Skocz do zawartości
Zatorek

Różnice w pomiarach TDS

Rekomendowane odpowiedzi

Wodę do podmiany szykuję w 10L wiadrze. Po zmierzeniu wynik = 006. Wodę na dolewki wlewam do butelek po wodzie mineralnej, wynik = 000. Skąd taka różnica? Czy wynik 006 jest bardzo zły?

Pzdr


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatorek czy aby Ci sie cos nie pomieszalo bo u mnie jest akurat na odwrot,woda RO plus DI ma same zera ,natomiast po kilku dniach stania w zbiorniku na dolewke lapie jakis male cyferki,czym dluzej stoji tym wiecej tych cyferek...mysle ze nie powinnismy dac sie zwariowac z tymi wynikami...uzyskujac wode chemicznie czysta jest chyba normalnym ze taka przebywajac w naszej atmosferze "zlapie" cos po tych zerach a woda po przerobce ,szczegolnie dejonizowana jest bardzo chlonna...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na bank nic mi się nie pomieszało. Woda w butelkach jest zakręcona więc może dlatego ma same zera. A do wiadra faktycznie coś prędzej wpadnie. Czyli mój wynik nie jest jakiś dramatyczny? A kiedy powinienem zacząć się martwić wynikami. Pytam, bo ostatnio babka i salarias bledna i próbuję znaleźć przyczynę.

Pzdr


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatorek,jest to wbrew logice by woda cudownie sie oczyszczala bedac w butelkach,ale skoro tak mowisz to musi tak byc...moze TDS Ci siada?...a moze te butelki jakies czarodziejskie...ja juz tu widze bizness,duuuzy bizness.Prawde mowiac nie wierze ze woda majac 0006 moze miec wplyw na ryby...Francuzi wogole nie urzywaja DI,wiec po samym RO maja wlasnie jakies 0006 i wszystko jest OK.Na poczatku mierzylem te wode martwiac sie i chodzac przygnebionym...olalem to,TDS wlasciwie sluzy do sprawdzania czy membrana jest dobra i funkcjonuje nalezycie...teraz robiac RODI mierze wode na poczatku a co sie pozniej z nia dzieje i co wchlania nie chce juz wiedziec...by spac spokojniej...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Iceberg, to jest nowy TDS, zresztą kilka razy mierzyłem. Może faktycznie zacznę sprzedawać te butelki :D Jestem początkującym morszczakiem, stąd tyle moich pytań. Woda na początku to woda prosto z kranu? Jaką powinna mieć wartość?

Pzdr


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie do końca wierzę w to co mi TDS pokazuje. Jak słusznie, moim zdaniem, napisał @Iceberg TDSa powinno się używać do sprawdzenia czy membrana jest dobra.

Mój TDS pokazuje mi po RO coś koło 0004 a po DI 0000. I co z tego, jak pojawiły się wirki... Czyli coś w tej wodzie jednak było - bo raczej nie przywlokłem z jakimś zwierzakiem.

Dziś po 3 miesiącach wymieniłem filtry oraz żywicę - mimo, że TDS po RO/DI pokazywał 0000.

Wywalana żywica miała ciemno brązowy kolor (nowa ma słomkowy - czy jak to się tam nazywa).

Wniosek jest taki - że nałapała już tyle brudku z wody, że dawno powinienem ją wywalić.... A TDS ciągle uparcie pokazywał 0000

Ja bym się tym co TDS pokazuje aż tak bardzo nie sugerował...

...ale to moje prywatne zdanie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Butelki masz czyste więc, jak wlejesz czystą wodę o wskazaniu na TDS "0" to "0" pozostanie na wiele miesięcy (sprawdzone). Jeśli mierzysz jeszcze w wiaderku do podmian to sądzę, że te kilka punktów na TDS to wynik pozostawionych soli w wiaderku po poprzedniej podmianie, które wymieszają się z nowo wlaną wodą po RO.

Z kranu najczęściej od ponad 100 do nawet ponad 500. Ja mam w kranie ok. 150-160.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rah,widzisz jakie roznice zdan?Ty sprawdzales i ja sprawdzalem i wyszlo co innego...tylko ja nie trzymam wody w butelkach a w zbiorniku jeszcze niezbyt dobrze zamknietym od gory.Ja zrobilem takie doswiadczenie,do krysztalowej idealnie czystej lampki od wina wlalem wode RODI,miala same zera,postawilem ja w pokoju niezakryta,na drugi dzien miala juz 0003,pare dni pozniej osiagnela 0006...czyli chyba wniosek by przechowywac wode taka w zamknietych szczelnie pojemnikach z pieczatka EU ze nadaja sie do przechowywania zywnosci,kazdy inny kanister zabrudzi wode (sprawdzalem)...w kranie mam chyba 145.Czy ktos moze mnie wytlumaczyc czy te cyfry powyzej zera swiadcza o zabrudzeniu chemicznym wody czy raczej zmieniaja sie ze wzgledu na wieksze zawartosci mineralow takich jak magnez,wapn...tutejsza woda jest bardzo "twarda",gdyz zyjemy na wapieniach,ale Francuzi uwazaja ze wlasnie w Dordogne ,gdzie mieszkam jest ona najlepszej jakosci i jest powszechnie uzywana do picia do obiadku...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w kranie 90 :D Właśnie, niech ktoś szczeli referat na temat interpretowania wyników TDS, bo przynajmniej ja wiem tylko, że ma być 000. Ale nie wiem kiedy zacząć się przejmować wyższymi wartościami. Z góry dziękuję.

@Iceberg, myślałem, że Francuzi tylko wino piją :D

Pzdr


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to sie cieszcie czysta woda w kranie, u mnie jest 300-400, ale to w koncu z Wisly woda :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zatorek

Po sprawnym RO TDS powinien pokazywac 2-10 % tego co w kranowie. Zalezy jakie masz RO.

Za DI to juz tylko zero. Gdy za DI pokaze 1 to zywica byla tydzien temu do wymiany. :D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.