Skocz do zawartości
ZiZi

brak pradu - straty

Rekomendowane odpowiedzi

troche juz ochlonolem po braku pradu w szczecinie, w zwiazku z tym mam kilka pytan: (na przyszlosc chcialbym odpowiednio skonfigurowac setup w razie awarii)

Bylo tak:

- brak pradu okolo 4 rano

- ups podtrzymuje tunze 6100 i profiluksa, czyli sump totalnie bez cyrkulacji

- 11 rano - ups pada

- przez godzine troche mieszam kijem, widze, ze ryby sie klada

- w miedzyczasie temp spada do 20-21

- 13 - podlaczam agregat - do niego 4 pompy, odpieniacz i grzalke

- do 13 padlo 9 ryb, kilka krewetek, slimakow i krab

- 14-15 te ktore przezyly powoli dochadza do siebie

Oprucz ryb padla seriatopora i dwie montipory - ale to moze wynik oslabienia przez acre, ktora na nie spadla

Przyczyna padniecia zwierzakow?

- temp -raczej odpada

- za mala cyrkulacja

- brak tlenu - byc moze chociaz tunze byla skierowana na lustro

- zmiany chemii wody

- cos z bakteriami

w sumpie wszystko, gra, kraby, robale i i nne zyja bez problemow - mimo, ze nie bylo cyrkulacji od 4 do 13

ma ktos jakis pomysl? w koncu baniak calkowiecie OFF byl tylko 3 godziny

mam duzo skaly, ponad 100k, silne swiatlo prawie 600w i duza cyrkulacje - moze jak tego zabraklo, caly tlen zostal zuzyty i jedna tunze nie dawala rady i po prostu zwierzeta sie podusily, albo podtruly?

sytuacja dosc nietypowa - zwierzaki w workach, mimo potencjalnie gorszych warunkow - bez problemu przezywaja kilkanascie godzin, a umnie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jednak temperatura. Pod koniec 2007 przez 3 dni pod rząd miałem wyłączony prąd w godzinach 08:00-16:00 (planowane wyłączenia). Nikogo w tym czasie nie było w domu, więc nic wody nie mieszałem i żadnych strat nie było, ale temp. spadła tylko do 23-24.

pzdr

Rafał


320l (124x54x50h); BM200; 2x6045; 2xSunsun; T5 ATI: 6x54W.

8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobna sytuacja była u mnie. Stawiam na brak tlenu nie na temperaturę lub jakies trucizny wydzielane do wody. W transporcie pomimo styropianów temperatura i tak drastycznie spada a mimo to zwierzaki to przetrzymują. Zbiornik morskie nie mają naturalnych źródeł tlenu a obciążenie biologiczne jest bardzo duże bo praktycznie wszystko zużywa tam tlen nawet robale w podłożu. Ja planuję podłączenie do UPS’a w jakiś sprytny sposób zwykłego brzęczyka aby robił bąbelki gdy nie ma prądu. Sam ruch powietrzni wydaje mi się zbyt mały aby zapewnić tlen na tak duże obciążenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam czyli w takiej sytuacji trzeba wyłowić wszystkie ryby i zapakowac do worków z tlanem. Temperatura raczej tez im nie zaszkodziła ponieważ ja dostaje ryby ze ślaska i jada do mnie w workach przez 8 - 10 godz i to w zimę. temparatura raz w worku byla nawet 19 stopni.

Przykro mi że takie straty miałeś. wyrazy współczucia. pozdrawiam Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przyduszenie DSB mogło był powodem zatrucia. Po pierwsze padjące bakterie zanieczyściły wodę, a po drugie były bardzo dużym konsumentem tlenu.

Z drugiej strony - jak były te wichury ponad miesiąc temu też miałem ośmiogodzinną awarię prądu (mam DSB), o której nie wiedziałem. Temperatura spadła poniżej 22 stopni ale ryby wytrwały w całości. Więcej szkód można było zauważyć na koralach i pojawiły się naloty glonowe na wszystkim (sinice). Na dzień dzisiejszy mogę napisać, że z dołka wyszedłem. Myślę, że musisz się nastawić psychicznie na walkę z glonami bo pewnie lada dzień zaczną wyskakiwać, cyjano pewnie też.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobną sytuację - to znaczy wyłączony prąd od godz. 8.00 do 17.00 .Zbiornik ok 500l i szczerze mówiąc zupełnie się do tego nie przygotowałem pomimo że byłem uprzedzony.

Dopiero gdzieś ok godz. 10 ,w kwarantannie a nie zbiorniku głównym, włączyłem natlenianie wody z .... rezerwy koła samochodu. W akwarium nie robiłem nic. Temperatura również spadła w kwarantannie do 20 stopni w akwarium już nie pamiętam.

W zasadzie żadnych strat poza późniejszym lekkim atakiem glonów. Na drugi dzień parametry wody były dobre.

Szczerze mówiąc jedyne co mnie przychodzi do głowy to z powodu dużego nagromadzenia związków organicznych mogło nastąpić radykalne pogorszenie jakości wody.

Temperatura odpada, gdyż często w transporcie spada niżej i ryby przeżywają. Niedotlenienie jest możliwe, choć jak ja innym razem zapomniałem na noc włączyć napowietrzania w kwarantannie to rano zastałem rybę pod powierzchnią wody łapczywie pobierającą tlen z powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu, DSB mam w sumpie, ktory nie byl zasilany i tam bylo wszystko ok, a po wlaczeniu obiegu zwierzaki zaczely sie czuc lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ZiZi :

- przez godzine troche mieszam kijem, widze, ze ryby sie klada

Może coś z tym kijem było nie tak


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten kij, to plastikowy chwytak akwariowy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krytyczny okres byl pomiedzy 11 a 13 i w tych dwoch godzinach duzo padlo. Moze z powodu niskiej temperatury padly slimaki lub cos podobnego o czym nawet nie wiesz i to cos oddalo do wody cos toksycznego (moze jakas gabka itp)? Nie wydaje mi sie, zeby tyle ryb padlo z powodu niskiej temperatury. Przez 9 godzin nie dzialal odpieniacz i moze to bylo decydujace? Nie brak tlenu (ta Tunze przeciez pracowala) tylko nie odpienianie czegos trujacego. Ta podtruta woda nie dostala sie do sumpa, i tam wszystko przezylo, a gdy sie dostale to i odpieniacz ruszyl.

Przykra sprawa.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, ciekawa teoria i dosc prawdopodobna, poniewaz nie dzialala pompa ktora przewietrza skaly od dolu, a wiekszosc martwych ryb byla w dwoch rogach akwarium - przy przedniej szybie, tak jakby chcialy uciec od toksycznego gruzowiska, pompa w tym miescu pracuje od poczatku akwarium, pewnie z tylu skaly jakies zwierzatka zyly sobie dopuki nie zabraklo ruchu wody - a nie bylo go tam od 4 do 13

na wszelki wypadek zmienie pompy podlaczone do ups

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.