Skocz do zawartości
mpaw

Balling + mikser wapienny ?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy to mozliwe ?

Stosuję ballinga od kilku miesięcy i wszyscy mieszkańcy zbiornika są zadowoleni.

NIestety Ph waha się od 7,7 do 8,1 a chciałbym aby oscylowało w granicach 8,1 - 8,4.

Podobno reaktor lub mikser jest w stanie podbić nocą Ph.

Nie wiem czy mogę to stosować razem z ballingiem, Ca mam na poziomie 400 i myślę że to mi wystarczy przy małej obsadzie twardzieli.

Marzy mi się wyższe Ph ponieważ mam problem z glonami, skała jest cała w bordowym kożuszku a w miejscach najbardziej oświetlonych na skale tworzy się kożuszek szaro brunatny.

Mechaniczne czyszczenie na nic się nie zdaje ponieważ zaraz wszystko odrasta.

Próbowałem walczyć z glonami zabierając im światło, niestety cały czas mają za jasno.

Przed rokiem świeciło u mnie przez 12 godzin 8x80W na 570L zbiornik, teraz rano i wieczorem śwecą tylko dwie aktyniki a w dzień przez 8 godzi 2 aktyniki + 2 aquablue.

Jeszcze raz proszę o fachową poradę, mikser czy reaktor ?

A może ktoś zna lepszy patent na podbicie Ph ?

pzdr

2115-resize of p1040007.jpg2115-resize of p1040008.jpg2115-resize of p1040014.jpg


akwarium 576L, sump 148L, DSB, ok 80kg skały, oswietlenie T5 8x80W ATI, BK250, spsy, lpsy, miękkie i rybki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mikser pomoże, reaktor już nie tak bardzo ;)

ale jakie masz azotany ?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

azotany niewykrywalne

po4 wg saliferta zero,

Mikser Deltec czy polecasz inną firmę ?

pzdr


akwarium 576L, sump 148L, DSB, ok 80kg skały, oswietlenie T5 8x80W ATI, BK250, spsy, lpsy, miękkie i rybki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam samoróbkę ;)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym sobie darowal ten mixer,mam same twardziele w akwa i pH spada nad ranem do 7,85 i nie widze problemu.Moim zdaniem nie ma sensu na sile podbijac pH.Sprawdz jeszcze jakie masz kH bo moze za niskie i dlatego pH tak spada.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno a w zasadzie dwa pytanka:

Czy można dozować kalkwasser pompą zamiast mikserem ?

Jeżeli tak to mam kolejny problem, mam tylko 4 pompki dozujące

1.wodorowęglan sodu

2.CaCl

3.MgSO4 + MgCl2

4.Sól bez NaCl

czy mogę połączyć dwa z tych roztworów aby zwolnić jedną pompkę ?


akwarium 576L, sump 148L, DSB, ok 80kg skały, oswietlenie T5 8x80W ATI, BK250, spsy, lpsy, miękkie i rybki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH mam 9-10

Nie martwi mnie niski poziom Ph ale chciałbym go podnieść aby zaszkodzić glonom.


akwarium 576L, sump 148L, DSB, ok 80kg skały, oswietlenie T5 8x80W ATI, BK250, spsy, lpsy, miękkie i rybki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mpaw :

KH mam 9-10

Nie martwi mnie niski poziom Ph ale chciałbym go podnieść aby zaszkodzić glonom.

No nie wiem czy to zaszkodzi glonom.A moze przyczyna glonow jest MM i za slaba cyrkulacja,bo 11tys l/h to jak na akwarium prawie 600l to zadna rewelacja.Bo ja w 191l mam 10000l/h.

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyrkulacja rzeczywiście jest za słaba

w obiegu tylko 3500l, szukam wiekszej pompy w okazyjnej cenie

cyrkulacja razem 8000l, po weekendzie dojdzie jeszcze tunze 6055

Szczerze powiem że nie kojarzyłem rozwoju glonów ze słabą cyrkulacją.


akwarium 576L, sump 148L, DSB, ok 80kg skały, oswietlenie T5 8x80W ATI, BK250, spsy, lpsy, miękkie i rybki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MM już nie mam od 2 tygodni, robiłem porządki w sumpie i wywaliłem to marketingowe dziadostwo


akwarium 576L, sump 148L, DSB, ok 80kg skały, oswietlenie T5 8x80W ATI, BK250, spsy, lpsy, miękkie i rybki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyny powstawania glonów poszukałbym gdzie indziej niż w z byt niskim pH - tak jak wstępnie zauważył kolega @Pieniek. Cyrkulacja raczej za słaba. Sprawdzanie Salifertem PO4 jest stratą czasu. W większości przypadków występowania takich glonów jak na zamieszczonych zdjęciach jest problem z jakością wody w zbiorniku. Widzę DSB - czy jest odpowiednia ekipa przekopująca piasek?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w DSB mam kilka rozgwiazd i kilka ślimaków strombus.

Poczekam na kolejną pompkę i zobaczymy co zmieni troszkę większa cyrkulacja.

Dodam jeszcze że bordowy kożuszek tworzy się najszybciej tam gdzie dmuchają pompki.


akwarium 576L, sump 148L, DSB, ok 80kg skały, oswietlenie T5 8x80W ATI, BK250, spsy, lpsy, miękkie i rybki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daję Bailinga i wodę wapienną z miksera pH 8,2-8,5. Miałem problem z glonami brunatnymi ale przyczyną nie było pH a jakość mrożonego pokarmu. Po zmianie pokarmu i co ważne płukaniu go przed każdym karmieniem glony zniknęły jak ręką odjąć. Proponuję sprawdź czym karmisz rybki. Być może cyrkulacja też ma na to wpływ, ale jeśli jak zauważasz u siebie najwięcej ich jest w pobliżu pomp to chyba jednak trzeba szukać innej przyczyny.


160x60x60 ,sump 100x40x40, deltec hlp 5250,deltec TS1060s, mixer KM500,IKS Aquastar z dodatkami, dozownik aquastar4pro,lampa Arcadia series3-3x250W HQI(BLV14k)+2x80W actinic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.