Skocz do zawartości
Qba888

bryopsis, czy nie ;/

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie, mam małą plagę u siebie alg.

Na początku sądziłem, że to bryopsis, ale po oglądaniu foto bryo stwierdziłem że moje algi są troche inne, mianowicie bryo rośnie w kępkach, moje rosną na takij jakby jednym korzeniu (kłączu) z którego wyrastają ok 5-8, a nawet 12 cm 'choineczki'

Drugim problemem są takie bąbelki (algi) które tez tworzą małe kolonie.

jednak tych prawie bryopsisów jest sporo więcej :(

wyrywanie nic nie daje :(

akwa 30l, oświetlenie 3x8W (2x aquarelle, 1x cool white)

w środku 5kg skały

trochę miękkasów

1 turbo

i chyba modlicha, bo w nocy słyszę 'wystrzały' i pustelnik tajemniczo zniknął ...

pozdr :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proszę :

jeden z dłuższych :

fac0f2943dd61415m.jpg

tu kolonia, przepraszam za jakość ....

7e9a6eb0a8fbfedcm.jpg

'bąbelki' jak widać opanowały skałę ... :(

6989461055c1b664m.jpg

a to co ? takie sztywne .... rosną na skałce i w pobliżu zooanthusów

2fc9dfdb3e7d8012m.jpg

jak wszystko to wszystko :( a to co ? nie ma ich dużo, mi się podobają :( było więcej ... (chodzi o te 'pałeczki' )

8ae0b835d2937d93m.jpg

i chodż głupio się przyznać pokażę całość :(

959db8be0f4d1794m.jpg

niestety akwarium zaniedbałem ostatnio z powodu braku czasu, ale chcę się pożądnie za nie wziąć ...

jutro planowałem wyjąć skały i wyszorować wszystko, ale czy to ma sens ?

dzięki za odp .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pierwszym masz Caulerpa crassifolia moim zdanem (czasami błędnie o ile znam systematykę opisywana jako Caulerpa mexicana, co chyba wzięło się z Caulerpa crassifolia forma mexicana) bo na Caulerpa sertularioides nie wygląda - wydaje się większa u Ciebie (ta nie przekracza 5 cm wysokości) ale wpisz sobie w sieci i sam pooglądaj bo foty niestety masz słabe a akurat te gatunki mogą się mylić, (sprawdź też Caulerpa taxifolia). Bąbelki to zapewne Caulerpa racemosa, a to sztywne to Halimeda sp. - nie wiem która.

Szorowanie nie ma sensu - musisz wyrywać, a Halimedę sp. wystarczy dotykać - nie lubi tego zbytnio, z nią zresztą powalcz bo wapnia ciągnie jak niejeden twardy koralowiec. :(


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a te 'pałeczki' ?

a ta Halimeda to szkodliwa ? bo ładna nawet :(

a dla wapna mam grys koralowy tluczony i kilka muszli :( :( :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qba888 - ty poczytaj trochę co :( bo coś mi się wydaje, że nie z braku czasu to akwarium tak wygląda :(

po pierwsze to nie wapna tylko wapnia, po drugie tego to żwir i muszle nie załatwią, a te pałeczki to z tej foty nie rozpoznam, możesz spróbować na leksykon oglądnąć - może znajdziesz.

Halimeda sp. nie jest szkodliwa sama z siebie, ale spadki wapnia mogą szkodzić.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byly rzeczywiscie takie czasy, ze stosowalo sie zwir i muszle, by podniesc twardosc wody.

Qba - dziekuje za przypomnienie :(

Chyba ktos jeszcze starszy niz ja Ci to doradzil?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to na pierwszej z leksykonem to http://www.reeflex.net/eng/47/1266/Caulerpa/sertularioides%20.htm

słuchajcie czy wyjęcie skał i wyszorowanie szczotką da radę ?

bo jakoś w zbiorniku cukierkowo tego nie widze ....

dodatkowo mam mantisa i sie zastanawiam jak sie gad zachowa po wyjeciu skaly i podczas szorowania jej :( gad dosc spory, wszamal pustelnika i wyrabal kawalek skorupki :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te glony wyrastaja z kazdego pozostawionego klacza. Wyjmij skale do wiadra z woda z akwarium (jednoczesna podmianka) i wyrywaj, wydrapuj nozem, przypalaj gazem (moze pol godziny w zamrazarce cos pomoze?:() itp. Gdy pozniej w akwarium cos zauwazysz to atakuj. Tylko takim konsekwentnym dzialaniem osiagniesz dobry wynik. Lepiej, gdy codziennie oczyscisz jedna skalke niz gdybys sie stresowal z powodu ilosci i cos ominal.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mantis ?? ;>

a serio do tego zamrazalnika wlozyc ? xD

tylko najgorsze ze ja na tych skalach korale mam ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale w zamrazarce raczej nie przezyja. :(

Ale bakterie wewnatrz skaly jakies pol godziny moze wytrzymaja.

Ja bym jednak skrobal itp.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skałki wyszorowałem dzień po Twoim poście Stani, alg było zero

(przy okazji nowy wystrój skałek ;) )

ale na dzień dzisiejszy już jest troche odbijających ;) ;) ;)

czy na nie nie ma nic skutecznego ? ;)

wredne cholery :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.