Skocz do zawartości
Marcin77

Plany 45l

Rekomendowane odpowiedzi

Ojej, od dawna tu nie pisałem (chyba ze 4 miesiące). Planowałem na początku akwarium 150l, lecz wszystko spęzło na niczym. Obecnie posiadam 3 akwaria słodkie (dla ścisłości- 375, 25 i 18l).

Dużo czytałem to forum, i postanowiłem zacząć znowu planować zakup akwarium (wyszytkiego muszę być pewny, każdego zakupu). Nie byłoby ono duże, tylko 45l. Po odjęciu miejsca na panel zostaje 30-35l. Podkreślam, to jest tylko planowanie, jeżeli bym miał zgodę to akwarium ruszyłoby po wakacjach.

Interesuje mnie rafka, kilka koralowców miękkich, może po jakimś czasie kilka SPS'ów. Co do obsady... Zdania są bardzo podzielone na tym forum, więc trudno znaleźć prawidłową ilość ryb do takiej rafki. Uwielbiam błazenki (najbardziej percula) i loretki, lecz nie wiem ile/czy wogóle ich bym zmieścił. Jeszcze rozgwiazda piaskowa, ślimaki turbo (ok. 2),2x krab pustelnik i krewetka czyszcząca. Póki co wypisałem sobie kostorys, lecz wszystko może ulec zmianie, zawsze można dać ogłoszenie do "targowiska" i może taniej się znajdzie.

Zastanawia mnie jedna rzecz... Nie mogłem doczytać, jak się montuje pompę w panelu.

To jest lista rzeczy i ich cen, jeśli czegośbrakuje to proszę Napiszcie.

Żarówki (lampy zostały po słodkich, 2x 13W energoosczędne)http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/kompakt-1000030000k-bluewhite-p-4675.html 89,98zł

Akwarium 45l silikon+ tło +szkło na panel+ szklarz 70zł

Midiflotor 116zł

Żywa Skała (około 5-6kg) 200zł

Żywy piasek 120zł

Pompa cyrkulacyjna Hydor Koralia Nano 75zł

Hydrometr 50zł

Testy http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_316_317_691&products_id=4386 145zł

Sól Aqua Medic 4kg = 51zł

Grzałka Fluval Tronic 50W 66zł

DI około 90zł (mam jużAqua Art osmozę)

Póki co bez życia, i odżywek dla korali

Reasumując- Czy coś brakuje na tej liście? Ile błazenków/loretek mogę mieć? Jak się montuje pompę w panelu filtracyjnym?

Z góry dzięki. :Satisfied

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja glosuje na to, aby ani blazenka ani loretki nie wpuszczac do 30 litrow. Jezeli juz koniecznie chcesz ryby proponuje jakiegos Gobiodona lub mniejsza babke. Ale ja bym glowna obsada uczynil np. dwie - trzy L. wurdemani lub inne krewetki. Albo grupke krewetek Thor amboinensis :D

Na poczatek odradzam tez SPSy, szczegolnie ze w tak malym akwarium trzeba bedzie bardzo pilnowac kh i wapnia. Ladne miekkasy w starcza, zeby zbiornik zapelnic.

Pompe w panelu montujemy tak, aby tloczyla wode do glownego zbiornika - albo rurka ponad krawedz panela i w dol, albo do wywierconego otworu w szybie miedzy akwarium i panelem i na druga strone. Chyba o to pytales :Satisfied

Co do listy zakupow - zdecydowalbym sie na inne testy ( bo np. azotynow w akwarium morskim zasadniczo mierzyc nie trzeba), przydalby sie test na wapn. Koralie wziolbym dwie, jedna to bedzie troche za malo. No i brakuje pompy obiegowej do panela, o ktora pytales :D

Pozdrawiam,

Maciek


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,jako ze popieram kazdy plan robienia malego nano,wiec widze to tak.Skoro nie chcesz sumpa,kupilbym akwa 85l i z dwoch stron wkleil dwa panele,zostawiajac w srodku te 45l.Kazdy panel napedzalbym new jet 800l/h co zaoszczedziloby Ci miejsca ,nie psulo estetyki i rozwiazalo problem cyrkulacji.Na koncowke wylotu rurki z obiegow moglbys dac hydor flo,dzieki czemu woda ruszala by sie we wszystkich kierunkach...do jednego panela odpieniacz,do drugiego grzalka,sondy,dolewke...etc...Te dwa panele z przodu mozna pomalowac w ulubionym kolorze farba w spray'u a z boku okleic czyms co latwo sciagnac,dzieki temu nie bedzie tam gloniskow,szczegolnie jak zakryjesz gory panelow nieprzezroczysta plexi,czy szklem...jak dobrze pokombinujesz,mozesz stworzyc fajny kompakcik...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie odpowiedźi :D

Niestety, 80l nie wchodzi w rachubę, trochę za mało miejsca, ale pomysł ciekawy. Pompę poszukam, tylko jaki przepływ? Około 500l/h?

I jeszcze jedno... Czy midiflotor nie wymaga żadnej pompki, napowietrzacza? Bo nie mogłem się doczytać czy jest w zestawie.

Babki i Gobiodony są śliczne, jednak ja kocham błazenki. Ale cóż- nie chcę robić im na despet i jeśli mmiałbym za małe akwarium to nie chciałbym ich zamęczać :Satisfied

Pozdrawiam

ps. A koszty wciąż idąw górę :D_o Trudno, pozbieram z pół roku i będzie super :D

pps. Rzeczywiście, SPS-y mogą się nie zmieścić w akwarium. Piękne są, lecz bardzo wymagające i zajmują sporo miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście przychylam się do tego co napisał Ocelocik :D, poza tym ciekawi mnie jak będzie działało takie oświetlenie, bo jakoś nie mam przekonania (choć nie mam tak małego zbiorniczka więc mogę się mylić).

Co do odpieniacza to potrzebna będzie pompka i to najlepiej jakaś dobra bo zwykłe się do tego nienadają.

Pozdrawiam i życzę powodzenia :Satisfied

Marcin Kloc


http://youngdes.pl/  Grafika Komputerowa dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wynika z niej ,że jeden potrzebuje 80l tylko ,że tyle potrzebują Błazenki co by godziwie żyć ;) .Przecież można w 80l trzymać dwa Błazenki ;) .Jeśli tak by było to analogicznie w 400l można było by sobie pozwolić na 5 Błazenków i na tym koniec ;)


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co o Pterapogon kauderni? Są też piękne, a wymagają akwarium 40l. Tak z pięć byłoby chyba w sam raz ;) Nawet na reefshop.pl są zestawy 5 po 200zł ;)

Tylko czy też nie byłoby ich za dużo? Niby wymagają małe akwaria, a tu rosną do 7cm ;)_o

Trochę to dziwne...

ps. Też jestem ciekaw, jak zadziałałyby te lampy w morskim, lecz w słodkich spisują się doskonale ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może trochę od praktyka z 45-tką ;)

Mam 2 błazny i garbika + SPSy i LPS + sarco + cladelia + xenia + zooantus + ricordea + 2 ukwiały + rozgwiazde + krabika i zobaczcie sami jak to wygląda po 10 miesiącach

2504-45l - po 10 miesiacach.jpg

2 Ukwiały a błazny w Sarco:)

2504-2 ukwialy i sarco.jpg

Najnowszy nabytek

2504-lps.jpg

Moje obserwacje dotyczące takiego maleństwa (weźcie poprawkę na to że to dopiero 10 miesięcy mojej zabawy i pierwsze morskie ;) )

- podmiany sugerowane raczej po 20% i mie rzadziej niż co 2 tyg.

- konieczny węgiel (miękkie i twarde się gryza)

- min 48W światła - u mnie zacząło się życie przy 2x36W

- konieczny stabilizator i wentylatorki ;)

- niezbędna dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisanie, ze P. kauderni wymaga tylko 40 litrow to mrzonki. A trzymanie tych zwierzat w grupie to juz powazna herezja, predzej czy pozniej zostanie albo dobrana para albo jeden osobnik - reszta zostanie zwyczajnie zatluczona.

Jak dla mnie dla tych rybek akwarium kolo 100 litrow i postarac sie o dobrana parke. O tyle wdzieczna sprawa, ze latwo mozna odchowac potomstwo ;)


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba żartujesz z tymi Kauderni ;)_o Nie polecał bym ich do tego litrażu.


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow, to akwarium to mistrzostwo!! ;)

Wentylatorki chyba nie byłby u mnie potrzebne (akwarium otwarte). Dolewka byłaby super, ale kasa cały czas idzie w górę... Wprawdzie mam urodziny za 1,5 miesiąca lecz wątpię że dostałbym aż tyle kasy by to wszystko kupić... Naprawdę lubię błazenki, lecz jak widać zdania na ich temat są bardzo podzielone... Węgiel to chyba nie jest problem? Tu chodzi o zwykły węgiel jak w akwarium słodkim? Niestety, 48W światła nie mógbym osiągnąć, ale 26W energoosczędnych lamp to za mało?

Jeszcze jedno- w tym akwarium jest sump czy panel? Przecież założenie sumpa chyba nie kosztuje aż tak wiele? Jeśli jest szafka, to chyba trzeba zapłacić tylko za: dziury w akwarium, szkło na komin, grzebień, i rury hydrauliczne(nie wypisuję pompy ani szafki, bo w wariancie z panelem też są...)?

Jeszcze jedno.

ps. Ile OKOŁO Wydałeśna to akwarium? Jakiego rzędu jest to wydatek? (mam na myśli założenie, nie poźniejsze wydatki). Ile Płacisz za nie miesięcznie (bez prądu ani wody)? Czy stosujesz wapń?

I ostatnie ;) Co to jest to zielone? Niezbyt nazwę kojarzę... ;) (znowu natłok pytań ;) )

już znalazłem ;) to jest Stichodactyla haddoni? Śliczna ;) Mam nadzieję że takie coś by pięknie rosło i fosforyzowało przy tych żarówkach

Jeszcze zastanawiam się, czy nie lepsze zamiast 2x koralia nie byłby np. Resun Wavemaker 1500. Urządzenie świetne itp., tylko bardzo duże. Chociaż można je zamaskować i później ciewszyć się pięknym falowaniem ;) a koszt też nie jest taki wielki, około 250zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pterapogon kauderni - parka w 240 litrach i wtedy są szczęśliwe.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się co chcesz osiągnąć....

26W światła to wg mnie za mało, też kiedyś myślałem że 2x18W wystarczy - tak właśnie miałem na początku. Za mało nawet dla Sarco i ukwiałów, nie mówiąc o twardych. Mój sarco kurczył się nawet jak miałem 2x18W w powercompactach i 3x15W w T8. Dopiero jak zmieniłem światło na 2x36w w PC to zaczął rosnąć.

Ja nie mam ani sumpa ani panela ;)

Co do stabilizacji temp to wg. mnie coś w rodzaju termostab duo jest niezbędne inaczej będziesz miał huśtawkę temperatury - do tego niezbędne chłodzenie.

Resun byłby dobry do tego rozmiaru jakby te 45l było do przygotowywania wody na podmiankę ;) Zapomnij o takiej pompie, chyba że chcesz zmielić ten ukwiał.

Pomyśl raczej o 2, 3 pompach o wydajności 400-800 l /h.

Miałem np. Tunze nanostream 6025? i odsprzedałem bo nie dało się jej ustawić (za mały zbiornik)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reczywiście, jednak lepsze są 2x koral. Mam na myśli to, że 26W energooszczędnych żarówek to chyba więcej niż 26W świetlówek? Tym bardziej, jak się odejmie około 10l na sump to 28W na 35l to cyba nie jest źle? Według producenta tych lamp, 26W energooszczędnego światła to mniej więcej 52W normalnego światła... Wiadomo, producent zawsze zawyża, ale czy aż tak? PC są świetne, lecz niezwykle trudno jest zdobyć żarówki/lampy...

A jak ja miałbym ochładzać wodę w akwarium? Wiatraczków nie zamontuję, nie ma pokrywy ;)

A jak Ty możesz jechać bez sumpa/panela? Na zdjęciach prawie nie widać sprzętu... Gdzie Zmieściłeś odpieniacz, grzałkę itp.?

Jakie długie /około/ są lampy PC? Jaki model?

I gdzie trzymasz węgiel, o którym pisałes? ;) Ale dużo pytań...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie 26W Twoich energooszczędnych to chyba jednak mniej niz 24W w T5.

Zobacz ile daja lumenów. Dla porównania 18W powercompact daje około 1000 lumenów. 36W około 2600 - 3000 lumenów. 150W HQI chyba około 7000.

Co do dostępności PC w Polsce to fakt kiedyś było trudno teraz masz PC Arcadii i Aqua-medic. PC o mocy 36W ma około 40 cm - i mam na zbyciu jedną 50/50, zobacz na http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=15593

Węgiel ( ROWA carbon ) mam w filtrze tunze, a w pojemniku pod jedną z pomp cyrkulacyjnych mam 50ml Ecophos

Cały widok na akwa masz poniżej - jak widzisz na tym zdjęcu sprzed miesiąca S.haddoni siedzi pod filtrem.

2504-picture 020.jpg

A to stare zdjęcie - zobacz jak mam zrobione chłodzenie ;) uważam je za niezbędne- jak wyłączę termoregulator to temp skacze w ciągu 3 godz z 26 do 29 - od światła

2504-akwa_02_2008.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba rzeczywiście pc lepiej by się nadały, lecz skąd je mam wytrzasnąć? Trudno, czeka mnie szukanie ;) Ale mimo wszystko, wolałbym akwarium bez zabudowy/pokrywy. Mniejszy problem ;)

Równie dobrze można kupić lampę 4x24W T5, i zwieśić ją z sufitu ;) I nie potrzeba wtedy wiatraków ;)

Znalazłem idealną, lecz kosztuje 780zł ;)_o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiesił te 4x24W 10cm nad wodą, wtedy na pewno nie byłoby za mało nawet dla SPS.

U siebie mam PC bo 24W T5 jest za długa (ma więcej niż 50 cm i wystaje za akwa), ale gdybym mógł to powiesiłbym u siebie 3 lub 4szt T5 24W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie, z powodu oświetlenia, nie będzie akwarium 45l, lecz 54 ;) Czy zmienią mi się wtedy koszty (z wyjątkiem światła i skały)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze chcesz od razu 100 litrow postawic? Szklo 60x40x43 w dobrym stanie oddam za piwo.

Przy zmianie z 45 litrow na 54 koszta nie wzrosna. Choc warto bedzie, jak pisalem wczesniej i jak pisal jjablonski, dac mocniejsza niz planowales cyrkulacje - lacznie okolo 40x objetosc akwarium z dwoch zrodel bedzie ok.

Co do oswietlenia to pomysl, jakie korale chcesz docelowo trzymac - jezeli beda to glownie miekkie, z nielicznymi SPSami blisko powierzchni to 2x24 T5 starczy. Jezeli chcesz same SPSowisko robic to najlepiej dac 4x24W, co by nawet korale przy dnie zbiornika otrzymywaly odpowiednia ilosc swiatla.

Pozdrawiam,

Maciek


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100l ciekawe ;) Tak się składa, że mam miejsce akurat na szafkę 80cm dł, 50 cm szerokości, więc byłoby wspaniale ;)

Tylko wtedy koszty na pewno by wzrosły... i światło, odpieniacz, skała, żywy piasek, pompy, sól itp by kosztowały kilka razy drożej. O ile procent (około) wzrosłaby cena?

I zamiast 1500zł wyszłoby 3000zł... Jakby to odemnie zależało, to widzę same plusy, lecz wątpię, bym dostał 3000zł na urodziny ;)_o

Poszukałem w necie, i znalazłem 3 możliwości oświetlenia. Bardzo proszęo wskazanie najlepszej ;)

1) Kupić lampę 4x24W T5, chyba najlepsza możliwość, ale najdroższa... (780zł)

2) Samemu zrobić lampę tzn. 2 stateczniki 24W, oprawki, odbłyśniki itp., a to wszystko dać do zabudowy nad akwarium, tka jak to inni robią. (Spienione PCV, na tym daćświetlówki itp.)

3) Zmajstrować oświetlenie PC. Naprawdę, dużo szukałem i znalazłem tylko to:

oprawka (trzonek 2G11) x3

Stateczniki x3

Kable itp., około 20-30zł

I świetlówki, na trzonek 2G11

(znalazłem ich 8, lecz wszystkie mają malutkie temperatury barwowe...)

1

2

3

4

5

6

7

8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sie martwil bardziej o pozniejsze koszty utrzymania a nie o zalozenia.Mam nadzieje ze wzioles to pod uwage.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50zł miesięcznie chyba da się przeżyć? Zwłaszcza że ja nie płacę za prąd i wodę ;)

Jednak, zamiast Midiflotora wybrałbym Beast 400P, podobno jest świetny. Jednak nie jestem przekonany co do sumpa, jeżeli bym kupował akwarium to miałoby wymiary 60x40x30 (30 cm wysokości), wkleiłbym szybkę z tyłu (10 cm) i posiadałbym sporawy sump ;) Nie byłoby wtedy problemu z wierceniem szafki (w miejscu, w którym chcę postawić akwarium jest szafka około 1,2m wysoka, 1m szeroka i 60cm głęboka) której blat ma ponad 3 cm...

Tylko bardzo brzydko wyglądałby odpieniacz w sumpie, który ma aż 43 cm wysokości...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin, Power compactów to poszukaj np po frazie

"Arcadia Compact Extra High Lamp" ;)

są Marine White 14000k i Marine Blue.

Ale myslę że najtaniej będzie:

"

2) Samemu zrobić lampę tzn. 2 stateczniki 24W, oprawki, odbłyśniki itp., a to wszystko dać do zabudowy nad akwarium, tka jak to inni robią. (Spienione PCV, na tym daćświetlówki itp.)

"

tyle że wystarczy 1 statecznik podwójny lub potrójny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli stateczniki 2x2 świetlówki 24W, żeby móc zapalać oddzielnie. Co myślicie o odpieniaczu? Jak wyglądałby ten odpieniacz w panelu, który ma 30cm?? Beast 400P ma 43 cm. wysokości...

Rzeczywiście, zdobycie tych lamp to może nie jest taki wielki problem, lecz chyba mimo wszystko lepsze bądą T5, łatwiej dostępne i tańsze ;) Czyli byłoby akwarium 60x40x30 z panelem, Beastem 400P i 4x24W T5. Tylko zostaje kwestia wielkości odpieniacza, bo ten jest o 13 cm. wyższy od akwarium.

EWENTUALNIE akwarium 60x40x40, bo odpieniacz nie powinien wystawać ;) A koszty wzrosną przy akwarium takiej wielkości? Chyba tylko będzie potrzebna większa pompa i większe pompy obiegowe. Czy 4x24W starczyłoby? Czy już bym potrzebował 5x24W?? Sorry ża taką ilość pytań, ale "kto pyta, nie błądzi" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.