Skocz do zawartości
Peter

masowy pomór

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Może ktoś mi jakoś pomoże akwarium ma już (dopiero) ponad pół roku glony dawno znikknęły od dwóch miesięcy wszystko pięknie rosło i sie rozwijało (zonathusy clawularie euphylia sacropython i dwa ukwiały) zachciało mi sie dołożyć skały bo czym więcej podobno lepiej. Było jej 20kg w ok 150l dołożyłem 10kg i się zaczęło.....

najpierw padły dwa ukwiały a potem wszystko się coraz bardziej zwijało na przełomie 3-4 dni iprzestało sie rozwijać. Obumierają clavularie zonathusy nawet grzybki jedynie euphylia sie trzyma co dziwne bo rozwija się do połowy reszta wcale.

może ktoś widział coś takiego kiedyś i co z tym robić czy podmienić wode i ile można podmienić bezpiecznie 3/4?

żeby było ciekawiej NO3 i NO4 =0 nie mam testu na PO4 czy to może być przyczyna?

pomocyy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm, a jakim testem robiłeś pomiary? Coś nie chce mi się wierzyć, że NO3 i NO4 = 0? Przyczyna może być wprowadzenie skały, tylko co to za skała, dojżała, nieodgazowana, z jakiego zbiornika-może coś było w poiprzednim nie tak? Napisz coś więcej to jakoś pomożemy.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 wcale nie musi się zmienić. NO4 to chyba pomyłka bo nie wiem co to jest. Ja stawiam na amoniak jaki uwolnił ci się ze świeżej skały.

1. jak najszybciej zmierz NH3.

2. jeśli pokaże ci, że jest jakakolwiek ilość amoniaku to b.duża podmiana (nawet codziennie) i jeśli to wykonalne to ph w góre (woda wapienna lana z ręki itp) ale delikatnie - żeby skok nie był raptowny.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ejjjj, nie czytasz forum. Tak się nie robi. Wywal dołożoną skałę do innego zbiornika natychmiast. W swoim zrób szybko duże kilkudziesięcioprocentowe podmiany. Zrób to natychmiast. Zatrułeś wodę! 10 kg na 150 ltr to niektórzy mają docelowo. Ty zawaliłeś system. Teraz ratuj zwierzęta.

Najlepiej by było przenieść zwierzęta do jakiejś wody ze zdrowego dojrzałego zbiornika i opanować swój w tym czasie. Nową skałę do działającego zbiornika najlepiej dodawać po skałce, a i to warto ją najpierw potrzymać w swojej wodzie z podmiany z silną pompą.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wszystko pada to kazda ilość podmiany jest bezpieczna bo gorzej nie będzie. Oczywiscie to dorażna pomoc,ale moze przestaną padać zwierzaki. Ja bym też wsadziła węgiel.

A nie podnieniałeś wody???

Mozliwosci sa dwie albo ponowne dojrzewanie rozwaliło system-bo akwarium było dnie bardzo jeszcze stabilne biologicznie, albo coś trujacego było w skale,albo jescze cos innego ;) pierwsze najbardziej prawdopodobne

Wiecej wiadomosci o skale o tym kiedy zaczeły dokładnie padać jakie objawy padania jak szybko to przebiegało i i info o akwarium -czy jakies zmiany w akwarium typu pojawienie sie glonów itp opisz filtracje pH dodawanie mikroelementów karmienie


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skała była odgazowana (podobno) kupiłem ją od Sławka z Piły wcześniej nigdy nic sie nie działo nie sądze żeby była jakaś lewa faktycznie byłem po test i wygląda na amoniak :/ Podmieniam wode będe informował......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja bym proponował jeśli jest taka możliwość dużą podmiane z działającego zbiornika. Popytaj kolegów w okolicy czy nie robią u siebie podmian i wez wode od nich...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wylałem pół wody i odjąłem z 3/4 świerzej skały bo nie jestem w stanie odróżnić wszystkich nowych kawałków dolałem 1/4 w sumie w akwa jest 3/4 reszta sie robi (RO) sprawdziłem testem po rozcięczeniu niby amoniak spadł do 0 ciekawe czy coś sie uda uratować.....

ALEF piszesz o wodzie wapiennej mam kalkwasserpowder aquamedica więc moge tej wody troche dolać myślisz że jest sens od razu czy lepiej poczekać do np. jutra??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą odgazowaną skałą to nie jest tak do końca jak się może wydawać. Skała od momentu wyciągnięcia ze zbiornika do momentu włożenia jej do twojego zbiornika przez pewien czas jechała w jakimś pudle. Jeśli jechałaby w wodzie to nie miał byś się czego obwawiać a tak to te kilka godziń podróży zabiło w skale to i tamto - ty włożyłeś to potem do zbiornika i to co obumarło to u ciebie się rozłożyło i zgniło. Wystarczy, że zdechła jakaś gąbka większa i już masz małą fabryczkę amoniaku.

Jak masz gdzieś jakiś sklep w pobliżu to kup sobie też jakiś amonnia-stop. Prodibio coś takiego robi - przynajmniej trochę zwiąże ci ten amoniak.

pozdrawiam

[EDIT]

odpowiedz na twoje pytanie: ph ma wpływ na ilość amoniaku w wodzie - im wyższe ph tym więcej pojawia się jonów NH4 kosztem jonów NH3. NH4 jest mniej toksyczne niż NH3 - stąd sugestia o podniesieniu ph.

Zrób kalkwaser i kropelkowo po troszke do akwarium. Najlepiej wieczorem/w nocy.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W d-pie byłem i g...o widziałem, ale o ile pamietam to dysocjacja amoniaku wygląda następująco:

NH3 + H2O = NH4+ + OH-

w efekcie podwyższenia pH równowaga przesuwa się w lewo, i mamy zamiast względnie niegroźnych jonów NH4+ toksyczny amoniak gazowy... więc teoretycznie lanie kalkwasser ma szanse pogorszyć sytuację...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olo ma racje.

ŻADNEGO PODNOSZENIA pH !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Toksyczność amonu wzrasta wraz z wzrostem pH.

Np. zawartość NH4 na poziomie 3.0 i ph 7.0 jest nie toksyczne, a np NH4 0.2 i pH 8.4 jest już zabójcze dla zycia.

Samo NH4 nie jest szkodliwe, jednak przy wyższych pH z jonu amonu NH4+ powstaje amoniak NH3 który jest trucizną.

2089-phnh4.jpg


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parametry wody wróciły do normy chyba stara skała zrobiła swoje ale spustoszenie jest dość spore zobaczymy czy coś odżyje w każdym razie bardzo dziękuje za pomoc

kalkwasser nie zdążyłem dodać i widze (czytam) że chyba dam sobie z tym spokuj....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.