Skocz do zawartości
Magdalena7

Świecić czy nie świecić?

Rekomendowane odpowiedzi

Spośród wielu pytań mnie nurtujących po włożeniu żywej(chyba) skały zadam 1 no może 2:satisfied. Włączać światło czy nie? przy wysokich poziomach NH3, NO2, N03 pewnie grozi niechybany wysyp glonów, może poczekać aż poziomy spadną...gdzieś wyczytałam że nie jest wskazanie całkowite nie świecenie nad akwa w czasie dojrzewania, dlaczego? Bakteriom światło niepotrzebne, na skale życia brak..

Przy okazji -w 3 dniu od włozenia skały ( 5 kg na 126 l- na początek) poziom NH3 wynosi 1,0-2,5 ppm, No3 - 5 ppm, No2- 0,5-1 ppmlub wyżej ( testy red sea, trudno mi podać precyzyjniej wg załączonej skali barwnej)

Dużo to czy mało na początek?:D


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli chodzi o kwestię oświetlenia to temat był nieraz wałkowany, ja tylko przypomną że w Twojej sytuacji proponuje rozpączecie oświetlenia od 1 godz. dziennie zwiekszając o 1 godz. dziennie.

jeśli chodzi o parametry to w miare możliwości przejdź na Saliferta, a o parametry się nie martw, przy dobrym układzie i bez zbytnich zawachań system sam się ustabilizuje i dojrzeje. Powodzenia.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na początku w ogóle nie świeciłem przez 3 tygodnie, nastepnie 2 godziny, później coraz dłużej. Teraz mam już akwa po miesiącu i parametry są idealne aż sam się dziwię i świece teraz 10 godzin dziennnie.


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp..ale nurtuje mnie dalej pytanie -sumie po co to świecenie skoro brak korali, brak ryb. Po to aby niejako "sprowokować" glony?

P.S Temat może i wałkowany ale szukając w arch przez "oświetlenie" można by czytać i czytać do rana, więc idę niejako na łatwiznę szukając "gotowca":D Aczkowlwiek owszem biję się w piersi:wink


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...tez akwa mam zalane od niedawna i tez sie zastanawialem jak kiedys Willy Shakespeare "swiecic czy nie swiecic"...Postanowilem ze zaczne od godziny i zaczalem,ale patrzac na te skale porosnieta glonami wapiennymi,wylazacymi i obumierajacymi stworami nie mialem serca trzymac sie swojego postanowienia dokladania nastepnej godziny co tydzien...szybko doszedlem do osmiu godzin,bo i parametry mialem niezle jak na nowa skale...wiec tutaj chyba musisz isc na "czuja"...choc prawde mowiac fajnie jakby ktos "strzelil" wyklad o swieceniu bo sa jego zwolennicy i przeciwnicy...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:yes dla artykułu,

Ja w sumie nie mam komu świecić..no może tym wapniakom (o ile są żywe) bo niestety nic więcej żywego na skale nie zauważyłam. jak mówią to co ważne siedzi w a nie na skale...ale czy tam coś jest czy nic:O_o Zdecydowanie akwarystyka ociera się o filozofię:wink

Pozdro:)


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świecić od razu pełna mocą :D

Zdziwisz się jakie to rzeczy potrafią wyjść ze skaly nawet po miesiącu.

Glony i tak cię dopadną, lepiej wcześniej niż potem.

One też są pozyteczne podczas dojrzewania, wysysaja z wody szkodliwe związki.

Lepiej wiedzieć wcześniej co się w skale kryje, moze jakieś bryopsis lub inne plagi egipskie:)


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i masz babo placek...co człowiek to opinia:D

Pełna moc od razu, stopniowe nasilanie no i nie świecenie wcale na początku

Więc uśredniając..zaczynam świecić po trochu

Pozdro:)


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei zauważyłem na swoim przykładzie że optymalnie jest świecić dłużej ale o słabym natężeniu. Wtedy pojawiają się glony w niewielkim wysypie i jak wspomniał Marti wysysają szkodliwości z wody. Ale jak zauważyłaś ilu akwarystów tyle teorii :D


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.