Skocz do zawartości
S_Y_N_E_K

Oświetlenie akwarium tylko HQI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jak widać w stopce aktualnie oswietlam swoje akwarium(122 x 60 x 60) HQI 2 x 150 W + T5 6 x 54 W i zastanawiam się czy nie zmienić tego oswietlenia na 2 x 250 W na trzonku E40 i do tego 2 x 54W T5. Pytam czy warto pchać się bardziej w praktycznie samo HQI bo przymierzam się do kupna balastu elektronicznego i tu mój dylemat a nie che za np. pół roku kupować balast 250 bo będzie coś nie tak jak dla mnie:D Dodam, że żarniki to Reefluxy i mam duży dylemat co zrobić:/ Czekam na Wasze opinie eksperci:)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz kupić balast elektroniczny to od niego będzie bardzo dużo zależało. Ten sam żarnik z każdym balastem elektronicznym będzie świecił inaczej. Jak chcesz mieć prawie samo HQI to musi Ci sie naprawdę podobać bo już 2 świetlówkami wiele nie pokombinujesz.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze; gdybym mial do wyboru to bez zastanawiania sie, wybralbym 2 x 250 + 2 T5.:yes


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te rury beda zapewne dawaly niebieskie swiatlo? Mysle, ze dwie przez cala dlugosc akwarium beda zauwazalne. Od swiecenia beda HQI :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi bardziej podoba sie barwa Reefluxów na statecznikach konwencjonalnych ale na elektronicznych jest znacznie jaśniej. W sumie to rzecz gustu co sie komu podoba.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, że zakładam 2 x 250W HQI i do tego 2 x 54W T5 i powiedzcie mi jak swiecić godzinowo nad akwa , bo przy każdorazowym wyłącznieu HQI w akwarium robi się praktycznie noc:/


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Synek - a nie zastanawiales sie nad samymi t5? oczywiscie ludzie tu mnie zjedza, ale to co dzieje sie z barwami korali w moim akwarium po niecalych dwoch tygodniach bardzo przekonuje mnie to tej zmiany. pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie na 160x60x60 tak: 3x250HQI przez 9 godzin i 2x58 T8 przez 12 godzin i jest ok! (mehr licht).

Pozdrawiam Tomek


160x60x60 ,sump 100x40x40, deltec hlp 5250,deltec TS1060s, mixer KM500,IKS Aquastar z dodatkami, dozownik aquastar4pro,lampa Arcadia series3-3x250W HQI(BLV14k)+2x80W actinic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wlasnie zmieniam z t5 na hqi bo mam dosc zafajdanch odblysnikow i wymiany 7 swietlowek co 6 miesiecy.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szymon jak się patrz na coś takiego http://www.reefkeeping.com/issues/2007-09/totm/index.php to daje to powody do myślenia nad samym HQI


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SZYMON mam pytanie,po zlikwidowaniu hqi i zainstalowaniu zniknęły refleksy świetlne? to tyle uroku dodaje zbiornikowi


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@juwewaldi, za nim Szymon odpowie to wtrące "trzy grosze", owszem oprócz walorów świetlnych HQI emitowało refleksy świetlne i powiem że trochę mi brakowało tego na początku (po przejściu również na T5), w miarę upływu czasu nawet nie pamiętam jak było z HQI, jest teraz 8x39W nad 390 litrami i tak już zostanie :D

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Synek - fakt to piekny zbiornik, ale zobacz ile tam swieci watow i w jakiej postaci:)Nie chce faworyzowac t5, mam je przeciez od niedawna, efekty sa i na hqi i na t5, ja wybralem swoja droge i jestem bardzo zadowolony, bardziej niz z hqi , pomimo tego, ze tak jak piszecie nie mam refleksow - wyrazam tylko i wylacznie swoje zdanie. Resumujac - kazdy rodzaj swiatla jest dobry, jesli podoba sie NAM i sa efekty w zbiorniku. Pozdrawiam serdecznie


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałem tylko się dowiedziec co skłoniło was do zmiany hqi na t5 jeszcze nie mam lampy i dlatego tak to mnie zainteresowało


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to teraz już wiem mniej niż na poczatku teraz to namieszaliście mi równo w głowie:/ A co z promieniowaniem UV które potrzebują sps-y macie w akwarium swietlówke T8?


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Synek z tym uv to jest troche niejasny temat - ja przynajmniej nie czytalem ani jednego opracowania na ten temat, czy korale potrzebuja czy nie potrzebuja, a jesli tak, to do czego i czy t5 emituja uv czy nie emituja. widac za to w sieci zbiorniki dlugo prowadzone na t5 i jest ok. Sam juz nie wiem jak to jest do konca, ale nie bede dokladal rur t8. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedż :con


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldi - przy t5 nie ma refleksow swietlnych, do zmiany na t5 sklonila mnie przedewszystkim wygoda i estetyka - calosc mam teraz w jednej lampie, poprzednio mialem lampe i do tego belki, krtorych wydajnosc nie do konca byla wykorzystywana - czesc swiatla swiecila przez szklane podluzne wzmocnienia zbiornika, poza tym chlapalo na odlbysniki - teraz odblysniki sa osloniete szyba z pleksy, ktora wystarczy przetrzec szmatka jak cos chlapnie. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, tylko rozumując "na chłopski rozum", zakladając że koralowce potrzebują UV bo jest ono w naturze, to nie wiem dlaczego rury T8 miałyby je mieć a T5 nie? I nie wydaje mi się że producenci źródeł światła nie wiedzą co robią albo wypuszczają na rynek coś co nie spełnia swego celu. Chodzi mi o to że jeśli UV jest niezbędne to znaczy że T5 też je emitują (akwarystyczne). Bo czy ktoś wypuszcza na rynek samochody bez silników czy pompy bez wirników?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd wie? Hę? Niech gada natentychmiast!:D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.aquarium-design.com/reef/uvlighting.html

bardzo ciekawy artykuł z 2002 roku o żródłach światła w którym Dana Riddle

opisuje swoje doświadczenia i w podsumowaniu NIE POTWIERDZA ZNACZENIA UV DLA KORALOWCÓW!!! Zaleca wręcz stosowanie folii ochronnych przy lampach HQI.Stosowałem i stosuję te folie pod swoimi lampami i kobieta ma całkowicie rację.

Przy okazji jak zaznaczyć ten adres internetowy na biało?


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.