Skocz do zawartości
Pawlak

Mini akwarium morskie kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ,to mój pierwszy post tu więc się najpierw przedstawię:) Nazywam się Paweł mam 15 lat ,od 5 lat zajmuje się akwarystyka słodkowodną oczywiście moje pierwsze akwarium nie było niczym specjalnym. Dzisiaj mam 62 litrowy zbiornik rośliny.

Od jakiegoś czasu marzy mi się akwarium morskie ,ale ze względu na cenę i rozmiar muszę się zdecydować na 25l nano -rafę. Wiem ze to "nie dorzeczne" ale nie krytykujcie mnie ostro;)

Kilka pytań:

1 czy jedna jarzeniówka wystarczy ,jaka ,jeśli nie to jakie oświetlenie do takiego małego akwa?

2 filtracji nie będzie bo przecież samą filtracją jest żywa skała ,czy możne inaczej?

3 uzupełnianie odparowanej wody ,czy ma to być woda taka jak do podmian czyli z RO i solą morską ,czy zwykła z RO?

4 ile skały ,czy 2kg wystarczy

5 jaka sól?

6 co sadzicie o metodzie opisanej w książce Daniela Knopa "Nano-Riffaquarien" w której autor opisuje metodę zakładania akwarium morskiego w 20l ,z kawałkiem żywej skały ,garścią żywego piachu i oświetlenia. Akwarium powinno być bez obsługowe ,całość robi za nas natura. Książki nie mam i kieruje się opisami z "Magazynu Akwarium"

Pozdrowienia i czekam na odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Pawel...tak male akwarium chyba nie jest prosta sprawa,choc jestem na forum gdzie akwaria nie przekraczaja 30stu litrow,sam chce takie miec w przyszlosci,zawsze krecily mnie miniatury.Musisz wiedziec ze male akwarium nie zawsze znaczy tanie,ale z biegiem czasu ceny do nano pojda w dol bo ciagle jest to nowosc.Nowe nano sa zazwyczaj oswietlane ledami,cyrkulacje maja zalatwiona dwoma filtrami kaskadowymi bez wkladu z dwoch stron,albo wywiercone dziury w dnie do ktorych podlaczone jest pompa obiegowa i tak jedna strona zasysa a druga wyrzuca wode dolem.Taki obieg najczesciej podlaczony jest do filtra kubelkowego w ktorym jest tylko i wylacznie skala,wiekszosc takich miniatur "leci" na chlodziarkach...Ludzie z roznymi efektami prowadza takie zbiorniczki,jednym wychodzi ,innym mniej.Mala ilosc wody to problem z parametrami...troche jak bonsai,kupisz dwa,jeden bedzie rosl,drugi uschnie...Zrobisz jak zechcesz,ja jednak postawilbym 100 litrow na poczatek...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To co Knop opisuje ma rece i nogi - o ile tylko bedzie sensownie prowadzone.

Wiekszosc poczatkujacych akwarystow popelnia blad zbytniego pospiechu. Raz, dwa, trzy akwarium zalozone, wpuszczamy co sie da. I czesto konczy sie to zniecheceniem spowodowanym klopotami z baniakiem, czy nawet smiercia podopiecznych. Dlatego moja pierwsza rada - dzialaj powoli, ale stanowczo. Cierpliwosc to bardzo przydatna cecha ( swoja droga akwarystyka idealnie ja wyrabia).

Druga moja rada bedzie bardziej konkretna: na poczatku sproboj akwarium wedlug "standardowej" metody. Bylem na prelekcji Knop'a w Warszawie poswieconej opracowanej przez niego metodzie i uwazam, ze to dobra metoda dla kogos, kto ma juz jakies doswiadczenie z morszczyna, a najlepiej jak ma duze akwarium. Takie drobnostki jak robienie podmian dojrzala woda w malych akwariach sa wazna kwestia.

Jak cos takiego mialoby wygladac? Akwarium 30 litrow, jedna lub dwie pompki cyrkulacyjne tak, aby mielily wode ~30x objetosc akwarium na godzine, swiatla nie musi byc wiele - na poczatek 15W, choc wiecej tez moze byc. Kilka kawalkow zywej skaly ( nie na wage, a na objetosc - ciezko okreslic ile to bedzie), odrobina piasku/zwirku drobnego na dno. Obsada to proste korale miekkie: grzybowience, jakies Zoanthusy. I do tego np. dwa kraby pustelniki jako cos "ruchomego". Brak odpieniacza, podmiana co tydzien 10%.

Oczywiscie takie akwarium moze wydawac sie nudne, szczegolnie w porownaniu do pelnych ryb i kolorowcyh korali duzych akwariow. Ale jednoczesnie takie male akwarium potrafi pokazac wiele ciekawych rzeczy, niewidocznych w duzych akwariach. Szczegolnie dysponujac mikroskopem i odrobina "zaciecia" biologiczno-akwarystycznego. Napewno nie jest to rozwiazanie dla wszystkich - pytanie czy masz ochote na taka zabawe?

Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ocelocik :

czy masz ochote na taka zabawe?

Pewnie że mam ochotę :)

Zakupy zamierzam zrobić w http://www.reefshop.pl/ ,do Gdyni mam jakieś 70km ,wiec nie mogę tam często jeździć ,wiec jak tam będę to najpierw muszę kupić skałę ,sól (jaka?) i to wystarczy ,wtedy po miesiącu jak akwa trochę odstanie kupić pierwsze zwierzęta i żywy piasek. Jakie zwierzęta mogę w tak małym akwa trzymać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak jak równocześnie kupisz i sól i skałę to coś dobrego z tego wyjdzie na pewno.

Lepiej już kup u Przemka wodę posoloną i z działającego zbiornika + równocześnie skała i wtedy szybciej coś z tego będzie

no i przeczytaj jeszcze raz pierwsze zdanie ocelocika i jeszcze raz się zastanów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno pytanie ,czy ta świetlówka się nada http://www.reefshop.pl/eshop/o-wietlenie_wietl-wki_aqua-medic-t5-reef-white-15000k-wietl-wka-do-akw-rafowych.html

jeśli nie to jaka? i czy w reefshop.pl można kupić mniejsze ilości żywego pisaku. i czy mogę go przechować ze 2 tygodnie zanim włożę do akwa?

Z góry dziękuje za odpowiedzi:)

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetlówka się nadaje , tylko jest chyba trochę za długa / od 54 cm. /

Co do małego banika ja ciągnę prawie rok 22 l. i nie mam z tym żadnych problemów.

Oświetlenie 3x8w T5 , odpieniacz własnej roboty , cyckulacja 450l/h , filtr kaskadowy z łupkami koralowymi , 3,5kg LR.

Obsada 2 nemo, krewetka, dwa turbo, pustelnik i dzikus + kilka gatunków miękasów


_____________________________________________________ W pracy 120 l. http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&id=883 W domu 22 l. http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&id=1109 ale już wkrótce może ...... l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej zainwestowac w zbiornik 60cm dlugi i dac swietlowki t5.Bo 35zl za swietlowke t8 8w to moim zdaniem cena masakryczna.A swiatla za duzo to z niej miec nie bedziesz.Jak bedziesz mial zbiornik 60cm to dasz 2 swietlowki t5 1x Sylwania Aquastar i 1xCoralstar,cena jednej ok35zl.Nie mowiac ze t5 daja lepsze swiatlo to zadziej sie je wymiania,a te co podsales linka to bys musial dac 2x wiecej i czesciej wymieniac.Projektujac setup patrz na koszty utrzymania a nie na koszty poczatkowe,bo o nich i tak szybko zapomnisz a o kosztach utrzymania trzeba pamietac caly czas.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...tutaj tez sie z Penkiem zgodze,kupilbym troche wieksze akwa,kupilbym je pod oswietlenie a nie na odwrot,gdyz jak sam zauwazyles zaczynaja sie problemy ze wzgledu na wymiary...oczywiscie caly sprzet moglbys kupic w specjalistycznych nano sklepach,ale wiedz ze bedzie drogo.Jezeli koniecznie chcesz te 45c cm to mozesz jeszcze kupic swietlowki dluzsze i je obudowac czuli z 54cm bedzie Ci swiecic 45cm,innym dosc tanim rozwiazaniem jest HQI 70W,niestety nie wiem jak one swieca,ja mam 150W,ale zarniki do 70mdziesiatek sa tak samo dostepne jak do innych.Mozesz zaryzykowac i kupic statecznik elektroniczny z Honk Kongu za chyba 39 dolcow z przesylka a zarniki ze Stanow za 20d tez z przesylka.Chcesz to Ci wysle link,stateczniki sa 70w i 150w w tej samej cenie...jakie one sa nie wiem,ale wydaje mnie sie ze statecznik moze albo dzialac albo nie...nie moze byc troche dobry.Jako ze masz dosc daleko do sklepu z morskosciami powinniennes sobie rozplanowac dokladnie bys nie musial kupowac jak wczesniej napisales soli razem ze skala...Nie spiesz sie za bardzo,postaw najpierw wokol akwa minimu sprzetu,ktore ono wymaga...latwiej sie bedzie zylo i spalo...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na większe akwa :wink długości 60cm. Dam tam dwie jarzeniówki. Spieszyć się nie będę ,jak to się mawia Natura nie lubi pośpiechu :)

Plan następujący

,do czerwca zbieram sprzęt ,RO ,odpieniek ,pompę do odpieńka ,oświetlenie; 2 jarzeniówki i 2 zasilacze Arcadia (chyba dobrze robie?) pompę cyrkulacyjną. W czerwcu jadę po skałę ,wodę ,sól i jakieś drobiazgi jak np salimetr. Zaleje akwa ,włożę skałę i odpalę resztę sprzętu. Minie lato 2 miechy ,akwa dojrzeje i jadę po żywe zwierzęta ,ślimaki ,jakiegoś miękasa i może jakąś rybkę ,do tego preparaty ,karmy itp

czy wszystko rozumuje dobrze i czy wszystko jest jak powinno być?

Pozdrowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy by nie bylo spokojniej, gdybys przez internet zamowil RO, DI, refraktometr, sol itp. i zalal akwarium a po kilku dniach, gdy wszystko bedzie o.k., zadzwonisz do sklepu i jezelli beda mieli zywa skale, to sobie zrobisz wycieczke do Gdyni?

Mysle, ze w lecie dla skaly to by bylo tez lepsze rozwiazanie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamierzałem cały sprzęt zamówić prze internet:)

a czy nada się u mnie odpieniacz Aquael - Skimmer PS 300 czy lepiej miniflotor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Moje pytanie jest troche nie po drodze, ale szukalem w Gdyni sklepu - kiedys byl w Akawrium Gdynskim potem zostal przeniesiony na Witomino a teraz jest zlikwidowany. Gdzie obecnie jest jakis sklep w trojmiescie w tej branzy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pawlak

Na pierwszy rzut oka wygladaja identycznie, najpewniej nie ma miedzy nimi znaczej roznicy. A plan, zeby wszystko robic spokojnie jest bardzo dobry :( Pamietaj tylko, zeby kazdy ruch przemyslec na spokojnie, a najlepiej podpatrzec jak inni akwarysci to wykonali i co o tym sadza. Ja np. moge dorzucic, ze dobrze by bylo, gdybys juz pomyslal jak ukryc odpieniacz - bo mnie samego denerwuja wyglad odpieniacza w moim mniejszym akwarium.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Susel

Jest taki sklep w Gdyni (znany nawet w Hamburgu) - Morska 65A.:(


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.