Skocz do zawartości
Marti701

Pod mikroskopem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

3 tygodnie temu napelnilem nowy baniak wodą z uszkodzonej membramy.

pojawiło mi się takie badziewie brązowe, pokrywa cały piasek, powoli ustepuje ale wole wiedzieć co to.

Znalazlem dzieci mikroskop, ponoc to powiększenie 600x :D

dodam że te obiekty się poruszaja

[/thumb]2089-gluty.jpg


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak wyglada to w akwarium

2089-gluty2.jpg


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie poruszaja to nie glony tylko cyanobakterie. Do wody dostalo sie sporo silikatu. Gdyby nie przechodzilo, to Silicarbon wyciaga Si...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem w necie fotki i wygląda mi to na Prochlorococcus marinus.

Tylko w języku narodowym nic nie piszą ne ten temat.:D

100% pewności nie mam, bo uczeni to straszne biedaki i stać ich tylko na czarno-białe fotki :haha


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na mój gust to nie może być Prochlorococcus marinus - za duże i zbyt dobrze widoczne szczegóły budowy wewnętrznej - a przy jej rozmiarach (poniżej jednego mikrometra zazwyczaj podają 0.5-0.8 ) nie ma "bata" nic byś nie widział. Moim zdaniem szukaj większych.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie znalazłem ze mają poniżej 1 mikrometra :D


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marti701 podepnę się pod twój wątek jak masz coś przeciw to daj znać

ja też walczę z tym od kilku miesięcy,u mnie to rośnie tylko na piasku (Ocean Direct Live Sand 27kg) w tej chwili mam takie parametry Ca 440 Mg 1500 No3 0

fosforanów nie mierze (brak testu) w akwarium mam tylko 4 ślimaki kopiące (Turbo brunnerus) 1 Amphiprion clarkii 3 krewetki wurdemani 2 Calcinus elegans

3 sps 4 miękki ryby nie karmię,do wody nic nie dodaje,tylko podmiany 10l tygodniowo (Tropic Marin Pro Reef) woda ro+di wkłady wymieniane w porę TDS 0, badziewie to odsysam razem z piaskiem i wylewam do klopa a po 2 dniach znowu cały piach jest tym pokryty,dwa dni temu po odessaniu tego "glona" dodałem "antired" a teraz już cały piach jest brązowy już nie wiem co mam robić,chyba wyrzucę cały ten piach do klopa

może wiecie co jeszcze zrobić,może da się to uratować

Dziennik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz ustaw tak, zeby nic nie wybieral a tylko napowietrzal wode, ktora jest "za czysta". Niedawno pisalismy o sensie podniesienia NO3... Podkarm tez rybke :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrwa kilka tygodni ale staraj sie nie dopuszczac do zerowego NO3. 1mg/l jest spokojniejszy.:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam NO3 na poziomie 10.

Ostatnio ustepowało, ale teraz wieczorem widze spore nasilenie :(

Niektóre mają dlugośc 5cm. Dziś się strasznie nasiliło.

Poprzezucaly się dziś na skaly :(

Nic szukam dalej co to jest, moze wtedy łatwiej bedzie z tym walczyć, a na razie piasek do kibla.

a zapomnialem dodać że piach był przeniesiony z poprzedniego akwarium, tam nic takiego nie mialo miejsca.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marti

To u Ciebie nie ma nic wspolnego z "najczystsza" woda. Jaki masz PO4 i czym mierzony?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niczym nie mierze, bo nie ma sensu.

Wyniki pewnie i tak bedą zerowe.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy NO3 10 to chyba nie :(


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 mierze, natomiast PO4 nie

Znalazłem super artykuł, jest tu opisane o czym Stani mówił:

"Glony

Powód, dla którego odwiedzasz tę stronę jest taki, że masz glony w swoim akwarium. A kto ich nie ma? Nawet najbardziej doświadczeni akwaryści zetknęli się z całą gamą kolorów glonów, zielonych, czerwonych lub niebieskich. Wyjściem z problemu wydaje się być stosunek Redfielda. Opierając się na proporcji pomiędzy ilością azotanów i fosforanów w twoim akwarium, możesz określić możliwość pojawienia się sinic lub zielenic (…).

Jak się to zaczęło?

Członkowie grupy dyskusyjnej Dutch Aquarium Society (NBAT) byli świadkami wojny jaką wypowiedział sinicom Adriaan Bierne. Zdecydował on stawić czoło problemowi w inny niż dotychczas sposób (czyżby erytromycyna? - przyp. autora): najpierw jak szalony zaczął czytać, później wiedzę wcielił w życie. Najlepsze jest to, że mu się udało.

Stosunek Redfielda kontra glony.

Bierne przeczytał o tzw. stosunku Redfielda. Jest to różnica pomiędzy ilością azotu i fosforu w wodzie. Szereg badaczy używało stosunku Redfielda , aby określić jaki jest wpływ różnych wartości na występowanie rozmaitych gatunków glonów. W artykule Bulgakov et al. dowodzi się, że jeśli w akwarium występuje dużo azotu i mało fosforu to szansa na pojawienie się zielonych glonów jest wysoka. I odwrotnie, duża ilość fosforu i mała ilość azotu powoduje pojawienie się sinic. W związku z tym, optymalna proporcja azot/fosfor to 16/1 (co oznacza, że stosunek Redfielda wynosi 16).

Redfield i akwarium.

Wszystko w porządku, ale jak zbadamy zawartość azotu i fosforu? Wyjściem, niewątpliwie jest zaopatrzenie się w testy na azotany (NO3) i fosforany(PO4). Później łatwo przeliczyć azotany na azot i fosforany na fosfor. Aby uprościć sprawę załącza się tablicę, z której należy korzystać w następujący sposób: znajdujemy w tabeli wartości azotu i fosforu i na przecięciu otrzymamy stosunek Redfielda. Jeśli wynik znajduje się w części niebieskiej oznacza to dużą szansę na pojawienie się sinic, jeżeli w zielonej – pojawią się zielenice. Na szczęście pośrodku jest trochę miejsca: raj dla nas – akwarystów!

[Tablica znajduje się poniżej]

Kalkulator Redfielda.

Dla akwarium wolnego od glonów współczynnik r. wynosi 16:1. Możemy zbadać zawartość azotu w formie azotanów (zakładając, że ilość azotynów i amoniaku jest minimalna) i fosforu w formie fosforanów (PO4).

Stosunek R. dotyczy zawartości azotu i fosforu, jednak dla nas bardziej wygodna będzie znajomość proporcji azotanów do fosforanów. Te założenia spełnia tzw. stosunek Buddy’ego, który pozwala prawie natychmiast zbadać proporcje NO3/PO4.

Konwersja jest prosta:

Redfield = Buddy x 1.45

Optimum Redfielda = 16 (wartości w przedziale 10 – 20)

Optimum Buddy’ego = 23 (wartości w przedziale 15 - 30)."


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi z tego, że jeśli masz zachowaną równowagę między azotanami, a fosforanami to poziom tych drugich jest na poziomie około 0,6 mg/l i to jest stanowczo za dużo jak na akwarium rafowe. PO4 powinien być mniejszy niż 0,04 aby SPSy się dobrze czuły. SPSy masz bo widziałem :(

Jeśli nawet masz zaburzoną proporcję między NO3, a PO4 nie licz na to, że masz totalne 0. Jak chcesz to wpadnij do mnie i zrobimy pomiar Hanną.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu

Chętnie skorzystam.

Wyślij mi na pw nr telefonu, bo go gdzieś posialem :(


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najśmieszniejsze jest to że przy 10mg/l NO3, powinienem mieć 1-1.5mg/l PO4 by zachowana zostala równowaga :(

Nic tylko wrzucić cale pudełko pokarmu w platkach.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem właśnie z delegacji.

TRAGEDIA !!!!

Piach, skaly, szybu porosnięte tym glutem.

Co dziwne w miejscach, gdzie najsilniejsza jest cyrkulacja.

Co radzicie ?

Chemia ?


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B. dobry test na PO4

Jezeli tego PO4 jest sporo to:

odpieniacz na pelna pare (odpienianie "mokre" nawet, gdybys codziennie musial czyscic kubek)

badziewie przy podmianach odsysac

filtr mechaniczny

wegiel

adsorber PO4 i Si

Rezuny na najwyzszych obrotach

nie dodawaj aminokwasow itp.

przypomnij sobie, kiedy zmieniales oswietlenie i czy barwa swiatla jest odpowiednia do morskiego

patrzac na drugie zdjecie odnosze wrazenie, ze ten piach to b. gruby zwir (jezeli tak, to powinien jako pierwszy wyleciec do ogrodu

jezeli filtrujesz biologicznie, to wklad musi byc codziennie zmieniany

moze masz jakies czesci plastikowe, ktore cos oddaja do wody

moze na jakims osobnym kamieniu przyczepic troche Caulerpy jako konkurenta do szamania zelaza z wody

zadbac o najwyzsza jakosc podmienianej wody (RO i DI)

Jak widzisz, przyczyn moze byc sporo, a to zapewne nie wszystkie wymienione...

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piana na mokro.

Aminokwasy dawno odstawilem, jak tylko zaczely się pojawiac.

Swiatlo zmieniałem, sam żarnik HQI na reeflux 12.000K.

Zrezygnowałem też z filtrowania watą.

Przedtem codziennie ją wymieniałem, moze coś z niej wylatywało.

Jutro piach wywalam do zera, zobaczymy co się będzie działo.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja walka trwa ok 2 miesiące.

Ostatnia bitwe postanowiłem opisac bo zlikwidowała mi 100% brązowych cyjano, oraz dino.

a wiec tak:

2 dniowe totelne zaciemnienie akwarium, łącznie z zaslonięciem szyb.

Kolejne 4 dni byłem na dlugim weekendzie, więc ustawiłem oswietlenie by swiecilo 4 godziny dziennie.

Non stop wlączona lampa UV.

Dodatkowo zaladowany wegiel w filtrze kubelkowym.

Dziś wrociłem do domku i musze stwierdzic ze skała, szyby, pompki są czyste jakby wyszorowane szczoteczka ;)

Totalne zero tego badziewia, nawet glony zielone zanikły.

Zwiekszylem czas oswietlenia do 5 godzin i tak zostawie przez tydzień.

Jutro wywalam węgiel, natomiast UV zostawie pare dni.

Co dziwne glony czerwone zaczeły ostro porastac szyby, pompki i skałe.

Czyżby lubiły ciemności ?


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.