Skocz do zawartości
Lunio666

Czy moge uzyc wody z morza??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zamierzam w niedlugim czasie zalozyc akwarium morskie 200-300l i mam kilka pytan donosnie tego.

1 mianowicie mieszkam na wyspie majorce i zastanawiam sie czy moge uzyc wody z morza srodziemnego i czy moge zastosowac pasek z tego morza??

2 co myslicie odnosnie zastosowanie takiego rozwiazanie odnosnie filtracji (zamiast komina)

http://www.um-um.pl/akw-morska_osprzet_filtry_aquamedic_aqua-medic-marin-500-zestaw-filtracyjny-do-akw-500-l.html

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest proste jesli rosna tam jakies korale to znaczy ze woda jest ok.

A co do filtracji to - biobale odpadaja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie ze woda blisko wyspy moze byc zanieczyszczona,gdybys mogl brac wode z dala od brzegu to pewnie by sie nadawala.Ale i tak poddal bym ja szczegolowym badaniom,zanim uzyl bym w akwarium.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...najlepiej jak sie dowiesz na forum lokalnym Majorki.Wiem ze ludzie tutaj biora z Atlantyku,ale zalecana jest woda brana daleko od brzegu,gdyz przy brzegu jest zanieczyszczona,choc sprawdzalem parametry i ku mojemu zdziwieniu byly idealne (testy podstawowe NO2,NO3,PO4).Jesli chodzi o morze srodziemne to wystarczy popatrzyc ilu jest turystow,szczegolnie na Majorce czy na Lazurowym Wybrzezu...tam musi byc wiecej szczyny niz wody morskiej i moze Ci wyjsc zasolenie Morza Martwego...hehe...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie róbcie jaj, jeśli tylko nie ma koło miejsca poboru wody żadnych portów (nawet małych - w portach masz po prostu sztucznie zmniejszoną wymianę wody z morzem) to nie ma co się szczypać, jestem pewien że dużo lepiej wyjdzie na tym akwarium jak będziesz taką wodą robił duże i regularne podmiany (mimo dużych podmian parametry będę bardzo stabilne - bo woda morska z danego rejonu jest prawie niezmienna) niż na rzadkich podmianach z syntetycznej soli.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzieki za odpowiedzi. Jezeli chodzi o turystow to mam pare takich miejsc ze niema wogole turystow bo sa urwiska i skaly wiec woda jest w tych miejscach raczej niezanieczyszczona.

A odnosnie mojego pytanie co do piasku czy moge uzyc go w akwarium?

PS mam ochote zalozyc akwarium 200-260L i pytanie czy lepiej zrobic słup czy lepiej wstawic szybe i zrobic maly zbiornik i tam zamatowac odpieniacz??

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja na twoim miejscu bym zrobił rozenznanie czy wogołe jakieś wymagające gatunki ryb się zapuszczają w rejony tego urwiska


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciezko bedzie sprawdzic bo niemam sprzetu do nurkowanie a z reszta ostatnio jak tam bym to widzialem stado meduz :) ale kiedys widzialem w tym regionie nawet delfina ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz jak zrobić dobre chłodzenie to możesz się pokusić o piękne biotopowe akwarium, ze zwierzętami z "własnego" morza - ale musisz pamiętać że chodzenie będzie kluczowe.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu mocno bym się zastanowił nad tym co będzie dla Ciebie wygodniejsze? Mieszanie wody w domu czy korzystanie z morskiej? Mnie np. by się nie chciało dylać co kilka dni z jakimiś beczkami czy kubłami w aucie, wciągać wiaderko na lince niewiadomo ile metrów po to żeby zrobić podmianę... Nie wspominając już o kosztach paliwa, czas dojazdu i zwykła upierdliwość takowego rozwiązania. A co najważniejsze to czy będziesz w stanie zapewnić Twojemu zbiornikowi systematyczną podmianę według ustalonego cyklu? A jak auto padnie? A jak zwichniesz rękę wciągając wiaderko? Nie myśl że krytykuję Twój pomysł, ale ja bym się na to nie decydował, chyba że mieszkalbym 5 metrów od brzegu, a urwisko miało wysokość 1 metra:) wtedy zbudowałbym sobie system stałej podmiany i żegnajcie odpieniacze i inne takie:D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb

Jakbys tak mieszkal, to wszyscy bysmy w kaloszach i z wiaderkami wpadali wieczorem do Ciebie po wode.:yes przynoszac inna :drink.

Warto zwrocic uwage na fakt, ze z taka woda z morza, przytargamy sporo planktonu, co zalatwia jednoczesnie problem karmienia korali.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i kwestia że podmiana starczy raz na 2 tygodnie jak nie raz na miesiąc, więc chyba aż takie upierdliwe to nie jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta:D i co wieczór każdy by kładł metr rurociągu przyjaźni od mojego urwiska do swojego domu:D a jakby wszyscy skończyli i nie byłoby ikazji do odwiedzin (i do picia) to byśmy codziennie przecinali wstęgę na innym wodociągu i znów by była okazja do :drink . Co do planktonu to święta racja, dlatego napisałem o systemie stałej podmiany, bez urządzeń podtrzymujących jakość wody. Ot taki sobie egzotyczny staw pstrągowy podłączony do strumienia:wink

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani dobrze prawi - plankton i to jaki - taki co ma zmienny skład w zależności od pory roku czyli wprowadza do baniaka ten magiczny czynnik - cykl roczny - moje marzenie :D


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec bede musial kupic testery wody i zbadac jeszcze wlasciwosci tej wody. co do podmiany to jakie ilosci proponujecie do wymiany i co jaki czas??

a co do zrezygnowania z odpieniacza czy to wogole mozliwe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile się da :D

jak masz małe to możesz wymieniać nawet 30-50% za jednym razem, choć łatwiej jest chyba tak po 10-15% i stosunkowo często, to też będzie zależeć od tego co zamierzasz trzymać, czy chcesz rezygnować z odpieniacza itp.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzis bylem nad morzem i zrobilem pomiary

Zasolenie 1.025 (splawikowy)

NO3 0

NO2 0

GH 16d

KH 3-6 (ciezko odczytac)

pH 7.5-8.0

Co o tym myślicie ??

Testy ktore uzywalem to TertaTest 5in1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz moze silikaty,bo to te z tego co slyszalem sa problemem u nas w Atlantyku,choc nie wiem gdzie jest prawda bo akwarium publiczne w La Rochelle (pare milionow litrow) jest zasilane woda z Atlantyku,ale mysle ze ja oczyszczaja bo woda przy brzegu nie jest czysta...od kiedy rozbil sie jakis tankowiec kolo Francji ludzie narzekaja na jakosc ostryg i czesciej dostaja zatruc,sam sie zatrulem (kto nie zatrul sie ostrygami ,ten tak naprawde nie wie co to jest zatrucie),ale tez nie moge powiedziec czy powodem byla nieswierzosc ostryg czy wplyw zanieczyszczen...duzo mitow po Francji na ten temat chodzi a ludzie sa zabobonni i czasami wierza w to co uslysza,potem sobie dodaja cos od siebie i mamy klasyczna plote...Ja na Twoim miejscu dalbym te wode raz do labolatorium,jezeli naprawade chcesz jej uzywac i nie ma dla Ciebie problemu z transportem jej...bo takie lapanie wody i dzwiganie moze sie szybko sprzykszyc...tez te zasolenie 1,025 mnie sie nie podoba,chyba ze jest w skali SG...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie tez wydaje ze praktyczniejsze bedzie robienie wody w domu z soli syntetycznej niz targanie jej z nad morza.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.