Skocz do zawartości
Chemik

Dojrzewanie wody

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że jestem totalnym nubem na tym forum i w dziedzinie morszczyzny chciałem zapytać, czy jak już przygotuje wodę tzn. posolę do wartości 24 to jak woda będzie dojrzewała to czy mam dodawać jakiś specyfików do wody? naturalnie wcześniej sprawdzę wartości testami. Czy dodawać mikro elementy dopiero po tym jak zarybię zbiornik?


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic po za solą nie dodajesz. testy też zbędne (chyba ze cie to poprostu ciekawi).

są różne szkoły robienia solanek - ja po przeczytaniu opisu na wiaderku z tropic marin przestałem odstawiać solankę na 24h i leje do akwa zaraz po rozrobieniu. jedyne co robie to sypie sól na mieszającą się i natleniającą mocno wodę. Zauwazylem ze jak tak sie robi to solanka ma wyzsze ph - ale dlaczego tak sie dzieje to pojecia nie mam.

Wazna jest temp wody lanej do akwa - zeby byla w miare taka sama jak w akwa.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za wartosc "24" ?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Co to za wartosc "24" ?

Pozdrawiam

domyślam się, że to skrót myśleniowy od 1,024 :)


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie o gęstość mi chodziło:) czyli jak podmienię wodę w ilości 5% na 2 tygodnie to będzie dobrze? będę miał ok 10 ryb w tym 2 krewetki, sporo miękkich no i może max ze 2 twarde jak np. euphylia glabrescens. Naturalnie będę dodawał co dziennie coral fluid.


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz duży zbiornik??? Ile skały? Czy masz żywy piasek. Jest dużo możliwości jak i teorii.

Ja mam swoje wyrobione i sprawdzone teorie i praktyki na temat akwariów i wiem że każdy zbiornik tak naprawde jest inny choć prawa "życia i biologi" jest taka sama.

Co do koral fluid nigdy nie używałem. Ja używam dolewki KH, Mg i Ca i nic więcej a korale rosną jak głupie.

Co do podmian to zależy jaki litraż wody. Na 500l najlepiej robić 60l co dwa tygodnie choć pewno ktoś powie że to za dużo a inny że za mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pepsi: kolega pisze ze dopiero zamierza posolic wode, a Ty go pytasz czy ma zywy piasek :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawa wygląda następująco do zbiornika 200L wsadzam panel wiec wody zostanie 200L a powierzchnia użytkowa wynosi 160L. Żywej skały będzie 20KG będzie za około 1,5 tygodnia a na dnie leżeć będzie niestety tylko żwirek koralowy najmniejszej granulacji. a obsada to jak wcześniej mówiłem 8 ryb + 2 krewetki, miękkie i ze 2 twarde euphylia glabrescens. Jeszcze jedno pytanie odnośnie pomp:

czy starczą mi na taki zbiornik pompa w panelu Atman 203 2000l/h + w środku 2 x Marea 2400 i jedna pompa 750l/h? aha a od pieniacz to będzie chyba AquaEL'a Skimmer 300. ( teoretycznie wg. producenta ma starczyć do akwarium do 300L)


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie te 8 ryb. Przy większych rybach np. z rodziny pokolców trochę ten odpieniacz za mały, nawet jak będzie 1 czy 2 sztuki.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaEL'a Skimmer 300. ( teoretycznie wg. producenta ma starczyć do akwarium do 300L)

Nie do 300 a do 200 a tak praktycznie to do 100. Jakich ryb chcesz mieć 8 w 160L !?


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymam w jednym zbiorniku który ma 160l 6 ryb: 2 ocellarisy, 2 chromisy, zebrasome desjardini i salariasa, oprócz tego jeszcze jedną krewetkę i powiem Ci że to już wystarczy. Wybór należy do Ciebie.

Pozdrawiam i powodzenia.

Jak masz jakieś pytania to napisz a chętnie Ci pomoge.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam prawie identyczną obsadę w 180L, tylko błazenek mi jeden padł i zamiast salariasa mam bicolora :) no i zamiast desjardini mam veliferum (podobne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemik

Mysle, ze lepiej by bylo, gdybys podmienial te 5% co tydzien.

O codziennym dodawaniu coral fluid raczej zapomnij. Gdybys mial pelno twardych korali to by byla inna sprawa, ale na poczatku lepiej bedzie dla Twoich korali gdy spokojnie podmienisz co tydzien kika % wody.

Planujesz sporo rybek. Zacznij od malej ilosci i zawsze odczekaj kilka tygodni przed wpuszczeniem nastepnej. Testy pokaza czy mozesz jeszcze jakas wpuscic tym bardziej, ze odpieniacz to jakas zabaweczka...

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chemik :

pompa w panelu Atman 203 2000l/h []

2000 l/h ma Atman 206

zanim wsadzisz jakieś ryby poczekaj z miesiąc/półtora czy Ci glony dadzą żyć. One pojawiają się nie od razu ...

ryby nie poprawiają stanu wody :)


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa to Atman AT 203 30W 2000l/h tak jest na znamionce. Teraz pytanie to czy podczas dojrzewania akwarium odpieniacz ma cały czas być włączony? Jak się pojawią te glony to mam je jakoś zwalczać czy przeczekać? Ryby wpuszczę dopiero po 2 miechach a będą to: 2 x Amphiprion ocellaris 5x Pterapogon kauderni i 2x Lysmata amboinensis lub 2x Lysmata debelius

aha no i pytanie najważniejsze na teraz, potrzebuje wkleić pasek 20cmx50cm foli samoprzylepnej (niebieska) do środka czy samoprzylepna może być bo do ukrycia wnętrzności w panelu od środka użyłem normalnej fototapety niebieskiej akwarystycznej.


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

folia ? kup spienione pcv w castoramie .czesc preferuje czarne tlo (jest ladniejszy kontrast) a inni niebieskie (ponoc jest bardziej naturalnie)


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz, obieg, cyrkulacja - na pelna pare i 24/dobe.

Jak podrosna glony to mozesz je systematycznie wyrywac. W ten sposob wyprowadzisz z systemu pokarm dla nastepnych glonow.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok to wszystko hula na maxa. A ta folia to może być, niby ta co robią z niej tła jest obojętna dla wody. Ja już wyłożyłem taki kawałem w środku 40x50 i już przykleiłem bezbarwnym wylikonem. A ta samoprzylepna? potrzebuje pasek wkleić 20x40 będzie ok, czy może coś do wody uwalniać i lepiej nie kombinować?


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej nie kombinować


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chemik :

... czy może coś do wody uwalniać i lepiej nie kombinować?

Chemik na takie pytanie powinien znać odpowiedź


400l HQI 2x150W + T5 3x39W ...w trakcie rozruchu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chemik to tylko moja ksywka:P a z prawdziwą chemią mam mało wspólnego:)


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chemik :

ok to wszystko hula na maxa. A ta folia to może być, niby ta co robią z niej tła jest obojętna dla wody. Ja już wyłożyłem taki kawałem w środku 40x50 i już przykleiłem bezbarwnym wylikonem. A ta samoprzylepna? potrzebuje pasek wkleić 20x40 będzie ok, czy może coś do wody uwalniać i lepiej nie kombinować?

ja miałem problemy z folią przyklejoną od środka akwarium na silikon - odlazło po 2 latach i musiałem się nieźle napracować by coś z tym zrobić.

teraz mam folię na zewnątrz a tylko komin okleiłem od środka.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam możliwość załatwienia sobie wody destylowanej(demiralizowanej) za 3zł za 50L z elektrociepłowni. woda ma parametry:

PH 6,4 ; TWO 0'n ;TWW 0'n ; NO2 0,0mg/l ; NO3 0,0mg/l

czy taką wodę mogę użyć do morskiego?


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.