Skocz do zawartości
TMK

filtr do roślinnego

Rekomendowane odpowiedzi

Mam trochę nietypowe pytanie.Akwarium to holender ok 130 l. W tej chwili mam filtr kubełkowy Eheim 2213.

niestety jest głośny jeśli podaje CO2. Wycisza się dopiero późno w nocy.

Wymiana oski pomogła na 2 miesiące. To nie jest moj pierwszy filtr kubełkowy poprzednie Fluvale tez tak miały.

Przechodząc do meritum.

Wymyśliłam Wklejajac cos w

rodzaju komina- gorą przez grzebień wlewała by się woda, przechodziła przez

warstwy jak w filtrze kubełkowym i jakas pompa wypompowywała by ją jakąś

rurka w drugi koniec baniaka.

Tyle teoria ... czy ktoś słyszał widział gdzieś podobne rozwiazanie?. Zdecydownanie w morskich akwariach jest wiecej eksperymentów, więc może ktos sie spotkał z opisem czegoś podobnego? To najbardziej przypomina niegdys popularne filtry zraszane, ale chciałabyn raczej zalać całkowicie. Jaka

pompę do tego zamontować? i jak to zrobić? wszelkie opinie i pomysły mile

widziane


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,Czesto jest tak ze filtr zasysa powietrze i przez to chodzi głosniej,kiedys mialem tez ten problem w moim przypadku pomogło załozenie gąbki na wlot filtra,ale moze zasysac tez gdzies indziej np. na łączeniach węży...rozwiazanie o ktorym piszesz z kominem widziałem u znajomego i sprawdzało sie świetnie (było napedzane nie pompa tylko powietrzem jak dokładnie to działało to juz nie pamietam),lecz jak dla mnie to szkoda miejsca w akwa i 2 to dosc kłopotliwe rozwiazanie przy czyszczeniu.Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam swoja teorię.podajac Co2 mamy w rośilnnym lekko gazowana wodę- wirnik działa jak wstrzasanie butelki z woda mineralną. mam założoną gąbke i wszystko pozakręcane.

Chcę zrobić akwa z opti white bez wzmocnień i otwarte.

pwenie i tak musi byc wężyk na automatyczną dolewkę, i do podawania CO2.

filtracja tego typu jak jest w kubełku(mam dwie gąbki i ceramikę) jest biologicznie wystarczajca.Komin rozwiazał by problem z ruchem na powierzchni(teraz mam deszczownicę)

no i jak to umiescić w akwa.nie chce mi sie bawić z sumpem zwłaszcza ze w kawarium nie potrzebuję innych urzadzeń- tylko ten filtr


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TMK, używałem Eheima ponad 5 lat jest bezgłośny, nigdy nie wymieniałem ośki, do CO2 są przecież specjalne spiralne dozowniki.

Kombinowanie jakiegoś komina jest wg zaprzeczeniem b.dobrego filtra kubełkowego.

Kubełek łatwiej czyścić itd.

Może masz coś nie tak zainstalowane...


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozwiązanie głupie nie jest w zoo w wawie jedno akwa tak jest zbudowane a dokładnie tak ze są dwa kominy w rogach połączone rura schowana pod podłożem w jednym kominie troszkę niższym jest warstwa filtracyjna a w drugim pompa grzałka dozownik co2 i uv i działa całkiem spoko!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jak już ktoś ma kubełek to po co knuć...

2 kominy zawalają aqwa , a wlot i wylot z kubełka łatwo zamaskować.

Eheim to chyba najlepszy filtr dostępny na rynku.

Mój stoi w zamkniętej szafce 0,5 m od łóżka i nawet szmeru nie słychać.


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK mam akwa - holendra z paletkami, takie małe 450 literków. W moim są dwa filtry, project 1501 i tetra ex1200. Polecam tetre, cicha prosta w obsłudze i czyszczeniu. Nie wiem jak masz rozwiązane podawanie CO2 skoro zasysa go filtr. Ja mam zrobione w ten sposób, na rurze powrotnej z filtra jest zamontowany filtr narurowy, w nim wklejona rurka takiej średnicy żeby zmieściła się w otwór którym woda wraca z narurowego dalej. Przez korek odpowietrzający włożyłem wężyk z CO@, jest on opaską przymocowany do rurki, ale w połowie jej długości żeby CO2 nie było od razu porywane do akwa, a rozpuściło się całkowicie w komorze filtra narurowego. Dodatkowo włożyłem do tego filtra kilka biobali, które rozbijaja CO2. Rozpuszczalność 100%, i mniejsze zużycie gazu. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie pamiętaj o zaworku zwrotnym na wężyku od CO2. Mam nadzieję, że napisałem to dośc czytelnie, jeżeli nie mogę dać fotki. Pozdro. Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CO2 dozuje się "kropelkowo", najlepiej przez spiralne dozownikinp.JBL CO2 Vario Dyfuzor, o takiej długości spirali, że kropla(pęcherzyk)CO2 całkowicie się rozpuszcza wolno płynąc do góry.

Puszczanie gazu w strumień wody w wylot do bezsens, bo i tak większość pójdzie w powietrze a nie do wody.

A nawet jeśli już to dozować za fitrem, a nie przed(jeśli dobrze zrozumiałem)bo fitr się zagazowuje i stąd duży hałas i szlak trafia ośkę.


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę @Jacek123, że nie zrozumiałeś. CO2 jest dozowane na powrocie wody z kubełka-i rozpuszczane jest w 100% w filtrze "narurowym". A wszystkie dyfuzory za kupę kasy to można przy nim ..... nie napiszę co można z nimi zrobić. Mam akwa roslinne juz kilkanaście lat i wiem jak dozowac CO@. Miałem drabinki i takie inne bzdety ale ne sprawdzają się. Wystarczy spróbować opisanego sposobu a efekt widać po kilku minutach od włączenia świateł-BĄBELKOWANIE roślin. A przy drabinkach, dyfozorach to tylko można potruc ryby, a uzyskanie bąbelkowania to mało prawdopodobne, no chyba, że bez ryb i damy max CO2 z butli. A w moim przypadku, zurzycie tego gazu spadło o 50%. Więc pisanie że CO2 dozuje się kropelkowo, hm, jak juz to przez licznik bąbelków bo raczej nie uda nam sie osiągnąś kropelek z tego gazu w akwa. Więc wolę wydac ok 30 zł na filtr narurowy i zrobić super dyfuzor DI niz kupę kasy na jakieś badziewie. Pozdro Grzegorz.


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@brzydzi, po 1 mój ostatni post nie tyczył sie Ciebie a po 2 to nie pisz mi dziwnych dla mnie rzeczy. Pomijając to , że każdy z nas ma własne patenty, to używając zaworu igiełkowego + dyfuzor możesz dowolnie regulować ilość bąbelków.

Prędzej Twój sposób zatruje ryby niż dozowanie w CO2 w określonej ilości w określonym czasie, kontrolując testami nasycenie CO2 w wodzie...

i nie jest to teoria tylko moja i nie tylko moja, kilkuletnia praktyka.


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki @Jacek123, myślałem, że do mnie był ten post. Każdy ma swoją teorię, ale tą co ja stosuje wielu akwarystów - holendrów i jest 100% skuteczna w rozpuszczaniu CO2. A ustawiasz w ten sposób, że liczysz sobie bąbelki w filtrze narurowym-jest on przezroczysty- i wiesz ile i jak i co. I nie musisz kontrolowac nic żadnymi testami, bo one i tak nic nie dają. Zreszta nie chce wywołac kłótni , sprzeczki jeśli chodzi o dozowanie CO2 bo tą metodę stosuję bardzo długo i z zadowalającym wg mnie efektem. Pozdrawiam i przepraszam jeśli uraziłem. Grzegorz

ps. przykładowa fotka akwa z tą metodą:D

4b08051c822326dem.jpg


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie uraziłeś mie, spoko, ale testy też są ważne , żeby nie przegiąć, jak masz zwierzaki to przegięcie z dozowaniem może im zaszkodzić, bąbelkowanie pokazuje Ci tylko to, że roślinkom jest dobrze.

Jest jeszcze sprawa ze spadkiem ph przy zbyt dużym nasyceniu CO2 ale to już lepiej przenieść dyskusję na forum holenderskie...

Pzdrw.


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, bo byśmy zrobili tu wykład o dozowaniu CO2 :D.

Pozdro Grzegorz.


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznaje ze nie podaję CO2 profesjonalnie ;(

przez wiele lat była to bimbrownia. teraz mam butle z z regulacją. węzyk podłoczony jest do kostki napowietrzajacej. rosliny zawsze trochę babelkują. jezeli ilość co2 zwieksze eksperymentalnie x4 to równiez rybki (neony) zaczynają pływać przy powierzchni. Pobieranie wodyz baniaka jest w naprzeciwległym rogu-załozona gabka bo jest troche krewetek.

woda wypływa deszczownica omieszczona pod samym pozimem wody. ilość podawanego co2 jest taka sama w nocy i w dzień.

filtr najbardziej hałasuje po południu i wycisza się jakies 4-5 godzin po wyłaczeniu swiatła. jeski nie oswietlam to jest w miarę cicho. po wymianie ośki , która pękła przy czyszczeniu był cicho (zuełnie przez jakis miesiąć) dokrecanie czyszczenie i regulowanie zaworami na złaczkach nie daje efektów. z fluwalami było podobnie- jeden mi sie pękł przy czyszczeniu i kupiłam drugi ale hałas taki sam.

filtr się zapowietrza i hałasuje jak głosna kosiarka.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TMK, masz ewidentnie jakiś błąd w instalacji skoro Ci się zapowietrza, może wlot do filtra w baniaku łapie powietrze z kostki napowietrzającej.

Wierz mi, mam nadal 2 kubełki Eheima(eco i proffesional), próbowałem innych ale wg mnie wysiadają.

Na pewno jest cichy i bezawaryjny, ośkę faktycznie łatwo złamać przy czyszczeniu, dlatego zawsze mam jedną w zapasie.

PS. spróbuj postawić filtr pod kątem, aby skośna płaszczyzna obudowy była bardziej poziomo, wtedy wyleci powietrze...


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam Eheima i to w morskim okolo 13 lat nigdy w nim nic nie wymienialem chodzi non stop czyscilem go kilka razy he nic nie slychac jakby go nie bylo....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.