Skocz do zawartości
Nemo7

Projek akwarium 105L.

Rekomendowane odpowiedzi

Prosił bym o sprawdzenie tego projektu podpowiedzi co poprawić, uwagi co jest źle oraz jeżeli coś jest dobrze to także o zaznaczenie tego. Każdy dział jest ponumerowany a pytania z każdego działu są oznaczone literami aby było to bardziej przejrzyste. Jest to pierwsza wersja projektu.

1) Akwarium

Niestety jeżeli chodzi o długość to jestem najbardziej ograniczony ponieważ nie wcisnę więcej jak 76cm na długość. I mam dwie opcje co do wielkości akwarium:

1. 75x35x40 co daje 105L

2. 75x40x40 co daje 120L

(dł. x szer. x wys.)

Oczywiście akwarium robione na wymiar bo nigdzie nie dostane o tak specyficznych wymiarach. Panel zrobię z lewej strony zajmie pewnie gdzieś około 10cm długości więc pozostanie mi 65cm długości co daje mi przy pierwszej opcji 91L do wykorzystania, natomiast w drugiej opcji 104L.

Pytania:

A) Jaką dać grubość szkła jak będę brał akwarium na zamówienie ? I czy dać zwykle szkło czy Opti White jaka jest różnica w cenie między nimi ?

;) Jaką wysokość najlepiej dać czy 40cm wysokości i 40cm szerokości będzie dobre ? Czy lepiej dać 35cm wysokości, a 40cm szerokości lub na odwrót ?

C) Ile z długości akwa zajmie mi panel i czy jest dobrym rozwiązaniem przy takim litrażu ?

2) Oświetlenie

Zdecydowałem się na świetlówki T5 planuje zamontować 4 świetlówki o mocy 24W oraz długości 55cm. Co daje łączną sumę 96W przy 105L oraz 40cm wysokości, zastanawiam się jeszcze nad podniesieniem wysokości akwarium do 50cm lecz nie wiem czy taka moc wystarczy. Napotkałem jednak mały problem z tymi świetlówkami. Długość akwarium to 75cm po zrobieniu panelu będzie pewnie gdzieś około 65cm natomiast świetlówki mają 55cm i czy po bokach nie pozostaną miejsca niedoświetlone. Jeżeli nie ma to znaczenia to ok., ale co zrobić jeżeli będzie to stanowić problem ?! Zastanawiałem się również nad temperaturą barwową i pomyślałem o zamontowaniu 4 rur o tem. bar. 13 tyś. K. Z tym że jaki efekt wtedy osiągnę ?

http://img215.imageshack.us/img215/2503/porwnaniebarwtypowychwixk3.png

Zródło: http://www.haraniec.neostrada.pl/harnas_prezentacja.swf

Podoba mi się efekt jaki osiągnięto na zdjęciu u góry po prawej wartość tem. bar. wynosi 8500 K no jednak to za mało na morskie. I czy te 13 tyś. K wystarczy oraz czy wszystkie świetlówki powinny mieć taką samą tem. bar. Czy jednak powinny się różnić, będę miał większość koralowców miękkich i to tych łatwych do hodowli.

Pytania:

A) Czy taka moc świetlówek by wystarczyła nawet jeżeli bym podniósł wysokość akwarium o 10 uzyskując 50cm wysokości ? Zaznaczam że chciałbym w akwarium mieć piasek.

;) Co z bokami w akwarium gdzie świetlówki nie będą sięgały ponieważ mają 55cm, a długość akwarium będzie gdzieś około 65cm ?

C) Czy wszystkie świetlówki mają mieć jednakową tem. bar. ? Jak tak to czy te 13 tyś. K było by ok. jak nie to w jakie wartości powinny mieć i jaki efekt uzyskam ?

D) Ostatnie pytanie odnośnie światła to jak je zamontować, pokrywy nie planuje w zbiorniku.

3) Filtracja

Co do filtracji to wiem że do tego służy odpieniacz, żywa skała i żywy piach. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem artykuły które czytałem jeżeli cos pomyliłem to proszę mnie poprawić.

Co do odpieniacza to się na tym nie znam wiem tylko tyle że powinno się wybierać taki który w danych technicznych ma podane że może obsługiwać większe akwarium. Czyli w moim przypadku czy wystarczył by odpieniacz do obsługi akwarium o pojemności 300 &

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że akwa możesz mieć tylko 75cm bo mam do sprzedania takie akwarium z panelem ale ma 90cm. Dodatkowo mam pompę cyrkulacyjną oraz odpieniacz,wszystko nowe w bardzo dobrej cenie nawet mogę dowieść do Jaworzna.1209913107.JPGJeżeli byłbyś zainteresowany daj wiadomośc na priv.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić akwa bez panela i zastosować np. Biostrflotora AM albo jakiegoś Delteca na szybę.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No powiem ci że sam teraz nie wiem co robić, a jakich to jest rozmiarów ?

@ Forumowicze

Chyba coś nie bardzo chcecie pomagać początkującym poza paroma osobami. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nemo7 :

...@ Forumowicze

Chyba coś nie bardzo chcecie pomagać początkującym poza paroma osobami. ;-)

Kolego @Nemo7 aby doradzać w tego typu pytaniach potrzebne jest doświadczenie w prowadzeniu zbiornika o podobnym litrarzu (czyli ok. 100 litrów). Nie wszyscy z nas mieli okazję wykazywać się przy takim zbiorniku więc rady byłyby tak naprawdę "szczerymi życzeniami". Po co nawet czytać wypowiedzi w stylu - "ja by zrobił to tak... ale w sumie nie miałem takiego zbiornika i mogę się mylić" czy "...nie bierz do końca moich rad do siebie bo jeszcze sam zbiornika nie zalałem". Takie rady wprowadzają tylko zamęt i nic nie wnoszą do tematu - czyli więcej z nich szkody niż porzytku. Proponuję poświęcić trochę czasu i przejrzeć dzienniki forumowiczów. Tam z pewnością znajdziesz fajny baniaczek, z którego warto brać przykład.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu ma rację, Na razie nikt nie wykrył błedów w twoim planowaniu, a co do wszystkich pytań to rozwiazania o których piszesz przeważnie wszystkie sa mozliwe i kazde ma swoje plusy i minusy.

np. ) Jak to jest z tym piaskiem kiedy go dać i jaką warstwę ?

możesz dać od razu -wada poczatkowo przy dojrzewaniu bardziej sie brudzi zaleta podobno ułatwia dojrzewanie

mozesz dać póżniej Jw.

mozesz w ogóle nie dawać-tez sa zwolennicy czystego dna

mozesz dac bardzo cienką warstwe i wymieniać co jakis czas zeby był biały

mozesz dać srednia warstwe ze 4 cm

mozesz dać gruba warstwe i traktować jako filtr (poczytaj DSB)

Jednym słowem nie ma jednego własciwego rozwiazania.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależało by mi jeszcze aby ktoś mi powiedział jakie świetlówki powinienem dać, jaką tem. barwową ? Czy wszystkie świetlówki mają mieć jednakową tem. bar. ? Jak tak to czy te 13 tyś. K było by ok. jak nie to w jakie wartości powinny mieć i jaki efekt uzyskam ?

I czy skała mogła by byś tak ułożona z takim przesmykiem na środku ?

Dzięki za odpowiedzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.