Skocz do zawartości
Muniek

mam plagę wirkow

Rekomendowane odpowiedzi

poszukaj na forum, sporo razy bylo - mozna walczyc lekami, albo miec nadzieje ze np hexatenia je powyjada, ale roznie to bywa.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pseudocheilinus hexataenia - powinien w wiekszosci przypadkow zjadac wirki. mandaryny czasami tez sie za nie biorą (ale tylko czasem).

wirki rozwijaja sie intensywniej wraz ze spadkiem jakosci wody. u mnie podzialala wieksza czestosc podmian. w pewnym momencie wiekszosc populacji zniknela. ale tylko wiekszosc, nie całość.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki juz sobie popatrzylem bardzo fajna rybka Jak mi nie zniknal w najbliżzym czasie same to sobie taką kupie. Te wirki u mnie to maja dosc dziwny kolor bo sa dokladnie koloru glonow wapiennych czyli czerwone. Poczatkowo myslalem ze to glony mi tak porosly.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

same raczej nie zginą


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LUK4344: zgina, a przynajmniej znacznie sie zmniejszy populacja, u mnie byla plaga, a teraz owszem kilka widac, ale populacja utrzymuje sie na niskim poziomie - to kwestia jakosci wody raczej.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wargatkiem hexatenia to róznie bywa , tylko czasami interesuje sie wirkami. jesli jest inna obsada rybna i dokarmiasz , zapomnij ze hexatenia bedzie je jadła. Najwazniejsza rzecz to odsysac ile możesz , ponieważ szybko sie mnożą , co 4 dni osobnik gubi ogon i masz 4 nowe więc tempo jest szybkie.

Po drugie są toksyczne , wiec odsyssanie jest wskazane.

Najlepszym rozwiazaniem jest slimak chelidonura varians , wcina je jak odkurzacz. Jesli ilośc jest juz plagą pozostaje chemia , jednak to ostatecznośc i dopiero siegnij po nia w ostateczności, poniewaz nie obedzie sie bez start w koralach.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak C. varians to fajny ślimaczek tylko bardzo szybko i skutecznie ucieka z akwarium, więc jeśli komin nie jest superdobrze zabezpieczony to nie warto próbować.

Ja jednak w przeciwieństwie do większości forumowiczów walczących z wirkami za pomocą chemii mam z levamisolem praktycznie same dobre doświadczenia. Stosowałem w trzech różnych baniakach i strat prawie żadnych (raz poszły dwie czyszczące). Oczywiście zbiornik po takiej kuracji jest 'rozregulowany', pojawiały się glony, czasem sinice. Miękasy zrzucały śluz, twarde pochowane, ale już po dniu, dwóch w pełni eksponowały polipy.

Z tego co czytałem niemal wszyscy na forum używali levamisolu w płynie. Ja używałem zawsze preparatu LEWAMIZOL 5% w proszku. Sypałem 1g na 100l. Wcześniej jednak trzeba odciągnąc tyle wirków ile się da, a po dodaniu leku (wcześniej rozpuszczałem w wodzie RO) również odsysać zdychające planarie. Zakładałem siatki do łapania ryb na wyloty pomp - wirki się na nich zatrzymywały. Poza tym jak zdychają to często przy dnie leżą w jakimś śluzie i wtedy łatwo je odessać. Na następny dzień węgiel do sumpa i wszystko kończyło się bezboleśnie.

Jednak jak każde użycie chemii do leczenia levamisol trzeba dokładnie przemyśleć i zdecydować czy stać Cię na ryzyko...


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak kolega snocho (miałem już plagę wirków) zastosowałem LEWAMIZOL w proszku, ale chyba był 4%, nieważne. Zastosowałem taką sama dawkę, ale rozpuściłem ją od razu w wodzie RO. Wirki padają jak muchy. Z ryb, bezkręgowców nic nie straciłem, korale, miękkie bez strat, poleciał mi LPS, dokładnie lobophylia.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ! zgadzam sie w 100 procentach z mateuszem d,plaga wirkow to zlej jakosci woda,krzemiany itp,one sie tym odzywiaja i doskonale namnazaja,ja rowniez kiedys mialem plage,pomoglo wsypanie 8 cm dsb fiji pink caribsea,po 6 tygodniach wirki zniknely prawie calkowicie,potrzebny jest rowniez dobry odpieniacz ustawiony na maks na ten czas,jestem przeciwnikiem lania chemii do zbiornika -levamisol ,zrobi wiecej zlego niz dobrego,pozdrawiam


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja tam lalem lewamizol i jak by cos ...jeszcze raz bym to zrobil Jakoś wody ..hmm ja do baniaka wprowadzilem je przy okazji zakupionego korala (bylo pare sztuk na skalce z koralem) a pozniej cala masa ....one mają to do siebie ze zajewaniscie szybko sie dzielą i mnożą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też zastosowałem levamizol...100% skuteczności...uprzednio odessalem znaczna większość odessałem...


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.