Skocz do zawartości
Sakato

Moje 4OO realizuje projekt :]

Rekomendowane odpowiedzi

Założyłem nowy temat bo pomału klecę baniak do kupy i niebawem zostanie przynajmniej dla próby zalany wodą. Ze sprzętu jest już prawie wszystko, no może bez dolewki ale to niedługo też będzie. Pozostaje zakup chemii ( sól / testy ), filtra RO/DI no i wiadomo, skała. W trakcie realizacji pojawiają się nowe niejasności o których nawet nie myślałem zbierając sprzęt. W obecnej chwili kleję hydraulikę i na końcu rury nad grzebieniem mam gięty przewód typu Lock line.

Zastanawiam się jak prawidłowo powinno się do zanurzyć. Czy wprowadzić go pod wodę w całości i wygiąć w łuk ku górze a potem w dół, czy część może pozostać nad wodą a reszta z końcówkami pod wodę oraz najważniejsze, czy w takim przewodzie nawierca się awaryjne otworki do zapowietrzania układu ? dzięki za rady :]


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Sakato!

Albo przewod bedzie sie konczyl tuz pod powierzchnia wody (najbezpieczniej, jak bedzie pod ta powierzchnia juz po spietrzeniu wody w akwa), lub nawiercisz otwor nad woda, w dolnej powierzchni przewodu. Gdyby woda tym otworem "tryskala" to bedzie to robila w dol, do akwarium lub komina.

Ten otwor moze tez byc 1-2 cm pod powierzchnia spietrzonej wody. Przynajmniej, gdy akwarium sie napelni to nic nie bedzie pryskalo. Takie rozwiazanie trzeba czasami sprawdzic, czy jakies glony tego otworu nie zapchaly.

Jak po drodze ten przewod wygniesz, to juz Twoja sprawa.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Stani, dzięki za podpowiedź :] Dziś mnie łupie w krzyżu bo pół dnia spędziłem w szafce pod baniakiem klejąc rury :D Wyprowadzę końcówki tuż pod lustrem wody, z resztą i tak planowałem obiegową pompą ruszyć wodę na powierzchni. Wlałem też z 6 cm wody żeby sprawdzić szczelność śrubunków.

Zastanawiam sie jeszcze na jedną rzeczą, na jaką głębokość powinien być zanurzony Midiflotor ? Wkleiłem szybę i nie chciał bym jej wycinać :] Poziom wody w komorze odpieniacza będzie miał 25 cm. Mam nadzieję, że wystarczy bo w przeciwnym razie albo dokleję poprzeczkę albo przerobie midiego :]

Zdrówko :drink


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obawiam się że pozim 25cm dla midi to stanowczo za mało


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja sie obawiam jeszcze ze na 400l to midi za cieeeenki.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu za słaby ? Jedni maja przeskalowane odpieniacze inni wyłączają bo nie są potrzebne. Nikt nie powiedział że będzie u mnie do końca przygody z morszczyzną. Mi się wydaje że jak na 450 L wody w obiegu wpuszczę 3 do 5 rybek i kilka miękasów to system nie padnie. A od czegoś trzeba zacząć. Kupie buble kinga za 2,5 k i stwierdzę że nie podołam wyzwaniu to wolę delikatniej zarządzać budżetem :] A odpieniacz to chyba jedna z najłatwiej wymiennych części w akwarium morskim jak sądzę.

Bardziej martwi mnie poziom zanurzenia midi, będę musiał popracować nad tym :]


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne masz podejscie,skoro obawiasz sie ze nie podolasz,to nie podolasz.Wiecej wiary kolego.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom 25cm z pewnością jest za mały. Nie pamiętam ile było u mnie, ale na 100% ponad 35cm.


320l (124x54x50h); BM200; 2x6045; 2xSunsun; T5 ATI: 6x54W.

8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Peniek to tylko przenośnia. Dziwi mnie tylko że jeżdżąc w wawie po sklepach i rozmawiając z ludzmi panuje duży optymizm a na forum często strach wyskoczyć że ma się dziadowski odpieniacz. Tak to w sklepie słyszę, wpakujesz 2 kostki dobrą pompkę i na razie musi wystarczyć. A na forum, za mały, za słaby, powinno się przeskalowany. Ludzie robą odpieniacze z butelek po wodzie mineralnej i od czegoś zaczynają. Myślę że na okres dojrzewania i pierwsze miesiące styknie. Jak nie to się kupi coś mocniejszego jak skumuluję więcej kaski. Nie od razu Rzym zbudowano :D

Dodam że Midi kupiłem do planowanej 160 a że wpadło mi w ręce większe szkło to już drugiego nie kupowałem. Trzeba wykorzystać to co jest pod ręką. Producent na pudełku podał że max do 400 L, przy małej obsadzie myślę że da rade. Np. z grzałką 50 W już się nie łudzę że wystarczy bo dziecko biorąc do ręki taką grzałkę powie że jest za mała :]


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Wydaje mi się, że z tym odpieniaczem to jest tak:

Spokojnie da rade z niedużą obsadą, ale jak już zbiornik dojrzeje. Na czas dojrzewania będzie za mały co spowoduje, że będziesz walczył z ogromną ilością syfu na skale(u mnie tak właśnie było, za słaby na dojrzewanie teraz spokojnie daje rade, ale z syfem po dojrzewaniu dalej walczę).

Jeżeli miałbym okazję startować jeszcze raz to na czas dojrzewania wsadziłbym podwojony odpieniacz np kupując używane mini lub midi i jadąc na początku na 2 odpieniki. Po zakończonym dojrzewaniu odsprzedałbym jeden.

Pozdrawiam


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacze na kostke maja ta wade ze maja maly przeplyw wody,przez co slabo usuwaja czastki stale z wody,jak dla mnie to sprzet z minionej epoki.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli dobrze zrozumialem uwage o dodaniu pompki celem zwiekszenia przeplywu to taka propozycje mogl Ci podac tylko ktos kto nigdy tego nie praktykowal w odpieniczu typi mini- midi-. dla miniflotora poducent zaleca pompe powietrza jak pamietam 200l/h dla midi pewnie dwa wiecej (dwie kostki). miniflotor jest tak zaprojektowany, ze juz zastosowanie pompy powietrza o predkosci pompowania zalecanej przez producenta powoduje, ze czesc babelkow powietrza zaczyna wylatywac ze strumieniem wody na zewnatrz, ja kupilem pompe o regulowanej predkosci i odpowiednio zmniejszalem predkosc, zeby cala piana zostawala w srodku odpieniacza. w czasie eksploatacji to zjawisko zmienia sie zaleznie od kondycji kostki, im bardziej zuzytwa tym moniej mozna podkrecic pompe.

jesli dodasz jakas dodatkowa pompe to spowoduje to , ze wiekszosc piany wyladuje w zbiorniku zamiast w kubku.

generalnie wynika to z konstrukcji : srednica i dlugosc rur w jest tak dobrana i tyle, bedzie dzialac dobrze tylko do pewnych wartosci predkosci pompowania i przeplywu. jesli sa one przekraczane to woda wypycha dolem wszystko na zewnatrz.

powyzsze opieram na swoim doswiadczeniu praktycznym : probowalem swego czasu w minifolotrze dodac pompe i taki wlasnie uzyskalem rezultat. czyli mizerny.

w midi bedzie to samo tylko proporcjonalnei wartosci sa wieksze.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.