Skocz do zawartości
amarcin73

Globalna podmiana wody

Rekomendowane odpowiedzi

czesc.

mam 240l radości. dotychczas używałem tylko kranówy. wiem że tego nie polecacie (nie licząc Qbab'a).

więc postanowiłem założyć RO/RI. Wszystko ok - ale jak podmienić wodę w tanku - w całości czy po części (np po 30% pojemności.) czy stosować jakieś dodaki podczas podmian tak dużej ilości wody?

Dodam, że własciwie życie w zbiorniku przebiega dobrze..korale żyją ....ale parametry są wody są niedospuszczalne: PO4 0,4 TDS 55ppm - dlatego więc postanowiłem zainwestować w filtrację wody.

dzieki za info


reef max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Powoli, można podmienić 50 % czyli w Twoim wypadku 120 l , przygotowanie tego wiąże się nakładem pracy i większym nakładem finansów, proponuje co tydzień 20 litrów, choć sama podmiana może nie rozwiąć tak wysokich stężeń.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS 55ppm - masz tak czysta kranowe? To tylko pozazdroscic :(


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

dzięki za info.

kranówę mam na poziomie 770pm.

pomiar wody w tanku wyniósł 55ppm.

Roman a co proponujesz - jeżeli sama podmiana nic może nie pomóc.

Mam zamiar przenieść akwarium - czy podczas tego nie można by wywaić całą wodę i przygotować całkiem nowy roztwór 240l.? Pytanko : czym musiałbym go dodatkowo (oprócz soli :( wzbogacić....?

Dodam że mam gryss :(. Powoli go "odławiam" ale wiadomo jest to proces długotrwały.


reef max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie mierzyłeś tym TDS'em ?

przecież w baniaku on oszaleje


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no pobrałem z sumpa i ze zbiornika - stabilny wynik = 69 ppm.


reef max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS w słonej wodzie to nieporozumienie - mierniki TDS mierzą przewodnictwo i na tej podstawie wyliczają (w sposób przybliżony) wartość TDS czyli Total Dissolved Solids - suma wszystkich rozpuszczonych substancji.

Ty mierząc TDS w wodzie posolonej, mierzyłeś w rzeczywistości, sól którą sam wsypałeś do wody.

Przy okazji bez względu czy 55 ppm czy 69 ppm to jest to wartość błędna - no chyba, że nie sypiesz soli do baniaka, ppm oznacza parts per million czyli 0,0001 % a zasolenie w naszych baniakach powinno wynosić co najmniej 0,32 %.

Podejrzewam, że albo miernik zgłupiał od zasolenia albo wyświetlił wartość w innych jednostkach, albo masz tam gdzieś znaczek pokazujący jeszcze liczbę zer po wyniku które należy dopisać aby mieć prawidłową wartość.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna ewentualność, miernik przy słabych bateriach również "głupieje".

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak :(


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taa... co fakt to fakt - TDS (szacuneczek :[ ).

TDS mierzy - mam kranówe na poziomie 63ppm (!!!! wielokrotny pomiar) i dla porównania mineralną wodę ŻywiecZdrój :( na poziomie 139ppm. i żadnych tam dodatkowych migających napisów w stylku "x10" itp.

innymi słowy : zapraszam na kranówę !!!!!!

ciekawe.


reef max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie miec tak czysta wode, tez z ciekawosci sprawdzilem zywca niegazowanego i wyszlo kolo 130 - choc podaja ze ma mineralizacje 232 mg/l


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby być w pełni szczęścia proponuję jeszcze zmierzyć w wiarygodny sposób związki, które TDS nie zmierzy np. NO3, PO4 czy krzemiany. Jeśli wyjdą jakieś bardzo niskie stężenia to będę myślał o przeprowadzce do Jastrzębia :( W sumie kiedyś mieszkał tam mój brat rodzony - zdaje się na ul. Armii Czerwonej :(:):(


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS mierzy również NO3-, TDS mierzy wszystkie jony :(, tylko przelicza je czasami błędnie.

Właściwie jak się zmierzy przewodnictwo i temperaturę to można sobie samemu wyliczyć wartość TDS z takim samym błędem jak robi to miernik.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz słyszę, że NO3 ma wpływ na przewodnictwo wody ale człowiek cały czas się uczy :( U mnie pomimo wyświetlania na TDS samych zer i stosowania 7 litrowego pojemnika z żywicą woda nie jest idealnie czysta.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ostatnio szukając przyczyny pojawiania się glonów w akwarium, doszedłem do membrany i... i ją wymieniłem, po glonach ani śladu, ale do czego dążę, otóż przed wymianą membrany sprawdziłem Salifertem NO3 i było powyżej zera delikatne zabarwienie (membrana 100) teraz przy membranie "50" jest zero bez zabarwienia.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra :(

TDS dla akwarystów mierzy przewodnictwo wody i na tej podstawie wylicza wartość TDS, jeśli jednak chciało by się wyznaczyć "prawdziwe" wartości TDS to należy odparować próbkę i zważyć to co zostaje.

Przewodnictwo roztworu zależy od ilości jonów, ich ładunku oraz co bardzo ważne od szybkości z jaką mogą się poruszać. Dlatego wartość TDS wyliczana na podstawie przewodnictwo jest tylko przybliżona - bo nie da się z jednej wartości odtworzyć stężeń wszystkich soli rozpuszczonych w wodzie.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o co chodzi z tym, że membrana przy RO jest 50 lub 100 lub xxx jak należy to rozumieć? i o co w tym chodzi?


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to wydajnosc membrany w galonach (okolo 3.8l kazdy) na dobe


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale tylko teoretyczna :( w "realu" bywa zazwyczaj mniej


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.

ciekawe czy pomiar moim TDS jest "miarodajny"

jakie macie parametry TDS kranówy ? Mój pomiar krasnówy bardzo mi się podoba - ale czy jest prawdziwy - oto pytanie.

na dobra sprawę zastanawiam się czy wykonane (błędne, niezasadne) wody w tanku mogły uszkodzić pomiar w moim TDS (wydaje się że nie, ale nic nie wiadomo). czy może jest wymagana ponowwna kalibracja czujników TDS.....

Ciekawe że przy parametrach chemicznych życie w tanku "rozkwita" nawet euphellia ma przyrosty. rybki wybarwione a poziom glonów obniża się (zastosowany RowaPhos).


reef max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym RowaPhos wszystko bedzie dobrze, jezeli nie zastosujesz zbyt wysokiej dawki. PO4 ma spadac nie szybciej niz sie nagromadzilo. Korale taki szybki spadek rejestruja tak samo, jak szybki wzrost.

Zwroc tez uwage, zeby nie dopuscic do sytuacji, ze PO4 bedzie niewykrywalne przy wysokim NO3.

Jezeli PO4 i NO3 jednoczesnie sa wysokie, to aby zaoszczedzic pieniadze, stosowalbym gorzalke.:(

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.