Skocz do zawartości
gregorowicz

Pierwsze zalania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jako początkujący zadam kilka pytań które mnie nurtują.

1 Ile czasu może pracować i mieszać się woda z RO osolona i w jakim tempie solić, czy na raz czy małymi dawkami.

2 Czy skałę można wkładać na 3 razy czy lepiej za jednym razem gdyż dojżewanie będzie się przeciągać.

3 Czy żywy piach włożyć razem ze skałą aby jednym razem dojżewało czy oddzielnie i czy skałę kłaść na piach czy sypać piach jak skała będzie leżeć na dnie ale jednak część skały będzie przysypana piachem.


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 - samo mieszanie solanki nie zluzy niczemu, lepiej jak tylko sie wymiesza wkladac skale

2 - lepiej za 1 razem, inaczej jak skala bedzie swieza za kazdym razem bedzie dojrzewanie

3 - sa rozne opinie, ale lepiej pozniej chyba wsypac, mozesz dzieki temu czyscic dno z syfu jaki bedzie lecial ze skaly


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

1 - samo mieszanie solanki nie zluzy niczemu, lepiej jak tylko sie wymiesza wkladac skale

2 - lepiej za 1 razem, inaczej jak skala bedzie swieza za kazdym razem bedzie dojrzewanie

3 - sa rozne opinie, ale lepiej pozniej chyba wsypac, mozesz dzieki temu czyscic dno z syfu jaki bedzie lecial ze skaly

wiesz co ci powiem ....jak sie gowno znasz to nie wciskaj bzdet tym co chcą sie czegos dowiedzieć Ty zadnego pojecia nie masz ..twoje rady .... polec Jak sie wyleczyć z morszczyzny....TAKICH GLUPOT TO JA DAWNO NIE CZYTALEM ,,,,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piono podpowiedział byś trochę skoro MateuszD pisze bzdury bo ja naprawdę chciałbym się czegoś dowiedzieć od fachowców


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem nic nie pisać ale krew mnie zalała

ty piona masz problemy z emocjami.Popracuj nad tym,a zamiast krytykować może trochę konstruktywnej odpowiedzi dla początkującego kolegi .A Ty od razu wszystko wiedziałeś?A może posta se zrobiłeś,co?


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piona trochę mnie zbił z tropu krytykując MateuszD. Znawca ze mnie żaden bo baniak jeszcze nie zalany ale czytając posty i odwiedzając sklepy też sugerowałem się tym aby pakować w miarę możliwości skałę na raz, potem piach. Tak też chcę zrobić u siebie. Skoro jednak jest to zły plan to proszę doświadczonego kolegę Piona o wskazówki czemu nie należy tak robić.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mistrzu

czekamy:sad


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...chyba Piona mial zly dzien,zdarza sie...ja nie widze zadnych herezji w tym co pisze Mateusz,samego Mateusza nie znam ale czytajac te forum doszedlem do tych samych wnioskow co on,podejrzewam ze wiekszosc z nas zgodzi sie z z nim.Oczywiscie mozna zawsze robic inaczej i miec inne zdanie.W przyszly czwartek dostaje skale i zrobie z nia to co jest zawarte w trzech punktach,chyba ze Piona za pomoca logicznych argumentow a nie "gestorekomachaniem" przekona mnie do innej metody...a mozliwosci jest wiele,przeciez mozna zasypac skala zasolona wode,ubrac gumiaki,zamieszac,odczekac tydzien i...kupic akwarium,pamietajac by przez tydzien chodzic z podwinietymi nogawkami...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm... wiecie co? ja z kolei odbrałam post piony jako przenośnię, zart...

może nie do końca trafiny ale jednak. to co Mateusz napisał jest o.k. a na żat wskazywał apel piony: "...polec Jak sie wyleczyć z morszczyzny.... "

ale teraz to już sama nie wiem...


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinno solic sie tak aby sól sie stopniowo rozpuszczała- dlatego wsypuje sie sol w miarę stopnowo, bo jak jest lokalnie za duze jej stęzenie to niektóre elementy moga sie wytacać np Ca. Dlatego nigdy nie wsypuje się soli i jej nie zalewa. Zawsze sol do wody tak zeby nie tworzyła sie na dnie kupa soli.

Jak napisał Mateusz mieszanie solanki nie słuzy niczemu, oczywiscie sa tacy którzy uważaja ze powinna się mieszać 3 godziny i tacy którzy mieszaja 48 godzin, ale po tych czasach to dalsze mieszanie nie ma sensu

IMHO -a trochę na forum jestem skałę najlepiej włożyc na raz.

co do piachu jeśli to twoje pierwsze morskie to zdecydowanie poczekać. Owszem czasem piach pomaga w dojrzewaniu,ale nie wiesz na jaki piach trafisz, no i trzeba mieć duze doswiadczenie zeby ocenic dojrzewanie z piachem- jak cos bedzie nie tak to nie dojdziesz od czego


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dięki za wskazówki

apropo piachu to czy skała powinna stać na czymś żeby piach jej później nie przykrył czy niema to żadnego znaczenia


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla skały nie ma to znaczenia,ale dla akwarium ma.Punktowy nacisk skały, spadniecie itp moze spowodować pekniecie dna.

jest kilka szkół, najczęściej na dno dje sie płytę pleksi jest twarda i gładka i siły adhezji mocno przyczepiaja ja do szkła takze cisnienie wody. akwarium przed włozeniem pleksi musi być czyste zadnych ziarenek piasku.

mozna włozyc tez płytę spienionego pcv- ona jest miekka i ziarnko piasku jakie bedzie wbije się w nią,a nie bedzie naciskało na akwarium.

Mozna też skały ułozyc na piasku,ale pisek niektóre zwierzaki czy pompy podkopują. czasem układa się skałe na kratkach od filtra podzwirowego

Oczywiscie jak masz akwarium 40 l to to wszystko wyżej opisane nie bardzo ma sens


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalem piach po 2 miesiacach od zalania,i to byl wielki bląd.Nie moglem sie pozbyc sinic przez kolejne kilka miesiecy.Dopiero usuniecie piachu pomoglo.A piasek jak odsysalem to byl taki syf jak bym mial akwa kilka lat i nie czyszczone podloze.Radze poczekac az skala calkowicie sie oczysci.Odnosnie kratki do filtra podzwirowego,tez nie polecam,bedzie sie tam zbieral mol ktory bedzie obciazal system,a usuniecie go bez rozbierania dekoracji nie bedzie mozliwe.Dlatego najlepiej dac jednolita plyty pod skale,pleksy albo spenione pcv.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a'propos mieszania solanki mialem na mysli ze jak sie posoli juz wode, to trzeba wkladac skale, a nie czekac na nie wiadomo co :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem ze zakladanie akwa made by Piona to :

1 najpierw mieszanie miesiacami samej solanki w pustym baniaku bez skal

2 po tych kilku miesiacach zaczac dokladac skale w trybie wrzucam 5 kilo, czekam miesiac az spadnie no2, wrzucam kolejne 5 kilo i tak az po roku dojdziemy do docelowej ilosci

3 ten punkt to akurat zalezy od gustu akwarysty

Piona skoro kolega sie g.. o zna to moze rozwiniesz jakas swoja mysl bo my debile najwyrazniej cale lata bladzimy we mgle i nie wiemy jak zalozylismy nasze akwaria ?

jak juz krytykujesz i blotem obrzucasz to przynajmniej moze jakies kontrargumenty?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się co zrobić - usunąć czy zrobić korektę złotych myśli kolegi Piona ale chyba najlepszym rozwiązaniem będzie jak sam autor wyjaśni nam wszystkim co miał na myśli.

Mam nadzieję, że jak przyjdzie do przeczytania tego co się napisało to w wyniku refleksji Mateusz doczeka się przeprosin i sytuacja nie będzie się powtarzała.

Jestem w grupie osób, które czekają na oświecenie i jedyną słuszną drogę, którą zaraz wszyscy będziemy podążać:wink


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam i juz pisze ...Solanka ma byc przynajmniej odstana jak dla mnie 48 h odstana ...czyli w akwa mieszana ..Skałe wkladamy ..tyle ile mamy czyli jak najwięcej.. czym wiecej tym lepiej..co do żywego piachu.. Na starcie nie polecam!!!! bedą same problemy....Pamietajcie swieża solanka nie jest dobrą wodą ona tylko dostarcza pierwiastki sladowe i wlasnie temu służy podmiana wody ....w moim przypadku czym mniej podmian tym akwa ładniejsze..skala po 4 -latach jest do wymienienia ...dlaczego ??? dlatego ze jak stosujemy jakiś mixer czy reaktor wapienny to wiąze sie to z tym ze zywa skala zostanie czesciowo zablokoana przez np. glony wapiennych ...Sam zakladalem swoje akwa nigdy nie prosilem o pomoc i sam wiem co jest najlepsze dla mnie .Mialem wirki ,cyjano i rozne gowna w akwa .....i zawsze wychodze na prostą Bardzo lubie to forum ale jak nie raz czytam jakieś gownownoszące posty to wymiekam..Pozd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Na opakowaniu Tropic Marin jest napisane, że solanka nadaje się do wlania do zbiornika zaraz po wymieszaniu (z zastrzeżeniem odpowiedniego jej przygotowywania).

2.Amerykańska szkoła tworzenia zbiorników morskich a'la Calfo (live rock + live sand + refuugium) sugeruje 'leczenie' skały w beczce przez kilkanaście dni (mocna cyrkulacja, mocne odpienianie i codzienna podmiana kilkudziesięciu procent wody, brak wymagań co do oświetlenia) a następnie włożenie skały do akwarium wraz z piaskiem i uruchomienie refuugium glonowego - od pierwszego dnia życia zbiornika.

Wydaje mi się, że wiele dróg prowadzi do celu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tu nasz racje ...akwa morskie potrzebuje zrozumienia..Ludzie zakladają a pozniej piszą .to akwa mojego kolegi.... i prosi o pomoc .. A wlasnie piszą o swoich problemach... a tu na forum wstawiają kiczowate posty ...Blazenada!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zgadzasz się z opinią kolegi to napisz, że masz inne zdanie, a nie przedstawiasz tu szopkę, która tak naprawdę pokazuje tylko twój poziom kultury.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma co dyskutowac o kulturze, choć faktycznie niepotrzebnie sie piona unosi.

Wszystko o co pytał gregorowicz zostało powiedziane i uzyskał na wszystkie nurtujące go pytania wyczerpujące odpowiedzi reszte doczyta z archiwum forum jeżeli będzie miał ochotę poznać inne nie koniecznie dobre rozwiązania więc proponują zakończyć ten temat.


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dinks

Gdy mamy juz zalozone akwarium i robimy cotygodniowa podmiane 5-10% wody to chetnie bym sie zgodzil z Tropic Marin, ze niekoniecznie trzeba z tym czekac.

Ale gdy zakladamy nowy zbiornik, to warto po posoleniu te dwie doby odczekac, zanim wlozymy zywa skale i tu musze sie zgodzic (choc niechetnie :D) z Piona.

Pozdrawia

Ps: mysle, ze Mateusz ma wystarczajace wiadomosci, zeby odpowiadac nie tylko poczatkujacym i napewno rowniez to wie, ze swieza solanka nie jest specjalnie przyjazna dla organizmow zyjacych na i w skale.

Nawet gdyby nie mial racji, to "w toku walki" kazdemu moze przydazyc sie bledna odpowiedz i od tego mamy forum, zeby inni te odpowiedz poprawili. Nie dojdziemy do niczego, jezeli bedziemy atakowali osoby a nie podawali kontrargumenty na zle odpowiedzi.

Proponuje czesciej uzywac usmiechow :D ale nie tych: :haha


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tom_Wildtom_Kurpanik :

rozumiem ze zakladanie akwa made by Piona to :

1 najpierw mieszanie miesiacami samej solanki w pustym baniaku bez skal

2 po tych kilku miesiacach zaczac dokladac skale w trybie wrzucam 5 kilo, czekam miesiac az spadnie no2, wrzucam kolejne 5 kilo i tak az po roku dojdziemy do docelowej ilosci

3 ten punkt to akurat zalezy od gustu akwarysty

Piona skoro kolega sie g.. o zna to moze rozwiniesz jakas swoja mysl bo my debile najwyrazniej cale lata bladzimy we mgle i nie wiemy jak zalozylismy nasze akwaria ?

jak juz krytykujesz i blotem obrzucasz to przynajmniej moze jakies kontrargumenty?


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie będe spawał stojak pod akwarium jaka musi byc minimalna wysokosc dla odpieniacza deltec ap600?


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.