Skocz do zawartości
MAŁGORZATA1305765949

Wysokie Kh i niskie Ca - jaka przyczyna i jak zaradzić

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Proszę o pomoc w sprawie wysokiego Kh (13,80) oraz niskiego Ca (300,00(, Mg w normie tj.1320, NO2 i NO3 = zerowe. Stosujemy metodę ballinga, lejemy produkty PREIS AQUARISTIK. Akwarium zalane 04.02.2008r., jak dotąd satabilizujemy wodą i walczymy z glonami (m.in. dinoflagellates). Żyje sobie jeden mały Sarco i ma się dobrze, była jeszcze parka amphiprionów, ale niestety umarło się im (za wcześnie wpuszczone bo zbiornik niestabilny-moja wina).Wymiana co dwa tygodnie 35 litrów. Moje pytanie zatem brzmi: jaka może być przyczyna złych parametrów oraz jak zaradzić temu a także jak walczyć z tymi glonami i czy to się kiedyś uda, bo już ręce opadają. Nie wiem czy można wpuścić coś co będzie jadło glony przy takich parametrach wody - nie chcę więcej zgonów, bo to takie przykre jak życie uchodzi :D A MIAŁO BYC TAK PIĘKNIE:con


120x60x50-360l, sump 110x50x50-275l, HQI BLV NEPTURION 150W 10000K + 2x54W T5, cyrkulacja 15.600 l/h, grzałka 300W, odpieniacz (do 350l)-WH-8000OR,50 kg LR,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbujcie zaprzestać dozowania czegokolwiek przez kilka dni mierząc parametry wody-może się Kh ustabilizuje;glony niestety normalne w młodym zbiorniku- można ograniczyć oświetlenie przez kilka dni i czekać na efekt.


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie było ograniczone prze 3 dni a potem jak sie świeciło to one wróciły, a przecież sarco też musi jeść.


120x60x50-360l, sump 110x50x50-275l, HQI BLV NEPTURION 150W 10000K + 2x54W T5, cyrkulacja 15.600 l/h, grzałka 300W, odpieniacz (do 350l)-WH-8000OR,50 kg LR,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to że akwa dojrzewa to norma i te glony będą przez jakiś czas

też mi się wydaje żeby nie lać balinga narazie i czekać, zwiększyć cyrkulację :D

ja u siebie glony miałem przez 3 miesiące i dopiero zniknęły (jak się z zielonych zaczęły robić takie brązowawe to wpuściłem zebrę żeby je oczyściła). może wsadzcie jakieś glony wyższe też powinno pomóc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakimi testami mierzyłaś, i jakie masz zasolenie, jaka sól z ciekawości zapytam ?

Przynajmniej u mnie łatwiej mi jest utrzymać parametry na Praisie przy 35PPT, czy odrobinę mniej.

Nie martw sie, u mnie też tak skakały parametry na początku.

Ten Balling Praisa, to te proszki sami rozrabiacie?


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze jak w miesiecznym akwarium Ca jest tak nisko, to wine zwalic na sol?:D

Wydaje mi sie, ze poza skromnymi podmianami wody, jeszcze przez dlugi czas nie powinno sie nic dodawac. Niech sie to wszystko uspokoi.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobną sytuację u siebie. Akwa 7 tyg. KH 11, Ca 360, Mg 1470, NO2 i NO3 0. Testy Salifert. Sól TM ProReef. Glony zielone w odwrocie, ładnie schodzą, a skała robi się różowa. Jak narazie w akwa tylko 4 kraby pustelniki i trzy szczepki xenii.


672L + 260L sump, Skiba Cone na RD, NewJet 8000, 4x BP 160W Cree ,2x Tunze 6105,2x Tunze 6055, 80 kg LR, Profilux III Ex + pompy dozujące, Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem istnieje możliwość dziwnych wyników pomiarów jeśli akwarium zostało zasolone jakimś źle zbilansowanym wynalazkiem. Uzyskamy "cuda na kiju" mierząc tą wodę. Jakiś czas temu była dyskusja na forum o "trefnej partii" soli Kenta. Ja nie tak dawno miałem start zbiornika na frachtowej skale i pomiary robinę od samego początku pokazywały spadek kH i Mg - Ca stało praktycznie w miejscu do momentu zasiedlenia koralami. W niezasiedlonym zbiorniku nie ma praktycznie konsumentów Ca i dopiero po 6-8 tygodniach wraz z pojawiającymi się glonami wapiennymi będzie ono spadało.

Ja stawiam na źle przygotowane roztwory Balinga. Kh jest w tej chwili zdecydowanie za wysokie, a jeśli nie ma korali twardych niski poziom Ca nie powinien zabić sarco. Wyrównać parametry najłatwiej podmianami wody przydotowanej na dobrej i pewnej soli.

PS. Stani nie odbieraj broń Boże moich wypowiedzi jako jakieś ataki na Twoją osobę :D Ja po prostu wyrażam swoje zdanie, a że czasami jest rozbieżne z Twoim to może dobrze zrobi dla ciekawej dyskusji i może spowodować poszerzenie wiedzy i "horyzontów" nas wszystkich :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie lanie Ballinga do tak młodego akwarium jest błędem. System jest rozregulowany z powodu młodego wieku a balling na rozregulowanym systemie rozreguluje go jeszcze bardziej.

Pozatym często mam nieodparte wrażenie, że testy dają złe pomiary jeśli jakiś parametr jest bardzo wysoko a drugi bardzo nisko (np przy bardzo wysokim wapnie testy mocno zaniżają kh i odwrotnie) - ale jest to tylko moje zdanie - nie upieram się przy tej tezie a o chemii i zasadach działania testów pojęcie mam niewielkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qdinks tu sie nie zgodzę z tobą, powiedzmy zalaliśmy zbiornik na dobrej soli, mamy żywą skałę, dojrzewa, mierzymy Ca, KH, Mg, jeśli parametry kuleją, to dlaczego mam ich nie wyrównać np Ballingiem.

Nawet skała szybciej dojrzeje jeśli od samego początku będziemy się starać o jak najlepsze parametry.

I przede wszystkim Balling nie rozreguluje parametrów, jeśli już to ktoś może rozregulować parametry za pomocą Ballinga.

Rzeczywiście nie mam zielonego pojęcia, jak doszedłeś do wniosku, że przy wysokim Ca testy zaniżają KH może po prostu takie niskie KH masz.

To że wysokie Ca zbija trochę KH to wiem z doświadczenia.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja także się nie zgodzę:

- nie uważam, aby idealne poziomy CA czy MG miały większy wpływ na dojżewanie zbiornika (przy CA 350 zbiornik tak samo będzie dojżewał jak przy CA 450) - zgodzę się tylko co do KH - wg mnie kh jest jedynym ważnym parametrem przy dojżewaniu (oczywiście poza parametrami azotowymi)

- nie uważam, że podciąganie posczególnych parametrów preapratami do ballinga jest metodą ballinga - metoda polega na równym laniu preparatów - lejemy tylko jeden a nie dwa to już nie jest balling. Balling (w pełnym tego słowa znaczeniu) ma sens tylko wtedy, gdy mamy dobre (i stabilne) parametry w akwarium.

- wysokie CA zbija kh - co to znaczy ?? Przykład z życia: leje akwarysta preparaty i nie zajmuje sobie głowy pomiarami. Po jakimś czasie mierzy parametry i kh = 2.5 CA = 900. Pomimo iż zwierzęta nie powinny żyć w tak niskim kh, to jednak żyją. Odstawia akwarysta wszelką suplementację i po pewnym czasie wapno spada do poziomu powiedzmy 600 a kh rośnie do poziomu 5. I teraz pytanie zasadnicze: czy wapno zbija kh czy raczej wapno (jego b.wysoki poziom) ma wpływ na pomiar kh. Kh jest wyższe w zbiorniku niż poziom jaki pokazuje test (bo życie ma się dobrze). Wioskuje tak z prostego pozwodu: jak to się dzieje, że kh rośnie samo z siebie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu

Zbyt wysoko cenie Twoj wklad w nasze wspolne forum, zebym Twoje, czasami inne niz moje wypowiedzi traktowal jako atak na moja osobe :D. Najtrudniejsze w tym fachu jest to, ze czesto "sa dwie" lub wiecej racji i kazdy kto cos przezyl osobiscie uwaza, ze gdy inni sie do jego rad nie zastosuja, popelniaja blad. Sam kiedys napisales, ze im wiecej sie wie, tym wiecej pokory sie przydaje.

Nasze wypowiedzi, mimo ze sie roznia, to raczej sie uzupelniaja i nie widze powodu, dla ktorego mialbym sie poczuc urazony, ponizony, zdeptany i zbanowany :D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:D:D:D - tak trzymać :D hehehe "zbanowany" :D:D:D

Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dinks ja rozumiem co to jest Balling i miałem na myśli lanie równych ilości.

To że według Ciebie test zaniża KH przy wysokim Ca nie tłumaczy mi fakt opisany przez Ciebie w końcówce twojej wypowiedzi, że KH samo rośnie przy spadku Ca. Właśnie to wiesz dzięki tym testom i tylko to, że KH samo rośnie.

Wydaje mi się, że żeby udowodnić, fakt, że test zaniża KH przy wysokim Ca trzeba by wiedzieć jakie powinno być, a ty wiesz jakie ma być to dobre KH? W tedy by się poprawkę dało na wynik testu.

A druga sprawa, to o ile pamiętam ze swoich testów Ca też nagle potrafiło się pojawić większe "znikąd” ( tak jak napisałeś działa w dwie strony)po spadku KH, ale dowiedziałem się o tym dzięki testom i jak miałbym udowodnić, że test się myli, bo Ca poszło do góry? Jak poszło do góry to i spadnie dzięki tym kiepskim testom doprowadzę parametry do porządku.(chyba:))

Ja tylko mam wątpliwości co do tego, że uważasz że testy się mylą na podstawie twoich wniosków, bo o tych zależnościach to się z Tobą zgadzam bo sam też to zauważyłem.

Czacha dymi normalnie:D, a MAŁGORZATA chce mieć ładne akwarium

To na jakiej soli masz to swoje akwarium? i jakie testy?:D

Bo Ca 300 to jeszcze nie widziałem.

Acha gdybym był skałą i miał dojrzeć w akwarium, to ja i wszystkie organizmy na mnie żyjące lub nie, wolały by być w wodzie o odpowiednich parametrach Ca KH, Mg, Ph. Naprawdę rozumiem ją, ciężki los skały:D


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak: testy Salifert. Sól KENT. Roztwory rozrabiamy sami zgodnie z załączoną instrukcją. Nadmienię jeszcze że skała była wkładana z działającego już akwa. Tak chcę mieć ładne ale przede wszystkim zdrowe akwa aby zwierzaki mogły czuć się w nim dobrze (jak w domu):D


120x60x50-360l, sump 110x50x50-275l, HQI BLV NEPTURION 150W 10000K + 2x54W T5, cyrkulacja 15.600 l/h, grzałka 300W, odpieniacz (do 350l)-WH-8000OR,50 kg LR,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małgorzata.

Gdybym był tobą to zrobiłbym tak:

- lał codziennie preparat wapniowy ballinga w ilości takiej samej jak lałaś wcześniej.

- codziennie (lub co 2-3 dni) mierzył CA i KH

- w momencie gdy kh spadnie ci do ok 10 to starałbym się utrzymywać to kh właśnie na takim poziomie poprzez dolewanie odpowiedniej ilości płynu na KH z ballinga

- gdy wapno dojdzie do 420+ wtedy bym wyrównał ilość roztworów (zaczął lać znowu w takich ilościach jak mówi teoria Pana Ballinga) ale jako wyznacznik którego trzeba się trzymać wziąłbym kh (a nie ca). Czyli lał bym tyle ballinga, żeby kh było na poziomie 10.

W momencie gdy glony zaczną ustępować obniżyłbym kh do 7-8.

Trzymałbym zawyżone kh (czyli 10) po to, żeby dać trochę popalić glonom - szybciej zejdą przy zawyżonym kh.

Pozatym szczerze polecam suplementację biologiczną - hagen cycle lub prodibio - pomoże ci z tymi glonami. No i odstawiłbym wszelkie mikroelementy (jeśli jakieś lejesz).

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ktoś ostatnio o soli Kenta pisał właśnie w tym dziale, kilka postów niżej może o to chodzi.

Mierzyłaś może świeżą solankę do podmiany? Ciekawe ile ma Ca.

Bo na początku to rzeczywiście na samych podmiankach powinno być lepiej z tym CA.

A zasolenie jakie?


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Solomierz wskazuje prawidłowe cały czas przed i po podmianie mierzę a także to co do podmiany. W końcu jakieś konkrety :D:)


120x60x50-360l, sump 110x50x50-275l, HQI BLV NEPTURION 150W 10000K + 2x54W T5, cyrkulacja 15.600 l/h, grzałka 300W, odpieniacz (do 350l)-WH-8000OR,50 kg LR,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W solance nie ma co mierzyć CA bo i tak pokaże bardzo nisko. Nie wiem jak ma Kent, ale np Tropic Marin Pro ma wapnia mniej niż 300 (co wg mnie wcale nie jest problemem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dinks :

W solance nie ma co mierzyć CA bo i tak pokaże bardzo nisko. Nie wiem jak ma Kent, ale np Tropic Marin Pro ma wapnia mniej niż 300 (co wg mnie wcale nie jest problemem).

Kolego dinks, z całym szacunkiem ale jesteś w błędzie. Bardzo ważne jest co lejesz do akwarium. Nie wiem czym mierzona jest ta solanka na TM PR ale jeśli Ca wychodzi na poziomie 300 mg/l to strasznie "popłyneli" z jakością.

Małgorzato zmierz świeżo rozrobioną solankę i jeśli parametry będą w normie to wyprostujesz bezboleśnie sytuacje podmianami. Na rozjechane parametry najlepsza jest podmiana wody :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie popłynęli - jak wszyscy. Kent też ma mało CA. A uważana na tym forum za sól numer jeden (preis) ma parametry ok ? Mg ma mocno za duże (podobnie jak reszta).

Uważam, że powinno się stosować dobre sole ale nie powinno się ich zbyt często mierzyć - bo można nabawić się wrzodów żołądka. Różnice pomiędzy seriami, błędne pomiary wynikające z niedostatecznego rozpuszczenia się soli itd itd. Plus coraz marniejszej jakości testy wiodących firm (Salifert wg mnie co rusz to gorszy)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dinks - Ca nie CA trzymaj się poprawnej pisowni.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dinks :

pewnie popłynęli - jak wszyscy. Kent też ma mało CA. A uważana na tym forum za sól numer jeden (preis) ma parametry ok ? Mg ma mocno za duże (podobnie jak reszta).

Uważam, że powinno się stosować dobre sole ale nie powinno się ich zbyt często mierzyć - bo można nabawić się wrzodów żołądka. Różnice pomiędzy seriami, błędne pomiary wynikające z niedostatecznego rozpuszczenia się soli itd itd. Plus coraz marniejszej jakości testy wiodących firm (Salifert wg mnie co rusz to gorszy)

pozdrawiam

Jak może mieć za dużo magnezu jak magnez jest na bieżąco wykorzystywany przez korale, i tak trzeba lać dodatkowo.

Preis ma wg moich pomiarów 390 Ca i 1500 Mg


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny i chłopaki, przymknijcie mnie jak gadam głupoty:con:wink, ale @dinks,nie obraź sie, bo sam wiesz że każdy ma prawo wypowiedzieć się.

MAŁGORZATA napisała, że ma KH 13,8 a Ca 300.

I proponujesz jej żeby lała dalej tego jej Ballinga w takich samych ilościach jak do tej pory?

Przecież to KH poszybuje jeszcze wyżej, Ty piszesz potem jak spadnie do 10 to utrzymywać preparatem KH, przecież teraz bez obsady większej, to KH jej nie spadnie do 10 jak dalej będzie lać tak samo.

Dalsze porady co robić jak Ca dojdzie do 420 to już nie maja sensu bo tylko tak sobie założyłeś.

Tez mogę sobie założyć, że będzie trzeba utrzymywać Ca 390 przy KH 10 i żeby nie rozwalać równowagi zmniejszyć ilość płynów i zejść z KH na 9 godząc się ze spadkiem Ca na 380, ale po co gdybać.

Tłumaczysz nam zasadę Ballinga, a potem proponujesz wyrównanie parametrów nierównymi ilościami płynów.

(też tak startowałem zbiornik nierównymi ilościami i doradzałem to, dopóki nie zrozumiałem Ballinga)

Zgadzam sie w pełni, że KH trzeba doprowadzić do niższej wartości i rzeczywiście te 10 KH może być pomocne w walce z glonami.

Tylko tak jak napisał Rebciu, podmianami dobrej soli wyprostować i nie lać tego Ballinga dalej tak samo, żeby to KH jeszcze większe nie było, tylko zaczekać aż samo spadnie.

Tylko wcześniej sprawdzić tą sól bo może być coś nie halo z nią.

W Praisie 390 Ca na pewno pomoże, KH samo spadnie do odpowiedniego poziomu jaki będzie chciała i w tedy uzupełniać Ballingiem równymi ilościami.

Poprawcie mnie jeśli bredzę:D

No i faktycznie trochę bredzę, bo doczytałem dopiero, że zaproponowałeś MAŁGORZACIE lanie tylko preparatu na Ca i czekanie aż spadnie KH i ok.

Czyli jak najbardziej ok.nie bierz tego do siebie, część mojej wypowiedzi jest bez sensu w tym przypadku.

W takim przypadku utrzymuje tylko moją wypowiedz od zdania:

"Tłumaczysz nam zasadę Ballinga, a potem proponujesz wyrównanie parametrów nierównymi ilościami płynów"

do końca wypowiedzi.

Sory, trochę namieszałem, ale sami wiecie jak to jest.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze prawisz Jarosławie :D:):D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.