Skocz do zawartości
Florek

Morskie - tylko rybki (błazenki)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem nowym "zauroczonym" morszczyzną amatorem.

Przez ostatnie 2 tygodnie czytalem wasze forum, szukałem w sieci różnych innych informacji, rozmawiałem w sklepach zoologicznych itd.

Wiec juz pisze o co chodzi:

Jeśli chodzi o akwarystyke, to jestem czystym teoretykiem (wprawdzie w wieku 13 lat mialem małe akwarium, które przerodzilo sie po kilku tygodniach w terrarium - woda wyparowala a rybki szlak trafil) ALE TO BYLO DAWNO TEMU,

Po masie informacji której tu znalazłem wiem że nie akwarium morskie jest bardzo wymagajacym hobby.

Powiem tak: czasu mam troche, gotowke na to hobby mam, wiec chce sprobowac

Na poczatek chce typowo rybkowe akwarium. Widzialem takie w KAKADU na Targówku i mnie urzekło!!!

Chce miec tylko bialy piasek, kawalek skały i z 8 błazenków.

Bardzo prosze o pomoc, co musze zakupic ?? Czy wszystkie te "gadzety" co do akwarium rafowego?? I jak jest z trudnością utrzymania takiego akwarium w dobrej kondycji (zeby rybki pływały normalnie a nie do góry brzuchem :D )

ps. jesli chodzi o akwarium to planuje 200 litrów. Najbardziej przeraza mnie instalacja tego sumpa!!! zupelnie nie kumam i ta masa rzeczy w półce!! ??

Moze wystarczy cos mniejszego obok akwarium tz panel..

Prosze o pomoc......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Zamiast sumpa możesz z powodzeniem zamontować Biostraflotora AM albo Delceta.

Jeśli chcesz akwa tylko z błaznami to zastanów sie czy nie chcesz ukwiału.

Jak dla mnie 8 błaznów to chyba nie za dobry pomysł ale niech sie wypowiedzą ludzie którzy coś więcej o błaznach wiedzą.

Żeby piasek był biały musi być w akwa czysto więc bez odpieniacza sie nie obędzie :D


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Florek, na początku myślałem podobnie jak ty. Sump, całe mnóstwo hydrauliki, zaworów i przelewów z różnymi poziomami wody. Moja przygoda trwa od grudnia 2007, od tego czasu czytam, czytam , czasami pytam, czasami mnie ktoś do pionu doprowadzi a od czasu do czasu konsultuję informacje w dobrych sklepach zajmujących się akwarystyką morską. Na początku nie chciałem nawet zrozumieć zasady działania tych rur. Akwarium z panelem to był dla mnie szczyt techniki. Po kilku miesiącach zbierania sprzętu i zgłębiania wiedzy uważam że cała ta instalacja jest dziecinnie prosta a każdy kto ze znajomych zajrzy do szafki pod akwarium wzdycha mówiąc " o rany ile tam rur ". Jak wielu ludzi na forum uważam że rozwiązanie z sumpem wbrew pozorom jest najwygodniejsze :] Jak zrobiłem foto to faktycznie wygląda to na plątaninę rur nie wiadomo do czego służących :] Posiedzisz trochę na forum i pewnie stwierdzisz że nie jest to już taka czarna magia jak w pierwszych dniach przeglądania postów i zdjęć.

Pozdrawiam


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co czytam tutaj to własnie takie stadko błazenków ma rację bytu i musi wyglądać naprawdę super

musisz szukać info o akwariach typu FO (fish only) i sprzętu w nim będzie na pewno mniej niż w typowym rafowym z koralami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no racje bytu ma zawsze, ze sprzetu - na pewno oswietlenie nie bedzie musialo byc za specjalne dla samych ryb ,biale t5 w zupelnosci wystarcza , odpadnie dozowanie wapna i buforowanie wody, regularne podmiany wystarcza, ale bialy piasek i brak glonow na jakiejs skalce wymusza stosowanie uv, odpieniek, dokladnie mozna jakis wiszacy zastosowac zeby nie bawic sie w sumpy czy panele. ale tak czy siak to pracy przy tym bedzie troche.

poczytaj troche w zasobach naszego archiwum a na pewno rozjasni ci sie troche.

pozdrowionka


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za wszelkie info, rozumiem ze jednak zastosowanie sumpa byloby najbardziej rozsadne przy wielkosci 200 litrów.

Sprawa kolejna to: czy obowiazuje nadal okres dojrzewania akwarium zanim dojde do wpuszczenia rybek? jesli tak to jaki jest to czas?? wiem ze przy rafi to okolo miesiaca...

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam Florek. w przypadku ryb bedzie to taki sam czas. ryby w podobny sposob jak i koralowce nie znosza skokow parametrow jakie zachodza w dojrzewajacym zbiorniku. mozesz sprobowac wrzucic w tym czasie czarna molinezje co najwyzej:-)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmmm czy takie akwa bez skały będzie też dojrzewać ?? chyba że skała musi być i w FO ??

ja mam takie wyobrażenie że w akwa skały będzie mało lub prawie wcale, mocne uv, mocny odpieniacz, może ozon i to wszystko, ale expertem nie jestem

wtedy po co sump ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tiaaa... :D

Posiadanie zbiornika FO nie zwalnia z obowiązku dbania o parametry wody. Już były tu przedstawiane teorie o "nieśmierteności" ryb w wysokich stężeniach NO3, PO4 itp. - typowe fantazje - np. białobrody czy achilles to nie molinezja :D

Jeśli czujemy niechęć do glonów (nitkowate, bakterie cyjano itp.) teoretycznie musimy bardziej zadbać o filtrację w takim akwarium niż rafowym bo korale są konsumentami związków powodujących wzrost wszelkiego badziewia. Wszelkie lampy UV czy ozonatory nie pomogą nam w zbijaniu NO3 czy PO4. Mogą zmniejszać prawdopodobieństwo ataków pasożytów ale tak naprawdę tylko przeszkadzają w filtracji biologicznej.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To skala zapewnia filtracje (redukcje no3) i musi byc w zbiorniku. Ryby sa najbardziej brudzace w akwarium (wydzielaja duzo no3) i dlatego w biorniku FO powinno byc "duzo" skaly...

Duzo w cudzyslowie bo zalezy jakie duze chcesz te ryby. Jesli takie po 1.5 cm to pewnie 10-15% wystarczy...z tego co pamietam to w morskim sie liczy 10 l na 1cm ryby.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D

Tak to juz jest, ze akwaria FO przewaznie robi sie duze, aby tych ryb troche tam wpakowac. Z tego co Harnas mowi (tez slyszalem o takim przeliczniku) to w 200 l ilosc 10 centymetrowych ryb = 2 ! Jasne, ze dla dwoch ryb, oplaca sie niektorym zakladanie FO ale przewaznie jest tak, jak Rebciu napisal, ze zawieszamy silniejsza lampe i robimy rafowe, gdzie te dwie ryby tez sie zmieszcza i beda mialy bardziej naturalne i zdrowsze otoczenie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież NO3 można usuwać chociażby za pomocą denitryfikatora. Podobnie fosfor. Wiele osób pomimo posiadania dużej ilości skały, jeśli ma ryby (albo inne źródło PO4 i NO3) i tak musi używać dodatkowych wkładów chemicznych. chociażby zeovit itd.

Więc chyba zakup skały - do tego dużej ilości chyba mija się z intencją zakładania akwarium FO.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprosciej IMO FO zakładać podobnie jak słodkowodne, czyli: podłoże tam żwir tu piasek, "klamoty" czyli w tym przypadku skałę no i florę, którą w morskim trzeba zastąpić makro glonami, bo roślin morskich nie posiadamy zbyt wielu. Do tego odpieniacz zamiast filterka. Dojrzewanie jak najbardziej będzie zachodzić, przecież w słodkim też zachodzi dlatego nigdy nie wpuszcza sie ryb do czystej świeżej wody, ani nie wymienia sie jej w 100% przy podmianie. Cudów w morskim nie ma, ważne żeby wiedzieć co się robi i w jakim celu. Oczywiście jak komuś glony i skała nie pasują może wrzucić denitryfikator, a sprawa sumpa czy panela to tak naprawdę kwestia estetyki i wygody obslugi.


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie ,

akwarium morskie typu FO z założenia m.in. robi się po to by trzymać w nim te gatunki ryb ,tudzież ukwiałów które nie mogą być umieszczane razem w baniaku z koralami bo je np. zeżrą , a nie po to że ma być "łatwiej" .

FO stawia akwaryście również dosyć rygorystyczne wymagania , a ten kto tego nie wie niech sobie kupi złota rybkę do słoika .

A już takie porady typu : po co Ci FO ? , przeciez i tak kiedys "musisz" kupisz acropory ,są moooocno przygłupawe :Dozingoff :wink

Kolega @Florek chce miec FO i tyle . A może bedzie chciał stado rogatnic jasnoplamych czy chetoników cesarskich na ten przykład sobie do baniaczka kupic , a co ? nie wolno mu ?:D:D

Kolego @Florek , nie masz łatwego zycia , FO jest mało trendy .:D

:drink takie czasy :drink

Pozdrowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

należy rozróżnić cel wkładania dużej ilości skały:

- od celu głównie dekoracyjnego (nie ma wymogu użycia jej dużej ilości)

- miejsca przyczepiania się glonów (zależnie od aranżacji zbiornika)

- od celu głównego denitryfikatora.

Bo to że skała będzie użyta jako dekoracja (czasami bardzo wątpliwa) to raz, że przyokazji działa korzystnie to druga sprawa.

A wrzucenie dużej ilości skały tylko po to aby rozwiązała sama jedna problem azotu, to może od razu i miękkie koralowce ? przynajmniej zakryją tą brzydką skałę a akwarium będzie bogatsze w życie. Ale chyba nie tędy droga zakładania typowego FO ?


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy zdajecie sobie sprawe, ze wszyscy piszecie o tym samym? Najwyzej rozrozniajac kilka drog, jakimi mozna to osiagnac? :D FO czy nie FO, kazdy szanujacy sie akwarysta bedzie mozliwie dobrze dbal o swoich podopiecznych. Czy uzyje w tym celu denitryfikatora, skaly, Zeo czy cieklego azotu - cel jest jeden - zadowolone zwierzaki. Nie zgodze sie z tylko z tym, ze FO to takie akwarium, gdzie trzyma sie ryby nie "reef-safe". Jak ktos chce miec same ryby "reef-safe" bez korali to jego wybor.

@Florek

Jedno co moge w Twoim wypadku doradzic, to albo:

a) czytasz mozliwie duzo o morszczynie, odwiedzasz ludzi ze zbiornikami, ogladasz ile wlezie i potem zkladasz akwarium samemu. Z czasem zbierzesz z latwoscia odpowiedzi na Twoje pytania.

:D idziesz do jakies firmy i dajesz je zalozyc sobie akwarium.

W zaden sposob nie chce Cie obrazic, ani zniechecic, ale z wlasnego doswiadczenia powiem, ze nie ma w morszczynie nic lepszego niz wegiel lub piwo na wstrzymanie. Tak, zeby nie robic nic pochopnie, bo potem trzeba bedzie to trzy razy odwijac.

Aha, co do forum - im bardziej konkretne pytanie zadasz, tym potencjalnie bardziej konkretna odpowiedz otrzymasz.Na taki apel "Prosze o pomoc" trudno odpowiedziec w konretny sposob.

Pozdrawiam,

Maciek


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za opinie, co do tego "idziesz do jakies firmy i dajesz je zalozyc sobie akwarium" to nie bardzo takie rozwiazanie mi odpowiada.

To ja chce byc odpowiedzialny za ten kawalem wody, jesli mam odstawic lipe i cos schrzanic to chce sie czuc odpowiedzialny. wiadomo czlowiek uczy sie na bledach.

Jednak powiem szczerze: czytajac forum i posty np. "morskie how to" lub "dla nowicjuszy" jest tam wiele niejasnych rzeczy, jakies symbole sprzetów, które nawet nie wiem do czego slużą?? Jak zatem mam kupic odpowiednie urzadzenia?? czy mam sie sugerowac wylacznie "doradzaniem" pana ze sklepu zoologicznego??

ok wiec zadam bardzo konkretne pytanie mianowicie:

wedlug was co musze miec zeby wystartowac z akwarium FO 200 litrów??

Nie chce zebyscie mysleli ze ide na latwizne i chce wszystko na tacy... ale jesli mam kupic w ciemno sprzet warty np 2000-3000tys zł to nie chcialbym tego wtopic zaraz na poczatku, bo wiemze to bylby mój koniec jesli chodzi o akwarium.

Bardzo bym prosil, jesli ktoś ma chęci i czas, o podanie konkretnych sprzetów, żebym mógł z kartką isc do sklepu i wszystko kupic......... a potem dopiero wziasc cala reszte na SIEBIE. Na samym poczatku napisalem ze jestem typowym amatorem, nie przeraza mnie ilosc pracy przy akwarium, jestem wytrwaly i sumienny wiec czemu mam nie spróbowac??

ps. Dlaczego FO??? Poprostu, mialem okazje widziec kilka baniaków z rafą (jest piękna) ale mi jakoś podoba się ta przestrzeń w akwarium i tylko te małe pomarańczowe rybki, oraz kawalek skały i biały piasek........ nie wiem czemu ale jakoś mnie to urzekło....

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś mobilny i masz chwilę czasu to zapraszam do mnie na przedyskutowanie i objaśnienie wszystkiego od A do Z. Mieszkam ok. 100 od Mławy (jakieś 40 km za Płońskiem)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.