Skocz do zawartości
Roju

Czym umyć nowe akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno odebrałem nowe akwarium i tak się spieszyłem z zalewaniem że zapomniałem je umyć. Oczywiście zakończyło się to wielką katastrofą, w wodzie zaczęło pływać pełno syfu i jak wróciłem ze świąt woda była mleczna(na wszystkim śliski osad) i oczywiście nie do użytku. Całą wodę wylałem, na szczęście nie była jeszcze osolona.

Wobec tego mam pytanie, czym skutecznie i bezpiecznie umyć akwa z produkcyjnego syfu, czytałem że ktoś spirytusem dezynfekował ale też się katastrofą skończyło. Zastanawiam się też w jakiej wodzie myć wszystkie sprzęty(gąbkę, pompki). Nie wiem jak sterylnie powinienem się obchodzić z moim pierwszym morskim.


223 l (60dł x 60szer x 62wys) + panel 56 l (60dł x 15szer x 62wys), Aqua Medic Ocean Light 1 x 150W (16000 K) + 2 x T5 24W (aktyniczne) + nocne (2x3 diody), odpieniacz DIY z pompą PF-1000, główna - Atman AT-306, cyrkulacja 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6045, 45kg żywej skały, 9kg żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli to jest nowo klejone akwa, to nie rozumiem skąd tyle tego "syfu" dotychczas wstępne dwu lub trzykrotne przemycie zwykłą wodą wystarzcyło, potem wytarcie do sucha następnie wstępne zalanie wodą z RO, wypompowanie i koniec akwa przygotowane do ostatecznego zalania.

Gąbki płuczę wstępnie w wodzie którą spuszczę z akwa a potem w wodzie po RO.

Sprawa ma się inaczej jeśli akwa było już używane i na szybach widać nalot, tutaj kłania się albo ocet lub kwasek cytrynowy, zdecydowanie polecam ten drugi.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swój sump myłem płynem do mycia naczyń a potem długo i namiętnie płukałem szlauchem pod ciśnieniem.Następnie wszystko sobie ściekło i nie widzę skutków ubocznych u podopiecznych(fakt ,korali nie ma)Oczywiście nie polecam i robiłem to na własne ryzyko:)


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie robię, płuczę, płuczę i płuczę. Na razie wodą z kranu. Potem wycieram do sucha. Ostatni raz wymyje wodą z RO i dopiero zaleje wodą właściwą.

Co do tego syfu, akwa stało 4 tygodnie na hali produkcyjnej, musiało się wybrudzić. Nawpadało tam kurzu i czego tam jeszcze. W ogóle to bardzo śmierdziało silikonem. Niestety powiedziano mi że baniak jest umyty i to uśpiło moją czujność, a pośpiech zrobił swoje

Dzięki za pomoc.


223 l (60dł x 60szer x 62wys) + panel 56 l (60dł x 15szer x 62wys), Aqua Medic Ocean Light 1 x 150W (16000 K) + 2 x T5 24W (aktyniczne) + nocne (2x3 diody), odpieniacz DIY z pompą PF-1000, główna - Atman AT-306, cyrkulacja 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6045, 45kg żywej skały, 9kg żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.