Skocz do zawartości
Chemik

czy to możliwe?

Rekomendowane odpowiedzi

że po dodaniu KENT TECH I (jod) po 24h lobophyton w ogóle się nie rozwinął czy one tak po prostu mają? a jeśli tak nie powinno być czy powinienem podmienić wodę?


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drugi dzień się nie rozwija, gnicia przy podstawie stopy nie zauważyłem, a żeby zrzucał skórę to też nie widzę bo nić się nie lini. Jakieś 15cm obok stoi hydnopora ale wcześniej też stała i się lobo rozwijał.


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie poczekaj.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wsadziłem rurówkę wapienną i widać ją było w rurce ale nie wychodziła na wierzch, pomyślałem że za silny nurt wody przesadziłem ją w spokojniejsze rejony i teraz już w ogóle zniknęła w rurce i jej 2 dzień nie widać, czy to normalne?


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1/3 zalecanej dawki


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

następne pytanie no ale kto pyta nie błądzi:) do rzeczy...

kupiłem 2 sabelle jedną jak wsadzałem to już się rozwinęła (podczas wsadzania) a druga stoi w zbiorniku już kilka godzin i nic się nie rozwija, ma jednak ona trochę poszczępione i spłaszczone "wyjście" czy to ma jakieś znaczenie?? a co do rurówki to dochodzi do krawędzi rurki i cofa się w sekundę do środka od 2 dni nie wyszła na zewnątrz ramionami i nie wiem co jest:(


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz kiedy zbiornik został założony i jakie są w tej chwili parametry bo coś mi się wydaje, że to nie jest wina jodu.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbiornik założony ponad 2 miesiące temu, parametry:

pH 8,1

KH 7,5

Ca 480

NO2 0

PO4 0

NO3 <10

zasolenia 1,024


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko inne rozwija się i rośnie super tylko z tą rurówką i jedną sabellą mam problemy bo nie chcą wyleź ze swoich rurek:)


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli NO3 masz poniżej 10 to nie ma takiej opcji aby PO4 wynosiło 0. Przy niezachwianej równowadze między PO4, a NO3 wynik powinien być w okolicach 0,5 mg/l PO4 - a to zdecydowanie za dużo jak na akwarium rafowe i np. rurówkę wapienną. Jak zejdziesz do poziomu poniżej 0,05 wtedy zorganizujesz odpowiednie warunki dla delikatnych zwierząt.

Jeszcze raz apeluję do wszystkich początkujących morszczaków - zastanówcie się dziesięć razy przed dokładaniem następnych zwierząt i zadajcie sobię kilka prostych pytań:

1. Czy mój zbiornik jest już dojrzały?

Jakoś ciężko przychodzi uzmysłowić sobię, że zejście glonów nie oznacza stabilnego zbiornika. Tak naprawdę, w zależności od błędów jakie się po drodze zrobi stabilizację można uzyskać najszybciej po ok. 6 miesiącach. Oczywiście niektóre zbiorniki prowadzone w "specyficzny" sposób nigdy tej stabilizacji nie uzyskają.

2. Czy używane testy są wiarygodne?

Napisz mi czym robisz pomiary bo test na PO4 możesz raczej odstawić na bok bo szkoda Twojego czasu.

3. Czy mój system filtracyjny poradzi sobię z dodatkowymi zwierzętami jakie chcemy wprowadzić do zbiornika?

Nie można przesadzić ze zwierzakami. Nawet najbardziej wymyślne i drogie rozwiązania filtracyjne mają swoje granice wydajności.

Konkluzją tego mojego wywodu jest prośba - zwierzęta morskie są bardzo delikatne i bardzo proszę włączyć czasami wyobraźnie. Oczywiście nie jestem wróżką i nie twierdzę w 100%, że np. ta rurówka nie wychodzi z powodu jeszcze kipskiej wody ale wszystko na to wskazuje.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chemik :

zbiornik założony ponad 2 miesiące temu, parametry:

nie ponad a dopiero :Satisfied


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Jeśli NO3 masz poniżej 10 to nie ma takiej opcji aby PO4 wynosiło 0. Przy niezachwianej równowadze między PO4, a NO3 wynik powinien być w okolicach 0,5 mg/l PO4 - a to zdecydowanie za dużo jak na akwarium rafowe i np. rurówkę wapienną. Jak zejdziesz do poziomu poniżej 0,05 wtedy zorganizujesz odpowiednie warunki dla delikatnych zwierząt.

Rebciu, albo źle wnioskuje albo coś jest nie tak:

- przy NO3=10 powinno być PO4=0,5 mg/l czyli stosunek 1/20

- potem proponujesz zejść do poziomu 0,05 mg/l

- w moim przypadku mam N03=25 przy PO4=0,045 mg/l :Satisfied

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie trzymasz równowagi między PO4, a NO3. Są nawet teorie o stosunku 1/16. Cały bajer polega na tym, że po pierwsze - przy zachowanej równowadze dużo łatwiej jest zbijać oba parametry jednocześnie, a po drugie - podobno rozjechanie tej równowagi powoduje zwiększenie prawdopodobieństwa problemów z cyjano, glonami itp.

Jednak po zastanowieniu myślę, że podałeś wynik w skali P ml/l, a nie PO4. Mam rację?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu a skąd bierzesz informacje o tej zależności 1/16 ? Pytam ponieważ bardzo mnie to interesuje a nie natknąłem się na to w żadnym znanym mi opracowaniu, a nawet w sieci. Chętnie bym coś poczytał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z awarią i utratą postów z 2 dni uciekła pewna dyskusja na ten temat. Kolega Marti701 wklejał tu linki do materiałów dotyczących teorii 1/16. Sporo o tych zależnościach można znaleść szukając informacji na temat wodka metody szczególnie na stronach niemieckich. Chodzi głównie o te pierwsze ekperymenty, opracowania dotyczące działania tej metody.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie mam przed sobą skali ale bardziej w pamięci utkwił mi wynik 0,045....


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niemiecki to dla mnie język obcy w pełnym tego słowa znaczeniu - jeśli nie ma opracowań po angielsku (lub rosyjsku :Satisfied ) to wymiękam. Może kolega Marti701 znowu coś skrobnie ? Byłbym wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 0,045 (taki wynik jest tylko przy samym P) to wychodzi, że PO4 masz 0,14. Napisałem, że masz ale jak pewnie wiesz - ja wynikom testu Merca nie ufam.

U mnie jak miałem w tym roku załamanie systemu NO3 podskoczyło tylko do poziomu lekko ponad 2 mg/l, PO4 nie wiem jakie było bo nie miałem jeszcze tej zabawki Hanna. Kolory poleciały strasznie i wszystko wyglądało nieciekawie. Teraz przy poziomie NO3 ok. 0,2 mierzone Salifertem z dnia na dzień jest coraz lepiej i robi się powoli "landrynkowo". Takich wyników w wybarwieniu korali jeszcze nigdy nie miałem.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo takich stężeń N03 i PO4 na kolory nie mogę narzekać, dąże do niższych wyników, myśle że jestem na dobrej drodze.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie robię podmianki solą KENTA co tydzień 7 litrów. Rurówka wychodzi do krawędzi swojej rurki ale nie wystawia odnóży na zewnątrz niestety. Wczoraj sabelle też wyłaziły a dzisiaj strajkują. Pozostałe korale rozrastają się i rozwijają jak szalone wliczając w to Hydnopore, tylko coś te rórówki nie chcą współpracować.


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już wiem co jest z moją rórówką, że dochodzi tylko do krawędzi a nie wypuszcza odnóży ponieważ dostałem ją z urwanymi odnużami i jak się bliżej przyjrzałem to zaczynają już odrastać ale na razie są mikroskopijnych rozmiarów a wiem, że są urwane bo przyjrzałem się innym rurówkom u znajomego i wiejscu gdize tej mojej "odrastają" ramiona to ta ma piękne odnóża.

CO do sabelli zaczynają siępokazywać ale i tak zobaczyć je w ciągu dnia to fart


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.