Skocz do zawartości
Wojtek15141

Zielona woda !!!!!!!!!!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Stani, w tej chwili kolega w akwarium ma wodę, której parametry z pewnością nie są wzorcowe. Jest tam pewnie dużo fosforanów, azotanów itp. co właśnie jest pożywką dla fitoplanktonu i innych glonów. Wprowadzając świeżą solonakę rozcięczamy te stężenia. W tym akwarium widać że kuleje filtracja bo odpieniacz powinien ten fitoplankton wywalić, a tego nie robi. U nas niestety nie łatwo dostać zooplankton, który by skonsumował ten fito. Wprowadzając lampę UV zabijamy żywy fito oraz bakterie, które będą się rozkładać i znowu podwyższać stężenia związków niemile widzianych w naszych zbiornikach.

Nie rozumiem co widzisz złego w podmianie wody w dość nieciekawej sytuacji jaką mamy w powyższym akwarium. Bardzo często akwaryści raz lub dwa razy do roku robią duże podmiany (np. 50%). Sam taką zrobiłem 3 tygodnie temu po tym jak miałem 8 godzinną przerwę w dopływie prądu (bez mojej wiedzy) + po kilku dniach odpieniacz "zwariował" i "przelał" - prawie pół kubka syfu trawiło do akwarium. Nie było ataków glonów czy cyjano.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu w roslinnym w takim przypadku wszelkie autorytety zabraniaja podmiany wody. a w tym przypadku możesz podmienic wodę na zupełnie czysta RO i ewentualnie dodać jakąs chemie z gatunku czyste do analizy. Czyli mimo teoretycznie pełnej kontroli nie podmienia się wody.

Tu sytuacja jest gorsza bo używając nawet najlepszej soli nie masz pewnosci co jest w środku.

Metoda postepowania powinna polegać na wyprowadzeniu niepozadanych związków z akwarium. To wazne nie tylko zabijanie UV zjadanie przez zooplankton itp ale odpowiednie filtrowanie specjalną mikrowłokniną, węglem i odpieniaczem.

Najczęściej przyczyna takiego zjawiska nie jest do końca znana, na pewno stężenie fosforanów ma coś do tego, ale niestety nie same fosforany a ich stosunek do innych stęzeń -podobno m in żelaza (tak opisują to w roslinnych)

Ale nadal nie wiemy jakie były chociaż w przybliżeniu parametry wody do zalania i nie wiemy teraz jaki jest poziom związków azotowych,fosforanów i wahań ph.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem przeciw podmianom, bo w zasadzie, to fitoplanktonowi jest obojetne, ile N lub P bedzie w zbiorniku. Dopuki cos bedzie to bedzie sie rozmnazal i po podmianie i kilku godzinach jego populacja wzrosnie do stanu wyjsciowego tym bardziej, ze dolozymy mu jedzonko w postaci soli mineralnych.

Rozumiem Twoj tok myslenia, ale to rozcienczanie N lub P bedzie zbyt male, zeby wywrzec jakies wrazenie na planktonie, a "zerowych" wynikow NO3 i PO4 w ten sposob nie osiagniemy. Teoretycznie podmieniajac 50% wody, wyprowadzimy 50% planktonu a zanim rozrobimy nastepna sol do podmiany, to woda zrobi sie tak samo zielona jak byla.

Dlatego raczej obstawialbym na wyjalowienie wody koralami i zooplanktonem mimo, ze to bedzie trwalo.

Moze silny odpieniacz i lampa UV wlaczona na stale cos by pomogla, ale niekoniecznie ze wzgledow, ktore juz opisales.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda sól ma w sobie fosforany i azotany (nawet ta, na której jest informacja o ich braku :D) ale te ilości są nieporównywalne z wodą z tego akwarium. Różne związki mineralne zawarte w soli są dużo mniej niebezpieczne w nadmiarze od bomby fosforanowo-amoniakowej.

Kiedyś, dawno temu, przy niepowodzeniu związanym z Zeovitem właśnie podmiany uratowały mój zbiornik. Podmiana trwała nan-stop przez jakieś dwa tygodnie. W jednej beczce solanka się mieszała, a do drugiej woda leciała z RO i tak w kółko. Oczywiście to była inna sytuacja - było dużo korali itp.

Moim zdaniem zostawienie tego stanu akwarium bez ingerencji doprowadzi do "wiecznego" dojrzewania zbiornika tzn. kiedyś sytuacja się unormuje ale kiedy? Tak jak napisałeś - trzeba zastosować silne odpienianie + filtrację mechaniczną ale ja bym dodał jeszcze podmiany wody przynajmniej do wstępnego opanowania sytuacji. To jest tak jak z dojrzewaniem i stabilizacją zbiornika -idąc klasycznymi metodami stabilny zbiornik uzyskujemy po ok. 6 miesiącach, a można to zrobić w 6 tygodni.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Roman Rożek :

Witam

Tak masz racje Przemek tylko wyłącznie chodzi o patryjotyzm lokalny, to co widzę nieraz u Ciebie na zdjęciach stawia tylko kropkę nad przysłowiowym "i" aby się przeprowadzić "nad morze" :D

Pozdrawiam Roman

Tak do Koszalina hihihi:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam trochę sie zastanawiałem i mam kilka pomysłów

Dodanie do akwarium glonów wyższych które pochłonęły by azot i inne składniki odżywcze.

Dodanie wódki która by wspomogła rozwój bakterii a zarazem wspomogła filtracje

Użycie ziemi okrzemkowej , jeśli wcześniejsze metody nie przyniosą efektów sprobuje zdobyć ziemie

Uważam że lampa uv nie jest sposobem ponieważ niszczy ona skutek a nie przyczynę .


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodanie kilograma piachu z dzialajacego akwarium czyli wprowadzenie zooplanktonu ...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj z tym to ja będę miał wielki problem bo nie mam morszczaka w pobliżu :D( Jest tyko nemezis ale on ma małe akwarium i nie wiem czy by chciał odsprzedać ale spróbuje. A może kupić żywy piasek ???


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakup "zywego piasku" nic nie pomoze bo tam... nic nie ma :D on sie musi ozywic w akwarium a to trwa :D

jedyne co moze pomoc to piasek z dzialajacego juz dluzej zbiornika :D


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem jeden wątek i okazuje sie że metoda dobra lecz nie zawsze bezpieczna ale myślę że w moim przypadku warto zaryzykować !! . Przeczytałem jeszcze że dawki powinny być mniejsze jakie chciałem zastosować .

A z piaskiem to nie wiem bo będę sie przenosił do innego szkła więc wolał bym nie dawać go chyba że w jakimś pojemniku ??


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z piaskiem poczekaj. Od wodki lepszy jest spirytus, mniej dodatkow dla smaku:) Zacznij od malej dawki i powoli zwiekszaj, jak woda zrobi sie lekko biala znaczy, ze przesadziles i odczekaj kilka dni. Ja doszedlem do dawki 2,5-3ml/250l, Pozbylem sie jak narazie(odpukac:)) Brynopsis. Rozpuszczaly sie powoli i teraz nie ma po nich sladu:D Zycze powodzenia.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wojtek Chłopie jakbyś użył tej UVki to wątek dawno by znikł, podmiana wody czy zaj@@@e odpienianie nic nie dają, mozesz wylac 80% wody z akwa i wlac nowej a na drugi dzien bedziesz mial to samo, znam to z autopsji, dwa razy walczylem z Tym po pierwszym razie gdzie jak osioł podmienialem wode i cudowalem z chemią lalem bakterie Cycle i inne i nic, absorbenty PO4 nic nie dawaly, zapodalem ozon i tez nic, dopiero UV pomoglo, wystarczyly 24H i woda klar!

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dzisiaj to mam dopiero atak już nic nie widzę :D

Co myślicie o tym abym przełożył wszelki zwierz do oddzielnego baniaka a całe akwarium kompletnie zaciemnił ?? :con


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz filtra uv to moze sprobuj filtrowac wode przez wate taka z apteki.Ona jest bardzo gesta to moze odfiltruje plankton.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zaciemnisz to przejdzie, ale jak oświetlisz to wróci- przerabiane :D


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli pozostaje UV :Dozingoff


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, zawsze mozesz akwa do Piwnicy zaniesc nich glony zdechna z głodu, hahahahahahaha . Daj te UVke i po sprawie boicie sie UVlek jak ognia, wiem ze zabijaja bakterie ale w tak powaznej sytuacji jaka masz Wojtek to nie ma innego wyjscia, no ale robcie sobie co chcecie, juz wiem dlaczego duzo powaznych osob tylko czyta to forum, a nie odzywa sie na nim.....

POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Actyn - przede wszystkim nauczylismy sie tu rozpatrywac rozne typy rozwiazan problemow. Tacy poczatkujacy jak Ty, ktorzy maja w zapasie jedno , sprawdzone na swoim akwarium rozwiazanie, i myslacy, ze to jest patent na te same problemy w innych zbiornikach, potwierdzaja tylko jak malo wiedza.

Kazdy zbiornik jest inaczej skonfigurowany i w niektorych jakies rozwiazanie pomoze a w innych to samo moze zaszkodzic.

Takich rad, jak "zawsze mozesz akwa do Piwnicy zaniesc nich glony zdechna z głodu, hahahahahahaha" nie bylo nawet od osob bardziej obieganych w temacie niz Ty, dlatego daj sobie na wstrzymanie, bo to, co proponujesz z UV niektorzy tez juz przerabiali. Jak masz jakis pomysl to go podsun zeby pomoc, ale nie musisz zaraz dyrygowac innymi, ktorzy znaja, ich zdaniem, inne rozwiazania.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani Akwarystyką Morską nie zajmuje sie od wczoraj,nie chce sie wymądrzać jaki to ja nie jestem ale chce jak najlepiej doradzić koledze, bo juz nie raz przez zieloną wode przechodziłem. A z tym okresleniem ze jestem początkujący to troszke przesadziłeś. Ty jestes Tak doswiadczony to zapewne Miales zieloną wode w akwarium???

I jak sobie z nią poradziles mistrzu???

Hehe i teraz to naprawde sie nie dziwie ze nikt powazny nie chce tu pisac.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Actyn, pisząc w ten sposób:

Actyn :

Hehe i teraz to naprawde sie nie dziwie ze nikt powazny nie chce tu pisac.....

ubliżasz wszystkim piszącym na tym forum

Częsty zakwit fitoplanktonu świadczy właśnie o braku doświadczenia i wiedzy. Nie chce mi się komentować w jakiś szczególny sposób Twojego tonu i stylu pisania ale na przyszłość bardzo proszę zastanowić się kilka razy nad treścią wypowiedzi.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Wojtek,Rebciu ma 100 racji,w Twoim wypadku tylko podmiany,odpieniacz na max,dolej prodibio albo Hagen cycle,jak masz dostep do zywego piasku z caribsea,wsyp chociaz maly worek,woda jeszcze bardziej sie zmetni,ale w 24 g powinna sie wyklarowac,masz problem z padnieta skala prawdopodobnie,powodzenia


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich przy akwarium szczerzę nie zrobiłem nic a woda się powoli przejaśnia ale do przejrzystości to jej jeszcze daleko , chociaż dobrze że jest poprawa .


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam was serdecznie minęło już sporo czasu a woda zmieniła tylko barwę na bielszą i dalej jest takie zmętnienie i szczerzę to już mnie szlak trafia bo to akwarium bije mnie w najczulszy punkt bo mówiłem sobie że wszystkie wysypy glonów jakoś przeżyje ale takiego gówna sie nie spodziewałem .

Jutro wykonam większą podmianę wody i powoli zaczynam się zastanawiać nad piaskiem ??

Stwierdzam że metoda z wódką pomogła w niewielkim stopniu .

Teraz myślę nad dodaniem glonów wyższych aby wyjałowić wodę albo lampie UV

Pozdro


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byc moze teraz widzisz zakwit bakterii spowodowany olbrzymia iloscia pozywienia z obumarlych glonow, wzmocniony dodawaniem weglowodanow. W tej sytuacji odpieniacz i UV lub ozon powinny pomoc.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.