Skocz do zawartości
Gość Mivhal14

Pomocy [60l]

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Mivhal14

Witam.

Chciał bym serdecznie wszystkich powitać :D

Chciał bym założyć akwarium morskie. Mam już baniaczek 60 l i nic więcej :D

I oto zaczynają się moje pytania:

jakie oświetlenie?

Ile żywej skały ?

Jakie rybki? Ile? (błazenki x2)

Jaki odpieniacz ?

Jakie pompy cyrkulacyjne ?

Jaki pokarm?

Jaka sól?

Czy będą potrzebne jakieś uzdatniaczę ?

Wcześniej interesowałem się akwarystyką słodko wodną . Przeczytałem prawie całe forum ale zdania są tak podzielone że już sam nie wiem co wybrać stąd te pytania :D

Pozdrawiam i proszę o szybka odpowiedzi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elo

kuknij do mojeg dzienika tam jest opis dokladny budowy baniaczka 60l wiec masz tam oswietlenie itp itd :D

w skrucie 3x24W styknie nawet na latwe twardziele

10kg skaly min a jak wcisniesz wiecej to lepiej

ja mialem planowane 2 blazny, slizga i babeczke mala i to utrzymalem bezproblemu wazny jest tylko wydajny odpieniacz (styknie ci jakis na kostke albo jakis maluski na igielke)

cyrkulacyjne mialem nasze polskie poczciwe aqaele (350 i 650)

pokarm mrozonki, moze jakies platki

sol mialem TropicMarin ProRef i jechalem na samych podmianach dopuki twardzieli nie dolozylem potem ruszyl mikser wapienny

zadnych uzdatniaczy - bedziesz potrzebowal wode RO wiec albo bedziesz ja gdzies kupowal albo kup sobie filtr RO

z waznych zeczy to jakies urzadzenie do pomiaru zasolenia i co jeszcze wazniejsze pompke z czujnikiem zeby uzupelniac odparowana wode a tym samym utrzymac stale zasolenie (w tak malym naprawde sie szybko zmienia)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiary akwarium?

- oswietlenie: ok. 60 W T5 lub kompakty

- zywej skaly 6-10 kg

- 2 rybki wystarcza:D

- odpieniacz dla np. 200 litrowego akwa, zbierajacy wode z powierzchni (lub panel)

- pompy Tunze np: Tunze Nano Stream 2x2500 l/h albo slabsze: Koralia 2 x 1500 l/h

- pokarm mrozony (jest tego sporo)

- sol: jakas markowa (prawie wszystkie sa dobre)

- uzdatniacze nie beda potrzebne (tylko cierpliwosc) (RO +DI)

- automatyczna dolewka

Czytales juz te pierwsze tytuly w dziale dla nowicjuszy? Tam znajdziesz sporo informacji i gdy sie troche zorientujesz, bedziesz mogl skonkretyzowac pytania.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani z tymi tunze to przegioles :D

po co ma ladowac 2-3 stowki w pomy jak moze kupic za 50 zl komplet i bedzie tak samo dzialac :D a do tak malego akwa nie trzeba tak super mocnej cyrkulacji :D (uwiez mi prowadzilem takie akwa ponad 1.5 roku :D)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Filavandrel!:D

Mam 20 litrowe akwarium ze szczepkami 90x19x19 cm i tam kreci Tunze 2500 l i Koralia 900 l/h. :D

Co prawda bez podloza, ale przynajmniej sie detrytus nie zbiera. Gdy byla sama Tunze to prad wody nie dolatywal do przeciwnej sciany (90cm) bo prad powrotny byl za silny. Ale moze masz racje.:D Zalezy od wymiarow zbiornika i ustawienia skaly.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mivhal14

A jaki odpieniacz ??? Czy można coś zrobić żeby ten cały sprzęt był ukryty( SUMP odpada )

Proszę o porady :D I jeszcze jaki sklep internetowy byście mi polecili na zakup żywej skały i piasku ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zbuduj jakis panel, odpieniacz jakis aqamedikowski na kostke by styknol jesli nie przegniesz z karmieniem i iloscia zwierzakow :D

@Stani szczepkarium to co innego, pewnie tam twardziele trzymasz a one to co innego :D do zwyklego gdzie da miekasy na poczatku to stykna jak najbardziej te polskie aqaelki :D a nawet jak puzniej wsadzi jakiegos twardziela to skieruje troszke wylot obok niego i tez ujdzie :D

edit: sklepu ci nie poradzimy bo tu nie mozna zadnej konkurencji promowac, wiec gdziekolwiek kupisz bedzie dobrze


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mivhal14

A jak taki panel zrobić??? Moż

e macie jakiś plan budowy czy coś takiego ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mivhal14 po prawej stronie pod nieczynna obecnie reklama jest na bialo napisane "Szukaj" :D temat sumpow, paneli itp byl na tym forum walkowany 1000. razy

sorki wiem ze jestes nowy i totalnie zielony w akarystyce morskiej ale to forum juz istnieje naprawde dlugo a praktycznie kazde pytanie jakie bys chcial zadac na poczatku tu juz ktos zadal a ktos inny na nie odpowiedzial, wiec powiem "rusz dupe" i poszukaj :D na pewno znajdziesz

PS nie biez tego osobiscie ale w samym tym dziale jest odpowiedz na twoje pytanie i jak bys przeczytal podpiete topiki to juz bys wiedzial jak to zrobic :D


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mivhal14

A na jakiej zasadzie to działa ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Też jestem "zielony" (mój pierwszy post na forum) , ale jest to chyba akwarium z tzw. panelem. Największa część to akwarium, ta węższa podzielona na części to

panel. Widać tam przegrody na odpieniacz, pompę obiegową, grzałkę ewentualnie

zbiornik wody RO na dolewki. Panel może być zorganizowany na różne sposoby.

Tą część szkła panelu. którą widać ad strony akwarium należy zaczernić od wewnątrz np. silikonem akwarystycznym. Rozwiązanie z panelem nie jest tak eleganckie jak to z sumpem, ale zawsze lepsze od pakowania bezpośrednio do akwarium całego osprzętu. Wg mojej oceny na zdjęciu jest przedstawiony typowy zbiornik 112l.W takim wszystko sie spokojnie zmieśći.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:D:yes:lampka:drink

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:D.I to jest prawidłowa odpowiedż.Brawo kol.Gierczak:)

90*50*50,sump96l,30kg LR,Deltec AP600,Eheim 1250 obiegowa,cyrkulacja Marea 3200 i koralia evolution 4000,oświetlenie DIY 6*39W,Lajon112,dolewka SP 300,filtr przepływowy diy na absorber fosforanów i węgiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mivhal14

A czy do akwa słonowodnego mogę lać wodę destylowaną ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mivhal14

lub wody demineralizowanej???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wody destylowanej nie polecam bo zazwyczaj jest produkowana w miedzianych destylarniach a wiec zawsze zostaja jakies zwiazki miedzi trujace dla organizmow morskich, lepiej kupic RO koszt nie taki straszny a kiedy potrzebujesz wtedy masz wode :D


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mivhal14

A czy DI jest potrzebne ??? Jak to ma być podłączone???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr RO+DI składa się z trzech korpusów połączonych w jeden zespół. W każdym z tych członów jest zastosowane inny wkład filtracyjny. Ostatni korpus to właśnie DI. Użytkowanie tego urządzenia jest całkiem proste, nie ma się czego bać. Należy pamiętać jedynie o okresowej wymianie filtrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RO przepuszcza silikaty, ktore karmia brazowe glony (ten nalot na wszystkim nowym).

Wezyk czystej wody z RO podlaczasz do DI i filtrujesz dalej. Wezyk z DI do pojemnika i gotowe. :D Przydatne jest TDS zeby wiedziec czy z RO jest wszystko o.k. i czy zywice w DI juz czas zmienic...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mivhal14

Witam mam pytanie dotyczącej metody Balling. Czytałem o tym wiele ale nadal nie wiem o co w tym chodzi? na jakiej zasadzie to działa ?

Proszę o pomoc:) Z góry dziękuje :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.