Skocz do zawartości
piter32

Ułożenie skały

Rekomendowane odpowiedzi

Rebciu

Witaj! Dlaczego myslisz, ze absorbery PO4 dzialaja tylko kilka godzin? Jeszcze sie z tym nie spotkalem. Jezeli absorber uzywany jest prawidlowo, nie zapycha sie brudem, to wyciagnie tyle PO4 na ile pozwoli jego przyswajalnosc. Jezeli PO4 jest w akwarium malo, to bedzie ciagnal Po4 przez miesiac lub dwa. Absorber PO4 zmienia sie co 2 miesiace a nie co kilka godzin... To nie wegiel :(

"Ilu akwarystow, tyle zdan" :( Moze zle te mysl zrozumialem, bo tez napisales, ze absorber bedzie dzialal "do granic mozliwosci absorbowania". Przeciez jak sie wlozy pol paczki RowaPhos to nie wiem ile trzebaby miec PO4 w np: 200 l zeby po kilku godzinach absorber byl "wyczerpany". Do takiego akwarium, to juz nie ma co ladowac absorbera tylko trzeba poczytac forum i zalozyc akwarium od nowa, ale z inna filtracja.:(

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Staszku, że bawiąc się miernikiem Hanna, a mam do niego dużo większe zaufanie jeśli chodzi o pomiar fosforanów niż do testu Merca, wyszło mi to samo o czym czytałem już wcześniej na reefcentral. Wg etykiety wchłanialność Rowaphos z jednego litra wynosi 1 mg/l z 1000 litrów wody i pozostaje to w ich szczerych chęciach :( - faktycznie wynosi ok 0,05-0,08 mg/l w 1000 litrów wody i ta obniżka następuje w pierwszych godzinach działania absorbera, a potem obserwujemy wzrost PO4.

Taki przykład - w poniedziałek mam w zbiorniku poziom PO4 0,06 MG/L i tego samego dnia zasypuje filtr fluizacyjny świeżym ładunkiem 0,5 l Rowaphos. We wtorek rano mam poziom 0,03 mg/l. Niestety w środę już 0,04 mg/l. Jeśli było w czasie tego tygodnia nakarmienie korali + do tego normalne (bez przesady) karmienie ryb po tygodniu (w poniedziałek) mam znowu ok. 0,06 mg/l i jeśli nie wymieniam wkładu to w czwartek/piątek mam już 0,08 mg/l.

Nie podobają mi się kwoty jakie płacę za absorbery w porównaniu do ich wydajności. Wychodzi na to, że chcąc utrzymać PO4 na poziomie 0,02 mg/l musiałbym kupować 5 kg opakowanie Rowaphos co jakieś 1,5 miesiąca. Może z biegiem czasu będzie mi łatwiej utrzymać się koło zera z tymi fosforanami bo winą jest załamanie systemu jakie niedawno miałem lecz nie wływa to na szybkość i ilość wchłanianych fosforanów przez absorbery.


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak - leży w drugim pokoju od wielu miesięcy :(


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.