Skocz do zawartości
Marqo

..

Rekomendowane odpowiedzi

.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blazenki w 25l,nieeeeeeeeeee.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj :wink

mimo że też jestem początkującym w słonym temacie pozwolę sobie udzielić Ci rady z której oczywiście nie musisz korzystać:D nie decyduj się teraz na nic konkretnego tylko czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj forum. Tu znajdziesz dużo więcej niż będzie Ci potrzebne. Możesz mi wierzyć że koncepcja akwarium (wielkość, filtracja, osprzęt) zmieni Ci się jeszcze ze sto razy zanim dojdziesz do celu, ale zaufaj mi że dzięki cierpliwości popełnisz dużo mniej błędów :wink

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie Ci jej udzieliłem:wink odpowiedzi na Twoje pytania są na forum, wystarczy czytać... Nie oczekuj że ktokolwiek poda Ci gotowy przepis na udane akwarium, bo takiego przepisu po prostu NIE MA... Co do twoich planów to ja bym sie kilka razy zastanowił nad litrażem, bo może się okazać że Twoje pierwsze akwarium słone będzie ostatnim. Niewielu jest na tym forum ludzi którzy mimo całej wiedzy jaką posiadają, a ta jest niekiedy naprawdę imponująca, zdecydowaliby się na założenie i prowadzenie zbiornika 25 litrowego, bo to naprawdę bardzo trudne. Im większy zbiornik tym łatwiej utrzymać w miarę stabilne i niezmienne parametry wody, a to jest czynnikiem podstawowym do utrzymania zdrowych zwierząt w solniczce.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak napisał seb, poczytaj i zastanów się, czy na pewno chcesz tak mały zbiornik. Utrzymanie takiego maleństwa jest bardzo trudne, wymaga dużo ostrożności i systematyczności - miałem takie.

Sprzęt jaki miałem:

cyrkulacja - 2 pompki Atmana, wydajności chyba po 900 l/h

do tego kaskada AquaClear z gąbką

oświetlenie - lampa Atmana na PowerCompact 18W, aktynika/10000K

Obsada to szczepki miękkkich, do tego 2 krewetki, 1 mały pustelnik, 2 krabiki filtrujące, 2 ślimaki turbo i jedna rybka Priolepis ascensionis.


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż seb i Witekt mają rację w 110 % i rozważ co też napisali :D W 25 litrach to Bojownik syjamski będzie sie świetnie czuł, a to też piękna rybka ( i bron Boże cyrkulacja) :D Zanim padnie śmiercią naturalną ze starości - poczytasz forum i na bank zdecydujesz ze startem solniczki nie mniejszej niż 200 litrów (niektórym uważne czytanie forum zajmuje pół roku i powiem Ci, ze to taka w sumie prawidłowość) :con Nie popieram nano-rafek bo to tylko nabija kasę tym co na filmie "Gdzie jest Nemo" zrobili i robią niezłe interesy. Rybki się nie poskarżą, ale spróbowałbyś kiedyś powiedzieć żonie, że jej kupisz mieszkanie 3m x 3m - to widziałbyś (a raczej poczuł) jej reakcję. Pozdrawiam i życzę 6-steczki w Toto Lotka - zobacz (czyt. wysil sie i poszukaj w necie) jakie piękne akwarium jest do sprzedania w Krakowie na "matecznym". I zapewne sam zrezygnujesz z planowanej obecnie solniczki :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Margo brawo!:D

Masz bardzo zdrowe podejście do tematu, większość nowych adeptów w sytuacji kiedy ktoś im radzi co innego niż sobie wymyślili obraża się, robi wszystko po swojemu i kończy sie to źle. Ty podchodzisz do sprawy bardzo podobnie jak ja czyli z odpowiednią dozą pokory i z dopuszczeniem możliwości że ktoś może coś wiedzieć lepiej od nas... Ja zanim odpaliłem zbiornik czytałem forum jakieś 1,5 - 2 lat i powiem Ci że bardzo dużo mi to dało. Układaj sobie w głowie projekty, przenoś ja na papier, zmieniaj, a pewnego dnia wykrystalizuje Ci się czego chcesz najbardziej :wink

I nie bój się pytać, bo moim zdaniem jesteś dobrym materiałem na przyszłego morszczaka i ja w miarę moich możliwości zawsze Ci pomogę:yes

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...jestem wielkim milosnikiem malych solniczek,sam z checia zalozylbym takie dwadziescia litrow,ale jeszcze nie teraz,jeszcze nie czuje sie na silach by to zrobic a nie chce sie zrazic.Zaczalem od 240l,ktore szybko wydalo mnie sie za duze,teraz mam 160l minus 30l panel i to jest chyba takie minimum gdzie parametry mozna latwo utrzymac pod warunkiem ze sie czyta fachowe poradniki no i oczywiscie nasze forum,bo tutaj dowiesz sie wiele...Jezeli odniose sukcesy z tym akwa chce zrobic drugie akwa ,takie malenstwo i podpiac go do wiekszego coby niczym niemowlak z piersi matki ciagnal zycie i sily...jezeli to sie uda,chce zrobic maly zbiornik z duzym sumpem,tak by bylo widac tylko te nano rafke.Jezeli planujesz takie malenstwo to podam Ci wady i zalety takiej solniczki,zaczne od wad...wysokie koszty wstepne,czyli zaczym kupisz zbiornik,kup najpierw chlodziarke platynowa z ogrzewaniem,dolewke automatyczna...bez tego nie ma sensu zaczynac...zazwyczaj w takich cukiereczkach daje sie dwa filtry kaskadowe po obu stronach...pompami zaszpecisz calosc,cyrkulacje mozna tez zrobic poprzez podlaczenie pompy zewnetrznej pod akwa,ktora bedzie pobierac wode z dna i przez dno wtlaczac spowrotem...w tym przypadku nadaja sie do tego mocne filtry kubelkowe ale bez wkladu bo nie bedziesz czyscil codziennie,nawet jezeli przysiegasz ze bedziesz to robil.W takim filtrze moze byc zywa skala (pokruszona).Tez drogie (ciagle jeszcze) jest oswietlenie do nano,zazwyczaj na ledach,choc mozna podlaczy ijarzeniowki a nawet hqi,nie zapominajac o wysokosci by niepotrzebnie nie meczyc lodowki.Do srodka zywa skala i pare prostszych,mniejszych korali miekkich,zazwyczaj grzybki.Wielkie akwaria sa po to by cieszyc sie ich widokiem,male po to by je czuc,czuc jak pulsuje zycie w tych nastu litrach...Pewnie niewiele osob zadowoli sie patrzeniem w skalke i pare krewetek...dla mnie jest to fascynujace.W takim zbiorniku mozna trzymac np.krewetke modliszkowa albo chodowac nawet aiptazje,ktore sa szkodnikami ale ciekawymi stworkami...Zalety takiego akwa to bardzo niski koszt utrzymania,latwosc dostepu do kazdego zakamarka,latwosc czyszczenia no i frajda z obskubywania kawalka skalki plastikowa penseta jak to robi sie przy bonzajach...a przede wszystkim zupelna kontrola nad kazdym centymetrem kwadratowym...Takie nano czy pico rafki czasami sa wspanialymi,wypieszczonymi majstersztykami...i mikroskopijnym kawalkiem natury a to chyba jest najwazniejsze i wiekszosc z nas wlasnie dlatego posiada akwaria...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iceberg, lepiej bym tego nie ujął... Nano rafka jest właśnie jak bonsai, jak mini roślinne w stylu Amano, jak pisanie imion na ziarnku ryżu...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.