Skocz do zawartości
stachu

Pomoc na poczatku drogi

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich

od kilku dni namietnie czytam archiwum forum i coraz bardziej nosze sie z zamiarem przerobienia sobie akwa z malawi na rafowe z 2 parkami blazenkow + 2 krewetki.

Bardzo prosze o pomoc w uzyskaniu informacji, ktore pomoga pomoc mi w podjeciu w pelni swiadomej decyzji. Czytajac forum troche juz wiem, ale jeszcze nie mam pogladu na calosc problemu, dlatego prosze kolegow o poswiecenie 3 minut czasu i poratowanie.

Stan obecny: akwarium 100 litrow (na razie plywa w nim kilka malych rybek z malawi), oswietlenie 2 x 18W swietlowki, filtr zewnetrzny kubelkowy (fluval na 100l akwa), filtr wewn (wspomaganie), grzealka z termostatem

Co chciałbym miec: akwarium rafowe z malo wymagajaca obsada - myslalem o ok 10 kg zywej skaly, 2 parki blazenkow, ukwialem (choc ostatnio wyczytalem ze raczej malo wymagajacy to on nie jest), 2 krewetki i czy cos sie jeszcze zmiesci w 100 l to nie wiem, a moze to za duzo???).

W zasadzie mam jedno zasadnicze pytanie, czy istnieje mozliwosc zbudowania takiego akwa opartego na tych zalozeniach, ktore wymagaloby minimum obslugi (ideal to byloby 1 w miesiacu podmiana wody i 1 raz w tygodniu rozne prace, testy, uzupelnianie wody, itp, itd)

Prosze o podpowiedz jakie urzadzenia sa konieczne, aby spelnic podane zalozenia. Bedac swiadomy braku czasu, jaki moge poswiecac zbiornikowi, chcialbym wiedzec co mnie czeka.

Z gory dziekuje za pomoc, jestem z Kielc i niestety nie ma w okolicy sklepu z morskim akwarium, nie znam tez nikogo kto by mial takie akwarium.

pozdrawiam wszystkich

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno ktoś z Kielc się na forum znajdzie spokojnie. Swoją drogą Malawi w 100l wody to odważna decyzja. Teraz tak iltry kubełkowe, wewnętrzne itd. nie nadają się do morszczyzny. Zrób sobie lepiej panel wklejany na tylną szybę np. z akrylu lub pleksi. Panel powinien mieć 10 cm szerokości w świetle i długość tyle co zbiornik wewnątrz. Do panela wstawisz złoże bio np substrat a na nim gąbka, w drugiej komorze odpieniacz miniflotor, w trzeciej grzałkę i np czasami węgiel a w 4 kom. pompę powrotnę np Hagen powerhead 402 lub lepiej 802. Do zbiornika troszkę żwiru koralowego i 10 kg skały. Nad zbiornik 2xT5 24 W 60/40 lub 1 biała i jedna actinic oraz T8 actinic np. Coralstar Sylwania 18W. Wszystko pójdzie na żarówkach energooszcz. W tym zbiorniku możesz trzymać 4 błazenki i jakieś korale miękkie oraz krewetki, krabiki, ślimaki itp. zwierzęta.

Przykładowe wymiary panela masz w dziale akwaria klubowiczów.

Pozdrawiam


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za informacje, to malawi w 100 l to niewielka liczba rybek (malych i lagodnych z grupy mbuna, wiec nawet jakos to funkcjonuje). Wracajac jednak do glownej kwestii, to ile czasu dziennie musze poswiecic akwarium z zaproponowanym sposobem filtracji, zeby miec czyste sumienie ze wszystko w srodku czuje sie dobrze i czy podmiana wody raz na miesiac nie bedzie za rzadka?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do uzupelniania wody to raczej codziennie, po przykryciu np szyba lub jakas pokrywa to moze co 2-3 dni (zaleznie od ilosci wyparowanej wody, aby utrzymywac na stalym poziomie zasolenie), ale dostepne sa urzadzenia do automatycznego uzupel wody np Aquanivea---cos tam cos tam Aquamedica; sam podmieniam wode co 10 dni ok 5%, ale byly juz tutaj dyskusje i poglady, ze raz na miesiac tez jest stosowane, tylko nie wiem czy w tak malym zbiorniku to zagra;


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam akwarium o zblizonej pojemnosc, ale z sumpem

mozna zbudowac akwarium maloobslugowe, jednak wiaze sie to z wiekszymi kosztami

powiem nawet, ze koszty bezobslugowosci w malym i wiekszym zbiorniku sa podobne

Z tego co widze to trzeba regularnie:

-karmic (i tu ciezko o bezobslugowosc)

-podmieniac wode (mozna rzadko)

-dolewac wode odparowana (codziennie, mozna zautomatyzowac)

-utrzymywac poziom wapnia i magnezu oraz PH w akwarium (automatyzacja za pomoca miksera, reaktora i PH kontrolera - alternatywa jest Balling z pompami dozujacymi)

-uzupelniac mikroelementy (automatyzacja za pomoca pompy dozujacej)

Cala automatyzacja w tak malych zbiornikach jest rzadko spotykana, no i bardzo droga.


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.