Skocz do zawartości
markus383

Filtr RO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

Mam zamiar kupić RO. Zastanawiam się nad tym filtrem: http://www.allegro.pl./item311526745_osmoza_akwarystyczna_ro_3_75_gpd_od_www_osmoza_eu.html

Mój znajomy mieszkający ok.2km ode mnie ma azotany na poziomie ok. 90mg/L i jego osmoza nie chce ich usuwać(on ma inny filtr). On korzysta z własnego ujęcia wody, podobnie jak ja. Boje się, że u mnie może być podobnie. Może ktoś z Was też kupił taki filtr i może coś powiedzieć o usuwaniu przez niego NO3 i Fe??

Będe bardzo wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie usuwać - nie martw się. Wszystko zależy od odpowiedniego użytkowania (wypłukanie prefiltrów, namoczenie membrany, odpowiednie ciśnienie). Jeśli twojemu znajomemu osmoza przepuszcza no3 to znaczy że jest uszkodzona.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie napisał mi, że pożyczył kiedyś drugą i też nie usuwała. Zapomniałem dopisać w pierwszym poście, że pan ze sklepu napisał:

"Witam.

Żadna osmoza nie usuwa azotanów w 100% a przede wszystkim nie słuzy do usuwania azotanów. Do usuwania/redukcji azotanów słuzy żywica anionit Purolite A520E."

"W domu mam własne ujęcie wody i czasem leci woda koloru herbatki(dużo żelaza) i czy filtr usunie z niej szkodliwe związki "

"Tak, usunie ale nie osmoza akwarystyczna ale pełna wersja spozywcza RO6 w cenie 450 zł."

Nie chcę wywalić kasy w błoto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepuść tą 'herbatkę' przez sam węgiel - zobaczysz różnicę.

Jeśli masz wodę brudną (tak, że aż widać po kolorze) to zrób mocniejsze prefiltry - nie te orginalne z osmozy tylko takie w puszkach 10' - włuknina, węgiel itd itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest jakaś mocna herbata. To jest coś takiego:

dsc01937en3.th.jpg

Po lewej jest wodociągowa, a po prawej ta moja z kranu.

Kupię węgiel i przepuszczę. Zobacze czy się jeszcze wybieli. Czy jest jakiś inny sposób(poza testami) na sprawdzenie, czy woda nie ma za dużo NO3 dla rybek??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje ze autor watku nie bedzie mial nic przeciwko, podlaczylbym sie z 1 pytaniem dot. prefiltrow do RO.

Generalnie przy 3 prefiltrach (10 calowych) stosuje sie 2x mechaniczny i 1 x wegiel. Tylko mechaniczne wystepuja w 3 wersjach 20, 5 i 1 mikron - jakie dla warszawskiej wody najlepiej dac? Wydaje mi sie ze 20 i 5, bo sporo zanieczyszczen w niej jest, ale czest filtry wystepuja z 5 i 1 mikron.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisał @mateusz - daj 3 prefiltry:

- gruby prelon (10-20 mikronów)

- drobny perlon (1 mikron)

- węgiel

jeżeli masz wodę zaniczyszczoną piaskiem/mułem (i innymi dosyć grubymi zabrudzeniami) to możesz na sam początek dać także taki wkład z metalowej siatki (nie znam nazwy).

Też mam studnię i wiem jak to jest ze studniami - woda jest chemicznie czysta, ale zabrudzona mechanicznie - nie ma chloru itp a w zamian mamy piasek, muł, żelazo i dużo okrzemki.

Stosując takie prefiltry musisz bardzo mocno zwracać uwagę na ich stopień zabrudzenia - mogą się dosyć szybko zapychać co powoduje spadek ciśnienia na samej osmozie i jej nieprawidłową pracę - zysk natomiast jest taki, że filtry perlonowe można poprostu wypłukać - nie trzeba aż tak często zmieniać jak te standardowe do osmozy. Węgiel oczywiście zmieniać trzeba (ale to napewno wiesz)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wybrałem te prefiltry. Byłoby coś takiego:

1. http://www.czystawoda.pl/index.php?co=lista&KD=Wk%B3ady%20do%20filtr%F3w&KT=sedymentacyjne&id_op=42&opis_roz=tak

2. http://www.czystawoda.pl/index.php?co=lista&KD=Wk%B3ady%20do%20filtr%F3w&KT=sedymentacyjne&id_op=20&opis_roz=tak

3. węglowy to już jest w zestawie

Czy może być taki zestaw?? Teraz rodzi się pytanie. Jak to zamontować??

Widzę, że tam jest miejsce na jeden prefiltr dowolny, jeden węglowy i membranę, a gdzie ten trzeci dowolny??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.