Skocz do zawartości
Piotr74

Piasek i dojrzewanie akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam czy po wsypaniu piasku, a dokładnie najdrobniejszego żwirku koralowego do dojrzałego akwarium rozpoczyna sie ponownie proces dojrzewania?

Pytam ponieważ po wsypaniu piasku (akwarium około 9 miesięcy) nastąpił wysyp glonów podobny jak na początku zakładamia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz to jak w banku:) Ale się nie martw glony z czasem zejdą, sytuacja podobna jak przy dojrzewaniu skały. Jaki piasek wsypałeś? Zrób test na PO4 i NO3 i będziesz trochę wiedział skąd się to wzięło


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy robiłem. NO3 około 5 :D (dokładność pomiaru). Na NO4 nie robiłem. Piasek, niestety dałem d..... wsypałem zwykły żwirek koralowy (w połowie stycznia) o najdrobniejszej granulacji ale po około 3-4 tygodniach przy szybach pojawiły się takie kanaliki i pęcherzyki. Po koralach nic nie widać żeby działo się coś złego, a wręcz przeciwnie xenia się rozrasta i pulsuje pozostałe miekasy też rozwijają się pięknie (mam tylko miękkie). Pozostały inwentarz żywy pełza i pływa :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ze względu na to co napisałeś Piotrze, ja mam zamiar zrobić wbrew prawidłom sztuki i najpierw wsypać piach a potem włożyć skałę. Co z tego wyjdzie? Czas pokaże:wink

pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką warstwę masz tego piasku? Problemem mogą być fosforany, za słaba cyrkulacja itd. Glony od niczego nie rosną. Ja walczę teraz z tym samym problemem. Jak możesz to daj absorber PO4 i węgiel, odpieniacz na mokrą pianę i obserwuj zbiornik. Nie jestem fachowcem i trudno mi coś więcej doradać tym bardziej, że nie napisałeś nic więcej o swoim akwarium.


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wsypałem piasek po trzech tygodniach od włożenia skały. Z tym, że postanowiłem nie oszczędzać tak jak na początku i wsypałem 18 kg "Nature's ocean Bio-Activ Live". Jak narazie parametry wody są ok. Praktycznie nie było żadnych zmian. Tylko teraz światło odbija się jasniej od dna :D


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Seb- Ja włożyłem do baniaka skałę i piach jednocześnie - ale miałem skałę z dojrzałego niezasyfionego zbiornika i wszystko jest OK.

Obawiam się , że jak dasz piach i skałę z frachtu to możesz mieć niezły pierdolnik jak się skała zacznie oczyszczać...


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są różne szkoły. Jedna z nich twierdzi, że powinno się jednocześnie wkładać skałę (z frachtu również) oraz wsypywać piach. Przyspiesza to ogólne dojrzewanie zbiornika. Syf ze skały zostaje skonsumowany przez organizmy żyjące w piachu a ogrom pożywienia powoduje tylko szybkie zwiększanie się populacji organizmów żyjących w piachu.

Jak to w życiu akwarysty morskiego bywa - tyle teorii co akwarystów :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek123 mam zamiar włożyć wszystko naraz albo skałę dzień-dwa po wsypaniu piasku. Wolę mieć jeden duży pierdolnik niż kilka mniejszych pierdolniczków:D. Rebciu taką teorię jak przytoczyłeś ja sobie właśnie wymyśliłem, bo w żywość żywego piasku wierzę średnio, a skądś to życie musi się w nim wziąć. W związku z tym na chłopski rozum wydaje mi się że lepiej żeby to co ma z niej wypaść wypadło do piachu a nie na gołą szybę i do kibla.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Seb- zrób lepiej odwrotnie- niech kilka dni pompy przedmuchają skały , odessij co zostanie na dnie i dopiero wsyp piasek.


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dalem piasek po 1,5 miesiaca a puzniej nie moglem sie sinic pozbyc z piachu,bo wlasnie ten syfek ze skaly byl pozywka dla nich,musialem caly piach odessac i wywalic bo byl taki syf ze lepiej nie mowic.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja włożyłem wszystko naraz i skałe i piach.Pierdolnik sie zrobił niezły,Aiptasja wyrosła piękna,glony rownież,Ale wsadziłem krewetki do zbiornika-Aiptasji już nie ma.a na glony kupiłem kraby.czyszczą wszystko z glonow.


pojemnośc 220l .Swiatło 2x t5 blue plus 39W hqi 150W akwarium to pięciokąt o wymiarach 2x90 2x30 i raz 75 cm głęboko?c 51 cm. W ?rodku 1x marea 5000l/h i 1x3000l/h sump kóry ma 120l W sumpie pompa 3500/h.odpieniacz weipro 2016 , i oczywiście automatyczna dolewka. RO+DI. 43kg żywej skały.18 kg żyweg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej równocześnie czy poczekać aż baniak dojrzeje ?Będę chyba miał skałę z frachtu (choć nie wiadomo) i nie wiem kiedy mam ten piach nasypać :D :con


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blazenek - po staremu - odczekaj z miesiac.:D

Dojrzewnie czy z piaskiem czy bez twa kilka miesiecy. Bedziesz mogl latwiej, przy podmianie wody wyczyscic dno i powstale PO4 z zywej skaly nie "wejdzie" w czysciutki piach. Ale jak Rebciu napisal - jest wiele szkol i kazda jest lepsza :D

Glony na skale wyrosna, na piachu po wsypaniu byc moze tez, ale PO4 albo bedzie w glonach lub w absorberze, ale nie w piachu.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.