Skocz do zawartości
gregorowicz

wysokie PH niskie CA

Rekomendowane odpowiedzi

witam

jak w tytule wróciłem z wyjazdu a tu CA 360, PH 8,70.

Od 3 dni podaję CA Kenta ale poprostu zachamowałem spadek a wzrostu brak.

- Czm zbić tak wysokie PH

- czy można dodawać CA więcej niż w opisie, czy też nie

Reszta w normie:

KH 9

Mg 1240

NO2 0

NO3 2

PO4 2


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy to ph sprawdzales roznymi testami? Bo moze sie np elektroda rozkalibrowala?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kontrolerem ma 8.75, testem JBL podobnie

podmieniłem właśnie 10% wody i nic


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie zbadałem testem sery skok co 0,5 wychodzi pi razy drzwi podobnie


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podłączyłem CO2 tylko czy to niezaszkodzi ?????????


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli zrobisz to z glowa i masz staly monitoring ph, co pozwoli w pore odlaczyc co2 to moze nie, po tej operacji sprawdz kh czy nie podbiles go znacznie. wlasciwie to mam pytanie, ph samo z siebie tak sie nie podnosi a juz na pewno nie do takiego poziomu, wiec co ty lales -lejesz do baniaka ze bylo w stanie podniesc ph do 8,7 ?. a teraz sprawa nr2 wysokie kh obniza przyswajalnosc wapnia wiec przy podnoszeniu ca proponuje nieznacznie obnizyc kh. Troche rozjechaly Ci sie te parametry. pozdrowienia z Walii.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tomik :

wysokie kh obniza przyswajalnosc wapnia wiec przy podnoszeniu ca proponuje nieznacznie obnizyc kh

Możesz przytoczyć żródło takiego twierdzenia? Bo IMO to zupełna nieprawda a podajesz to jak pewnik :Satisfied

A już twierdzenie, że Kh 9 jest wysokie jest zupełnym nieporozumieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Froolk

Czy w oceanach kH nie jest pomiedzy 6 a 8 ?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

froolk , oprocz zwyczajnej chemi ? kiedys napisalem taki artykul o balingu gdzie sa jakies takie wzory chemiczne o tym, oki doswiadczenie ?.a moze masz racje, nie znam sie na tym :D, opinie sa rozne, czasami zastanawiam sie dla czego na tym forum nie pisza ludzie ktorzy pisali tu 3 lata temu, dokladnie 3 lata, a teraz dla twojego info ,pisalem i mialem na mysli podanie co2 co IMO spowoduje podniesie kh do 11- 12 zacznie sie problem,a moze sie myle ?. ale masz racje moze 3 baniaki nie nauczyly mnie niczego, w zasadzie nauczyly mnie jednego pokory :Satisfied,czego zycze innym. pozdrowienia JA

Ps.juz zbaranialem i przeczytalem swojego posta 100 razy, i nie wiem gdzie stwierdzilem , ze kh 9 jest za wysokie. ale dzieki podbiles mi liczbe postow na forum i moze o to chodzi?


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podłączyłem do kontrolera butle z zaworem i zbiłem PH.

Okazało się że KH skoczyło ale raptem na 10.

Po nocy KH 9 a kontroler co kilka godzin stabilizuje PH podając CO2.

Tylko niewiem czy w morszczynie powinno się stabilizować PH w taki sam sposób co w słodkim tzn. podając CO2.


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Froolk

Czy w oceanach kH nie jest pomiedzy 6 a 8 ?

Pozdrawiam

Stani a czy w oceanach na litr wody przypada nawet powiedzmy 0,05 kg zwierząt i glonów przyswajających wapń?

Pozdrawiam

Zrobiłem edit: wcześniej napisałem 0,2kg - chyba przesadziłem bo tyle korali to może ma Andrzej :Satisfied

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tomik :

froolk , oprocz zwyczajnej chemi ?

Nie do końca rozumiem co masz na myśli, mozesz rozwinąć tą myśl?

tomik :

kiedys napisalem taki artykul o balingu gdzie sa jakies takie wzory chemiczne o tym, oki doswiadczenie ?.a moze masz racje, nie znam sie na tym :D

no wiesz ja też jestem dla siebie autorytetem :D

tomik :

opinie sa rozne, czasami zastanawiam sie dla czego na tym forum nie pisza ludzie ktorzy pisali tu 3 lata temu, dokladnie 3 lata, a teraz dla twojego info ,pisalem i mialem na mysli podanie co2 co IMO spowoduje podniesie kh do 11- 12 zacznie sie problem,a moze sie myle ?.

Ja jestem juz prawie 5 lat i od czasu do czasu ciągle piszę :D w sumie dłużej ale wcześniej niewiele tu się działo więc sie nie rejestrowałem. A Kh skoczy tylko na krótki czas - BTW wcale nie pochwalam obniżania Ph za pomocą CO2 przede wszystkim ze względu na skutki uboczne.

tomik :

ale masz racje moze 3 baniaki nie nauczyly mnie niczego, w zasadzie nauczyly mnie jednego pokory :Satisfied,czego zycze innym. pozdrowienia JA

no jesli wiedze i doświadczenie liczy się ilością posiadanych zbiorników to mamy remis 8)i nie wiem gdzie wykazałem brak pokory - pytajac Cię o zródło tej informacji - zreszta ponawiam tą prośbę

tomik :

Ps.juz zbaranialem i przeczytalem swojego posta 100 razy, i nie wiem gdzie stwierdzilem , ze kh 9 jest za wysokie. ale dzieki podbiles mi liczbe postow na forum i moze o to chodzi?

Odpowiadałeś koledze który ma Kh9 zalecając mu obniżenie więc zakładam że Twoim zdaniem ma za wysokie? Co do liczby postów :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gregorowicz

podając CO2 zapraszasz niechciane glony do konsumpcji

Tak wysokie ph jak 8,7 jest trochę nienaturalne - szczególnie jeśli Kh wynosi 9.

Powody jakie mi przychodza do głowy:

Zły pomiar, a BTW: nie ma tak żeby Ph wynosiło 8,7 - napisz pomiar rano przed włączeniem świateł i około dwie godziny przed zgaśnięciem głównego oświetlenia upewniając się, że pomiar napewno jest prawidłowy (nie wiem czym mierzysz?) Wogóle napisz co masz w zbiorniku i co nad nim wisi.

Bardzo dużo glonów i/lub korali fotosyntetyzujących w stosunku do ilości wody w zbiorniku w połączeniu z bardzo silnym oświetleniem i silną cyrkulacją oraz małą ilością CO2 atmosferycznego może prowadzić do takich wysokich wskazań ale z doświadczenia swojego i kolegów wiem, że to rzadkie zjawisko i dużo częstszym problemem jest za niskie ph niż za wysokie.

I nie panikuj - zwierzaki lepiej zniosą Ph 8,7 niż skoki Ph które im zafundujesz próbami jego zbicia!

Należy doprowadzić do jego naturalnego obniżenia do naturalnych wartości a nie sztucznego zbijania bo jak juz pisałem skoki tego parametru bardziej stresują zwierzęta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
froolk :

Stani a czy w oceanach na litr wody przypada nawet powiedzmy 0,05 kg zwierząt i glonów przyswajających wapń?

Pozdrawiam

Zrobiłem edit: wcześniej napisałem 0,2kg - chyba przesadziłem bo tyle korali to może ma Andrzej :Satisfied

Ja nie widzę związku między poziomem KH, a masą korali na litr jeśli oczywiście będziemy utrzymywać to KH na stałym niezmiennym poziomie. Oczywiście mogę się mylić i liczę na oświecenie - także jeśli chodzi o te zalety utrzymywania wysokiego KH.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Momencik Rebciu. Czy ja napisałem, że należy utrzymywac wysokie Kh? Chyba raczej nie? To Tomik napisał, ze wysokie Kh obniża przyswajalność wapnia przez zwierzęta kalcyfikujące - poprostu poprosiłem o źródło tej opinii.

Jeśli napiszę kiedyś, że należy trzymac wysokie Kh to wierz mi ale nie wcześniej jak bedę miał na to 100% dowód. W innym wypadku drażni mnie jeśli ktoś pisze jakąś swoją opinię (być może w 100% słuszną )w formie pewnika nie podając dowodu na tą tezę (patrz własne uwagi w wątku "czerwony sluz na skalach i piachu") .

Przecież wszyscy wiemy że są udane zbiorniki przy kh 10 a nawet wyższym i przy kh 6-7 too.

Więc dlaczego Kh 9 jest za wysokie? Ja utrzymuję takie w swoich zbiornikach od ponad 6 lat i nie mam z tym problemu.

Mógłbym się podeprzeć opracowaniem Tambutte przytoczonym przez Delbeeka w jego najnowszej książce(przeczącym tezie Tomika)a będacym wynikiem długoletnich badań naukowych nad kalcyfikacją jednego z głównych " budowniczych rafy" - Stylophory pistillaty który podaje, że póki wystepuje zbalansowana lub podwyższona alkaliczność zapewniająca wysokie Ph i tak zwany "stan nasycenia" lub "super nasycenia" to nawet przy poziomie Ca 360ppm i niższym wciąż następuje kalcyfikacja - przy odwrotnej sytuacji nie (wysoki poziom Ca a poniżej zbalansowania Kh)

W wyniku tych badań powstał nawet pewien schemat zalezności, pokazujący że kalcyfikacja zależy nie od poziomu wapnia ani alkaliczności wody, ani od Ph ale od wypadkowej tych trzech parametrów nazywanej właśnie "stanem nasycenia" który wyliczony dla NWM wynosi 3. Schemat ten pokazuje, że kalcyfikacja może przebiegać równie szybko przy Kh 7 jaki i 9 przy spełnieniu pozostałych warunków prowadzących do "stanu nasycenia" ponieważ jest zjawiskiem dynamicznym - ale głównym katalizatorem według Tambutte jest właśnie alkaliczność (nie piszę, że wysoka, ale conajmniej zbalansowana).

No ale to nie moje dzieło i nie mam dowodu, mogę tylko przytaczać przytoczenie więc... dla mnie EOT bo wszystko to prowadzi do tego co zwykle... tylko gorąca prośba - mniej kategorycznych twierdzeń tego typu jak Tomika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

froolk, właśnie chodzi o dopowiedznie wszystkiego. Jak się powie A to trzeba powiedzieć B bo potem przeczytamy, że ktoś sobie podbił KH do 25 i dziwi się, że mu acropory padają zamiast rosnąć.

Z drugiej strony jest tyle zmiennych począwszy od głównych parametrów samej wody, oświetlenia, temperatury, suplementacji, cyrkulacji oraz różnych preferencji poszczególnych gatunków korali, że ja naprawdę wolę posłuchać lub poczytać ciekawe teksty osoby, która ma niesamowite wyniki niż sugerować się pojedyńczymi badaniami/eksperymentami. Mamy do czynienia z jednym wielkim dowodem w postaci pięknego zbiornika.

Co do udowadniania czegokolwiek :Satisfied - może trochę niefortunnie się wyraziłem. Chodziło mi raczej o jakieś przykłady np. z niemieckiego forum jeśli rzeczywiście jest to tak częsty przypadek. Sytuacja z przytoczonego przez Ciebie wątku jest dla mnie przykładem nadinterpretacji teorii, która z pewnością ma miejsce bo sam widziałęm w morzu czerwonym cyjano choć napewno nie ma tam PO4 i NO3 na poziomie 0 ale i tak woda ma lepsze parametry niż u nas w zbiornikach.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze dyskusja sie toczy. oki froolk, moja wypowiedz " wysokie kh obniza przyswajalnosc wapnia " jest dokladnie jak najbardziej nie fortunna i tu sie zgadzam, nie chodzilo mi o jego przyswajalnosc przez zwierzaki i caly ten proces a raczej o mierzalne sterzenie tego pierwiastka w wodzie i wplyw kh na ten parametr. tez przeczytalm troche materialow na ten temat,ale doktoratu nie zamierzam pisac na tym forum, wiec z mojej strony dyskusja sie konczy. ja tez w historii swoich zabaw z morszczyzna podbijalem czasami kh nawet do 12, dla osiagniecia roznych celow, mniejsza z tym, ale tak czy siak uwazam, ze niestety nasze akwaria nie sa oceanami i nigdy nie beda a utrzymanie chociazby ulamka stabilnosci ww jest juz cudem. gratuluje wiedzy i oczytania , akwarium niestety nie widzialem ale tez gratuluje i pozdrawiam. a Przemkowi proponuje nowy dzial " strona naukowa naszej akwarystyki" bylo by super tam poczytac naukowe wylwody czasami.

edit i Ps. Faktycznie nasza dyskusja zaczyna sie robic czysto teoretyczna, a do dzisiaj nie doczytalem sie co podbilo naszemu koledza ph do poziomu 8.7, i wogole w tym rownaniu sporo niewiadomych, obnizanie ph przez podawanie co2, pomoze okresowo ale zachwieje bilans o ktorym pisales. proponuje zeby autor topica raz jeszcze opisal przygode z tym ph a wtedy podyskutujemy sobie o faktach.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.