Skocz do zawartości
Marti701

Cyrkulacja, jak to z nią jest ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

czy naprawde musi być 30 40-krotna ?

W moim poprzednim akwarium wynosiła 40x.

Xenie widzialem pulsującą dopiero po wylączeniu pompy :)

Przeglądając stronki zagraniczne, zauwazyłem ze ludzie dają od 8 do 12x objetosć zbiornika.

Kolejna sprawa, to zauważylem w swoim malym akwarium, że największy syf lub okrzemki robiły sie w miejscach najwiekszej cyrkulacji.

Więc moje pytanie jest następujące, czy trzeba dawać tak duzą cyrkulacje powyżej 30x i cześć jej i tak wychamowywać poprzez kierowanie strumienia na szyby lub ku górze ?


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jezeli masz miekkie to 30x ci styknie. Ale wiekszosc ludzi stosuje taka duza cyrkulacje aby nie bylo martwych stref


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, ale widzialem akwaria tylko z twardymi i cyrkulacja wynosiła od 8 do 12x.

U mnie w akwarium 225 litrow jestem w stanie ustawić tunze 6025 by nie bylo martwych stref, czyli cyrkulacja ok 12x.

Przy tunze 6060 muszę ja kierować na szyby i ku górze by wychamowywać jęj pęd, inaczej jest sajgon, a przyniej cyrkulacja wynosi 26x.

więc moje pytanie jest takie czy rzeczywiscie musimy tworzyc cyrkulacje 30 krotna i więcej i ją wychamowywać?


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są zbiorniki z cyrkulacją x5 i nawet z Acroporami ale takie Acry wyglądają tragicznie, a wręcz podejrzewam, że właściciele kupują co 2-3 miesiące nową obsadę SPSową nie przyznając się do tego. Nie jestem ekpertem od cyrkulacji ale jeśli udaje Ci się ustawić nano 6025 w 225 litrach bez martwych stref to chylę czoła. Ja u siebie w 900l mam 2 x Tunze 6200 z ustawionym cyklem 2 sekundowym od 25% do 100% + do tego 2 x Kralia 4500l/h i jeszcze bym coś dołożył. Jakbym miał na samych koraliach prowadzić baniak? Nie wiem. Jak czasami przedmuchuję skały to jestem zdziwiony co się w nich "kryje" :);):D przy cyrkulacji x 10 w skałach zrobiło by mi się niezłe szambo.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie musi być cyrkulacja 30/40tyś.l/godz, to takie ogólne założenie do zakładania akwarium.

Tak się ogólnie pisze, kup sobie cyrkulację 30/40tyś.l/godz i na pewno nie będzie źle, będzie miał ktoś z czego schodzić, jak będzie potem szarpać koralowcami, albo będzie musiał jeszcze dołożyć, bo dużo zależy od kształtu akwarium, ułożenia skały i rodzaju obsady.

Przy doborze cyrkulacji kierowałbym się raczej dobrem koralowców niż ogólnym przelicznikiem.

Generalnie nie może się zbierać syfek po kątach, ale nie może też kurzyć piachem jak ktoś ma. Nie może zamykać polipów koralowców, tylko powiedzmy delikatnie obmywać lewa-prawa, lewa-prawa, czy jakaś inna konfiguracja.

I jeśli do tego wystarczy 10 czy 20tyś L/godz to, o to chodzi.

Ta cyrkulacja ma kluczowe znaczenie, co ja sie namodziłem z tą cyrkulacją i jeszcze nie jestem zadowolony. Są miejsca gdzie jest za słaba i mam miejsca gdzie za mocno dmucha, i jeszcze ciągle jakieś korekty wprowadzam.

U mnie jest teraz 50tyśl/godz, nie licząc pompy głównej, ale to chodzi pulsacyjnie 30-100%, więc nie jest to 50tyśl/godz.

Przy dojrzewaniu chodziły na 100%, jak nie było koralowców, gdybym teraz ustawił je na 100% mocy, to był by młyn za duży, piach był by za mocno podrywany i polipy by się za mocno zamykały. Być może w nieco innym kształcie zbiornika przy tym samym litrażu inaczej trzeba by dobrać cyrkulację.

I jeszcze moim zdaniem, nie mają racji bytu pompy nie sterowalne, bez możliwości ustawienia jakiejś pulsacji, nic mnie tak nie wkurza jak jednostajny wylot wody z pompy głównej.

Miałem taki dylemat, tylko jakoś musiałem się o tym w praktyce przekonać, wiec trzeba było zakupić jakieś pompy, liczyłem się z tym, że w razie czego odsprzedam nadmiar lub oddać do sklepu.

Do akwarium z samą skałą można załadować i 80 tyś L/godz, tylko sprawa się diametralnie zmieni po wsypaniu piasku czy obsadzeniu koralowcami.

Także moim skromnym zdaniem, nie przelicznik tylko dobierać cyrkulację do konkretnego akwarium.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarku masz rację w tym co piszesz bo zdecydowanie mają gorzej z ustawieniem cyrkulacji ci co mają podłoże z drobnego piachu ale tu raczej chodzi o pytanie - czy dałbyś radę prowadzić akwarium z SPSami przy cyrkulacji rzędu 10000l/h?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak faktycznie, nie wyobrażam sobie takiej cyrkulacji u siebie, syf by się zrobił.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pompach ze zmienna wydajnością rozumiem.

Ale po co kupowac pompy ze stała wydajnością i kierowac je na szyby w celu wychamowania pedu.

To samo uzyskalibyśmy kupując pompe np 5x mniej wydajna i ustawioną w głąb akwarium.

Kolejna sprawa, czy SPSy uwielbiaja jak ich polipy są targane silnym pradem wody ?

Poderwane ziarnka piasku uderzające w nie ?

moim zdaniem syf i tak się bedzie zbierac, po to przedmuchujemy skałe raz na jakis czas.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez uważam bez sensu kupowanie za mocnej pompy tylko po to żeby ją tłumić.

No i jeśli ktoś kieruje pompę na szybę, tylko dlatego ze kupił za mocną i chce rozproszyć pęd też pewnie błąd.

Tak jak napisałeś można kupić mniejszą i skierować w głąb.

Tylko że spotkałem sie z takim zjawiskiem, że odbity strumień z pompy od szyby ma inna charakterystykę niż z samej pompy, nawet oddalonej.

Po odbiciu jest jeszcze bardziej rozproszony, co zależy też od odległości od szyby itd.

Komuś może właśnie chodzić o taki odbity strumień, który może być idealny dla jakichś organizmów.

Może ktoś chce żeby odbity strumień coś zgarniał z piasku czy innego podłoża.

Temat rzeka.

Ja nic nie przedmuchuję nic nie odmulam cyrkulacja i zwierzaki załatwiają sprawę.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest kwestia czy pompa ma szeroki strumień czy skupiony bo to też jest trochę mylące i wydatek 5000l/h nie równa się wydatkowi 5000l/h

u mnie w 180L maxi-jet-1200 robił nieporównywalnie mniejszy ruch wody niż tunze nano 6025 i nawet jak bym wsadził 3 maxi-jety to jedna nano lepiej by się spisała według mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wydatek się równa ale cyrkulacja wygląda zupełnie inaczej :)

Problemem w tym wszystkim, a są: rozmiary zbiornika, średnica wylotu pompy oraz odległości korali od wylotu pompy. Czym mniejszy zbiornik tym trudniej to zrobić aby wszystko miało "ręce i nogi". U mnie strumień z pompy Tunze 6200 dopiero po ponad 1 metrze porusza wodą prawie na całej szerokości (głębokości) zbiornika. Gdyby koral był w odległości 20 cm od pompy to tkanka by z niego zeszła w ciągu 3 minut. W małych zbiornikach o wiele trudniej jest to wszystko ładnie zgrać więc pewną alternatywą są odbicia od szyb.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W malym ciężko jest ustawić.

Tylko zastanawiam się, bo przeglądając forum spotrzeglem rady typu:

jak miękkie to wystarczy 20x, jak SPS to 30 a nawet wiecej.

Czy SPSy wymagają silnego strumienia w odróznieniu od miekkich, czy jest inna przyczyna ?


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może trochę inaczej - w zdecydowanej większości korale miękkie nie lubią silnej cyrkulacji i na 100% dużo lepiej będą się czuły w akwarium, w którym jest cyrkulacja x10 niż x30. Z SPS jest odwrotnie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to już mam jakieś konkrety :)

chodzi o to że do nowego akwa wsadzilem resuna i tunze 6060.

Ale wyglądalo to tak jak w malym miekkie wygiete w jedną strone od prądu wody, a xenia targana jakby tornado wiało ;)

wylaczyłem tunze, chodzi sam resun.

Korale bujają się teraz w róznych kierunkach, a w momencie pracy resuna na najnizszych obrotach widze jak xsenia pulsuje.

Nie widze żadnych martwych stref.

Oczywiście prąd wody nie jest taki silny, woda przeplywa wszędzie, ale dużo spokojniej.

Jakich objawów mogę się spodziewać jeśli cyrkulacja okaże się za slaba ?


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...w moim pierwszym zbiorniku zrobilem blad,mialem za slaba cyrkulacje i wszystko wygladalo jak zalane w formalinie.Zapamietalem slowa pewnego akwarysty ze "nie mozna przesadzic z cyrkulacja".Moge sie mylic ale wydaje mnie sie ze te ksiazkowe 30X to jest minimum.Fakt ze akwa niedano mam zalane i nie moge przewidziec co bedzie jak wsadze tam zycie,korale ale mysle ze to co przetrwa w mojej cyrkulacji 100X bedzie mnie cieszyc widokiem a co nie przetrwa to pojdzie na straty.Nikt mnie nie namowi do zmniejszenia cyrkulacji.Kiedys na skale nad oceanem Indyjskim dostalem fala miedzy nogi...gwiazdki zobaczylem i dobrze ze lba sobie nie rozbilem,ciekawe ile tunzow trzeba by wlozyc by uzyskac podobna sile?...a na skale spokojnie sobie mieszkaly zwierzatka.Jestem zwolennikiem mocnej cyrkulacji i postaram sie dobrac obsade ,ktora to tez lubi.Mimo mojej 100X wcale nie ma mlyna,najlepiej dmucha tunze,maree bede wymienial bo te wielkie pistolety zajmuja tylko miejsce.Pomimo tych 110 litrow bo panela nie licze woda nie jest wystarczajaco wzburzana przy powierzchni,wiec bede musial o tym pomyslec.Oczywiscie inaczej dmuchaja pompy cyrkulacyjne o szerokim strumieniu a inaczej o waskim.Obiegowka 2300l/h dmucha mocniej niz inne pompy,ale ten podmuch nie jest odpowiedni,zbyt agresywny i musialem zalozyc hydor flo na wylot.Chyba chodzi o to by cala woda w zbiorniku sie ladnie krecila i kamyczek,ktore jast z prawej ,za chwile ma byc z lewej...Na razie experymentuje,ale jakos widze ze mocna cyrkulacja dobrze robi,skala zyc zaczyna i wylaza stwory przerozne...Oczywiscie dalej praktykujac z koralami,pewnie jeszcze nie raz bede zmienial i kombinowal z cyrkulacja,ale mysle ze nawet przy bardzo silnej mozna zrobic w skale jamy i korytarze ,gdzie bedzie spokojniej i gdzie beda pewnie sie dobrze czuly korale lubiace zacienione miejsca...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.