Skocz do zawartości
Filip

[270l]Projekt + sump - Filip

Rekomendowane odpowiedzi

No to mały update.

W końcu doszła lampa:

1775-71.jpg

Hydraulika po montażu:

1775-72.jpg

Szkło na miejscu:

1775-73.jpg

Zalane na słodko;)

1775-74.jpg

Po próbnym zalaniu była mała powódź bo powrót trzeba jednak sklejać;). Okazało się że Eheim 1260 jest bardzo dużo mocniejsza od AB 2000/1 czego się nie spodziewałem i musiałem ją zdławić, bo podnosiła wodę na grzebieniu na całą jego wysokość.

Pozdrawiam


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Testy na słodkiej wodzie wychodzą pozytywnie, żadnych wycieków. W tygodniu opóźnienie akwa i zacznę zalewać solanką.

I tu się zaczynają pytania: jak zrobić przeprowadzkę?

Do dyspozycji mam 20-30l tygodniowo z działającego akwa. Mogę przez jakiś czas jechać na 2 zbiorniki, ale mam tylko 1 automatyczną dolewkę. Chcę dołożyć 25kg LR do moich 14kg. W starym obiegu mam 130l wody w nowym prawie 400l.

Wymyśliłem taki scenariusz:

Zalewam nowe akwarium świeżą solanką, wkładam świeżą skałę i podmieniam tygodniowo 20-30l z dojrzałego akwa. Jadę na 2 akwaria przez 3-4 tygodnie. Po tym czasie przekładam życie i skałę ze starego akwa i przelewam całe 130l ze starego akwarium. Czy taki sposób da radę? Co zrobić z pisakiem ze starego akwarium? Czytałem gdzieś że to magazyn błędów akwarysty, lepiej wyrzucić i wsadzić nowy.

Proszę o rady:)

Pozdrawiam


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Akwarium zalane 6.11.08, 7.11 włożone 25kg odgazowanej skały.

14.11.08 przełożona 14kg skały i życie starego akwarium.

Przez 2 tygodnie co 2 dni 12l ze starego akwarium na podmianę, do zalania użyłem 80% świeżej solanki, reszta dzięki uprzejmości Tomka z Zabrza z dojrzałego akwarium.

A oto jak wyglądało po wsypaniu piasku i włożeniu skały:

1775-81.jpg

Tu jak się trochę wyklarowało:

1775-82.jpg

1775-83.jpg

Pierwsze zdjęcia dzień po przeprowadzce:

1775-84.jpg

1775-85.jpg

Jak na razie brązowy glon walczy o przetrwanie z moimi ślimakami, zwierzaki szaleją po nowej przestrzeni życiowej:D

Czas zedytować stopkę:)

Bardzo trudno zrobić mi sensowne zdjęcia, te dwa to selekcja z ponad 100... Aparat jest słaby ale jakoś sobie radził. Myślę że to wina odkrytej lampy w kadrze, jak sobie z tym radzicie?

Pozdrawiam


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filtrem, parametrami, z blokada ekspozycji...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Filip :

A oto jak wyglądało po wsypaniu piasku i włożeniu skały:

1775-81.jpg

Filip, czy jesteś pewny, że w sumpie zmieści Ci się nadmiar wody spływającej z baniaka w przypadku zaniku napięcia, awarii pompy itd? Na tym zdjęciu wygląda to tak, że mam spore wątpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo jak kolega wlozyl skale i piasek to sie poziom wody podniosl,pewnie aktualnie juz ilosc wody w sumpie jest nizsza.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie bo w całym wątku się nie doszukałem .Hydraulikę masz z rurek 3/4 czy 1 cal.

Pozdro


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wojtek15141 - z 3/4, śrubunek z 25mm i DIY przejściówki na instalacje w balkonie.

@kosek - poziom na zdjęciu wygląda strasznie, ale w zasadzie taki jest normalnie. W przypadku awarii prądu, w najgorszym przypadku, kiedy zakładamy, że łączenie rur w balkonie puści, do brzegu sumpa jest 1cm. Jeśli miałbym szanse zaprojektować jeszcze raz sumpa to zrobiłbym go 1-2cm wyższego, pozostawiając przegrody tej samej wysokości. Nie przewidziałem przypadku(mało prawdopodobnego, ale... ), gdy równocześnie nastąpi awaria pompy głównej i dolewki. po spłynięciu wody z góry zostanie 1-2cm luzu, jeśli dolewka będzie cały czas "dolewać" to 28l wyląduje mi na podłodze. Sump o 1cm wyższy zapobiegłby przelaniu, bo woda by wróciła do komory na RO.


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały Update,

-Akwarium ma 2 miesiące i 5 dni.

-Od 29.12.2008 zacząłem lać pełnego Ballinga po 50ml dziennie.

-Nowi mieszkańcy to żółtek, hepatus, czarny błazen i żółta babka(która od razu po wpuszczeniu poszła po skałę i tam siedzi... z dwa razy ją udało mi się zobaczyć. Jest jakiś sposób na namówienie jej na zmiane miejsca?)

fot. 1: całe akwa

1775-114.jpg

for. 2 i 3: nowe nabytki

1775-111.jpg

1775-113.jpg

fot 4: Sumpik z tymczasowym oświetleniem

1775-112.jpg


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update, po trochę ponad 2 tyg.

- Doszły nowe korale, z części jestem bardzo zadowolony z części mniej(nie sposób tylko po zdjęciach przewidzieć jak będą wyglądały pod oświetleniem w domu).

- Babka niestety odeszła na wielką rafę, na szczęście reszta ma się bardzo dobrze.

- Zwiększyłam tydzień temu lanie Ballinga z 50ml do 80ml i obserwuję, na razie robi się bardziej różowo.

- Za 3 dni mam konferencję w Krakowie :yes, chce wpaść w odwiedziny do "szczepkariów" w kraku, a na drodze powrotnej jest Zabrze po dostawie :D.

I tu się rodzi pytanie, już na początku fascynacji morszczyzną uwiódł mnie swą urodą, jaki swoją dietą Chelmon rostratus . Trochę o nim szperałem, niestety nadal nie wiem czy mogę go wprowadzić do akwa, gdzie już buszują 2 pokolce. W Koralu 1/2008 napisano, że błazenki mają zakodowany jego kształt i za nim nie przepadają. Chciałbym też w końcu dorobić się ukwiału dla moich pręgowanych dzikusów, a z tego co wywnioskowałem z artykułu, omawiany bohater może go podgryzać.

Rady bardzo mile widziane.

A na koniec fotka:

1775-121.jpg

Pozdrowienia


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Widzę że kolega wpadł w mocny wir zakupów, proponuję trochę zwolnić bo akwarium bardzo "młode", chelmon owszem przepiękna ryba ale dla mnie jedną z matek sukcesu utrzymania tej ryby było wprowadzenie jej jako pierwszej do akwarium, jest to ryba płochliwa i potrzebuje spokoju aby zaakceptować podawany pokarm.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Akwarium ma już 8 miesięcy.

Zmieniłem lampę na dużo mocniejszą 2 miesiące temu.

Zwiększyłem podmiany od 3 tygodni do 40l tygodniowo.

Zacząłem używać absorberów PO4, pierwszy w kubeł po 2 miesiącach ten się już moczy 3 tygodnie.

Z życia doszła nadymka.

Kilka fotek złapanych w wolnej chwili:

1775-141.jpg

Całe akwarium z jednym żarnikiem

1775-142.jpg

Krabiszcze

1775-143.jpg

Krabiszcze z nadymka

1775-144.jpg

Ricordea


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomęczyłem trochę fotkę z wczoraj, niestety znowu wyszła jakaś do zaakceptowania dopiero po wyłączeniu jednego z żarników. A oto efekt:

1775-151.jpg


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wreszcie troszkę czasu na małe uaktualnienie, Akwarium ma 13 miesięcy

1775-cale-m.jpg

1775-cale2-m.jpg


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na aktualizacje.

Trochę zmian w aranżacji, doszło parę szczepek, perę miekasów przeniosłem do sumpa.

Nabyłem w końcu lustrzankę i próbuję ją opanować.

1775-cale1.jpg

Pomimo "zasidzenia" pokolców, zdecydowałem się podjąć próbę wprowadzenia Chelmon rostratus-a. Przygotowania objęły zaopatrzenia się w "narkotyki" od Praisa do wprowadzenia nowych podopiecznych i długą łyżkę. Chelmon wyglądał naprawdę na nawalonego po kąpieli w specyfiku, na moje oko tak 1-2 promile;) Wygaszone główne światło i 3h kontrolowania tłumu pokolców przy pomocy łyżki. Ręka już bolała od machania łyżką, chelmon pijackim tempem zwiedzał akwarium nie zwracając na nic uwagi(zwłaszcza na bardzo nim zainteresowane pokolce), gdy w końcu stwierdziłem, że już czas zostawić go samego.

Jest już u mnie miesiąc, więc mogę mówić o sukcesie. Ułożył sobie stosunki z większymi rybami oparte na dostojnym dystansie.

1775-chel2-m.jpg

1775-chel-m.jpg

A oto inni podopieczni:

1775-hepa-m.jpg

1775-roz-m.jpg

1775-zol-m.jpg

1775-blue-m.jpg

1775-blazen-m.jpg

1775-babka-m.jpg

1775-acro1-m.jpg


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no no no ładniutko ;] a chelomon pokarm przyjmuje Ci??


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Solowca i o dziwo Ochotke, testuje na nim rożne pokarmy i niechętnie bo niechętnie ale zaczyna wcinać też inne.

Ale jeśli się pojawi jeden z jego ulubionych to nie zwraca uwagi na inne.


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetne foty zwierzaków gratuluje no i widzę, że baniak powoli przechodzi na SPS tak trzymać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakaś mała aktualizacja? :clowning

A propos Hepatusa do chowu jest wymagany zbiornik min. 500 litrów.

Aranżacja jest śliczna. Jestem ciekaw jak teraz wygląda.

Pozdrawiam

Jonasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.