Skocz do zawartości
bobo

jakie preparaty na początek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jakie preparaty mam wlać na początek? chciałbym kupić preparat aragaMILK i co jeszcze ? za odp. z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie aragaMILK powinno zalatwic wszystkie Twoje potrzeby, ale jest o tyle kiepski w uzyciu, ze dodajac go podbijasz jednoczesnie kh i Ca - wiec jezeli masz np. kh niskie, a Ca w normie to jest to srednie rozwiazanie.

Innym w miare dobrym i prostym rozwiazaniem jest Balling na nieduza skale :( Na pocztek CaCl2 ( cena od 25 do 40 zlotych zaleznie gdzie i czy uwodniony, czy nie), NaHCO3 ( cena cos kolo 15 zlotych za kilo) i sol bez NaCl2 ( cale opakowanie zazwyczaj kosztuje ponad 100 zlotych, ale zuzywa sie tego nieduzo - zawsze mozesz znalezc innego akwaryste Ballingowca i odkupic 1/4 opakowania za dobre pieniadze). Do tego waga, najwygodniejsza bedzie elektroniczna za jakies 40 zlotych i gotowe. Jezeli juz zaopatrzysz sie w wage to nie glupio bedzie zrobic wlasny preparat do podbijania magnezu - MgCl2 i MgSO4 w stosunku 8:1.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak użyje tylko aragaMILK to się nic nie stanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudniej bedzie utrzymac stosunek Ca do kh, ale kiedys korzystalem z tego preparatu i potrafi byc on uzyteczny.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a są jakieś preparaty w płynie na ca i kh?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...jak mysle o preparatach to zaczyna mnie kolka lapac.Bardzo prosze ,jezeli sa na forum ludzie ,ktorzy poza systematycznymi podmianami nie dodaja nic,niech sie wypowiedza.Czy rzeczywiscie wszyscy uwazaja ze preparaty sa potrzebne?...ja chce by moje akwa pracowalo jak najbardziej naturalnie bez lania chemii...nie zalezy mnie na szybkich przyrostach korali,wrecz przeciwnie,chcialbym by rosly nalwolniej,bedac przy tym w jak najlepszym zdrowiu.Nie musza tez byc bajecznie kolorowe,byle byly zdrowe i naturalne...z historii juz wiemy ze szybki przyrost nie zawsze wiaze sie z pozytywnym ogolem...taki Napoleon B....chude to takie,male a Europa zatrzasl,ba nawet Swiatem...biorac pod uwage jego romanse i orgietki chory tez byc nie mogl...Chcialbym by moje korale wlasnie byly takie jak On...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bobo

Procz wspomnianych CaCl2 i NaHCO3, ktore sa najtansze to multum firm produkuje takie preparaty, np. Turbo Calcium Kenta ( to jest poprostu CaCl2), SuperBuffer dkh Kenta, GroTecha kh+Ca 1,2&3.

@Iceberg

Ja naleze do szkoly, ktora mowi, ze dodaje sie z chemii to ( z drobnymi wyjatkami) co mozna zmierzyc, dzieki czemu wiemy ile preparatu dodac. U siebie leje Ballinga, magnez, jod ( to ten wyjatek). O suplementacje pierwiastkow dbam podmianami wody - przeciez i tak nie wiem, czy mam za malo, czy moze za duzo.

A co do wzrostu korali - niestety zdrowy koral, szczegolnie miekki, ma to do siebie, ze przyrasta bardzo szybko. U mnie przy nieduzym oswietleniu ( 48W) po roku czasu korale miekkie zupelnie zarosly 100 litrow.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Ocealocik,wiesz mysle ze boje sie tego czego nie znam,.Wchodzac na strone e-shopu widze tyle suplementow ze nie wiem co o tym myslec...na pewno jest w tym jakis chwyt marketingowy,bo wszyscy pisza ze akurat bez "tego" produktu akwarium nie bedzie jakie byc powinno.Z drugiej strony na soli (red sea coral pro) napisane jest ze ma ona wszystko co potrzeba i powinno sie tylko robic podmiany,sprawdzajac parametry.Sol ta wedlug slow producenta ma zboostowane calcium 480ppm przy S.G. 1025 i cala mase naturalnych elementow.Gdzies na francuskim forum spotkalem sie z opinia (jednego tylko misia) ze sol ta jest znakomita ,lecz za bogata co moze przyczynic sie do rozwoju niepozadanych glonow...fakt Francuzi leca na RO bez DI i byc moze te glony to wlasnie brak DI....piszesz ze dodajesz jod,ale skad wiesz ze akwa go potrzebuje?...mierzysz to jakos?...akurat jod to suplement,ktory bylbym sklonny lac,tym bardziej ze on szybko sie ulatnia i jezeli nie wleje sie calego opakowania na raz nie przesadzi sie.Inna rzecza jest ze ludzie leja suplementy bo maja bardzo duze zageszczenie korali twardych na malej powierzchni...ja tego bede staral sie unikac...nie chce bym po obudzeniu rano slyszal jak korale marudza "jesc,jesc".W tym momencie tylko gdybam,gdyz moje akwa co prawda gotowe do startu,jeszcze nie jest zalane...ciagle sie ucze...Na pewno,kiedy przyjdzie skala i zacznie sie dziac,bede pytal o rzeczy,ktore teraz nawet nie przyszlyby mnie do glowy...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazłem tylko SuperBuffer dkh Kenta ale mam zestaw startowy : kent marine iodine,liquid calcium ,strontium i molybdenum. to wystarczy czy potrzebne będą te co napisałeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam sól kent i ma mikroelementy może jak Iceberg napisał że niewarto lac tyle chemii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bobo

Poki co ten zestaw bedzie ok - Liquid Calcium to wedlug producenta glownie CaCl2, bedzie ladnie podbijac Ca. Ten SuperBuffer dkh masz juz, czy nie? Majac i Liquid Calcium i SuperBuffer zalatwisz problemy z kh i Ca. Reszty preparatow mozesz uzywac jak juz masz, ale w zasadzie da sie obyc bez nich. Swoja droga jaka masz obsade akwarium? Zebys nie zaczol lac niepotrzebnie :(

@Iceberg

Z RedSea jest taki problem, ze to sol oparta na soli morskiej uzyskanej z odsalarni. W zwiazku z tym moze zawierac troche wiecej NO3 i PO4 niz inne sole, ale nie uzywalem jej, wiec moge sie mylic.

Co do marketingu masz racje - firmy chca nam wcisnac jak najwiecej :( Wiele swietnych akwarium zdobywalo tzw. TOTM w ReefKeeping Magazine uzywajac tylko podmian wody do suplementacji pierwiastkow sladowych. W tymze RKM byl swietny artykul o tym co wymaga suplementacji, a co nie. Napisal to dosc znany chemik za oceanem, Randy-Holmes, i wynikalo z tego, ze w zasadzie do uzupelniania to mamy Ca, kh, Mg, a reszta uzupelniana podmianami powinna starczyc. Ja ufam tej opini, jak daleko na niej zajade to zobaczymy.

Jod dodaje, bo okazyjnie kupilem preparat :( Dodaje 1/3 zalecanej dawki, nie mierzac aktualnego poziomu - nie chce poprostu przeholowac z poziomem jodu. Jod ma wplyw na wylinki krabow i krewetek, a takze ( chyba, bo to twierdzenie potwierdza to moja obserwacja i kilka opini, ale nie moge byc tego powienien) promuje niebieski kolor u niektorych korali. Ale na dobra sprawe przez rok nie lalem w malym akwarium jodu, a i kraby i krewetki dawaly sobie rade.

Co do korali - z doswiadczenia napisze, ze korale miekkie pobieraja niewiele wapnia, weglanow i magnezu i w nieduzych zbiorniach z nimi wiecej tych pierwiastkow jest pobieranych przez glony wapienne. Takze jezeli nie bedziesz mial w obsadzie twardzieli, to nastawialbym sie na regularne podmiany jako zrodlo brakujacych pierwiastkow - oczywiscie pod kontrola testow, zeby wrazie czego nie obudzic sie z krytycznie niskimi poziomami tych pierwiastkow :) Trzeba takze uwazac, bo o ile LPSy uchodza za w miare proste, to czasami zaskakuja iloscia pobieranego wapnia. Moja spora Herpolita w mniejszym akwarium odpowiadala za 1/2 pobieranego wapnia.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam w akwarium tylko żywą skałe bo jak zakładałem akwa to przeholowałem z koralami i po jakimś czasie woda zmętniała nic nie przeżyło teraz zakładam mniejsze akwa 80l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poki nie bedzie obsady, szczegolnie twardzieli, odpusc jakakolwiek suplementacje.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.