Skocz do zawartości
bigwalker

bielenie korali

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam pytanie.Jaka może być przyczyna bielenia korali u ich nasady?Wiem,że temat był wałkowany,ale sami wiecie jak działa funkcja"szukaj":playing

Paramotry wody:PO4-0,01

NO2-0,05

NO3-1

KH-6

pH-8

Mg-1500

Calcium-440

Karmienie 2 razy w tyg.

1 raz w tyg.reef snow

1 raz w tyg.reef actif

codziennie aminokwasy,pro-coral K+ elements i A+


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to ma związek, ale u mnie korale bardzo źle reagują na reef-snow. Dodałem to dwa razy do miksu mrożonek (zrobiony zgodnie z instrukcją na opakowaniu) i za każdym razem akropory puszczały białe gluty. Bez reef snow glutów brak.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

jest kilka przyczyn:

-zbyt wysokie parametry PO4 i N03

-zbyt niskie parametry PO4 i NO3

-pasożyty

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli parametry są stałe przyczyną mogą być pasożyty - tak jak pisał Roman. Ja jednak jeszcze zapytam czy nie ma w okolicy tych korali (które bieleją) jakiś "miękasów"? Przyczyną mogą być poparzenia przez nie lub toksyny jakie korale miękkie wypuszczją do walki z koralami "twardymi"


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam niestety ten sam problem tez bieleja Nie widze jakis pasozytow na nich typu sliamczki i tym podobne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten problem jakies 4 miesiące temu, SPSy traciły kolor i rozpadały się od dołu, PO4 nie było wykrywalne testami przynajmniej było tak z testem ROWY , aktualnie PO4 mam na poziomie 0,0018 testem ROWY i od jakiegos miesiąca widze poprawe korale nie traca tkanki i kolor powraca, dodam jeszcze że zmieniłem zarniki na AM 13K ,poprzednio miałem PS 20K (do bani)!!!. Sól miałem porzednio Grotecha do bani!!!,aktualnie TM ProReef i jest dobrze. Może to zbieg okoliczności z poprawą zdrowia korali po zmianie soli i żarników ale dodam ,ze miałem duży kłopot z nimi, prawda @andriew:yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Wielkie dzięki za wszystkim za pomoc:)POstaram się powalczyć jeszcze z parametrami.Pasożytów nie widać ,ale jedna z bielejący acr znajduje się blisko sarco,oprócz niej mam problem jeszcze z jedną acrą i styllophorą pistilata.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman piszesz o parametrach NO3 i PO4 , że mogą być zbyt niskie lub za wysokie,tylko pytanie jak jest w tym przypadku:dozingoff:dozingoff


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No3 na poziomie 1 mg/l nie spowoduje utraty tkanki - o ile jest to pomiar wiarygodny. Może jest jakaś reguła z tą sprawą związana bo ja miałem podobną sytuację jakieś 5 miesięcy od odpalenia zbiornika. Z perspektywy czasu stwierdzić jedynie mogę, że z pewnością nie było to winą zbyt czytej wody (bo teraz mam czyściej) ani zbyt brudnej (bo nie było jakiejś tragedii). Może to reakcja na gwałtowną zmianę parametrów lub tak jak pisał Andrzej te środki co lejesz są trochę "przereklamowane" :playing


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu,

może i masz rację z tymi "specyfikami":playing. A Ty co byś zaproponował zamiast tego co ja używam?


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daje reef-snow i reef-actif i korale sps nie bieleja.Moze to wlasnie wina zbyt szybkiej zmiany parametrow.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje korale też dobrze reagują na reef-snow - wypuszczają duże polipy. Natomiast po reef-activ nie zauważyłem żadnych "rewelacji".


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz karmię tylko Prodibio ReefBooster choć nie twierdzę, że jest to jedyna słuszna droga :playing


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

nie chce otwierać nowego postu ale mam pytanie dot. bielenia korali.

tak wyglada bielejący koral w moim akwarium

bielenie1

parametry wody mam idealne

dzisiaj rano zmierzyłem PO4 i jest 0

CA - 440 -460

MAGNEZ 1500

KH 8

Cały czas mam takie same parametry wody, a od 2 dni ten koral bieleje w zastaraszającym tępie

jak tak dalej pójdzie w piatek bedzie cały biały w zwiazku z tym mam pytanie

Czy koral jest w stanie po jakimś czasie nabrac kolorów - znalazłem jakiś artykuł w którym było napisane że czasami kolory mogą powrócic.

Czy są jakieś rzeczy które miałbym zrobić aby to bielenie powstrzymać

pogorszenie parametrów wody nie uszkodzi innych korali ?

odłamałem kawałki tego korala ( jeszcze zdrowego ) i wklepiłem w inne miejsce . Na chwile obecna wygladają dobrze , ale to małe sa szczepki .

jak wygląda pasożyt, jak sie go pozbyć jesli by był

akwarium mam stabilne od prawie roku, ok 2 tygodnie temu kupiłem 2 KG kawałek skały z e-rybki

jest możliwe że coś się przypałętało ze skałą ?

dziekuje za odpowiedz


5235392126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seriatopora bieleje, bo jest poprzona przez grzybka.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdyby nie to ze "weszła w grzyba " z 3 -4 miesiace temu

i gdyby nie to ta gałązka która jest w grzybie nie traci koloru , też bym tak pomyslał

ale kolory traci inna gałązka ( w sumie wczoraj przy szczepieniu połamałem dużo białej czesci i zaden kawałek nie dotyka grzyba

może na tym zdjęciu teraz to tak wyglada, ale to dlatego że jest juz zainfekowane z 30 % korala

Edytowane przez gwlukasz (wyświetl historię edycji)

5235392126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawialbym tez na grzybka. :blushing:

Seriatopora hystrix lubi swiatlo, silna cyrkulacje a tu wyglada, jakby byla w cieniu a cyrkulacja, jesli jest dobra dla grzybkow, to raczej niewystarczajaca dla niej. Grzyb poparzyl jedna galazke a tkanka cofa sie dalej.

Biale szkielety bez tkanki mozesz smialo odciac z 5mm zdrowych galazek, no i przesadzic calosc do gornych partii, pod lampe. Te szkielety nie zarosna nowa tkanka, raczej przeszkadzaja. Nie martw sie, jak dostanie swiatla i cyrkulacji (nie bezposredniej) to za pol roku bedzie wieksza i bardziej rozowa niz teraz.

Innym problemem moze byc skok jakiegos parametru (np: kH, pH) lub przedawkowanie ozonu.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani dziękuje za info.

Postaram się przestawić grzyby w inne miejsce

co do cienia - jak zakładałem akwarium miałem rozmieszczone na całym akwarium szczepki " twardych korali "

prawie wszedzie padły oprócz tego miejsca.

im wyżej , tym np, albo przeszkadzał jej prad wody , albo cos innego

wiem że potrzebuje sie pozbyc miekasów a w szczególnosci wielkich sacro

Jeszcze raz dziękuje za rady

sprawdziłem jeszcze raz parametry wody i jak dla mnie wszystko jest ok

odstawiłem korale od grzybków

zobaczymy czy to cos da

Edytowane przez gwlukasz (wyświetl historię edycji)

5235392126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.