Skocz do zawartości
Kaktus

Glony? Co to za syf? Jak się tego pozbyć?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie dawno wyskoczyło mi takie coś nie wiem co mam z tym zrobić.Akwa 250l,cyrkulacja 8800h,odpieniacz turboflotor750. Skałę mam zalaną około 80dni po około 30 dnia doszły do normy na dzień dzisiejszy mam No2-0 No3-0 Kh-7 Ph-8.2 Od około 4 tygodni pływa w nim Heptusek. Ryba czyje się świetnie i bardzo chętnie przyjmuje pokarm je z ręki;) Tyle samo mam tez krewete i tez się ma dobrze. Troszke dłużej mam kraby i ślimaki. Wszystko zdrowe i pełne życia.Od jakiś 3 tygodni mam 9 miękasów. No i te glony od jakiś 2-3 tygodni. Światło świece 9h dziennie. Jak można się tego bozbyć?

Oto link do glona:

http://www.nano-reef.pl/datas/users/2549-glon.jpg


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaze sie zapewne wiele odpowiedzi, ale ja bym podniosl NO3 do jakiejs zmierzalnej ilosci np: 1mg/l.

I nie wkladaj niepotrzebnie rak do wody :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Pokaze sie zapewne wiele odpowiedzi, ale ja bym podniosl NO3 do jakiejs zmierzalnej ilosci np: 1mg/l.

I nie wkladaj niepotrzebnie rak do wody :D

Błagam nie śmiejcie się ze mnie. Jak podnieś w akwarium NO3?

Myślałem może o zastosowaniu Prodibio BioClean. Co wy na to?


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie moga sie przydac tylko nie przesadzaj :D

Jezeli nie bedziesz w aptece podejzewany o robienie bomby, to moze Ci mila pani zmiesza Natriumnitrat :D. Dodasz ziarenko wielkosci krysztalu cukru i przetestujesz wode, czy to juz jest wykrywalne. Zaprzestanie plukania mrozonek, wylaczenie odpieniacza, moim zdaniem nie jest takie fajne, bo podnosi sie rownoczesnie PO4.

Wiem, ze sporo osob nie wierzy w teorie zbyt czystej wody, dlatego odczekaj jeszcze z dzialaniem. Jak sie obudza, to pojawia sie inne propozycje.:D

Moja teoria jest taka, ze uwazam, ze takie glony czy cyanobakterie pojawiaja sie czesciej w zbiornikach z b. czysta woda, gdzie bakterie gloduja i umierajac pozstawiaja niezamieszkana powierzchnie, na ktora przy jakichkolwiek zaburzeniach, momentalnie pojawiaja sie cyano (szczegolnie przy braku nitratu).

Mimo ze calego fosfatu nie zmierzymy naszymi testami, to zdrowa atmosfera w akwarium wystepuje, gdy NO3 jest ok. 20 x wiecej niz PO4. Jezeli to jest prawda, to gdy obydwa stezenia sa "0" to oznacza, ze ta wyliczona rownowaga jest zachwiana. I jest obojetne, czy tego PO4 i NO3 jest duzo czy malo, wazny jest wzajemny stosunek. Korale jezeli maja czas, to do tych wyzszych stezen tez sie przyzwyczaja. Ich kolory to inna sprawa :D Prowadzenie na "zerach" tez :D. Tam juz trzeba miec "raczke" i swiadomosc, ze kazdy blad kosztuje. Ale jest mozliwe i celem wielu z nas.:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudziłem się :D

Bardzo dobrze Staszku, że podkreślasz wagę prawidłowego zabalansowania pomiędzy PO4 i NO3 bo to bardzo ważna kwestia. Zakładając te proporcje oraz fakt, że tak naprawdę najtrudniej jest nam usuwać z sytemu fosforany coś policzę. Nasi koledzy ze Stanów twierdzą, że zbiorniki rafowe powinny mieć poziom PO4 poniżej 0,04 (nie mylić z podziałką P na testach Merca) czyli wychodzi, że NO3 powinno być poniżej 0,8 mg/l. Nie wiem jakim testem operuje kolega Kaktus ale nie wszytkie testy są w stanie pokazać takie stężenia :D, a wręcz zdecydowana większość pokarze 0 przy poziomach 1, 2, i 3 mg/l. Dochodzi jeszcze kwestia czasu działania zbiornika - 80 dni to trochę mało na takie sterylne warunki.

Ja stawiam na przedawkowanie jakiegoś preparatu/preparatów - bo te glony strasznie przypominają "cuda" jakie się pokazują po przedawkowaniach np. preparatów do Zeovitu :D choć nie wylkuczam oczywiście sytuacji przedstawionej przez Staniego powyżej - ja się po prostu z takim przypadkiem nie spodkałem i może dlatego szukam przyczyny gdzie indziej.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu - jak to pisalem to wiedzialem, ze wlasnie Ciebie zbudze.Przepraszam :D

Np: patrze z gory na Saliferta i nie widze zabarwienia, ale patrzac z boku moge porownac kolor z tablica 5 mg/l. Ten wynik nalezy podzielic przez 10 i w przyblizeniu (niezbyt dokladnym) wyjdzie 0,5 mg/l. Mialem dosyc dlugi okres, w ktorym ani z gory ani z boku nie widzialem zabarwienia. Taka sytuacje nazwalbym zblizona do "zerowej" i wcale mnie nie uspokajala.

Cala ta teoria nie wyklucza tego co napisales o przedawkowaniu czegos itp. Ja tylko lansuje mysl, za takie przedawkowania sa od razu widoczne, gdy NO3 jest "0". Tu nie ma miejsca na bledy. Czasami nie trzeba nic przedawkowywac i tez to badziewie wyskoczy.

Mozemy pocieszyc Kaktusa, ze jego obecna konfiguracja stawia go w dosyc komfortowej sytuacji, w ktorej podstawowe parametry moze sobie ustawiac jak tylko zechce. Inni musza dalej walczyc z reduktorami nitratu, absorberami PO4, DSB, glonowymi itp.

Kaktus - gratuluje!:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Panowie. Do wody nic nie leje.Skałe mam z dojrzałego Baniaka.Z 5 tygodni temu dodałem żywy picach (bardzo cięnką warstwe aby się tylko dno przykryło). Na piasku zrobiła się taka błona z glonów. Zastanawiam się czy te glony mogły wyskoczyś po "przedawkowaniu" jedzenia dla ryb?

Co do podnieśienia PO3. Czy dostane jakiś preparat w sklepie akwarystycznym? Podejrzewam ,że Natriumnitrat jest na recepte a niestety nie mam znajomości w aptekach:cry


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj Rebciu i tu maszracje,akurat w moim przypadku,mialem zbiornik

tak jak kolega Kaktus caly w bablach.Gdzie potem odrywaly sie od skal i szyb i na wodzie tworzyla sie taka mega.Wynik umnie przedawkowanie,rezultat musialem do goscia zadzwonic i na dzien dzisiejszy tylko baks leje i powoli znikaja.Co do glonow to niewiem.Takich niemam,jakies zielone kture tez znikaja.

Aha podlacze sie umie nitrat tez 0 i za nic w cwiecie niemoge podniesc.Podnoszac to tez podnosi sie troszeczke po4.


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaktus

Przedawkowanie jedzenia dla ryb nie musisz sie obawiac - u Ciebie jest raczej odwrotna sytuacja. Eleganckim wyjsciem z sytuacji byloby dokupienie ze dwoch ryb i zwiekszenie karmienia.

Poza natriumnitratem mozesz sie spytac o ammoniumchlorid. Moze dostaniesz np: 50 gram, rozpuscisz w 1 litrze wody i dodasz dziennie np: 1 ml/100 l wody w akwarium. Tylko codziennie testuj wode, bo mozna niebezpiecznie przesadzic.

W sklepie akwarystycznym napewno widziales produkt Tropic Marin, Pro-Coral Organic. Moglbys tego troche dodawac, jednoczesnie obserwujac korale i akwarium.

Obojetnie co bys dozowal, rob to b. delikatnie. Wyniki (pozytywne i negatywne) moga byc widoczne dopiero po kilku tygodniach.

To badziewie musisz oczywiscie recznie usuwac. Ciekawe, czy wylaczenie odpieniacza w ciagu dnia by nie pomoglo?

Tylko nie rob kilku czynnosci jednoczesnie.:D to bedzesz w przyszlosci wiedzial, co w takiej sytuacji jest dla Twojego akwarium dobre.

@Sebastian

Wydaje mi sie, ze moglbys tez zastosowac Pro-Coral Organic.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na piach - zresztą mam podobną ale już schodzącą sytuację. Zrobiłem zbiornik szczepkowy z 12-15 cm warstwą DSB i wyskoczyło to samo + na kilku skałkach tam wsadzonych pojawiły się glony typowe dla dojrzewania zbiornika. W zbiorniku głównym jest sterylnie, a wszystko jest na jednym obiegu. Parametry - PO4 0,03, NO3 w okolicach 0,5 mg/l mierząc Salifertem tak samo jak Stani :D

Widocznie wraz z żywym piachem dostarczamy pożywki dla tego badziewia ale nie ma się co załamywać tylko próbować odsysać ten syf lub czyścić ręcznie choć ja nic nie robiłem i powoli ustępuje.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaktus przepraszam ze w watek sie wcinam,ale jak mowimy o no3

1931-piana.jpg

Zobaczcie sami prawie ze nic nie pieni,znam pare osub co maja taki sami.Fakt ze u kolegi w sklepie ma duzo ryb i pieni mu pieknie,kiedys Rebciu napisal umnie niema co odpieniac bo jade na zeovit.Jak na dzien dzisiejszy mam 2 nemo i hepatus i jedna babke.Zauwazylem ze jak karmie cyclop mrozonym a daje tego duzo bardzo duzo,to wtedy odpieniacz zaczyna.

Stani ale czy Prpo-coral niezaszkodzi,ten co umnie byl tez poradzil abym zaczal lac.

I jeszcze jedno przyrosty ustaly zupelnie,najpierw rosly jak szalone a teraz wogule.Czy ma to zwiazek z no3.Zamiast korali to jakies glony wyskoczyla,kture juz zanikaja.

Dzieki


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastian może świetlówki masz do wymiany. Podobno po 6 miesiącach użytkowania następuje widoczne zahamowanie wzrostu korali


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze Kaktus zastrzeli mnie zamiast mu jakos doradzic to ja rozpisuje sie

Rebciu mam od tylu lampy

2 aqua science blue22

1 coral light

1 coral light fiji purple

2 aqua science blue22

4 coral light

najpierw zapalam 4 aqua science

potem zapalaja sie coral light i coral light fiji purple

wtedy korale kture sa niebieskie sa niebieskie albo korale z pitami niebieskimi ladnie wygladaja

ale jak zapale 4 coral light to kolory uciekaja niebieskie koncowki ledwo widac ze sa niebieskie

dodam zelampa wisi 5 cm od lustra wody

mialem zamiast aquascience kupic coral light fiji purple chcialem wymieszac pol na pol ale kasy malo


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj zapominialem jesli korale spsy postawie na dno zbiornika to dopiero wtedy widze kolory.Czy moze mam za nisko swiatlo,ale wyczytalem ze t5 powinny wisiec jak najnizej.


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu

Mamy identyczne NO3 i PO4:D

Tez zalozylem na jednym obiegu malutki zbiornik na szczepki i tez na kamieniach pojawiaja sie cyano. Mysle, ze powodem jest zbyt mala ilosc zycia (bakterii itp) na nowozamoczonych powierzchniach. Pewnie z czasem to minie.

@Sebastian

Pro-Coral Organic to proszek. Mozesz go dosypywac bezposrednio do sumpa. Lekko podnosi NO3 co powoduje lekki spadek PO4, bo korale nareszcie maja cos do jedzenia. Masz tak Nie uzywam zeovitu, wiec nie moge powiedzec, jak to razem pasuje. Tego zeovitu troche sie boje, bo osiaga sie "zera" i dodajac cos dla korali zeby nie padly z glodu, mozna szybko dostac wlasnie cyano. Choc niewatpliwie coraz wiecej osob chce miec te super kolorki korali.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.