Skocz do zawartości
Pomidor

Woda ma złe parametry!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem tu nowy i jestem nowy jeśli chodzi o solniczki. A problem mam taki...Kupiłem akwarium (okazyjnie) 250L. Nie mogę sobie poradzić z parametrami wody. Kupiłem dwa testy na azotany i fosforany. Słabo znam niemiecki ale "KRITISH" zrozumiałem od razu. Zrobiłem już 5 podmianek wody co tydzień po ok. 30L. Sól nabyłem chyba dobrą bo Kent. Sprzęt który posiadam w akwarium to odpieniacz Weipro 2012, pompa Hailea z której do akwarium wychodzą dwie rury którymi wypływa woda, komin z biobalami. Zbiornik filtracyjny przelewowy jest umieszczony w szafce pod akwarium i jest w nim wsypane dosyć sporo takich łupków koralowych (ktoś mi mówił żeby to wywalić, ale wolę poczekać na inne opinie). Oprócz tego, że woda nie trzyma parametrów (narazie w normie mam tylko zasolenie i temperaturę 25,5oC) to bardzo rosną mi te zielone glony takie nitkowate, a także skały zabarwiają się na fioletowo (to te sinice chyba, tak?). Ryb narazie mam mało, tylko 2 błazenki. Lampy mam cztery, jarzeniowe dwie niebieskie i dwie białe. Takie do akwarium - nie kradzione ze szpitala :Satisfied))

Niebieskie zapalają się o 11.30 a gasną o 21.30 a białe startują o 12 a gasną o 21.00. A no i jeszcze wodę biorę z kranu (wodociąg) ale zainstalowałem filtry odwróconej osmozy i woda przed wlaniem do akwarium azotany i fosforany ma na poziomie LUX. Powiedzcie mi co mam złe, co źle robię bo na forum poczytałem, ale w sumie jakoś nie znalazłem konkretów poza tym co już robię (podmianki wody). Dzięki za pomoc.


250L + sump 125L. 2 błazenki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium kupiłem gotowe tzn. przywieźli mi je razem z wodą, ułożyli skały i wlali wodę. A ile kg skały.....trudno mi powiedzieć. Mogę ci wysłać zdjęcie.


250L + sump 125L. 2 błazenki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qrde, nie wiem jak

:Satisfied


250L + sump 125L. 2 błazenki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś nie wiele tej skałki...Grzałkę wsadź do sumpa.Kup testy Saliferta (będzie bardziej wiarygodnie :D )

Ps.I postaraj się o bardziej finezyjne ułożenie skałki :Satisfied


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra, jutro napiszę jakie mam testy, jaki mam filtr osmozy itd. dzięki


250L + sump 125L. 2 błazenki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze primo - precz z grysem koralowym, po drugie "primo":Satisfied, wyczyść biobale w wodzie z ro. Filtr ro nowy, czy używka? Kiedy wymieniane membrany?


Szykuje powrot do morszczyzny w wielkim stylu :)

TYLKO WIDZEW

''Su ludia,ktorich mam proste v pici:-)))''

Aurel Hatala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy tutaj pisza " wsadz grzałke do sumpa - ale co to ma do rzeczy?". wydaje mi sie ze dostałeś poprostu nowe nie dojrzałe akwarium i zaczyna sie wszystko od nowa. czy skała śmierdzi ? czy aqwa śmierdzi? moze skała jest nowa. ale wydaje mi sie ze to na 100% nie jest akwarium ustabilizowane. a grzałke ja mam w aqwarium za skałą i nic sie nie dzieje przez to z NO3. Biobale sa farmą dla NO3 - takie jest moje zdanie. żwir wywal. zacznij lac bakterie nitryfikacyjne. odpieniacz daj na mokrą piane. A to że skała robi sie fioletowa to akurat dobra cześć tej zabawy. pozdrawiam.


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Admed2 :

koledzy tutaj pisza " wsadz grzałke do sumpa - ale co to ma do rzeczy?". . a grzałke ja mam w aqwarium za skałą i nic sie nie dzieje

[/quote

Nie chodzi o to że grzałka w akwarium pogarsza parametry,a o efekt wizualny:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:Satisfied ,zle parametry, to co kupiles to jak dla mnie lipa straszna, zywa skala, no masz tam jej dwa kawalki reszta to tuf, zamoczony zaczyna wywalac azot, pewnie jak sie przypatrzysz to zobaczysz jak od razu babeluje:), grys jak pisali wczesniej panowie wysyp do ogrodka, i kup sobie kalendarz zaznacz w nim koniec sierpnia i skreslaj te krateczki a moze glony i cyjano do tego czasu zejda.

pozdrowienia.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze warto posluchac tej rady na temat wyrzucenia biobali. Pomyslalbym tez nad wyczyszczeniem sumpa z tych "lupkow", ktore poza zbieraniem brudu nic nie pomoga.

Co to jest za grys koralowy, ktory kilka osob tez chetnie by wyprowadzila"? Czy to zywy piach czy znowu jakies "lupki"?

Wiem, ze trudno bedzie Ci pozbyc sie tych dwoch rybek, ale gdybys za nie dostal filtr DI to zrobilbys naprawde cos dobrego dla akwarium. Te ryby sa w kazdym sklepie, takze z ponownym nabyciem nie bedzie problemu.

Napisz jakimi testami zmierzyles jakie parametry. Poniewaz akwarium dopiero zaczyna dojrzewac, to moze dokup jakas wieksza plyte zywej skaly. Dokladajac pozniej skale, znowu zdestabilizujesz biologie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Mysle, ze warto posluchac tej rady na temat wyrzucenia biobali. Pomyslalbym tez nad wyczyszczeniem sumpa z tych "lupkow", ktore poza zbieraniem brudu nic nie pomoga.

Co to jest za grys koralowy, ktory kilka osob tez chetnie by wyprowadzila"? Czy to zywy piach czy znowu jakies "lupki"?

Wiem, ze trudno bedzie Ci pozbyc sie tych dwoch rybek, ale gdybys za nie dostal filtr DI to zrobilbys naprawde cos dobrego dla akwarium. Te ryby sa w kazdym sklepie, takze z ponownym nabyciem nie bedzie problemu.

Napisz jakimi testami zmierzyles jakie parametry. Poniewaz akwarium dopiero zaczyna dojrzewac, to moze dokup jakas wieksza plyte zywej skaly. Dokladajac pozniej skale, znowu zdestabilizujesz biologie.

Pozdrawiam

Łupki, łupki...Ale czemu mam się pozbywać tych rybek? Na resztę odpowiadam w ostatnim poście

250L + sump 125L. 2 błazenki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak...akwarium kupiłem od gościa co stracił do tego serce. Wyglądało u niego tak jak u mnie teraz. Zakładanie wyglądało tak, że przywieźli akwarium wymyte, wodę z niego w baniakach, skałę wieźli kilkanaście minut bo to niedaleko więc raczej nie wyschła. Gadałem wczoraj z poprzednim wlaścicielem odnośnie tego kalkwassera. Więc powiedział, że na samym początku lał to do akwarium, ale to było kilka lat temu. Najstarsza skała ma ok. 2,5 roku, najmłodsze kawałki 1,5. Jak ustawili akwarium to powkładali do niego skałę a potem wlali tą wodę co w nim była przed przeprowadzką. Pompa cyrkulacyjna ma wydajność 1750 L/G.

Konkretnie: zasolenie 1.025-26 (mam taki plastikowy wskaźnik ze wskazówką), pozostałe testy są Saliferta fosforany poza skalą i azotany też. Innych testów narazie nie kupiłem. Błazenków napewno nie przekarmiam i pilnuję zeby zdążyły zjeść zanim wpadnie do komina. Więc to bym wykluczył. Żarówki mam jarzeniowe te niebieskie kupiłem niedawno, 10000K, a białe nie pamiętam. Wiszą ok. 10cm nad wodą, akwarium ma wyskokść 60 cm. No to w sobotę wywalam te kawałki korali z filtra, i te biobalez komina. No to chyba tyle co wiem .


250L + sump 125L. 2 błazenki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja rada :

zacznij szukac w forum od poczatku

1. zakladanie aqwa

2. dojrzewanie aqwa

3. glony

4. parametry wody

5. jakosc oswietlenia

itp.

no poprostu mozna by ci tu pisac tygodniami a to wszystko mozna wyszukac na forum i bedziesz mial odpowiedzi szybcie.

Talk bez obrazy ale jak nie masz pojecia o morskim aqwa to czemu nie poczytales o nim wczesniej tylko dales sie naciagnac na kase. Jesli ten gosc mial takie aqwa od 2,5 roku no to mu pogratuluj - utalentowany hodowca.

Pozdrawiam


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Admed2 :

no poprostu mozna by ci tu pisac tygodniami a to wszystko mozna wyszukac na forum i bedziesz mial odpowiedzi szybcie.

Talk bez obrazy ale jak nie masz pojecia o morskim aqwa to czemu nie poczytales o nim wczesniej tylko dales sie naciagnac na kase. Jesli ten gosc mial takie aqwa od 2,5 roku no to mu pogratuluj - utalentowany hodowca.

Pozdrawiam

No to naprawdę dobra rada. mamy nadzieję ze nie przepłaciłeś, bo teraz musisz postępować tak, jakbys zakładał akwa od poczatku.A nawet wiecej -bo nie wiadomo czy skała jest w porządku. sadzac po zdjeciu to to super-hiper utalentowany hodowca. JAK TRZEBA SIE STARAĆ aby utrzymać łysą zywą skałe przez dwa i pól roku? :con :con Nie chodzi mi o to ze maja wyrastać z niej twardziele, ale jakieś glony wyzsze i chociażby niepożądane zwierzaki powinny tam być.

IMHO koniecznie trzeba dokupić zywą skałę a może wymienić. Dobrze by było zeby ktoś rzucił na to okiem, ale nie piszesz skad jestes


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, no gość mial to akwarium długo, jego szwagier miał nawet sklep w Krakowie. Tylko tłumaczył, że nie ma już czasu się nim zajmować. Ja jestem z Zabierzowa koło Krakowa więc myślę TMK, że nie miałbyś do mnie daleko. Mogę Cię nawet przywieźć i odwieźć jeśli tylko będziesz chciał mi pomóc. A solniczkę kupiłem okazyjnie i myślę, że nie przepłaciłem, bo 1500 to chyba dobra cena była....Dzięki wszystkim za wypowiedzi i pomoc.


250L + sump 125L. 2 błazenki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomidor

Zakladanie akwarium morskiego trwa. Przede wszystkim, zanim wpusci sie pierwsze ryby, w akwarium woda powinna dojrzec a perametry powinny byc idealne. Dojrzewanie przyspiesza dobra skala i rowniez woda z dzialajacego zbiornika. Miekkie korale pomoga zmniejszyc niektore stezenia.

Gdybys nie mial ryb, to nie musialbys niczego robic, tylko czekac, az parametry same sie poprawia (no moze skale warto dokupic). Poniewaz po kazdej przeprowadzce parametry skacza do gory, to Twoj przypadek nie jest wyjatkowy. Tylko obecnosc ryb wszysto przedlozy. Poniewaz na skale nic nie rosnie, to moglbys podmienic kilka razy 50% wody, dolozyc skaly, drastycznie zwiekszyc cyrkulacje, sprawdzic to komiczne oswietlenie i zasolenie (ta wskazowka bedzie przydatna, gdy najpierw u kogos porownasz wynik refraktometrem lub "splawikiem" i poznasz blad) i kilka miesiecy odczekac. Boje sie, ze w skale, lupkach i piachu odlozyl sie PO4 i na adsorbery wydalbys wiecej pieniedzy niz na nowy, zywy piach. Tego piachu nie chcialbym miec u siebie. Lepiej w okresie po dolozeniu skaly miec czyste dno.

Jak juz Admet napisal, rzuc okiem na nasze archiwum, gdzie o zakladaniu akwarium jest sporo materialow. Nie przejmuj sie zbytnio, ze musisz cos wyrzucac za co zaplaciles pieniadze. Niestety kupiles troche nieodpowiednie rzeczy. Wszystko da sie wyprowadzic, tylko potrzeba czasu. Gdyby Ci brakowalo cierpliwosci, to szybciej i taniej bedzie bez ryb.:D

Pozdrawiam

Ps: moze wypelnisz "sygnaturke, bo beda sie niepotrzebnie powtarzac pytania jakie duze akwa, lampy itd.:Satisfied


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1500 zł:Satisfied chyba przepłaciłeś


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym poszedl jeszcze dalej. oddac komus ryby na przechowanie, wywalic ten podejrzany piach kompletnie,wywalic te lupki z sumpa, wywalic CALA wode, rozrobic na szybko swieza solanke i zalac od nowa. i przede wszystkim wlozyc jakas pompe cyrkulacyjna bo w 250 litrach cyrkulacja z samej obiegowki (po przepchnieciu w gore zostaje z tych 1700 gora 1000 l/h ) nic nie wypluka ze skaly.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wildtom...czyli po prostu napisałeś, "jak raz dwa założyć nowy baniak"...

A tak na serio, to rzeczywiście masz rację..Tylko ja nie wiem, co da wymiana wody na nową, skoro to jest wina skały...za 3 dni będzie to samo..tam to pompę strażacką wrzucić i niech mieli :D To w skale jest broblem..Trzeba definitywnie dołożyć. Grys MUSI iść precz...biobale MUSZĄ iść precz.

Ja się koledze Pomidorowi nie dziwię wcale..kupił z takich samych pewnie powodów jak my..a że szybko chciał i może nie wszystko poszło...cóż, bywa..kto z nas nie miał jakiejś lipy przez niecierpliwość?

Więc się nie zrażaj,Drogi Pomidorze, tylko działaj. Tu naprawdę jest wielu mądrych i DWOŚWIADCZONYCH Akwarystów. Warto ich słuchać bo nikt Ci nie powie źle złośliwie.

EDIT numero uno

P.S. TMK jest Kobietą, tak dla Twojej informacji :Satisfied

EDIT numero due

zrób fotkę tych najbardziej "łysych" kawałków "kamieni" i wstaw ją tu na forum...będzie zdaje mi się wiele więcej wiadomo


Szykuje powrot do morszczyzny w wielkim stylu :)

TYLKO WIDZEW

''Su ludia,ktorich mam proste v pici:-)))''

Aurel Hatala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe, już wiem, że TMK to kobitka. Przepraszam TMK, że cie tak rozfeminizowałem. No to wywaliłem prawie cały żwirek z dna, łupki koralowe z filtra , zrobiłem podmiankę 30L wody i zobaczymy.


250L + sump 125L. 2 błazenki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.