarium - szukał bym przyczyn calkiem gdzie indziej, niż wplyw miekasów (chyba ze ktos wsadza korale tak, zeby sie dotykaly).


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci że wiem co mówie. Jeden sargopyton nie wypuści tyle toksyn ile potrzeba. A to też zależy jaki duży jest zbiornik. Ja serwisuje kilka zbiorników gdzie to mieszam (czyli miekasy, lps'y i sps'y - te dwa ostatnie w małych ilościach) ale ja to robie bardzo ostrożnie. I nie dam gwarancji na to że jak to się rozrośnie to nie będą się tłuc o miejsce:D.

Ja tak wkładam korale żeby się nie dotykały.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz - walka o miejsce to jedno, a zdychający w dwa dni sps to drugie. Dlatego napisalem, ze bym nie przesadzal.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra troche przesadziłem że w dwa dni. Nieważne. Ważne natomiast że trzeba uważać bo szkoda kase wydawać na korale. Chce pomóc jak każdy. podpowiadam z doświadczenia bo zajmuję się naprawde wieloma zbiornikami.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.