Skocz do zawartości
Marian

DSB w sumpie

Rekomendowane odpowiedzi

Wielu ludzi ostatnio sieje jakąś panikę z tym DSB, ze to ryzyko i tak dalej.

Jeśli komuś się nie udało, to nie znaczy, że innemu sie nie uda, bo jeszcze chyba nikt na tym forum nie udowodnił, że tylko i wyłącznie przez DSB miał problem.

Oczywiście tak jak z każdym sprzętem, jak przesadzimy z powierzchnia DSB to będzie źle, i nie trzeba tego udowadniać, bo to po prostu błąd.

Niektórzy cienkiej warstwy żywego piachu nie potrafią utrzymać w czystości, a co dopiero DSB.

Tłumaczenie że na oddzielnym obiegu, żeby w razie czego szybko reagować, a mianowicie żeby szybko wypiąć DSB z obiegu, to jest prawdziwa katastrofa jak napisał MiQ.

Jeśli miałbym mieć DSB w sumpie, czy oddzielnym obiegu, to tylko w trzech przegrodach, żeby ewentualnie usunąć jedną trzecią, i zasypać nowym piachem, itd stopniowo.

Przede wszystkim nad DSB musi być kozacko rozwiązana cyrkulacja, aby nie podrywało piachu i jednocześnie żeby nie zbierał się syf.

Pomagają w tym troszkę rozgwiazdy, czy jeżowce sand dolar.

Z drugiej strony to przy dobrej cyrkulacji grzebanie w powierzchni zostawiłbym teraz tylko tym drobny robaczkom, bo one najlepiej przetwarzają syfek powierzchniowy, i lepiej żeby nie były wyzerane przez np. rozgwiazdy, aczkolwiek mnozy sie tego na potęgę.

No bo jak DSB to po co duże zwierzaki kopiące.

O, wcześniej Rebciu o cyrkulacji napisał:D


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie też mam wątpliwości co do tych rozwgiazd czy nie są za duże i nie poruszają za dużych warstw piachu

co do cyrkulacji to u siebie mam pompę obiegową 7000l/h po stratach a DSB ma mieć około 60x40cm i wysokość wody z 10cm co daje całkiem dobrą cyrkulację lepszą niż w baniaku głównym (kwestia jak głęboko woda się dostanie i będzie przepływać w poszczególnych warstwach piasku

co do życia i oświetlenia DSB to u siebie chce dać kilka kawałków skały do DSB + glony i oświetlenie nocą (co od razu ustabilizuje Ph) więc tutaj też nie powinno być problemu

kwestia tego pożywienia dla robaków w DSB zostaje nie rozwiązana i tutaj zgodzę się z Rebciem

a jak czyścicie o ile wogóle DSB ?? robicie to tak jak w moim linku ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po to,że niektóre żywią się detrytusem i zruszana jest tylko wierzchnia warstwa DSB o ile sie nie mylę 2-3 cm resztę załatwiają bakterie denitryfikacyjne żyjące głębiej .Tak ja to widzę


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jarosław :

Wielu ludzi ostatnio sieje jakąś panikę z tym DSB, ze to ryzyko i tak dalej.

Jeśli komuś się nie udało, to nie znaczy, że innemu sie nie uda, bo jeszcze chyba nikt na tym forum nie udowodnił, że tylko i wyłącznie przez DSB miał problem.

Chyba wogóle nikt nie udowodnił katastrofy z powodu DSB w głównym zbiorniku. Pojawiają się tylko opinie przy jakiś katastrofach ale dowodów brak. Co prawda widziałem kilka "czarnych plam" na powierzchni DSB (SMK miał coś takiego) ale takie cuda występowały właśnie w sumpach.

Ja mam jako wskaźnik blisko siebie zbiornik Krzyśka Tryca, który od chyba 2 lat jest oparty głównie na DSB, a przez ok. 1,5 roku nie było w nim nawet odpieniacza. Zbiornik jest piękny, cudowny - taka perełka :D.

Jak koledzy wcześniej zuważyli - jest pewne, że przy nagłym odcięciu DSB, które jest tak naprawdę głównym filtrem w akwarium powstanie załamanie systemu i taką operację powinniśmy robić stopniowo. Zarówno usuwanie DSB z sumpa jak i ze zbiornika głównego.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@arturro 74 tak, ale bardzo wydajne są robaki żyjące w tych 2/3cm, czy nawet głębiej, które wciągają w głąb piachu pożywienie z powierzchni i lepiej żeby tych rozgwiazd nie było za dużo. Moim zdaniem.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MiQ :

a jak czyścicie o ile wogóle DSB ?? robicie to tak jak w moim linku ??

Jak dla mnie to te czyszczenie jest bzdurą. Jeśli zrobisz "4 centymetrowe DSB" to będzie to tylko gąbka pochłaniająca syf i takie czyszczenie może ma sens. U mnie miałem sytuacje kiedy na skutek moich niedopatrzeń pompa robiła krater w DSB i efektem był unoszony i rozsypany piach na wszystkim. Jakiegoś syfu nie było.

arturro 74 :

po to,że niektóre żywią się detrytusem i zruszana jest tylko wierzchnia warstwa DSB o ile sie nie mylę 2-3 cm resztę załatwiają bakterie denitryfikacyjne żyjące głębiej .Tak ja to widzę

Różnych organizmów żyjących głębiej niż te 2-3 jest bardzo dużo :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no cóż być może byłem do tej pory w błędzie (w końcu niedawno zacząłem przygodę z morszczyzną) ale myślałem, że głównym filtrem w moim akwa jest LR, która wspomagana jest właśnie przez dsb w oddzielnym zbiorniku, glony wyższe (np. spagetti) oraz przez odpieniacz. W przypadku wypadnięcia z systemu dsb, czy odpieńka (oczywiście nie razem) system miałby ciężej ale żeby od razu katastrofa?

Przecież są zbiorniki z LR tylko z dsb i radzą sobie bez odpieńka, tak samo w drugą stronę. Rozumiem, że jakieś obciążenie by nastąpiło bo jeden z elementów systemu filtracji wypadł ale czy od razu totalne załamanie? :con


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby system przestawił się na pracę bez zabranego raptem DSB potrzeba kilku miesięcy. Niestety w akwarystyce morskiej potrzeba bardzo dużo cierpliwości. To jest tak jak z dojrzewaniem akwarium - niektórzy dziwią się dlaczego dojrzewanie może trwać kilka miesięcy. Musi powstać odpowiednio duża populacja bakterii, która jest w stanie przerobić amoniak na NO2, NO2 na NO3 i nie dzie się to w kilka godzin czy dni.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hubert masz racje i nie jesteś w błędzie w podejściu do złożonej filtracji.

Ale nigdzie wcześniej nie napisałeś, że masz jeszcze glonowy i jeśli masz jakąś ilość skały, glonowy, odpieniacz, to rzeczywiście jak usuniesz w tym układzie nieduże DSB, to może w tedy to nazwiemy chwilowym załamaniem systemu.

Tak jak napisałeś żywa skała, DSB bez odpieńka i działa, ale spróbuj usunąć DSB no to wiadomo co sie stanie.

zresztą dobrze wiesz co jest twoim głównym filtrem, czy takiego niema, my nie wiemy że u Ciebie skała jest głównym "filtrem" wspomagana tylko przez resztę.

W powyższych wypowiedziach nikt nie wspomniał, że rozmawiamy o systemach gdzie jest powiedzmy mnóstwo skały, duży glonowy,odpieniacz i usuwamy małe DSB. W tedy zachwianie będzie nieduże.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko kto stwiedzi kiedy DSB jest małe a kiedy duże ?? chyba nikt i jak chcesz nagle coś odłaczyć to ryzyko jest spore a z DSB jest jeszcze taki problem że szybko go nie "odbudujesz" (a np. odpieniacz włączasz, wyłączasz i jest luz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w moim przypadku od początku podchodziłem delikatnie do dsb dlatego, że startowałem z nim w tej samej chwili co ze swoją pierwszą solniczką. Sama solniczka, mimo jakiejś tam teoretycznej wiedzy, była w praktyce zagadką, a co dopiero dsb - toż to dla mnie była czarna magia - choć nie powiem, bardzo atrakcyjna przez swoją bezobsługowość. Pomyślałem, że skoro startuję to dlaczego mam nie spróbować z dsb w tej samej chwili. Ponieważ nie byłem pewny co z tego wyjdzie (zresztą tak jak z całej soniczki) zdecydowałem się na złożony z kilku elementów system filtracji.

Nadal jednak uważam, że bypass w moim przypadku był dobrym rozwiązaniem, a to dlatego, że w niedojrzały system "włączałem" 18kg żywego piachu OceanDirekt, na który sporo ludzi narzekało. Poza tym nie wiedziałem co z tego będzie, czy dam z nim radę (odpowiednia cyrkulacja itd.). Oczywiście ewentualna decyzja o odłączeniu dsb gdyby miała zapaść zapadłaby o wiele wcześniej na początku, a nie dziś. Skoro działa to u mnie prawie 9 m-cy, widzę tego same dobre strony, dsb żyje (pełno w nim życia) to po co mam je odłączać.

Kto wie, jeśli nabiorę doświadczenia i z czasem będę zmieniał baniak na większy, może odważę się na dsb w baniaku, ale na początku wolałem nie ryzykować :D


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam troszke w temacie mianowicie mam w zbiorniku okolo 2cm. piasku i chciałbym zrobić sobie dsb okolo 10cm czy mogę dosypać czy są może jakieś przeciwskazania .

pozdrawiam

Troman

ps. zbiornik ma 10 m-cy 112l 4800l/h sps lps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli twój zbiornik potrzebuje tego DSB to bym dosypał,niema przeciwwskazań.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak myślicie jeśli DSB ma być w sumpie lepiej odpieniacz dać przed czy za ?? niby przepływ przez sump będzie sporo większy niż odpieniacz, ale może lepiej żeby odpieniacz był za DSB ??

i pytanie co do cyrkulacji: czy jak zrobię ściankę powiedzmy 15 cm i piasku dam z 12 cm to czy będzie dobrze ?? czy lepiej zrobić niższą ściankę lub szczelinę żeby część wody płynęła nad samym piaskiem - od razu zaznaczam że komora DSB ma mieć około 40x65cm a przepływ przez sump około 7000l/h po stratach więc będzie tajfun :D

i co myślicie o zrobieniu jeszcze komory ze skałą na spływie do sumpa ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

odpieniacz zdecydowanie przed DSB

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też bym dał przed DSB.

Malutko tego piachu u Ciebie wyjdzie, jaki masz zbiornik, 7000l po stratach to dosyć dużo, baniak pewnie duży.

Tak po prostu przewidujesz że będziesz potrzebował DSB ?

Ten przepływ nad DSB powinien Ci wystarczyć, aczkolwiek w moim sumpie jest podobny przepływ i mocnego nurtu nie widać być może dlatego, że nie mam żadnych przegród, tzn jeden poziom wody:)

Skałę dał bym tylko w akwa.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwa 500L, poprostu chciałem dużą pompę obiegową żeby nie dawać jak Roman dodatkowej pompki nad DSB (zbiornik 140x67, a DSB 40x65 więc niecałe 30% powierzchni - powinno byc dobrze, ewentualnie spróbuję jeszcze powiększyć komorę z DSB)

co do tego czy będę potrzebował - nie wiem :D najpewniej nie, bo odpieniacz Deltec 1060S do 1500L więc przewymiarowany, ale dla pewności wolę mieć + chce tam mieć troszkę glonów i oświetlenie na noc, żeby stabilizować Ph

cyrkulację też będę miał raczej sporą bo 6200 + 6100 + 6025 na profiluxie wszystko :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to cyrkulację nad DSB będziesz miał ok chyba, bo nie wiem czy w sumpie, jednak coś się nie będzie zbierało na tym piachu.

Może inni sie wypowiedzą co maja DSB w sumpie trochę dłużej niż pół roku.

Ale w akwa to będziesz miał niezły strumień z tej obiegowej 7000l, ja wlot wody do akwa muszę rozdzielić na dwie rury bo z jednej to na 160cm silny strumień jak diabli i trochę polipy przymyka co niebezpieczne jest.

I ta 6200 też daje mocno, co ja się jej naustawiałem i jeszcze zadowolony nie jestem, szkoda by było żebyś musiał ją dławić, ale pewnie da sie to jakoś ustawić, no nie:D

Komorę z DSB to na własną odpowiedzialność oczywiście powiększasz jak by co:D

Skoro nie wiesz czy Ci potrzebne to DSB, to najpewniej się niedługo dowiesz:) a co, ja tam lubię takie akcje, na pewno nie będzie źle:)8)


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no skąd mam wiedzieć czy DSB jest mi potrzebne ?? lepiej żeby była dodatkowa filtracja

wylot z obiegowej chce rozdzielić na 3-4-5 i dać pod skały żeby wymywało syf i ruszało cały ten badziew.

nad tą 6200 cały czas się zastanawiam - może starczy 2x6100 + nano + obieg ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często jest tak, że ludzie decydują się na DSB bo mają kłopoty z NO3 tak jak ja miałem.

Mało skały dużo wody, chciałem żeby moje koralowce były najedzone, ale jednak nie dawało się ich wykarmić odpowiednio bo NO3 wzrastało za bardzo.

I było potrzebne mi DSB.

Może sie zdarzyć, że ktoś ma np: dużo skały, porządny odpieniacz i to wszystko utrzymuje NO3 na niskim poziomie.

I jeśli tylko dołoży DSB bo ktoś tak ma, nie kierując sie testami i obserwacja koralowców, to może NO3 osiągnąć zero, co ukatrupi koralowce, dlatego moim zdaniem tu trzeba trzymać rękę na pulsie.

Ale spoko, to udany przepis na start, tylko trzeba uważać żeby ktoś Ci kiedyś nie zapodał hasła że masz za czysta wodę:D

W sumie najlepiej jest skopiować czyjś udany system, tylko że trzeba by jeszcze skopiować obsadę i wszystko inne, karmienie i dodatki.

Moim zdaniem Panowie:)

Mi bardzo pomogło DSB, oby jak najdłużej.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a Ty DSB masz w sumpie czy w głównym zbiorniku ??

no i u siebie chcę dać jak najmniej skały i DSB ma w tym pomóc + akwa jak pewnie u wszystkich będzie przerybione no i korale też wolę karmić więcej niż mniej :D stąd pomysł że DSB się przyda

z tym kopiowanie systemu to faktycznie tak jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja, gdybym mial na 500 l akwarium odpieniacz dla 1500 l, pozostawilbym tylko pusta przegrode na DSB. Przeciez po ustabilizowaniu sie parametrow, ten odpieniacz bedzie sprowadzal "odczyty" do "zera".

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polemizował :D Sam odpieniacz przewymiarowany 3-krotnienie da rady przy dużej obsadzie i odpowiednim karmieniu tego wszystkiego. Przerabiałem kiedyś taką opcję i nic z tego nie wyszło. Prędzej skłaniam się do opcji DSB 12 cm w zbiorniku głównym ale bez odpieniacza.

Trzeba pamiętać, że odpieniacz wywala też dobre "rzeczy" i pomimo, że wiekszy wywali więcej złych to nie jest w stanie utrzymywać NO3 i fosforanów na poziomie 0 chyba, że do tych 500l wstawimy odpieniacz do 10000l.

Oczywiście mogą być sytuacje gdzie taka filtracja będzie dobrze funkcjonować ale trzeba zadbać o dodatki - żywa skała nawet 30%, mała obsada, bardzo delikatne karmienie, odpowiednia sumplementacja potrzebnych związków, które usuwa odpieniacz.

Trzeba pamiętać, że odpieniacz nie usunie NO3, a i PO4 usuwa w minimalny sposób więc trzeba zadbać o dodatkową filtrację aby te zera uzyskać. Niekoniecznie musi to być DSB bo są przecież inne rozwiązania :D

Oczywiście te moje przemyślenia dotyczą bardzo niskich wartości NO3 i PO4 czyli dążenia do pięknych efektów przy hodowli SPSów :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bywa i tak jak napisal Rebciu. To jeszcze raz potwierdza, ze kazde akwarium jest inne.

W moim 500 l stosuje odpieniacz dla 850 l. Poniewaz korale zaczely mi padac z glodu (nie dokarmialem), to go wylaczylem. Po 3 tygodniach, moje testy nadal nic specjalnego nie ujawnily, wiec chemicznie podnosilem NO3 i PO4, co po kilku tygodniach moje testy zaczely pokazywac (to znaczy po dodaniu np: calziumnitratu, testy pokazywaly NO3 przez 2 godziny, pozniej znowu nic). Wtedy dopiero wlaczylem znowu odpieniacz, nie zapominajac, ze korale musze troche podkarmiac. To tyle na temat teorii kilku dodatkowych filtrow.

Karmie czterema kostkami mrozonki dziennie. Moze ta mala ilosc pozwala mi na bagatelizowanie problemu?

NO3= 0,5

PO4=0,01-0,03

4% podmiana/tydzien

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani: a ile masz zywej skały ??

Rebciu: jak to bez odpieniacza ?? niby te 12cm piasku ma starczyć za odpieniacz - wolę nie ryzykować i np. więcej karmić niż mieć problem z parametrami. no i nie chcę wpakować za dużo LR bo akwarium dużo ładniej wygląda z małą ilością (myślę że na 500L dam 50-60kg)

niby na początek mogę nie dawać DSB, ale czy wsypanie później piachu o pustej komory nie zdestabilizuje mi baniaka ?? ale na pewno będę miał sporo ryb, więc system będzie obciążony no i karmić korale z założenia chce :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.