Skocz do zawartości
domat

Załozenie rafki wielkosci60-80l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam takie pytanie .... planuje załozyć własny kawałek rafki lecz narazie małego litrazu gdyż jestem poczatkujacy i nie chce stracic kupe kasy gdyby cos poszło nie tak i tuaj moje pytanie... ile musze przygotowac na sam poczateczek na sprzet bez zycia .... chodzi mi tutaj o sprzet jak najtanszy gdyż fundusze mnie ogranicza i teraz chce wlasnie załozyc tania solnicze a gdy wszystko bedzie ok to przed zima pomysle nad zmiana. Prosił bym o żeczy które musze kupic na poczatek ze sprzetu(tak jak pisałem chodzi mi o jakis tani sprzet) i tutaj mam jeszcze pytanie gdyż mam akwarium słodkowodne 60litrów i nie wiem czy mi sie opłaca go likwidować(chodzi oto czy z niego duzo zeczy mugłbym wykozystac do solniczki) czy poprostu lepiej kupić szkło i od nowa wszystko składać... a jesli lepiej zostawic to i od nowa składac to nie posiada ktos takiego małego akwarium na sprzedaż oraz sprzt który bym potrzebował? oraz posiadam filtr eheim 2211 który leży mi nieuzywany tylko nie wiem czy bedzie tutaj dla niego jakies zastosowanie? oraz jeśli miałby ktos cos ze sprzetu ktory bedzie mi potrzebny do solniczki i byłby chetny zamiana za filtr tego eheima bądź rybki malawi to bardzo chetnie


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Domat!

Jak juz wiesz, akwarium morskie prowadzi sie troche inaczej, niz slodkowodne. Tu chodzi o jak najwieksza stabilizacje. Dlatego pewnie kiedys slyszalem, ze nie powinno sie robic wiekszych podmian wody niz 10%-20% tygodniowo. Nie ma problemu, dopoki nie trzymasz ryb a tylko korale. Ale prawie kazdy ma jakies ryby i to bez wzgledu na wielkosc zbiornika i wtedy potrzebny jest odpieniacz, do ktorego bedzie wplywala najbardziej zanieczyszczona woda z powierzchni akwa.

Poza odpieniaczem, do filtracji sluzy zywa skala. I to juz wszystko.

Pomijam oczywiscie filtry sluzace do przygotowania wody, oswietlenie i pompy cyrkulacyjne itp. Ceny sa tak rozne, ze bedziesz musial sam je poszukac.

Zaczalbym od kupienia lampy i dopasowania do jej dlugosci, rozmiarow zbiornika. Ze slodkowodnego moze Ci sie przydac grzalka, moze jakas pompa i na poczatku rowniez ten kubelkowy. Niedlugo sam sie przekonasz, ze cena szkla nie ma w morskim zadnego znaczenia.

Poniewaz masz ograniczone fundusze to sie dobrze zastanow, czy nie lepiej poczekac do zimy i sprawic sobie zbiornik o bardziej odpowiadajacych Tobie z zwierzakom wymiarach. Z malego zbiornika nie przyda Ci sie nic w kolejnym wiekszym i staniesz znowu przed tym samym problemem.

Ps: na "Targowisku" skompletujesz caly sprzet taniej.

To zabawa dla cierpliwych. Jezeli potrafisz spokojnie zakladac zbiornik przez kilka miesiecy, to Ci sie uda.:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja będe sprzedawac zestaw, ale za jakiś miesiąc, jak się przeprowadze do większego.

-Akwarium 63 litry,

-Sump z plexi 16 litrów, 4 przegrody.

-Pudełko przelewowe DIY *mojego wykonania.

-Pompa obiegowa TUNZE

-Odpieniacz TUNZE DOC 9002

-grzałka

-szafka

-byc może sprzedam też pompe Tunze 6025.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ahm no szkoda ze tylko tak daleko odemnie mieszkasz:( a chetnie bym cos takiego kupił:D a co do tego co napisales kolego "Stani" ale to tez nie chodzi o ta kase ktora bede miał w zimie lecz oto ze chciałbym teraz załozyc taki malutki zbiorniczek który nie pochłonie mi duzo pieniedzy i jak wszystko bedzie ok naucze się juz mnie wiecej jak trzeba postempowac z morszczakiem to na zime jak ino będa fundusze kupie duzo wiekszy litraż lecz jak narazie fundusze mnie ograniczaja i chciałbym skompletować jakiś tani sprzet a co do ryb to jasne ze bym chciał miec planuje jakieś 4 rybki:)tylko wlasnie nie wiem czy warto likwidowac słodkowodny zbiornik:)? no chyba ze jest ktos kto mugłby sie wymienić wyposarzeniem słodkowodnego lub nawed zamienic całymi zbiornikami (bardzo dobry filtr wewnętrzny z wiekszego zbiornika co powoduje ze woda jest czysciutka lub mugłbym odsprzedac tego mojego eheima, grzałka wewnętrzna, pokrywa z nowa swietlówka, akwarium z pułookragła przednia szyba, napowietrzacz zewnętrzny, a takrze tło wewnętrzne ktore wkłada sie do akwarium imitujace skały(kosztowało ponad 100zł), oraz posiadam zewnetrzne tło taka folia imitujaca morze , mieszkańcami zbiornika sa 2 glonojady różnych gatunków oraz koło 20 rybek malawii rybki dość młode maja koło 1,5-2 miesiecy w zbiorniku znajduja sie również skały oraz jeden domek dający schronienie dla ryb) z moja dopłata... i jak pytałem wczesniej co bym potrzebował na poczatek ze sprzetu i ile gdzieś musze na to wydać chodzi mi o tani sprzet lecz taki abym mugł w tym zbiorniku chodować miekasy oraz te 4 rybki no i oczywiscie jakiegos krabka czy slimaka? z tego co mam to tego eheima 2211 i to co było w słodkowodnym czyli grzałki itp... i jak zrobić z tym szkłem? bo chetnie bym kupił od kogos jakis zbiorniczek z kominem gdyż swój oryginalny musiał bym rozklejac? nie posiadałby ktos takowego?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie liczyłbym na to, ze znajdziesz tu osobe sklonna zamienic swoja solniczke na malawi.

Najlepszym rozwiazaniem do Ciebie byłoby trafić na "Targowisku" cały zestaw sprzętu od osoby likwidującej zbiornik.

Opcja tańsza to adaptowac obecna akwarium, ale pochłonie to troche pracy chociażby przerabianie pokrywy na mocniejsze oświetlenie itp. Kwestia jak sie czujesz w temacie "robótek ręcznych". Nie wiem jaką masz tą nową swietlówke, ale raczej jej w morskim nie wykorzystasz. Jak już dołożysz świetlówek to musisz dokupić pompę cyrkulacyjną. Np Marea 2400 na allegro około 100zł. Można wykorzystywać pompy(głowice) ze słodkowodnego, ale ciągną sporo prądu w stosunku to ilości przepombowanej wody.

Kwestia tez czy robić sump czy nie. Z jednej strony przy małym akwarium możnaby się be zniego obejść, a zdrugiej sump oszczedza sporo miejsca w zbiorniku. Wszytskie graty idą wtesy do sumpa.

Przydałbyu się również odpiwniacz. Jak już masz pompkę powietrza to może się zdecydowac na miniflotora. Około 100zł nowy.


"------------------------------- 135l (133x34x31); 24kg LR; Biostar Flotor; Tunze 6025; Marea 2400"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marti juz Ci zaproponowal kupe potrzebnych rupieci.:D

Grzalke masz (po co ja sprzedawac?), eheima sobie na pierwsze 3 tygodnie zostaw, akwarium i szafke masz. Przyda sie pudelko przelewowe, odpieniacz i pompy. Sump mozesz sobie sam kupic lub zrobic panel - zalezy jaki bedziesz mial odpieniacz.

Tlo imitujace skaly raczej sprzedaj. I wszystko co cos imituje. Tu musisz zadbac o orginaly i czystosc.

Nie rozumiem problemu. Takie male akwarium to kupisz jak sprzedaz puste butelki :D, zaniesiesz do szklarza zeby wywiercil pare otworow lub wkleil panel z grzebieniem i w tym czasie bedziesz mial czas na kompletowanie sprzetu. Z tym, ze jak napisalem, sprawdz wymiar lampy i wtedy zdecyduj o wymiarach zbiornika (panela nie musisz oswietlac).

Poczytaj tez troche forum. To rozwiazuje sporo problemow.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ahm a jak to jest z sumpem gdyż własnie nie mam szafki pod akwarium lecz ono znajduje się na takim jakby "piecu kaflowym" jest to bardzo stabilna konstrukcja i dlatego tam stoi.... i czy dało by sie zrobic jakos sumpa zeby znajdował sie za akwarium gdyż tam mam dosc miejsca i jak wtedy rozwiazac problem otworów i rur ktore zawsze sie robi w dnie akwarium? i czy sa tego jakies minusy takiego rozwiazania?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj Marti - on chce sprzedac pudelko przelewowe....

Jezeli masz za akwarium miejsce, to zrob je glebsze i odziel scianka z grzebieniem i juz masz gotowy panel.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ahm a co to jest to pudełko przelewowe? jak ta woda wtedy sie przelewa z głównego zbiornika do sumpa i wtedy nie musiał bym zadnych dziór robic w akwarium? bo na sumpa gdyby co to mam takie malutkie akwarium jest to 15-20 litrów ktore spokojnie by mi sie zmiesciło za akwa tylko wlasnie nie wiem czy takie rozwiazanie jest dobre i co do panelu to jakos raczej jestem przekonany do sumpa z tego co wyczytałem jest on mniej uciążliwy .....


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz miejsce za akwarium to lepiej zrob 1 wieksze (szersze) akwarium, i oddziel czesc szyba z grzebieniem, ja pisze Stani, to prostsze i wygodniejsze rozwiazanie - zmiescisz w powstalym panelu grzalke, odpieniacz, ew media filtracyjne, i wystarczy slaba pompka do wymuszenia powrotu wody (nie bedzie musiala podnosci wody na znaczna wysokosc jak w wypadku sumpa pod akwa)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.