Skocz do zawartości
wojtasmaj5

sump do nano

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

już odłożyłem pewną ilość kasy i mogę zacząć startować z morskim.

Chcę zacząć z 54 litry i ma pytanie czy sump 21 litrów wystarczy?

W sumpie będzie:

- odpieniacz DIY, który już prawie powstał,

- grzałka

- może trochę skałki jako medium filtracyjne i jakieś złoże biologiczne no i coś do filtracji mechanicznej

- pompka powrotna no i komora do której woda będzie spływać z akwarium

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ci sie to wszystko co napisaleś do sumpa zmieści to wystarczy - pamietaj tylko o tym, ze przy awarii pradu w sumpie bedzie troche wiecej wody niz zwykle - musi byc zapas z gory


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamiętam:) wszystko obliczone i możliwe, że już w tym tygodniu sump będzie gotowy:yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym punktem bym sie jeszcze wstrzymal:

" może trochę skałki jako medium filtracyjne i jakieś złoże biologiczne no i coś do filtracji mechanicznej"

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wojtasmaj5 :

dlaczego? a co polecasz jako media filtracyjne biologiczne

zywa skale+odpieniacz

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli żywej skały nie pchać do sumpa? tylko tyle ile będzie w akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Peniek napisal, filtrowac bedzie zywa skala i odpieniacz. Jezeli masz w sumpie miejsce (ale chyba nie w 21 litrowym? ) to oczywiscie mozesz tam jakis wiekszy kawalek skaly wstawic, ale nie jakies okruszynki, miedzy ktore bedzie wpadal detrytus, a strefy beztlenowej i tak tam nie bedzie. Chyba ze to beda sie moczyly kawalki skaly, na ktore kiedys :( przykleisz szczepki na sprzedaz.

Z inna niz wymieniona filtracja, narazie sie wstrzymaj, bo jeszcze nie wiesz czy Ci bedzie potrzebna lub czy nie bedzie szkodzila. O gabkach, wacie i biobalach tez zapomnij, bo tylko sobie niepotrzebnej pracy narobisz.

Czyli spokojniutko: skala i odpieniacz.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki, o ile żadne niespodziewane zmiany nie zajdą to koniec kwietnia startujemy:drink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim 16 litrowym :lampka sumpie mam 4 przegrody :yes

W pierwszej stoi odpieniacz tunze i grzałka.

W drugiej pokruszona żywa skała, a nad nią glony spagetti.

W trzeciej jest pusto, to taka na węgiel i inne pochłaniacze.

A w czwartej pompa powrotna tunze.

Także jak się rozplanuje to można dużo pomieścic :( a ty planujesz o 5 litrów większy.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie planuje, ja je mam tylko jakoś nie mogę się zebrać i do szklarza skoczyć po szybki na przedziałki:blush

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie czy jest sens zakładać sump do akwa 98 litrów ?

Jeśli tak to czy mógłby mi ktoś podesłać jak to zrobić ?Czy to będzie po prostu zbędny wydatek i dodatkowe koszty związane z energią przez pompę obiegową ?


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sump powinien być chyba, że robisz tylko panel, ale z tego co czytałem to lepszy sump bo nie zabiera pojemności z akwarium

chyba, że chcesz w ogóle z tego zrezygnować, ale według mnie jest to brzydkie bo odpieniacz i grzałka oraz inny sprzęt masz w akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ,ale jest to dość kosztowne później w utrzymaniu też :(

Chociaż skoro bardzo przydatne to oczywiście założę :(


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego kosztowne:dozingoff ,nie rozumiem bo przecież nie musisz tam pchać skałki czy innych rzeczy, a tylko powinny tam się znaleźć, grzałka, odpieniacz, pompa powrotna no i jak chcesz to automatyczna dolewka

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przemysl to dobrze, pompa obiegowa bedzie solidnie grzala takie male akwa, i moze byc problemem chlodzenie wody, panel w mniejszych akwariach tez sie dobrze sprzwdza


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie przesadzaj nie nagrzeje aż tak bardzo wody, może podniesie temperaturę o 1 stopień

Błazenek, a gdzie chcesz to wszystko umieścić? w akwarium?

dla mnie jest to mało estetyczne i mi się to nie podoba i przy 98litrach przynajmniej panel powinien być

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ,ale sama pompa obiegowa będzie tyle ciągnąć co 3 Maree 2400 :con no i ona też kosztuje tak samo jak dorobienie komina,robienie dziur w akwarium,cała instalacja rurek,grzebień przelewowy...


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wojtasmaj5: zalezy jaka pompa, ale przecietna obiegowa ma jakies 40-50W - a grzalka 40w w akwa 100l przy to sporo IMO


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy jakie akwarium i na jaką wysokość ma podnieść wodę, bo dla mnie New Jet 1200 wystarczy w zupełności, a pobiera tylko 15W

i po za tym pompa oddaje do wody jakieś 10-20% tego co pobiera czyli tak jak to liczysz to należało by wsadzić grzałkę o mocy 5W :Dozingoff

i tak ogólnie to mało kto stosuje pompy obiegowe, które montuje się poza sumpem

Błazenek akwarystyka morska to nie tania sprawa, ale rób jak chcesz, bo ja jak mam coś robić to raz a porządnie, bo i tak zemści się to na tobie i będziesz musiał robić sumpa

co do wiercenia to da się to pominąć, bo wystarczy wkleić komin i zastosować technikę naczyń połączonych i grawitacje ziemską:(

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wojtasmaj5: jak pompa ma 45W to oddaje 45W


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak do końca bym się nie zgodził, bo skoro bierze 45W i 100% oddaje na grzanie to skąd bierze energię na przetłoczenie wody ??

miałem akwa bez sumpa i drugi raz bym takiego nie zrobił - teraz w akwa sump musi być według mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wojtasmaj5: ja chciałem słówko w sprawie pompy obiegowej poza sumpem. U mnie właśnie tak zrobiłem (z braku miejsca w sumpie) i już wiem, że przy nowym akwarium też tak będzie.

Jakie plusy - w sumie to jeden najważniejszy... jednak pompa grzeje i to sporo co w moim konkretnym przypadku (akwarium stoi w pokoju który jest od południa) jest niezwykle ważne.

Jakie minusy - pompa jest na zewnątrz i troszkę ją słychać. Prawdopodobnie gdyby była w sumpie było by ciszej. Ale zastosowanie nieco innego sposobu podłączenia (dłuższe wężyki silikonowe) rozwiąże ten problem.

Ja też zaczynałem bez sumpa... Moje akwarium to przeróbka słodkowodnego i nie znalazłem nikogo kto by mi chciał wiercić w nim dziury czy przycinać boczną szybę by zrobić balkon. Więc dorobiłem z akrylu przelew i już wiem, że jednak sump to bardzo wygodne rozwiązanie. I nie tylko chodzi o wygląd zewnętrzny. Po prostu całkiem sporo syfków jest przez grzebień zabieranych z powierzchni akwarium :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No skoro tak mówicie to pewnie ,że zrobię może znajdę nawet miejsce na refugium :(


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.