Skocz do zawartości
Filip

Co to za glon?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Co to jest i jak z tym walczyć?

Zaczęło się od radości przy zakupie skały ponad rok temu. Zawsze sobie gdzieś w kącie rosło i nie sprawiało problemów. Jak wyprostowałem parametry wody to zaczęło gwałtownie przyrastać na wszystkim.

Próbowałem to usunąć z jednej skały, podrywać a później szczoteczka... Efekt opłakany bo na tej skale jest wszędzie. Mogę co 2 tygodnie wyrzucić tego wiadro.

Czy to jakieś diabelskie świństwo czy tylko glon który zwalczę prostowaniem parametrów(wydaje mi się że plaga powstała, przez to że nie umiałem wyregulować odpieniacza. Teraz w końcu udało mi się go ustawić by wreszcie wyrzucał przyzwoite ilości mocnej herbaty).

Pozdrawiam1775-glon.jpg


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten zielony glon to najprawdopodobniej halimeda , to kolczaste z przodu nie mam pojecia.

Mozesz sprobowac posadzic na tych skalkach cos szybko rosnacego (glon raczej przegra walke o miejsce), lub zostaje wyrywanie

ps. żółwie lubia je jeść :D


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie!

To z tył jest nieszkodliwe, cała zabawa z tym z przodu

poniżej zdjęcie po 9 dniach... Borg przy tym to mięczak...

1775-glon1.jpg

Pozdrawiam


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że ten glon rośnie jak oszalały pod oświetleniem w zbiorniku górnym, czyli pod 4x24W ATI(2x aktyniaka i 2x 10k), a w refugium pod zwykłym energooszczędnym osramem nie rośnie nic a nic. Może spróbować zrobić zaciemnienie na 2 dni? A może jakiś zwierzak który ma to w swojej diecie?


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dziś odpadła mi ostania(uważałem że pewna) przyczyna, słabej jakości woda. W końcu nabyłem TDS-a podpiąłem do filtra, myśląc że zobaczę kosmiczne wyniki a tu 000... wpatrywałem się w ten wynik jak oniemiały, membrana używana ponad rok pre filtry i DI kolo 6 miesięcy.

No i ja nie ma więcej pomysłów, co może powodować przyrost tego glona... Zmieniłem odpieniacz, żadnych mediów filtracyjnych, woda git, sól kenta, oświetlenie ATI...

Jeśli ktokolwiek ma jakiś pomysł to proszę pisać, bo mi ręce już opadają...


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez to mam w akwa

jedyny sposob to mechaniczne wyrywanie ze skalki

teraz zakupilem zoltka moze tez bedzie to skubal, inne glony skubie u mnie na razie jak glupi


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to jest ładne (o ile to pocieszenie ;) )


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Filavandrel - jeśli żółtek będzie to jadł, bardzo proszę cię daj znać.

@Qbab - nie jest brzydkie, ale jeśli zarasta wszystko, dosłownie wszystko, to nawet jeśli nie wygląda paskudnie spędza sen z powiek.

Dziś zrobiłem pomiary nowymi testami, tuż przed podmianą:

MG 1350

ph 8,2

ca 390

kh 8

Więc chyba nic co by pozwalało szaleć glonom.


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydało by się zrobić też testy na No3 i fosforany, wtedy by troszkę "łatwiej" było ocenić o co chodzi.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.